Skip to content
  • Om oss
  • Kontakta oss
  • Nyhetsbrev
  • Annonsera
Upphandling24
  • Nyheter
    • Debatt
  • Karriär
    • Lönestatistik
    • Lediga jobb
    • Månadens profil
    • Platsannonsera
    • Student
    • Utbildningar
  • Konferens
  • Utbildning
    • AI för upphandlare – distans
    • AI för upphandlare – på plats
    • Avtalsförvaltning
    • Entreprenadupphandling och AMA AF
    • Kvalificerad entreprenadupphandlare
    • Kvalificerad IT-upphandlare
    • Leda upphandlingar effektivt
    • LOU på två dagar
    • Ramavtal
    • Robusta IT-avtal
    • Säkerhetsskyddad upphandling
  • Nätverk
    • Upphandlare
    • Avtalsuppföljning
    • Entreprenadupphandlare
    • IT-upphandlare
  • Om oss
    • Om oss
    • Kontakta oss
    • Nyhetsbrev
  • Annonsera
    • Annonsera
    • Platsannonsera

Kapacitet inom en koncern måste åberopas och styrkas

RättsfallsanalysVid en upphandling av städtjänster åberopade den vinnande anbudsgivaren en resurs som tillhörde ett annat företag inom samma koncern. En av leverantörerna vars anbud hade uteslutits ansökte om överprövning och hävdade att den vinnande anbudsgivaren var beroende av annans kapacitet och därmed inte uppfyllde ett obligatoriskt krav i förfrågningsunderlaget. Joakim Lavér analyserar domstolarnas bedömning.

| 2017-10-30

Fakta i målet

Danderyds Sjukhus genomförde en öppen upphandling enligt 4 kap. 1 § lag om offentlig upphandling, LOU, med lägsta pris som tilldelningsgrund. Fem anbud kom in och fyra uteslöts eftersom de inte uppfyllde kvalificeringskraven eller de krav som ställdes under anbudsprövningen.

Anbudet som lämnats av NCA Facility Services antogs av sjukhuset. ISS Facility Services, vars anbud uteslutits, ansökte om överprövning och yrkade att upphandlingen skulle göras om.

Förfrågningsunderlaget uppställde bland annat ett obligatoriskt krav på anbudsgivarens kapacitet avseende tillhandahållandet av viss städutrustning.

Förfrågningsunderlaget innehöll också ett krav på att en anbudsgivare vid åberopande av annans kapacitet skulle inlämna/uppvisa bevis som styrkte att anbudsgivaren förfogade över åberopade resurser.

I NCA:s anbud beskrevs att en särskild städmaskin fanns tillgänglig i koncernen för rengöring enligt periodisk plan. Maskinen hade omnämnts i den maskinparkslista som funnits med i NCA:s anbud och det angavs att maskinen kunde hyras in vid behov.

I sin begäran om överprövning anförde ISS att NCA skulle behöva förlita sig på annans kapacitet för att använda maskinen samt att sådan kapacitet varken åberopats eller styrkts.

Sjukhuset anförde till svar att maskinen skulle finnas tillgänglig inom NCA:s koncern och att NCA i sitt anbud visat att NCA förfogade över aktuella resurser, varför det saknats skäl att åberopa annans kapacitet.

ISS hävdade vidare att NCA inte uppfyllt det obligatoriska kravet på att ange beskrivning av resursallokering, samt att förfrågningsunderlaget var otydligt och hade kompletterats på ett otillåtet sätt.

Sjukhuset bestred dessa invändningar.

Domstolarnas bedömning

Förvaltningsrätten
Förvaltningsrätten fann inte skäl att ifrågasätta sjukhusets bedömning att de aktuella resurserna fanns tillgängliga inom NCA:s juridiska person och därmed utgjorde resurser som NCA förfogade över.

Vad ISS anfört om att NCA angivit att den aktuella maskinen hyrs in, föranledde enligt förvaltningsrätten ingen annan bedömning. Förvaltningsrätten bedömde således att ISS inte mot NCA:s bestridanden och förklaringar kunnat visa att NCA inte uppfyllde de obligatoriska kraven.

Förvaltningsrätten konstaterade vidare att NCA i sitt anbud, om än kortfattat, angivit en beskrivning av tänkt resursallokering och uppdragslösning, som sjukhuset bedömt vara tillräcklig. Förvaltningsrätten fann detta vara i enlighet med LOU.

