Skip to content
  • Om oss
  • Kontakta oss
  • Nyhetsbrev
  • Annonsera
Upphandling24
  • Nyheter
    • Debatt
  • Karriär
    • Lönestatistik
    • Lediga jobb
    • Månadens profil
    • Platsannonsera
    • Student
    • Utbildningar
  • Konferens
  • Utbildning
    • AI för upphandlare
    • Avtalsförvaltning
    • Entreprenadupphandling och AMA AF
    • Kvalificerad entreprenadupphandlare
    • Kvalificerad IT-upphandlare
    • Leda upphandlingar effektivt
    • LOU på två dagar
    • Ramavtal
    • Robusta IT-avtal
    • Säkerhetsskyddad upphandling
  • Nätverk
    • Upphandlare
    • Avtalsuppföljning
    • Entreprenadupphandlare
    • IT-upphandlare
  • Om oss
    • Om oss
    • Kontakta oss
    • Nyhetsbrev
  • Annonsera
    • Annonsera
    • Platsannonsera

Kräver klarhet om Arlandaavtal

UppdateratFlera oppositionspartier reagerar starkt över att ett kinesiskt företag blir leverantör av säkerhetsutrustning vid Arlanda flygplats.

| 2022-02-16
Mikael Oscarsson Kristdemokraterna.

Ärendet har redan diskuterats i riksdagens näringsutskott sedan Aftonbladet avslöjat tidigare i veckan att kinesiska Nuctech blir leverantör av ett röntgensystem som del av den nya säkerhetskontroll som byggs upp på Arlanda.

Statliga Swedavia har varit upphandlande myndighet och dess vd samt näringsminister Karl-Petter Thorwaldsson kallas nu till näringsutskottet.

Moderaterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna är alla starkt kritiska till affären utifrån att Nuctech bedöms ha nära kopplingar till kommunpartiet i Kina och ”svartlistats” i USA.

-Det är knappast enda gången som ett företag närstående kinesiska kommunistpartiet försöka vinna upphandlingar och då måste vi ha regelverk och säkerhetsprövningar som fungerar. Jag är både förvånad och chockad över att just detta bolag får ett känsligt uppdrag på Arlanda av Swedavia, säger Mikael Oscarsson, försvarspolitisk talesperson för Kristdemokraterna.

Moderaternas riksdagsledamot Maria Stockhaus pekar på att näringsutskottet har ansvar för statliga bolag och att det därför är rimligt att kalla både näringsminister och vd för Swedavia för redogörelser.

-Det är viktigt att få ett ordentligt klargörande när det gäller vad som hänt och vad som behöver göras för att säkerställa att nödvändiga säkerhetskontroller görs när det handlar om den här typen av upphandlingar. Moderaterna vill se att Sverige tar fram en handlingsplan mot hybridhot och att Säpo får mer resurser för att stödja myndigheter och bolag när det gäller skydd mot hybridhot, säger hon.

Centerpartiet vill se en modell med ett oberoende kontrollorgan som träder in vid känsliga upphandlingar.

-I frågor av samhällskritisk betydelse bör det ske en sådan granskning för att täppa till eventuella säkerhetsluckor. Riksdagen kommer att rösta om vårt förslag i morgon, men hittills har tyvärr inga andra partier visat intresse för en sådan lösning, säger Centerpartiets riksdagsledamot Niels Paarup-Petersen

Swedavia svarar på kritiken i en skriftlig kommentar:

“Nuctech är en etablerad leverantör av granskningsutrusning, exempelvis röntgensystem, till ett antal flygplatser runt om Europa. I detta fall handlar det om ett standardsystem och röntgenutrusning till den nya säkerhetskontrollen som nu byggs på Arlanda.  Utrustningen från Nuctech är godkänd av ECAC, som är av ansvarig myndighet för godkännande av granskningsutrustning inom Europa. Vad gäller avtalet har vi följt gällande upphandlingslagstiftning och upphandlingen följer också reglerna enligt Säkerhetsskyddslagen. Swedavia kommer att teckna ett säkerskyddsavtal med leverantören.”

Näringsminister Karl-Petter Thorwaldsson betonar att statliga ägda bolag omfattas av upphandlingslagstiftningen och i det aktuella fallet lagen om upphandling inom försörjningssektorerna (LUF).

”Jag utgår från att bolaget följer såväl tillämpliga upphandlingsregler som säkerhetsskyddslagstiftningen. Jag utgår från att bolaget följer gällande lagar och regler och genomför upphandlingar enligt regelverket. Samt att de analyser som krävs har genomförts och att de godkännanden som krävs har inhämtats i vederbörlig ordning för denna typ av upphandling.”, skriver Thorwaldsson till Aftonbladet.

(Uppdaterat med skriftlig kommentar från Swedavia.)

Läs mer: ArlandaKinaLufSwedavia

Fredrik Mårtensson

fredrik@upphandling24.se

Kommentatorerna ansvarar för sina egna kommentarer

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Senaste inläggen

  • Svartlistning håller brottsliga företag borta
  • Reserverade kontrakt och hotet mot den fria konkurrensen
  • Halv S-seger om UE-tak
  • Sidbyte skakar om i Säter
  • Jagar goda affärer

Lediga jobb

SiS söker en erfaren upphandlare som vill göra skillnad på riktigt!

