Skip to content
  • Om oss
  • Kontakta oss
  • Nyhetsbrev
  • Annonsera
Upphandling24
  • Nyheter
    • Debatt
  • Karriär
    • Lönestatistik
    • Lediga jobb
    • Månadens profil
    • Platsannonsera
    • Student
    • Utbildningar
  • Konferens
  • Utbildning
    • AI för upphandlare
    • Avtalsförvaltning
    • Entreprenadupphandling och AMA AF
    • Kvalificerad entreprenadupphandlare
    • Kvalificerad IT-upphandlare
    • Leda upphandlingar effektivt
    • LOU på två dagar
    • Ramavtal
    • Robusta IT-avtal
    • Säkerhetsskyddad upphandling
  • Nätverk
    • Upphandlare
    • Avtalsuppföljning
    • Entreprenadupphandlare
    • IT-upphandlare
  • Om oss
    • Om oss
    • Kontakta oss
    • Nyhetsbrev
  • Annonsera
    • Annonsera
    • Platsannonsera

Förtydligande eller osäkerhet när domstolen fattar interimistiskt beslut?

Juridisk krönikaRegeringen går emot lagrådet och tunga remissinstanser och föreslår att bestämmelserna om interimistiska beslut ska ”förtydligas” från och med juni 2016 – i hopp om att få bukt med problemet att besluten hindrar att flyktingboenden tas i bruk. Men är lagändringen ett förtydligande och vad blir effekterna för de leverantörer som står utanför flyktingstormens öga? Carl Bokwall och Sofia Hertz, Bokwall Rislund Advokatbyrå, är kritiska.

| 2016-04-18

För knappt en månad sedan stod det klart att regeringen överlämnat förslag om ändring i reglerna Proposition 2015-16-29 Interimistiska beslut vid överprövning av upphandlingar om förlängd avtalsspärr till riksdagen i mer eller mindre oförändrat skick, trots att såväl lagrådet som majoriteten av remissinstanserna avstyrkt förslaget (se tidigare artikel i U24 där lagrådets kritik behandlas närmare https://upphandling24.se/lagradet-tycker-till-om-interimistiska-beslut).

Rent konkret innebär ändringen ett tillägg i 16 kap. 9 och 12 §§ i LOU, LUF och LUFS om att rätten inför ett beslut om att interimistiskt stoppa en upphandling eller tillämpningen av ett avtal ska ta hänsyn till användarnas, allmänhetens och övriga berörda intressen.

Utan att göra en formell ändring i lagen har regeringen bakvägen fått till en kursändring i praxis genom att i förarbetena förklara hur de nu gällande reglerna ska tolkas fast på ett nytt sätt. Enligt vår mening är det tydligt att det inte är fråga om något ”förtydligande” (då hade ju lagstiftning varit helt onödig) utan om en tydlig önskan om att antalet interimistiska beslut ska minska i vissa situationer.

Detta för också med sig en ökad risk för leverantörer att få sin talad prövad. Till skillnad från vad som gäller på andra rättsområden (t.ex. i konkurrensmål) innebär nämligen ett uteblivet interimistiskt beslut i ett upphandlingsmål att rätten avskärs från möjligheten att pröva målet i sak. Detta får förödande konsekvenser för en klagande leverantör – särskilt när överprövningen rör en pågående annonserad upphandling.

Regeringen tycks dock mena att drabbade leverantörer i stället kan få sin rätt tillgodosedd inom ramen för en ogiltighetstalan eller mål om upphandlingsskadeavgift – men en ogiltighetstalan (och därpå följande talan om upphandlingsskadeavgift som dessutom väcks av KKV) blir ju bara aktuell om avtal ingåtts i strid med en avtalsspärr eller genom en otillåten direktupphandling. Därmed återstår enbart den långt dyrare och mer tidskrävande skadeståndsvägen.

