Skip to content
  • Om oss
  • Kontakta oss
  • Nyhetsbrev
  • Annonsera
Upphandling24
  • Nyheter
    • Debatt
  • Karriär
    • Lönestatistik
    • Lediga jobb
    • Månadens profil
    • Platsannonsera
    • Student
    • Utbildningar
  • Konferens
  • Utbildning
    • AI för upphandlare – distans
    • AI för upphandlare – på plats
    • Avtalsförvaltning
    • Entreprenadupphandling och AMA AF
    • Kvalificerad entreprenadupphandlare
    • Kvalificerad IT-upphandlare
    • Leda upphandlingar effektivt
    • LOU på två dagar
    • Ramavtal
    • Robusta IT-avtal
    • Säkerhetsskyddad upphandling
  • Nätverk
    • Upphandlare
    • Avtalsuppföljning
    • Entreprenadupphandlare
    • IT-upphandlare
  • Om oss
    • Om oss
    • Kontakta oss
    • Nyhetsbrev
  • Annonsera
    • Annonsera
    • Platsannonsera

Konsultjättar totalsågar statens planer på egen it-drift

Statens planer på att bygga it-drift i egen regi sågas av de stora konsultjättar som Computer Sweden varit i kontakt med.

| 2018-02-14

Att samla flera myndigheters it har varit på tapeten länge. Och i somras konkretiserades de planerna när regeringen gav Försäkringskassan i uppdrag att erbjuda it-drift till de myndigheter som är intresserade.

Att det skedde just i somras är så klart ingen slump. Tidigare har det främst handlat om att det är ekonomiskt fördelaktigt att köra it-stordrift för myndigheter. Men efter skandalen på Transportstyrelsen var det framför allt säkerhetsaspekten som lyftes fram.

Pratar man med aktörerna i den svenska it-branschen är det ganska tydligt hur de ser på initiativet. De stora outsourcingleverantörer som har svarat på våra frågor har för en gångs skull lagt ned stridsyxan och står istället enade på en och samma sida. Planerna på att dra igång statlig it-drift möts med en kombinerad förvåning och skepsis.

– Jag pratar inte enbart utifrån Tietos perspektiv, utan slår gärna ett slag för hela branschen. Vi har väldigt bra konkurrens i Sverige med många bra leverantörer, både stora och medelstora. Och det är ju inte rimligt att Försäkringskassan ska kunna erbjuda bättre kvalitet eller bättre ekonomi än marknadens aktörer. Framför allt inte inom ett område där utvecklingen går så fort, säger Mats Brandt, ansvarig för offentlig sektor på Tieto i Sverige.

Att turerna kring Transportstyrelsen väckte farhågor kring outsourcing som sådan är han väl medveten om, men konstaterar samtidigt att det är helt fel sätt att se på det. Tvärtom anser han att en aktör som är specialiserad på att leverera it-tjänster garanterar bästa kvalitet och säkerhet.

– Med en rätt utförd outsourcing får du in en kraft som kan frigöra kapital till innovationsprojekt samtidigt som du höjer säkerheten och kvaliteten.

Och enligt Mats Brandt behöver man inte gå särskilt långt för att hitta ett bra exempel på ett lyckat driftsamarbete mellan olika myndigheter.

– Varför tittar man inte på det goda exempel som finns i exempelvis Finland? Där har staten gjort en stor upphandling för flera myndigheter, en upphandling med gigantiska säkerhetskrav. Då får marknadens aktörer slåss om uppdraget med sin specialistkompetens och sina bästa anbud, och det är självklart att det i slutändan är bättre än vad Försäkringskassan i Sundsvall kan erbjuda.

Bengt-Göran Kangas, som basar över offentlig sektor på Evry, ställer sig också oerhört frågande till hur och varför man har kommit fram till slutsatsen att driva it-drift i statlig regi.

– Sommaren kom och sommaren gick, och det var mycket uppståndelse kring outsourcingen på Transportstyrelsen. För en utomstående betraktare framstår det som att det var en generaldirektör som fattade ett lite långtgående beslut i strid med svensk lagstiftning. Var det verkligen outsourcingen som var problemet? Så vitt jag vet var inte det grundproblemet, utan det var att man frångick svensk lagstiftning och det är så klart alltid fel. Men att som en konsekvens av det komma fram till att man ska man bygga en it-driftmyndighet? Det gick ganska fort. Vad var det för beslutsunderlag som låg till grund för det? Uppenbarligen är det något som går mig förbi här.

