Skip to content
  • Om oss
  • Kontakta oss
  • Nyhetsbrev
  • Annonsera
Upphandling24
  • Nyheter
    • Debatt
  • Karriär
    • Lönestatistik
    • Lediga jobb
    • Månadens profil
    • Platsannonsera
    • Student
    • Utbildningar
  • Konferens
  • Utbildning
    • AI för upphandlare
    • Avtalsförvaltning
    • Entreprenadupphandling och AMA AF
    • Kvalificerad entreprenadupphandlare
    • Kvalificerad IT-upphandlare
    • Leda upphandlingar effektivt
    • LOU på två dagar
    • Ramavtal
    • Robusta IT-avtal
    • Säkerhetsskyddad upphandling
  • Nätverk
    • Upphandlare
    • Avtalsuppföljning
    • Entreprenadupphandlare
    • IT-upphandlare
  • Om oss
    • Om oss
    • Kontakta oss
    • Nyhetsbrev
  • Annonsera
    • Annonsera
    • Platsannonsera

Intervjua när kraven är höga

När Svenska Bostäder ska genomföra projekt som kräver särskild kompetens intervjuas den som gett referenser. Svenska Bostäder sätter sedan poäng på entreprenörerna.

| 2011-01-19

Svenska Bostäder är redo att upphandla ett ramavtal för stambyten. Stambytet ska ske samtidigt som hyresgästerna bor kvar i sina lägenheter och det ställer särskilda krav på entreprenören. Henrik Deuschl är strategisk inköpare och ansvarig för upphandlingen.

– Eftersom de boende inte evakueras är det många privatpersoner som blir påverkade av ombyggnaden. För att vara säkra på att vi anlitar en entreprenör som är duktig på att ta hänsyn till de boende ska vi ta fördjupade referenser på anbudsgivarna.

Svenska Bostäder har arbetat med att ta fördjupade referenser i ungefär ett år och gjorde det senast när en kulturhistoriskt värdefull fastighet i Stockholm skulle renoveras. Via referenser ville man försäkra sig om att man den valda entreprenören hade erfarenhet av att hantera fastigheter av särskilt kulturhistoriskt intresse.

– Vanligtvis lägger vi inte ökad vikt vid referenser. I de flesta fall räcker det att referenserna kan intyga en godtagbar kravnivå. Men i de här båda fallen handlar det om förhöjda kvalitetskrav och då arbetar vi med annorlunda rutiner, förklarar Henrik Deuschl.

Minst två projekt


De fördjupade referenserna tas i kvalificeringsfasen och Svenska Bostäder brukar begära in minst två referensobjekt, det vill säga två projekt som liknar det som ska utföras. När det gäller den aktuella upphandlingen om byte av stammar vill man exempelvis ha referensobjekt som visar att entreprenören tidigare har gjort stambyte i fastigheter med minst 30 lägenheter där hyresgästerna bodde kvar under renoveringen.

Förutom referensobjekt ska anbudsgivaren också uppge referenspersoner inom fastighetsägarorganisationen. Referenser ska lämnas på nyckelpersoner. Det kan vara fråga om plats- eller produktchef, arbetsledare eller arbetande projektchef.

Svenska Bostäder tar sedan kontakt med nyckelpersonerna som får lämna sina referenser via intervjuer. Intervjuerna genomförs av en arbetsgrupp inom Svenska Bostäder där den projektledare som ska jobba med projektet ingår. Frågorna finns med redan i förfrågningsunderlaget. Hur de ser ut styrs av det arbete som ska utföras. De kan handla om förmåga att kommunicera, styra och ta beslut, tillgänglighet och rutiner för återrapportering.

– Vi brukar också fråga om entreprenören är någon som referenspersonen skulle kunna tänka sig att jobba med igen, säger Henrik Deuschl.

Arbetsgruppen inom Svenska Bostäder poängsätter entreprenören. Poängen sätts med utgångspunkt från svaren som lämnas. Intervjuerna dokumenteras och dokumentationen kan göras tillgänglig om någon vill titta närmare på den. Arbetsgruppen håller regelbundna avstämningsmöten och hela proceduren brukar ta runt två veckor. De entreprenörer som uppnår en viss sammanlagd poängsumma går vidare till prövning.

– Det är alltså en tvåstegsraket där vi har en poängspärr i kvalificeringen. Därefter görs en utvärdering där lägsta pris avgör, förklarar Henrik Deuschl.

Tidskrävande metod


På frågan om det finns några nackdelar med att jobba med fördjupande referenser på det sätt som sker inom Svenska Bostäder svarar Henrik Deuschl snabbt och utan tvekan att det är en tidskrävande arbetsmetod.

– Det kan vara problem att få tag i rätt personer. Det kan absolut definieras som en begränsande faktor. Det finns också inslag av subjektivitet i arbetsmetoden men det motverkar vi genom att ha ett systematiskt och öppet arbetssätt.

Samtidigt understryker han att fördelarna vida överstiger nackdelarna och att en av de stora vinsterna är att man inte överlåter åt en tredje part att sätta poäng på entreprenörerna.

– Skulle vi göra det blir konsekvensen att vi får sämre förståelse för hur poängsättningen har gått till. Vi skulle också förlora i jämförbarhet. Med den metod vi använder kan vi bättre stämma av att entreprenören har de rätta kunskaperna. Även om metoden är tidskrävande har jag svårt att se ett bättre arbetssätt vid de upphandlingar där vi har behov av att säkerställa särskild kvalitet, säger Henrik Deuschl. 