Upphandlare till Statens inköpscentral på Kammarkollegiet

Upphandlingsjurist till Skånes Kommuner

Avtalscontroller med hållbarhetsfokus

Vi söker en samhällsintresserad upphandlare till vårt team

  • Strategiska inköpare till Nynäshamn kommun – två tjänster
  • Enköpings kommun söker strategisk inköpare/upphandlare

Senaste nyheterna

Svartlistning håller brottsliga företag borta
Reserverade kontrakt och hotet mot den fria konkurrensen
Johan DanielssonHalv S-seger om UE-tak
Sidbyte skakar om i Säter
Henning RichardssonJagar goda affärer
Sofia Mårtensson“Uppfyller inte lagens krav”
LOU:s svåraste uppdrag?
NCC-byggeLyfter fram dolda rabatter
SiS söker en erfaren upphandlare som vill göra skillnad på riktigt!
Kinnarps v.49
KKV-förslag för ökad kvalitet
Upphandlare till Statens inköpscentral på Kammarkollegiet
AF:s leverantörer får grönt ljus
Nytt försök upphandla elreserv
KRÖNIKA: Avtalsuppföljning – kommunens “riktiga vinterdäck”
Blir du Årets inköpare?
GöteborgVill straffa för upphandlingsfel
Strategiska inköpare till Nynäshamn kommun – två tjänster
Kräver dialog och uppföljning
Får granska överdebitering
ANNONS FRÅN INDUS OCH EXPANDIA

Guide: Upphandla moduler

Upphandling24 har tillsammans med bolag i branschen tagit fram en guide för att upphandla moduler. Här får du tips och råd från upphandlare, leverantörer och jurister. Ladda ner kostnadsfritt >

Mest visade inlägg

  • KKV-förslag för ökad kvalitet
  • LOU:s svåraste uppdrag?
  • Vill straffa för upphandlingsfel
  • Får granska överdebitering
  • KRÖNIKA: Avtalsuppföljning – kommunens “riktiga vinterdäck”
  • “Uppfyller inte lagens krav”
  • Lyfter fram dolda rabatter
  • Kräver dialog och uppföljning
  • Nytt försök upphandla elreserv
  • AF:s leverantörer får grönt ljus

Läsarnas åsikter

Ebba Meland : Hitta din praktikplats med Upphandling24!
Hej, Mitt namn är Ebba Meland och jag studerar till Offentlig Inköpare på Yrgo. Inom ramen för min utbildning söker…
H : Konsulterna tog över Sigtuna
Ingen är väl förvånad? Och Sigtuna är knappast ensamma heller. Det är på tiden att detta börjar tas upp till…
Gustaf : KRÖNIKA: Avtalsuppföljning – kommunens “riktiga vinterdäck”
Arian, återigen bra och välskrivet. Det här med avtalsuppföljning är ju såklart synnerligen viktigt. Funderar en hel del själv hur…
Arian : KRÖNIKA: Avtalsuppföljning – kommunens “riktiga vinterdäck”
Alexander - Vi behöver inte vara överens. Har du någon konkret och bra feedback är du välkommen att kontakta mig.…
Alexander : KRÖNIKA: Avtalsuppföljning – kommunens “riktiga vinterdäck”
"För vinteravtal är som mjölk. De är som bäst när de är nyöppnade, men blir snabbt sura om man låter…
Richard : Kräver dialog och uppföljning
Välkomna in i matchen om man som myndighet inte redan jobbar så. Jag trodde det var en självklarhet att alla…
Senior : Kräver dialog och uppföljning
Intressant inspel av Ulrica. Jag tolkar det som att medlemmarna i Almega inte själva kan avgöra till vilket pris de…
Alexander : Kräver dialog och uppföljning
Vilket originellt och briljant inspel, tack Ulrica!
Optimisten : Får granska överdebitering
Börjar vi ana slutet på den sunkiga modellen med dolda rabatter/kickbacks - det vore ju verkligen på tiden! Bra jobbat…
Kemexperten : Från skog till hallar
Det är inspirerande att se satsningar som stärker föreningslivet och skapar långsiktiga möjligheter för både ungdomar och elitutövare. Möjligheten att…

Aktuella utbildningar

  • LOU på två dagar | 2-3 december
  • Säkerhetsskyddad upphandling | 4 december
  • Få fart på er avtals­förvaltning | 10 december (distans)
  • AI för upphandlare | 29 januari 2026
  • Kvalificerad entreprenad­upphandlare | 10-11 mars 2026
  • Leda upphandlingar effektivt | 12 mars 2026
  • Entreprenadupphandling och AMA AF | 27 april 2026
  • Kvalificerad IT-upphandlare | Våren 2026
  • Robusta IT-avtal | Våren 2026
  • Ramavtal – fördjupnings­kurs | Våren 2026