Skip to content
  • Om oss
  • Kontakta oss
  • Nyhetsbrev
  • Annonsera
Upphandling24
  • Nyheter
    • Debatt
  • Karriär
    • Lönestatistik
    • Lediga jobb
    • Månadens profil
    • Platsannonsera
    • Student
    • Utbildningar
  • Konferens
  • Utbildning
    • AI för upphandlare
    • Avtalsförvaltning
    • Entreprenadupphandling och AMA AF
    • Kvalificerad entreprenadupphandlare
    • Kvalificerad IT-upphandlare
    • Leda upphandlingar effektivt
    • LOU på två dagar
    • Ramavtal
    • Robusta IT-avtal
    • Säkerhetsskyddad upphandling
  • Nätverk
    • Upphandlare
    • Avtalsuppföljning
    • Entreprenadupphandlare
    • IT-upphandlare
  • Om oss
    • Om oss
    • Kontakta oss
    • Nyhetsbrev
  • Annonsera
    • Annonsera
    • Platsannonsera

Dags att rusta för IPI

EU närmar sig beslut om IPI, International procurement instrument, och särskilt begränsningsreglerna kommer att påverka upphandlande myndigheter. Det var budskapet när Adda höll ett framtidswebbinarium om EU-förordningen.

| 2021-09-30
Roger Eklund, Region Stockholm, och Christian Danielsson, Europeiska kommissionen. Skärmpdump från Addawebbinarium.

Efter beslut i Europaparlamentet om IPI – ett system för uteslutning av leverantörer från vissa länder – väntar förhandlingar med EU:s medlemsländer för att nå fram till ett gemensamt förslag som kan gå till beslut i EU-kommissionen.

-Jag är övertygad om att förhandlingen kommer att gå rätt fort. Vi kommer att se förslaget på plats inom en rätt snar framtid och det tror jag är bra och viktigt för europeisk industri och Europas standing i den internationella, handelspolitiska verkligheten men också som en klar signal till länder som ännu har stängda marknader för offentlig upphandling, sade Christian Danielsson, chef för Europeiska kommissionens representation i Sverige.

Addas vd Eva-Lotta Löwstedt Lundell ledde diskussionerna efter att ha konstaterat att Adda märker att EU-förordningen väcker intresse och att den kommer att få konsekvenser för upphandlande myndigheters förmåga att genomföra konkurrenskraftiga upphandlingar.

Addas chefsjurist Åsa Edman har tidigare uppmärksammat frågeställningarna och att upphandling används som en bricka i förhandlingar om världshandeln.

Region Stockholms inköpsdirektör Roger Eklund gav en förhållandevis positiv bild av IPI. Istället för en gradering efter skalan bra/dåligt menade han att förordningen är nödvändig för att ge EU ”verktyg” i förhandlingar med tredjeland.

IPI, International procurement instrument, ska ge EU möjligheter att blockera leverantörer från tredjeland med ”IPI-åtgärder” om dessa länder inte ger tillträde till EU för sin marknad för offentlig upphandling.

Stora länder som Kina, Indien och Brasilien som inte står bakom internationella handelsavtal, exempelvis GPA, kan enligt Roger Eklund bli aktuella för IPI-åtgärder.

Enligt gällande förslag ska bestämmelserna omfatta upphandlingar över tröskelvärden som fem miljoner euro för varor och tjänster.

IPI-åtgärder kan antingen vara uteslutning av anbudsgivare med ursprung från ett specifikt land eller ett fiktivt påslag på anbud, maximalt 40 procent som poäng- eller prispåslag vid utvärdering.

-Men här kan man notera att i parlamentets draft är anbudsjustering borta och med endast uteslutning kvar som åtgärd, sade Roger Eklund.

Han menade att de tillkommande kontraktsvillkor som blir följden av IPI kommer att få större betydelse för offentliga affärer.

Det gäller EU-baserade leverantörer med nya avtalsvillkor. Högst tio procent av kontraktets värde får ha sitt ursprung i tredjeland som omfattas av IPI-åtgärd.

-Det innebär en ganska dramatiskt minskad införsel av varor från tredjeland. Krav ställs på leverantörer om underlag för produkternas ursprung och det kan bli särskilt komplext vid större ramavtal.

-Om leverantörer inte efterlever kraven åker de på ett vite på mellan 10 och 30 procent av kontraktsvärdet. Det tror jag kommer att bygga in riskpremier i våra upphandlingar och leda till kostnadsökningar, sade Roger Eklund.

Läs mer: Adda InköpscentralEu-kommissionenGPAIPIRegion Stockholm

Fredrik Mårtensson

fredrik@upphandling24.se

Kommentatorerna ansvarar för sina egna kommentarer

2 kommentarer på "Dags att rusta för IPI"

  1. Johan Sundin skriver:
    6 oktober, 2021 kl. 08:41

    Det hade ju varit rätt bra om det i artikeln förklarades vad “IPI” betyder.

