Skip to content
  • Om oss
  • Kontakta oss
  • Nyhetsbrev
  • Annonsera
Upphandling24
  • Nyheter
    • Debatt
  • Karriär
    • Lönestatistik
    • Lediga jobb
    • Månadens profil
    • Platsannonsera
    • Student
    • Utbildningar
  • Konferens
  • Utbildning
    • AI för upphandlare
    • Avtalsförvaltning
    • Entreprenadupphandling och AMA AF
    • Kvalificerad entreprenadupphandlare
    • Kvalificerad IT-upphandlare
    • Leda upphandlingar effektivt
    • LOU på två dagar
    • Ramavtal
    • Robusta IT-avtal
    • Säkerhetsskyddad upphandling
  • Nätverk
    • Upphandlare
    • Avtalsuppföljning
    • Entreprenadupphandlare
    • IT-upphandlare
  • Om oss
    • Om oss
    • Kontakta oss
    • Nyhetsbrev
  • Annonsera
    • Annonsera
    • Platsannonsera

Klara fredagsfärger i Sollentuna

En växande och mer komplex inköpsorganisation i kombination med att fler jobbar hemifrån skapar utmaningar för arbetsmiljön. I Sollentuna kommun lyser det grönt, blått eller rött från medarbetarna på snabbmötet innan det är dags att ta helg.

| 2023-10-13
Lill Sandberg
Lill Sandberg, Sollentuna kommun.

– Just den här avstämningen varje vecka har blivit viktig för mig för att hålla ihop gruppen och jobba för en bra arbetsmiljö, säger Lill Sandberg, inköpschef i Sollentuna kommun med 77 000 invånare.

Hon började på inköpsenheten för 17 år sedan och tar det som exempel på förändringarna.

– Då var vi 3 på enheten, nu är vi 16. Men det inte bara det. Förr handlade nästan allt om upphandlingar. Nu jobbar vi med hela inköpsprocessen och mer strategiskt med inköpsfrågor, säger Lill Sandberg, som leder en enhet med upphandlare, administratörer, strateger och controllers.

2019 såg hon ett behov att styra upp arbetet och inte minst i perspektivet att det ska borga för en bra arbetsmiljö.

– Vi behövde förtydliga roller och ansvar genom en processkartläggning. Givetvis med fokus på hur vi jobbar på enheten, men även mot våra beställare i kommunorganisationen som vi är beroende av för att göra bra affärer.

– Den kartläggningen var nyttig. Nu har vi en förståelse för varandra på ett annat sätt än tidigare. Och som enskild medarbetare vet man tydligare vad man ska göra och vad som förväntas, säger Lill Sandberg.

Så kom pandemin och behovet av nya grepp för att hålla ihop arbetsgruppen när medarbetare helt eller delvis började jobba hemifrån.

– Jag inspirerades av  vännen och kollegan Emma Breheim i Luleå kommun. De jobbade då med någonting som kallades Pulsmöten dagligen för att stämma av läget och det har vi tagit efter men anpassat så det passar oss och istället en gång i veckan.

Fokus är på arbetsbelastningen där medarbetarna får indikera grönt, blått eller rött på hela skalan från relativt låg arbetsbelastning till väldigt mycket att göra.

– Det är ett digitalt fredagsmöte som vi försöker hålla inom tio minuter och sen tar vi en fika. Svaren ger mig en bra indikation om hur det ser ut och om jag behöver ta kontakt med någon enskild medarbetare för att hitta en mer rimlig arbetsbörda. Alternativt att en kollega med mindre arbetsbelastning erbjuder sig att stötta och hjälpa till.

Lill Sandberg brukar också fråga om någon fått hjälp från någon kollega under veckan som gått som ett sätt att lyfta varandra på enheten.

– Alla säger att fredagsmötena är viktiga så då ser jag ingen anledning att inte fortsätta med dem.

Även efter pandemin har hemarbete levt kvar i relativt stor utsträckning i Sollentuna kommun, som har en kommunövergripande distansarbetsöverenskommelse med rätt att jobba hemifrån upp till tre dagar i veckan.

– På enheten väljer de flesta att använda de här tre dagarna till distansjobb. Men det vi gjort är att försöka reservera torsdag som en dag när alla ska vara på plats och det tror jag också är bra för arbetsmiljön, säger Lill Sandberg.

Hon ser det som ofrånkomligt att arbetsbelastningen skiftar över året.

– Det går att se ett mönster med väldigt mycket blått och en del rött innan semestern och efter densamma är det mer grönt.

– Även när det gäller hur mycket man jobbar hemifrån så varierar det beroende på mötessituationen. Två gånger per år träffar vi exempelvis respektive kontor inom kommunen och går igenom inköpsanalyser och upphandlingsplaner med mera. Dessa möten är som huvudregel fysiska.

Lill Sandberg tycker att Sollentuna kommun alllmänt lyckats med olika insatser för att väga upp för de nackdelar som hemarbete kan ge.

Återkommande planeringsdagar, avdelningskonferenser och nätverksträffar hjälper till att skapa en samhörighet.

– Lite orolig var man i början av pandemin när folk jobbade hemifrån och det kom in nya medarbetare och andra slutade, Men nu tycker jag att vi fått ihop arbetsgruppen på ett bra sätt, säger Lill Sandberg.

Märks det också i mätningar?

– Ja. I den medarbetarenkät som blev klar i början av året fick jag ett väldigt bra resultat och det är jag stolt över utifrån hur viktig arbetsmiljön är.