Ska man göra en inskränkning i rätten till ett effektivt rättsmedel så ska det föranledas av en noggrann utredning av förslagets effekter på leverantörers rättssäkerhet och förenligheten med lagändringen med EU-rätten. Det har inte gjorts och så får det inte gå till när rätten till ett effektivt rättsmedel riskerar att påverkas.

Förslaget skapar även i övrigt fler frågor om vilka praktiska konsekvenser det kan förväntas få för leverantörer. Enligt regeringen ”innebär [förslaget] negativa effekter för de förlorande leverantörerna”, men inte på grund av att rättsläget kommer ändras, utan på grund av att myndigheterna kommer att argumentera bättre i frågan om allmänintresset och att detta förväntas leda till färre interimistiska beslut.

Samtidigt uttalas att detta kan förväntas innebära större krav på leverantörernas processföring men att ”några mätbara effekter för enskilda företag uppstår knappast som en följd av den begränsade ändring som förslaget innebär”. Vi har svårt att ta till oss att antalet beslut kan minska samtidigt som värderingen vid intresseavvägningen inte förändrats.

Förslaget skapar också osäkerhet i praktiska frågor som när och hur parternas argumentation ska föras fram. Sannolikt kommer kammarrätterna i vart fall inledningsvis att förordna interimistiskt och sedan inhämta yttrande från myndigheten.

Oavsett hur man löser skriftväxlingen (och det förväntar sig regeringen att domstolen ska göra) kommer det att skapas en process i processen där domstolen tvingas befatta sig med målets sakfrågor innan det ens är beslutat om prövningstillstånd ska meddelas. Rimligtvis måste även leverantören få yttra sig men när ska frågan anses tillräckligt utredd? Detta ger lagförslaget inget svar på.

Sammanfattningsvis är det tydligt att regeringen varit angelägen om att få fram ett lagförslag i syfte att hjälpa Migrationsverket. Men det är inte lämpligt att lagstiftningsvägen göra en generell sak av något väldigt specifikt utan att gå till botten med förslagets effekter.

En möjlig tröst är att det reviderade förslaget för tillfället bara gäller de befintliga lagarna. Fram till dess gör leverantörer klokt i att lägga ut texten om varför interimistiskt beslut är av största vikt. Vår förhoppning är att regeringen – när stormen lagt sig – hittar tillbaka till den rådande utgångspunkten, det vill säga att det ska vara lätt att få interimistiskt beslut eftersom rätten till ett effektivt rättsmedel i de allra flesta fall väger tyngst.

 

Läs mer: JuridikJuridisk krönika

Helle Kierkegaard

helle@uh24.se

Kommentatorerna ansvarar för sina egna kommentarer

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Senaste inläggen

  • KRÖNIKA: Från frivillighet till krav
  • Forskar om upphandling i krig
  • Bantad skola ger ny upphandling
  • Svartlistning håller brottsliga företag borta
  • Reserverade kontrakt och hotet mot den fria konkurrensen

Lediga jobb

SiS söker en erfaren upphandlare som vill göra skillnad på riktigt!

Upphandlare till Statens inköpscentral på Kammarkollegiet

Upphandlingsjurist till Skånes Kommuner

Avtalscontroller med hållbarhetsfokus

Vi söker en samhällsintresserad upphandlare till vårt team

  • Strategiska inköpare till Nynäshamn kommun – två tjänster
  • Enköpings kommun söker strategisk inköpare/upphandlare

Senaste nyheterna

KRÖNIKA: Från frivillighet till krav
Mats BergmanForskar om upphandling i krig
Bantad skola ger ny upphandling
Svartlistning håller brottsliga företag borta
Reserverade kontrakt och hotet mot den fria konkurrensen
Johan DanielssonHalv S-seger om UE-tak
Sidbyte skakar om i Säter
Henning RichardssonJagar goda affärer
Sofia Mårtensson“Uppfyller inte lagens krav”
LOU:s svåraste uppdrag?
NCC-byggeLyfter fram dolda rabatter
SiS söker en erfaren upphandlare som vill göra skillnad på riktigt!
Kinnarps v.49
KKV-förslag för ökad kvalitet
Upphandlare till Statens inköpscentral på Kammarkollegiet
AF:s leverantörer får grönt ljus
Nytt försök upphandla elreserv
KRÖNIKA: Avtalsuppföljning – kommunens “riktiga vinterdäck”
Blir du Årets inköpare?
GöteborgVill straffa för upphandlingsfel
ANNONS FRÅN AFF