Enligt förvaltningsrätten var förfrågningsunderlaget inte så otydligt att det var i strid med LOU, och den komplettering som gjorts var inte väsentlig utan föll inom ramen för sådana tillåtna handlingar som myndigheten får vidta under en upphandling.

Kammarrätten
Kammarrätten framhöll att det framgick av förfrågningsunderlaget att anbudsgivare vid åberopande av annans kapacitet tillsammans med anbudshandlingarna skulle inlämna bevis till styrkande av anbudsgivares åtaganden.

Kammarrätten konstaterade att den aktuella städmaskinen inte tillhörde NCA, utan NCA behövde hyra in den från någon annan för att kunna använda den. Där-igenom måste NCA enligt kammarrätten förlita sig på annans kapacitet.

Att en anbudsgivare ingår i en koncern är enligt kammarrättens bedömning inte tillräckligt för att visa att anbudsgivaren förfogar över viss kapacitet hos något annat företag i koncernen. I sitt anbud hade NCA varken åberopat annans kapacitet eller lämnat in bevis till styrkande av att NCA kunde hyra maskinen när NCA behövde den. Därvid hade NCA enligt kammarrätten inte uppfyllt det aktuella skallkravet.

Kammarrätten konstaterade att kravet i fråga hade en adekvat koppling till ändamålet med upphandlingen och inte var oproportionerligt. Eftersom NCA inte uppfyllde kravet, agerade sjukhuset i strid med likabehandlingsprincipen genom att inte förkasta NCA:s anbud.

Då NCA:s anbud borde ha förkastats och det inte fanns några andra leverantörer som kvalificerat sig, beslutade kammarrätten att upphandlingen sak göras om.

Analys

Det som krävs av en leverantör som tänker åberopa ett annat företags kapacitet är att denne kan bevisa att de åberopade enheternas resurser faktiskt förfogas över. NCA har i nu aktuellt fall inte åberopat annat företags kapacitet utan enbart baserat sin tillgång till den aktuella resursen på sin roll som del i en koncern.

Förvaltningsrättens bedömning att NCA förfogar över den kapacitet som utgörs av tillgången till städmaskinen grundar sig enbart på att resursen i fråga finns tillgänglig inom NCA:s koncern.

Ett sådant resonemang skulle emellertid erbjuda företag i koncerner bevislättnader och därmed kunna innebära fördelar som till exempel mindre leverantörer inte får del av.

Kammarrättens bedömning grundas, till skillnad från förvaltningsrättens, på att bolag inom en koncern inte är att se som samma juridiska person då dessa bolag agerar som egna juridiska enheter.

I Kammarrättens i Jönköping dom i mål nummer 897-14 har ett något diffust åberopande av kapacitet inom samma koncern accepterats. I det fallet kunde åberopandet emellertid styrkas av ett kommissionärsförhållande inom koncernen, vilket uppfyller kravet på tillgång till en viss kapacitet.

I nu aktuellt mål saknas, till skillnad från i mål nummer 897-14, omständigheter som visar att NCA som del i en koncern kan tillgodoräknas syster-, dotter- eller moderbolags kapacitet. Genom sitt avgörande klargör därmed kammarrätten att den omständigheten att anbudsgivaren ingår i en koncern inte ensam är tillräcklig för att visa att företaget förfogar över kapaciteten hos ett annat företag i koncernen. Kammarrättens bedömning får härvid anses ligga väl i linje med vad EU-domstolen slagit fast i rättspraxis (bland annat i målen C-389-92 Ballast Nedam och C-176/98 Holst Italia).

Kammarrättens avgörande innebär således att den EU-rättsliga praxisen avseende vad som krävs vid åberopande av annans kapacitet upprätthålls, och klargör på ett tydligt sätt att en anbudsgivare inte slentrianmässigt kan förlita sig på resurser inom koncernen vid lämnande av anbud.

Om resurser från bolag inom koncernen åberopas räcker det alltså inte att ange i anbudet att resurserna finns inom koncernen, utan anbudsgivaren måste kunna bevisa att denne faktiskt förfogar över resurserna.

Målnummer och domstol
Kammarrättens i Stockholm dom av den 21 september 2017, mål nummer 3265-17. Det kan noteras att domen har vunnit laga kraft.