Läs mer: ArbetsbelastningArbetsmiljöLill SandbergSollentuna Kommun

Fredrik Mårtensson

fredrik@upphandling24.se

Kommentatorerna ansvarar för sina egna kommentarer

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Senaste inläggen

  • Lovar stöd om arbetsrätt och anbud
  • Kritiserar upphandling av terminal
  • Granskar kampen mot korruption
  • Vill se effektivare överprövning
  • Hoppfull om betyg

Lediga jobb

Vallentuna kommun logotyp

Upphandlare till Vallentuna kommun

Inköpsdirektör till Locum

Erfaren jurist till Upphandlingsmyndigheten

MSB myndigheten för samhällsskydd och beredskap

Upphandlare med inriktning mot IT till MSB

Polisen

Polisen söker upphandlingsjurist till IT-avdelningen

Stockholms stad logotyp

Erfarna upphandlare med samhällsdriv! Välkommen till Stockholms stad!

Sida söker chef till enheten för upphandling och inköp

Junior Entreprenadupphandlare till Upplands-Bro kommun

Entreprenadupphandlare till Ängelholms kommun

Upphandlingsjurist till PTS

FOI söker inköpare till Linköping eller Kista

Upphandlare med kategoriansvar inom IT till Nyköpings kommun

specialfastigheter

Inköpare Entreprenad

Upphandlare till Statens inköpscentral på Kammarkollegiet

  • Upphandlare med inriktning mot IT till MSB
  • Region Stockholm söker Senior upphandlare – IT och Dynamiskt Inköpssystem (DIS)

Senaste nyheterna

Vallentuna kommun logotypUpphandlare till Vallentuna kommun
Lovar stöd om arbetsrätt och anbud
Kritiserar upphandling av terminal
Inköpsdirektör till Locum
Granskar kampen mot korruption
Erfaren jurist till Upphandlingsmyndigheten
Modulguiden vår2026
MSB myndigheten för samhällsskydd och beredskapUpphandlare med inriktning mot IT till MSB
Vill se effektivare överprövning
PolisenPolisen söker upphandlingsjurist till IT-avdelningen
AI och offentlig upphandling
AI och offentlig upphandling | 13 april 2026
Hoppfull om betyg
Stockholms stad logotypErfarna upphandlare med samhällsdriv! Välkommen till Stockholms stad!
VGR-haveri följs av Dalauppror
Sida söker chef till enheten för upphandling och inköp
Junior Entreprenadupphandlare till Upplands-Bro kommun
UppsalaHFD prövar inte unik upphandling
Öppnar för nationell annonsplats
Entreprenadupphandlare till Ängelholms kommun
ANNONS FRÅN INDUS OCH EXPANDIA

Guide: Upphandla moduler

Upphandling24 har tillsammans med bolag i branschen tagit fram en guide för att upphandla moduler. Här får du tips och råd från upphandlare, leverantörer och jurister. Ladda ner kostnadsfritt >

Mest visade inlägg

  • Kritiserar upphandling av terminal
  • Lovar stöd om arbetsrätt och anbud
  • Granskar kampen mot korruption
  • SOI-veteran: Vakna, KKV
  • Dubbelt avhopp från Ängelholm
  • VGR-haveri följs av Dalauppror
  • HFD prövar inte unik upphandling
  • Hoppfull om betyg
  • Öppnar för nationell annonsplats
  • Får inte skylla på arbetsbördan

Läsarnas åsikter

Johan : SOI-veteran: Vakna, KKV
Bra skrivet Johanna! Precis vad jag tycker.
Johan : SOI-veteran: Vakna, KKV
Bra skrivet Johanna! Precis vad jag tycker.
Statlig annonsdatabas tack! : Öppnar för nationell annonsplats
Det är på tiden.
Upphandlaren : Dubbelt avhopp från Ängelholm
Alice skriver ovan: Eller vad den där första rapporten sa om ledarskapet på enheten? Vi som var med vet att…
A : Dubbelt avhopp från Ängelholm
När får vi höra från alla som varit anställda under dessa två men lämnat på grund av allt som nämns…
Grävlingen : Tio mutåtalas i larmhärvan
Ystad har en lång erfarenhet av barnhandel och fiktiva dokument. SIS är bara ett medel i förvaring av barn. Glöm…
Katarina : SOI-veteran: Vakna, KKV
Bra agerat av PO Andersson! "Alla" som jobbar i branschen vet ju om att konsultmäklarlösningar i praktiken ofta används för…
Jonas : RK:s inköp på ambassadturné
Nog måste det väl finnas billigare och likvärdigt effektiva sätt än på-plats-besök?
Carl Hedberg : Köpte slottsmöbler fel
"Tvingades lämna sitt uppdrag"... detta borde räknas som ekonomisk brottslighet och resultera i en polisanmälan.
Anna Pettersson : Addas vd lämnar omedelbart
Alltså denna människa saknar helt självinsikt! Nu ska Monica skriva en bok om sina upplevelser på Adda. Samma upplevelser har…

Aktuella utbildningar

  • Kvalificerad entreprenad­upphandlare | 10-11 mars
  • Leda upphandlingar effektivt | 12 mars
  • Kvalificerad IT-upphandlare | 17-18 mars
  • AI för upphandlare | 26 mars – distans
  • Entreprenadupphandling och AMA AF | 27 april
  • AI för upphandlare | 28 april – på plats
  • LOU på två dagar | Våren 2026
  • Säkerhetsskyddad upphandling | Våren 2026
  • Robusta IT-avtal | Våren 2026
  • Få fart på er avtals­förvaltning | Våren 2026 (distans)
  • Ramavtal – fördjupnings­kurs | Hösten 2026