  2. Fredrik Mårtensson skriver:
    6 oktober, 2021 kl. 09:51

    Nu förtydligat om IPI i början av texten.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Senaste inläggen

  • Bantad skolad ger ny upphandling
  • Svartlistning håller brottsliga företag borta
  • Reserverade kontrakt och hotet mot den fria konkurrensen
  • Halv S-seger om UE-tak
  • Sidbyte skakar om i Säter

Lediga jobb

SiS söker en erfaren upphandlare som vill göra skillnad på riktigt!

Upphandlare till Statens inköpscentral på Kammarkollegiet

Upphandlingsjurist till Skånes Kommuner

Avtalscontroller med hållbarhetsfokus

Vi söker en samhällsintresserad upphandlare till vårt team

  • Strategiska inköpare till Nynäshamn kommun – två tjänster
  • Enköpings kommun söker strategisk inköpare/upphandlare

Senaste nyheterna

Bantad skolad ger ny upphandling
Svartlistning håller brottsliga företag borta
Reserverade kontrakt och hotet mot den fria konkurrensen
Johan DanielssonHalv S-seger om UE-tak
Sidbyte skakar om i Säter
Henning RichardssonJagar goda affärer
Sofia Mårtensson“Uppfyller inte lagens krav”
LOU:s svåraste uppdrag?
NCC-byggeLyfter fram dolda rabatter
SiS söker en erfaren upphandlare som vill göra skillnad på riktigt!
Kinnarps v.49
KKV-förslag för ökad kvalitet
Upphandlare till Statens inköpscentral på Kammarkollegiet
AF:s leverantörer får grönt ljus
Nytt försök upphandla elreserv
KRÖNIKA: Avtalsuppföljning – kommunens “riktiga vinterdäck”
Blir du Årets inköpare?
GöteborgVill straffa för upphandlingsfel
Strategiska inköpare till Nynäshamn kommun – två tjänster
Kräver dialog och uppföljning
ANNONS FRÅN INDUS OCH EXPANDIA

Guide: Upphandla moduler

Upphandling24 har tillsammans med bolag i branschen tagit fram en guide för att upphandla moduler. Här får du tips och råd från upphandlare, leverantörer och jurister. Ladda ner kostnadsfritt >

Mest visade inlägg

  • KKV-förslag för ökad kvalitet
  • LOU:s svåraste uppdrag?
  • Vill straffa för upphandlingsfel
  • Får granska överdebitering
  • KRÖNIKA: Avtalsuppföljning – kommunens “riktiga vinterdäck”
  • “Uppfyller inte lagens krav”
  • Lyfter fram dolda rabatter
  • Kräver dialog och uppföljning
  • Nytt försök upphandla elreserv
  • Konsulterna tog över Sigtuna

Läsarnas åsikter

Ebba Meland : Hitta din praktikplats med Upphandling24!
Hej, Mitt namn är Ebba Meland och jag studerar till Offentlig Inköpare på Yrgo. Inom ramen för min utbildning söker…
H : Konsulterna tog över Sigtuna
Ingen är väl förvånad? Och Sigtuna är knappast ensamma heller. Det är på tiden att detta börjar tas upp till…
Gustaf : KRÖNIKA: Avtalsuppföljning – kommunens “riktiga vinterdäck”
Arian, återigen bra och välskrivet. Det här med avtalsuppföljning är ju såklart synnerligen viktigt. Funderar en hel del själv hur…
Arian : KRÖNIKA: Avtalsuppföljning – kommunens “riktiga vinterdäck”
Alexander - Vi behöver inte vara överens. Har du någon konkret och bra feedback är du välkommen att kontakta mig.…
Alexander : KRÖNIKA: Avtalsuppföljning – kommunens “riktiga vinterdäck”
"För vinteravtal är som mjölk. De är som bäst när de är nyöppnade, men blir snabbt sura om man låter…
Richard : Kräver dialog och uppföljning
Välkomna in i matchen om man som myndighet inte redan jobbar så. Jag trodde det var en självklarhet att alla…
Senior : Kräver dialog och uppföljning
Intressant inspel av Ulrica. Jag tolkar det som att medlemmarna i Almega inte själva kan avgöra till vilket pris de…
Alexander : Kräver dialog och uppföljning
Vilket originellt och briljant inspel, tack Ulrica!
Optimisten : Får granska överdebitering
Börjar vi ana slutet på den sunkiga modellen med dolda rabatter/kickbacks - det vore ju verkligen på tiden! Bra jobbat…
Kemexperten : Från skog till hallar
Det är inspirerande att se satsningar som stärker föreningslivet och skapar långsiktiga möjligheter för både ungdomar och elitutövare. Möjligheten att…

Aktuella utbildningar

  • LOU på två dagar | 2-3 december
  • Säkerhetsskyddad upphandling | 4 december
  • Få fart på er avtals­förvaltning | 10 december (distans)
  • AI för upphandlare | 29 januari 2026
  • Kvalificerad entreprenad­upphandlare | 10-11 mars 2026
  • Leda upphandlingar effektivt | 12 mars 2026
  • Entreprenadupphandling och AMA AF | 27 april 2026
  • Kvalificerad IT-upphandlare | Våren 2026
  • Robusta IT-avtal | Våren 2026
  • Ramavtal – fördjupnings­kurs | Våren 2026