Skip to content
  • Om oss
  • Kontakta oss
  • Nyhetsbrev
  • Annonsera
Upphandling24
  • Nyheter
    • Debatt
  • Karriär
    • Lönestatistik
    • Lediga jobb
    • Månadens profil
    • Platsannonsera
    • Student
    • Utbildningar
  • Konferens
  • Utbildning
    • AI för upphandlare
    • Avtalsförvaltning
    • Entreprenadupphandling och AMA AF
    • Kvalificerad entreprenadupphandlare
    • Kvalificerad IT-upphandlare
    • Leda upphandlingar effektivt
    • LOU på två dagar
    • Ramavtal
    • Robusta IT-avtal
    • Säkerhetsskyddad upphandling
  • Nätverk
    • Upphandlare
    • Avtalsuppföljning
    • Entreprenadupphandlare
    • IT-upphandlare
  • Om oss
    • Om oss
    • Kontakta oss
    • Nyhetsbrev
  • Annonsera
    • Annonsera
    • Platsannonsera

Branschorganisation vill att upphandlare tar deras hjälp

Jenny Adnerfall är teknik- och miljöansvarig på Golvbranschen, GBR. Hon anser att flera upphandlare borde använda de branschspecifika auktorisationssystem vid upphandling som finns. Hon pekar också på de enkla och kostnadsfria underlag för hållbar upphandling som finns på deras webb.

| 2017-12-14

Jenny Adnerfall, ansvarig för teknik- och miljöfrågor på Branschorganisationen Golvbranschen, GBR, menar att det finns stora möjligheter för upphandlande myndigheter att använda sig av branschorganisationer när det gäller att föra dialog kring miljökrav inför upphandlingar.  Hon anser att de, liksom andra branschorganisationer, kan sina kompetensområden och att en dialog med dem dessutom inte kan riskera att uppfattas som gynnande av någon särskild leverantör.

Inom sin egen yrkesgren tolkar GBR och förtydligar regler som lagen ställer upp.

– Det blir lätt luddigt och komplicerat med alla krav. Varför inte använda sig av branschspecifika, genomarbetade auktorisationssystem vid upphandling, säger hon.

Hon pekar på att branschregler bygger på samlad erfarenhet och är detaljorienterade inom sitt kompetensområde. Därför anser hon att de fungerar de väl och täcker in alla de kvalitetskrav på utförande, material och slutresultat som är betydelsefulla vid en upphandling. Golvbranschens auktorisation, Auktoriserat Golvföretag, har dessutom miljökrav och socialt ansvarstagande som viktiga kriterier i sin certifiering. Att upphandla golvtjänster hos branschgodkända företag är, enligt henne, en trygg genväg för kommunen att uppnå lagstiftarens krav på nationella hållbarhetsmål.

– Förvaltaren av en fastighet borde kunna ställa högre miljökrav och därför behövs utbildning. På webben finns genomarbetade, enkla och kostnadsfria underlag för hållbar upphandling. Man undrar onekligen varför kommunerna inte konsekvent använder sig av det, säger Jenny Adnerfall och syftar på en undersökning som Demoskop gjort på uppdrag av Golvkedjan/Forbo.

Undersökningen bland 85 ansvariga inköpschefer visar att bara 25 procent av de svenska kommunerna ställer krav på hållbarhet vid upphandling av golvtjänster.

– Det är trista siffror för oss som tillhandahåller en branschauktorisation där kommunen får kvalitet, hållbarhet, garanti och en socialt ansvarstagande partner som verkar mot illojal konkurrens och svart eller grå arbetskraft på byggmarknaden.

Hon tror att byggbranschen generellt sett som konservativ, men att det skett en väldig utveckling hos materialtillverkarna inom hela byggbranschen, något som inte verkar nått fram till de som ska ställa krav i upphandlingar. Dessutom har mycket hänt på återvinningsområdet.

I golvauktorisationen möjlighet till golvåtervinning och kretsloppsmärkning av ingående material. Hållbarhetsperspektivet, menar hon, stärks ytterligare när den som sedan ska förvalta fastigheten får skötselinstruktioner för bästa möjliga golvekonomi under driftsfasen.

– Golv skiljer sig markant från alla andra konstruktioner i en fastighet. Det behöver kontinuerligt städas, skötas och underhållas, ibland flera gånger per dag. Därför är slitaget så mycket större. Rätt skötsel och underhåll förlänger golvets livscykel rejält och bidrar därmed till en mer hållbar ekonomi både vad gäller miljön och plånboken, säger Jenny Adnerfall.

Annons

Är du intresserad av entreprenadupphandling?
Upphandling24 arrangerar en populär utbildning för dig som arbetar med entreprenad­upphandlingar. En intensiv tvådagarskurs som ger förståelse för entreprenad­upphandlingens olika steg, standard­avtal, uppföljning och mycket mer.
Läs mer här!