Här finns flera artiklar från Upphandling24 om referenser.

Läs mer: Henrik DeuschlIntervjuLägsta PrisReferenserSvenska Bostäder

Nelly Visanji

nelly@uh24.se

Kommentatorerna ansvarar för sina egna kommentarer

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Senaste inläggen

  • Svartlistning håller brottsliga företag borta
  • Reserverade kontrakt och hotet mot den fria konkurrensen
  • Halv S-seger om UE-tak
  • Sidbyte skakar om i Säter
  • Jagar goda affärer

Lediga jobb

SiS söker en erfaren upphandlare som vill göra skillnad på riktigt!

Upphandlare till Statens inköpscentral på Kammarkollegiet

Upphandlingsjurist till Skånes Kommuner

Avtalscontroller med hållbarhetsfokus

Vi söker en samhällsintresserad upphandlare till vårt team

  • Strategiska inköpare till Nynäshamn kommun – två tjänster
  • Enköpings kommun söker strategisk inköpare/upphandlare

Senaste nyheterna

Svartlistning håller brottsliga företag borta
Reserverade kontrakt och hotet mot den fria konkurrensen
Johan DanielssonHalv S-seger om UE-tak
Sidbyte skakar om i Säter
Henning RichardssonJagar goda affärer
Sofia Mårtensson“Uppfyller inte lagens krav”
LOU:s svåraste uppdrag?
NCC-byggeLyfter fram dolda rabatter
SiS söker en erfaren upphandlare som vill göra skillnad på riktigt!
Kinnarps v.49
KKV-förslag för ökad kvalitet
Upphandlare till Statens inköpscentral på Kammarkollegiet
AF:s leverantörer får grönt ljus
Nytt försök upphandla elreserv
KRÖNIKA: Avtalsuppföljning – kommunens “riktiga vinterdäck”
Blir du Årets inköpare?
GöteborgVill straffa för upphandlingsfel
Strategiska inköpare till Nynäshamn kommun – två tjänster
Kräver dialog och uppföljning
Får granska överdebitering
ANNONS FRÅN AFF

Aff ger struktur, trygghet och samsyn – därför väljer Micasa modellen

När Micasa Fastigheter började använda Aff för drygt tio år sedan var målet att skapa struktur, tydlighet och bättre samarbete med leverantörerna. Sedan dess har modellen blivit en självklar del av vardagen, och enligt inköpschefen Örjan Nilsson Rosvall har den gjort hela organisationen tryggare och mer effektiv.

Mest visade inlägg

  • KKV-förslag för ökad kvalitet
  • LOU:s svåraste uppdrag?
  • Vill straffa för upphandlingsfel
  • Får granska överdebitering
  • KRÖNIKA: Avtalsuppföljning – kommunens “riktiga vinterdäck”
  • “Uppfyller inte lagens krav”
  • Lyfter fram dolda rabatter
  • Kräver dialog och uppföljning
  • Nytt försök upphandla elreserv
  • Konsulterna tog över Sigtuna

Läsarnas åsikter

Ebba Meland : Hitta din praktikplats med Upphandling24!
Hej, Mitt namn är Ebba Meland och jag studerar till Offentlig Inköpare på Yrgo. Inom ramen för min utbildning söker…
H : Konsulterna tog över Sigtuna
Ingen är väl förvånad? Och Sigtuna är knappast ensamma heller. Det är på tiden att detta börjar tas upp till…
Gustaf : KRÖNIKA: Avtalsuppföljning – kommunens “riktiga vinterdäck”
Arian, återigen bra och välskrivet. Det här med avtalsuppföljning är ju såklart synnerligen viktigt. Funderar en hel del själv hur…
Arian : KRÖNIKA: Avtalsuppföljning – kommunens “riktiga vinterdäck”
Alexander - Vi behöver inte vara överens. Har du någon konkret och bra feedback är du välkommen att kontakta mig.…
Alexander : KRÖNIKA: Avtalsuppföljning – kommunens “riktiga vinterdäck”
"För vinteravtal är som mjölk. De är som bäst när de är nyöppnade, men blir snabbt sura om man låter…
Richard : Kräver dialog och uppföljning
Välkomna in i matchen om man som myndighet inte redan jobbar så. Jag trodde det var en självklarhet att alla…
Senior : Kräver dialog och uppföljning
Intressant inspel av Ulrica. Jag tolkar det som att medlemmarna i Almega inte själva kan avgöra till vilket pris de…
Alexander : Kräver dialog och uppföljning
Vilket originellt och briljant inspel, tack Ulrica!
Optimisten : Får granska överdebitering
Börjar vi ana slutet på den sunkiga modellen med dolda rabatter/kickbacks - det vore ju verkligen på tiden! Bra jobbat…
Kemexperten : Från skog till hallar
Det är inspirerande att se satsningar som stärker föreningslivet och skapar långsiktiga möjligheter för både ungdomar och elitutövare. Möjligheten att…

Aktuella utbildningar

  • LOU på två dagar | 2-3 december
  • Säkerhetsskyddad upphandling | 4 december
  • Få fart på er avtals­förvaltning | 10 december (distans)
  • AI för upphandlare | 29 januari 2026
  • Kvalificerad entreprenad­upphandlare | 10-11 mars 2026
  • Leda upphandlingar effektivt | 12 mars 2026
  • Entreprenadupphandling och AMA AF | 27 april 2026
  • Kvalificerad IT-upphandlare | Våren 2026
  • Robusta IT-avtal | Våren 2026
  • Ramavtal – fördjupnings­kurs | Våren 2026