Läs mer: JuridikRättsfallsanalys

Kommentatorerna ansvarar för sina egna kommentarer

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Senaste inläggen

  • ”Ett förtroende vi ska förvalta”
  • Två häktade för mutmisstankar
  • Ida sköter museets inköp
  • Framåt marsch med förhinder
  • Regeringen: en kontakt ska räcka

Lediga jobb

Vaxholms stad söker upphandlare

Avtalscontroller till inköps- och upphandlingssektionen

Kvalificerad sakkunnig, inriktning arbetslivskriminalitet och välfärdsbrott

Upphandlare till Säkerhetspolisen

Senior upphandlare – Telge Inköp

Socialstyrelsen söker upphandlingsjurist

Socialstyrelsen söker upphandlare inom offentliga affärer

Uppsala universitet söker upphandlare

Stockholm Vatten och Avfall söker strategisk upphandlare

  • Eskilstuna Strängnäs Energi och Miljö söker upphandlare
  • Avtalscontroller till Stockholm Parkering!
  • Enhetschef – Medicinteknisk utrustning och och förbrukning, Region Stockholms Inköpscentral
  • Käppalaförbundet söker inköpschef

Senaste nyheterna

Clausin”Ett förtroende vi ska förvalta”
Stockholms tingsrättTvå häktade för mutmisstankar
Ida sköter museets inköp
Framåt marsch med förhinder
SlottnerRegeringen: en kontakt ska räcka
Gnissel på Höglandet
Malin de verdierSummerar första året på Adda
Delar upphandlingsdata gratis
Vaxholms stad söker upphandlare
Koncessioner kräver tydligare spelregler i EU
Kräver åtgärder mot korruption
Avtalscontroller till inköps- och upphandlingssektionen
Kvalificerad sakkunnig, inriktning arbetslivskriminalitet och välfärdsbrott
Lars HultmanExit LOU till valborg
Hampus AllerstrandAgerar för direktupphandlingar
Kris och beredskap usp
Kinnarps v.7
Liseberg kör över leverantör
Så vässar Finland konkurrensen
Nordmaling sträcker ut handen
ANNONS FRÅN INDUS OCH EXPANDIA

Guide: Upphandla moduler

Upphandling24 har tillsammans med bolag i branschen tagit fram en guide för att upphandla moduler. Här får du tips och råd från upphandlare, leverantörer och jurister. Ladda ner kostnadsfritt >

Mest visade inlägg

  • Agerar för direktupphandlingar
  • Liseberg kör över leverantör
  • Delar upphandlingsdata gratis
  • Exit LOU till valborg
  • Regeringen: en kontakt ska räcka
  • Upphandlare riskerar nytt straff
  • Två häktade för mutmisstankar
  • Summerar första året på Adda
  • Gnissel på Höglandet
  • Ida sköter museets inköp

Läsarnas åsikter

Jenny : Regeringen: en kontakt ska räcka
Det här blir spännande, särskilt i ljuset av att nämnt systemstöd för ovan lagändring planeras att gå live för en…
småföretagare : Agerar för direktupphandlingar
Direktupphandling är utmärkt att skriva långa kravlistor med inte alltid relevanta krav gör inte resultatet bättre. Som småföretagare har vi…
Björn : Agerar för direktupphandlingar
Det enda vettiga är att direktupphandlingar får göras ända upp till tröskelvärdena rätt och slätt. Det ligger ingen omfattande analys…
Gammal upphandlare : Agerar för direktupphandlingar
Det beror på förenklingsutredningen där man valde att låta gränsen ligga på en jämn siffra som inte ändras för att…
Upphandlare #3 : Upphandlare pressas av AI-anbud
Det som räknas i slutändan är definitivt vem som har skrivit texten. En studie från MIT visade bl.a. på följande…
Anna : Nordmaling sträcker ut handen
Vilken härva. Oroväckande att kommunen ber om tips "för att det inte ska hända igen", är kompetensen verkligen så låg…
Gunnar Pettersson : Agerar för direktupphandlingar
Jag funderar på varför direktupphandlingsgränsen fortfarande ligger kvar på 700 000 kronor, samtidigt som andra upphandlingsrelaterade beloppsgränser automatiskt räknas upp i…
Katerina, BidPal AI : Upphandlare pressas av AI-anbud
Jag håller helt med om att det inte är AI i sig som är problemet, utan hur den används. När…
Johan Sundin : Inköp och logistik i ett
Trafikverket jobbar så sedan många år.
Inköparen : Upphandlare riskerar nytt straff
Risken för korruption är jämförelsevis mycket mycket större i genomförande-processen än i den föregående mycket mycket mer transparentare upphand- lingsprocessen,…