Även idén om att bygga upp statliga molntjänster förbryllar.

– Det finns många organisationer som har investerat miljarder i att driva molntjänster och som har jobbat länge med att leverera it-drift. Jag har svårt att förstå varför man ska lägga ett sådant uppdrag på en myndighet som redan har ett annat uppdrag, som är mer angeläget. Är det inte bättre att man ägnar sig åt det istället och låter den som är specialist på it-tjänster ta hand om det?

Och det är inte bara själva genomförandet av en statlig it-drift som är märklig. Bengt-Göran Kangas ställer sig även frågan om det överhuvudtaget finns ett intresse hos offentlig sektor för den typen av stordrift.

– Vi har gjort en undersökning där ett 30-tal myndigheter har gett sin åsikt i frågan. Hälften säger att det låter märkligt, så frågan är varken helt självklar eller helt förankrad hos staten själv, eller hos de privata aktörer som verkar inom området. Det finns så klart verksamhet som inte lämpar sig för privat it-drift. Då ska man självklart göra på ett annat sätt i de enstaka fallen. Det finns bra exempel på hur man kan göra.

Karin Schreil, Nordenchef på Fujitsu, vill inte uttala sig om just Försäkringskassan, men är tydlig med hur myndigheters it hanteras bäst.

– När det gäller outsourcing i allmänhet så finns det mycket att vinna på att vända sig till en leverantör som är proffs och som har rutiner på plats, samt en skalbarhet och flexibilitet och som hela tiden investerar i nya verktyg och nya processer för att ligga i framkant, säger hon och utvecklar:

– Det är höga krav och tekniken går så snabbt idag. Det är svårt att hinna med om man ska driva det i egen regi. Det kommer krävas en hel del investeringar, både initialt och löpande, och det måste vägas mot de fördelar man förväntar sig att uppnå.

Och precis som sina kollegor ifrågasätter hon att det skulle vara säkrare att driva det i egen regi.

– Informationssäkerhet är så klart väldigt viktigt, men det går att kravställa så att det hanteras på rätt sätt, säger Karin Schreil och ser gärna att det förs en större dialog innan den statliga driften tas i bruk.

– Det kan vara klokt att resonera med några stora outsourcingleverantörer innan man fattar ett sådant beslut. Det finns väldigt mycket kunskap att hämta inom området, så jag hoppas att beslutsfattarna gör det. Vi för gärna en dialog.

Inte heller på IBM är man särskilt imponerad av förslaget.

– Att myndigheter ska avstå från it-upphandling av hela eller delar av sin it-verksamhet, för att i stället driva verksamheten helt i egen regi menar vi inte är optimal väg att gå, säger Carl Mikael Dufberg, vice vd på IBM Svenska och affärsområdeschef för offentlig sektor, och utvecklar varför:

– Riskerna för försening och begränsning av Sveriges möjligheter att fullt ut dra nytta av digitaliseringen blir påtagliga. Näringslivet har innovationskraften och kompetensen att möta det behov som finns på det mest samhällsekonomiskt effektiva sättet. Grundidén, att samhället låter marknadsaktörer konkurrera för att därefter välja det effektivaste och ur säkerhetsperspektivet bästa alternativet, är en urvalsprocess som är svår att överträffa. Samtidigt ser vi att behovet av ett bredare samarbete mellan privat och offentlig sektor, för att bättre utnyttja den gemensamma innovationsförmågan, blir allt viktigare. Istället för att förkasta möjligheterna bör vi arbeta gemensamt för att hitta den bästa vägen framåt.

Annons

Bli kvalificerad IT-upphandlare. Upphandling24 arrangerar en populär utbildning under två dagar för dig som idag jobbar med upphandling, men vill bli kvalificerad IT-upphandlare. Läs mer här.