Aff ger struktur, trygghet och samsyn – därför väljer Micasa modellen

När Micasa Fastigheter började använda Aff för drygt tio år sedan var målet att skapa struktur, tydlighet och bättre samarbete med leverantörerna. Sedan dess har modellen blivit en självklar del av vardagen, och enligt inköpschefen Örjan Nilsson Rosvall har den gjort hela organisationen tryggare och mer effektiv.

Mest visade inlägg

  • LOU:s svåraste uppdrag?
  • KKV-förslag för ökad kvalitet
  • Vill straffa för upphandlingsfel
  • Får granska överdebitering
  • KRÖNIKA: Avtalsuppföljning – kommunens “riktiga vinterdäck”
  • “Uppfyller inte lagens krav”
  • Lyfter fram dolda rabatter
  • Kräver dialog och uppföljning
  • Sidbyte skakar om i Säter
  • Nytt försök upphandla elreserv

Läsarnas åsikter

Ebba Meland : Hitta din praktikplats med Upphandling24!
Hej, Mitt namn är Ebba Meland och jag studerar till Offentlig Inköpare på Yrgo. Inom ramen för min utbildning söker…
H : Konsulterna tog över Sigtuna
Ingen är väl förvånad? Och Sigtuna är knappast ensamma heller. Det är på tiden att detta börjar tas upp till…
Gustaf : KRÖNIKA: Avtalsuppföljning – kommunens “riktiga vinterdäck”
Arian, återigen bra och välskrivet. Det här med avtalsuppföljning är ju såklart synnerligen viktigt. Funderar en hel del själv hur…
Arian : KRÖNIKA: Avtalsuppföljning – kommunens “riktiga vinterdäck”
Alexander - Vi behöver inte vara överens. Har du någon konkret och bra feedback är du välkommen att kontakta mig.…
Alexander : KRÖNIKA: Avtalsuppföljning – kommunens “riktiga vinterdäck”
"För vinteravtal är som mjölk. De är som bäst när de är nyöppnade, men blir snabbt sura om man låter…
Richard : Kräver dialog och uppföljning
Välkomna in i matchen om man som myndighet inte redan jobbar så. Jag trodde det var en självklarhet att alla…
Senior : Kräver dialog och uppföljning
Intressant inspel av Ulrica. Jag tolkar det som att medlemmarna i Almega inte själva kan avgöra till vilket pris de…
Alexander : Kräver dialog och uppföljning
Vilket originellt och briljant inspel, tack Ulrica!
Optimisten : Får granska överdebitering
Börjar vi ana slutet på den sunkiga modellen med dolda rabatter/kickbacks - det vore ju verkligen på tiden! Bra jobbat…
Kemexperten : Från skog till hallar
Det är inspirerande att se satsningar som stärker föreningslivet och skapar långsiktiga möjligheter för både ungdomar och elitutövare. Möjligheten att…

Aktuella utbildningar

  • LOU på två dagar | 2-3 december
  • Säkerhetsskyddad upphandling | 4 december
  • Få fart på er avtals­förvaltning | 10 december (distans)
  • AI för upphandlare | 29 januari 2026
  • Kvalificerad entreprenad­upphandlare | 10-11 mars 2026
  • Leda upphandlingar effektivt | 12 mars 2026
  • Entreprenadupphandling och AMA AF | 27 april 2026
  • Kvalificerad IT-upphandlare | Våren 2026
  • Robusta IT-avtal | Våren 2026
  • Ramavtal – fördjupnings­kurs | Våren 2026