Läs mer: Bygg och bostadDialogMiljökrav

Erik Säfvenberg

es@uh24.se

Kommentatorerna ansvarar för sina egna kommentarer

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Senaste inläggen

  • Svartlistning håller brottsliga företag borta
  • Reserverade kontrakt och hotet mot den fria konkurrensen
  • Halv S-seger om UE-tak
  • Sidbyte skakar om i Säter
  • Jagar goda affärer

Lediga jobb

SiS söker en erfaren upphandlare som vill göra skillnad på riktigt!

Upphandlare till Statens inköpscentral på Kammarkollegiet

Upphandlingsjurist till Skånes Kommuner

Avtalscontroller med hållbarhetsfokus

Vi söker en samhällsintresserad upphandlare till vårt team

  • Strategiska inköpare till Nynäshamn kommun – två tjänster
  • Enköpings kommun söker strategisk inköpare/upphandlare

Senaste nyheterna

Svartlistning håller brottsliga företag borta
Reserverade kontrakt och hotet mot den fria konkurrensen
Johan DanielssonHalv S-seger om UE-tak
Sidbyte skakar om i Säter
Henning RichardssonJagar goda affärer
Sofia Mårtensson“Uppfyller inte lagens krav”
LOU:s svåraste uppdrag?
NCC-byggeLyfter fram dolda rabatter
SiS söker en erfaren upphandlare som vill göra skillnad på riktigt!
Kinnarps v.49
KKV-förslag för ökad kvalitet
Upphandlare till Statens inköpscentral på Kammarkollegiet
AF:s leverantörer får grönt ljus
Nytt försök upphandla elreserv
KRÖNIKA: Avtalsuppföljning – kommunens “riktiga vinterdäck”
Blir du Årets inköpare?
GöteborgVill straffa för upphandlingsfel
Strategiska inköpare till Nynäshamn kommun – två tjänster
Kräver dialog och uppföljning
Får granska överdebitering
ANNONS FRÅN INDUS OCH EXPANDIA

Guide: Upphandla moduler

Upphandling24 har tillsammans med bolag i branschen tagit fram en guide för att upphandla moduler. Här får du tips och råd från upphandlare, leverantörer och jurister. Ladda ner kostnadsfritt >

Mest visade inlägg

  • KKV-förslag för ökad kvalitet
  • LOU:s svåraste uppdrag?
  • Vill straffa för upphandlingsfel
  • Får granska överdebitering
  • KRÖNIKA: Avtalsuppföljning – kommunens “riktiga vinterdäck”
  • “Uppfyller inte lagens krav”
  • Lyfter fram dolda rabatter
  • Kräver dialog och uppföljning
  • Nytt försök upphandla elreserv
  • AF:s leverantörer får grönt ljus

Läsarnas åsikter

Ebba Meland : Hitta din praktikplats med Upphandling24!
Hej, Mitt namn är Ebba Meland och jag studerar till Offentlig Inköpare på Yrgo. Inom ramen för min utbildning söker…
H : Konsulterna tog över Sigtuna
Ingen är väl förvånad? Och Sigtuna är knappast ensamma heller. Det är på tiden att detta börjar tas upp till…
Gustaf : KRÖNIKA: Avtalsuppföljning – kommunens “riktiga vinterdäck”
Arian, återigen bra och välskrivet. Det här med avtalsuppföljning är ju såklart synnerligen viktigt. Funderar en hel del själv hur…
Arian : KRÖNIKA: Avtalsuppföljning – kommunens “riktiga vinterdäck”
Alexander - Vi behöver inte vara överens. Har du någon konkret och bra feedback är du välkommen att kontakta mig.…
Alexander : KRÖNIKA: Avtalsuppföljning – kommunens “riktiga vinterdäck”
"För vinteravtal är som mjölk. De är som bäst när de är nyöppnade, men blir snabbt sura om man låter…
Richard : Kräver dialog och uppföljning
Välkomna in i matchen om man som myndighet inte redan jobbar så. Jag trodde det var en självklarhet att alla…
Senior : Kräver dialog och uppföljning
Intressant inspel av Ulrica. Jag tolkar det som att medlemmarna i Almega inte själva kan avgöra till vilket pris de…
Alexander : Kräver dialog och uppföljning
Vilket originellt och briljant inspel, tack Ulrica!
Optimisten : Får granska överdebitering
Börjar vi ana slutet på den sunkiga modellen med dolda rabatter/kickbacks - det vore ju verkligen på tiden! Bra jobbat…
Kemexperten : Från skog till hallar
Det är inspirerande att se satsningar som stärker föreningslivet och skapar långsiktiga möjligheter för både ungdomar och elitutövare. Möjligheten att…

Aktuella utbildningar

  • LOU på två dagar | 2-3 december
  • Säkerhetsskyddad upphandling | 4 december
  • Få fart på er avtals­förvaltning | 10 december (distans)
  • AI för upphandlare | 29 januari 2026
  • Kvalificerad entreprenad­upphandlare | 10-11 mars 2026
  • Leda upphandlingar effektivt | 12 mars 2026
  • Entreprenadupphandling och AMA AF | 27 april 2026
  • Kvalificerad IT-upphandlare | Våren 2026
  • Robusta IT-avtal | Våren 2026
  • Ramavtal – fördjupnings­kurs | Våren 2026