Läs mer: IT EvryFörsäkringskassanFujitsuIbmIt-driftStatTieto

Redaktionen

red@uh24.se

Kommentatorerna ansvarar för sina egna kommentarer

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Senaste inläggen

  • DIS ska lyfta digitala inköp
  • Får rekordböter på 16 miljoner
  • ”Ett förtroende vi ska förvalta”
  • Två häktade för mutmisstankar
  • Ida sköter museets inköp

Lediga jobb

Erfaren jurist med inriktning mot arbetslivskriminalitet och välfärdsbrott

Vaxholms stad söker upphandlare

Avtalscontroller till inköps- och upphandlingssektionen

Kvalificerad sakkunnig, inriktning arbetslivskriminalitet och välfärdsbrott

Upphandlare till Säkerhetspolisen

Senior upphandlare – Telge Inköp

Uppsala universitet söker upphandlare

Stockholm Vatten och Avfall söker strategisk upphandlare

  • Eskilstuna Strängnäs Energi och Miljö söker upphandlare
  • Avtalscontroller till Stockholm Parkering!
  • Enhetschef – Medicinteknisk utrustning och och förbrukning, Region Stockholms Inköpscentral

Senaste nyheterna

Erik Slottner, foto Kristian Pohl.DIS ska lyfta digitala inköp
Erfaren jurist med inriktning mot arbetslivskriminalitet och välfärdsbrott
Får rekordböter på 16 miljoner
Clausin”Ett förtroende vi ska förvalta”
Stockholms tingsrättTvå häktade för mutmisstankar
Ida sköter museets inköp
Framåt marsch med förhinder
SlottnerRegeringen: en kontakt ska räcka
Gnissel på Höglandet
Malin de verdierSummerar första året på Adda
Delar upphandlingsdata gratis
Vaxholms stad söker upphandlare
Koncessioner kräver tydligare spelregler i EU
Kräver åtgärder mot korruption
Avtalscontroller till inköps- och upphandlingssektionen
Kvalificerad sakkunnig, inriktning arbetslivskriminalitet och välfärdsbrott
Lars HultmanExit LOU till valborg
Hampus AllerstrandAgerar för direktupphandlingar
Kris och beredskap usp
Kinnarps v.7
ANNONS FRÅN UPPHANDLING24

Var redo när krisen kommer – här får du verktygen

Efter förra årets succé är den digitala halvdagskonferensen ”Kris och beredskap” tillbaka den 16 mars. Här får du som upphandlare tips och verktyg för hur du kan bidra till att höja robusthet och beredskap i era avtal.

Mest visade inlägg

  • Agerar för direktupphandlingar
  • Får rekordböter på 16 miljoner
  • Två häktade för mutmisstankar
  • Delar upphandlingsdata gratis
  • Regeringen: en kontakt ska räcka
  • Exit LOU till valborg
  • Liseberg kör över leverantör
  • Ida sköter museets inköp
  • ”Ett förtroende vi ska förvalta”
  • Upphandlare riskerar nytt straff

Läsarnas åsikter

Upphandlare : ”Ett förtroende vi ska förvalta”
Hur ska de kunna ge andra råd, när de helt saknar erfarenhet inom välfärdsområdet? De sista som kunde något slutade…
Erfaren upphandlingskonsult : Får rekordböter på 16 miljoner
Möjliga orsaker i erfarenhetsmässig sannolikhetsordning: 1. lathet: inte startat i tid, "jobbat hemifrån", inte orkat 2. korruption: medveten korruption inte…
Vadå, korruption? : Får rekordböter på 16 miljoner
Instämmer med föregående kommentar, detta luktar korruption ända in i finrummet...
Vän av ordning : Får rekordböter på 16 miljoner
Rekordböter i kronor men inte i procent ... Rekordlågt?
Jenny : Regeringen: en kontakt ska räcka
Det här blir spännande, särskilt i ljuset av att nämnt systemstöd för ovan lagändring planeras att gå live för en…
småföretagare : Agerar för direktupphandlingar
Direktupphandling är utmärkt att skriva långa kravlistor med inte alltid relevanta krav gör inte resultatet bättre. Som småföretagare har vi…
Björn : Agerar för direktupphandlingar
Det enda vettiga är att direktupphandlingar får göras ända upp till tröskelvärdena rätt och slätt. Det ligger ingen omfattande analys…
Gammal upphandlare : Agerar för direktupphandlingar
Det beror på förenklingsutredningen där man valde att låta gränsen ligga på en jämn siffra som inte ändras för att…
Upphandlare #3 : Upphandlare pressas av AI-anbud
Det som räknas i slutändan är definitivt vem som har skrivit texten. En studie från MIT visade bl.a. på följande…
Anna : Nordmaling sträcker ut handen
Vilken härva. Oroväckande att kommunen ber om tips "för att det inte ska hända igen", är kompetensen verkligen så låg…