Skip to content
  • Om oss
  • Kontakta oss
  • Nyhetsbrev
  • Annonsera
Upphandling24
  • Nyheter
    • Debatt
  • Karriär
    • Lönestatistik
    • Lediga jobb
    • Månadens profil
    • Platsannonsera
    • Student
    • Utbildningar
  • Konferens
  • Utbildning
    • AI för upphandlare
    • Avtalsförvaltning
    • Entreprenadupphandling och AMA AF
    • Kvalificerad entreprenadupphandlare
    • Kvalificerad IT-upphandlare
    • Leda upphandlingar effektivt
    • LOU på två dagar
    • Ramavtal
    • Robusta IT-avtal
    • Säkerhetsskyddad upphandling
  • Nätverk
    • Upphandlare
    • Avtalsuppföljning
    • Entreprenadupphandlare
    • IT-upphandlare
  • Om oss
    • Om oss
    • Kontakta oss
    • Nyhetsbrev
  • Annonsera
    • Annonsera
    • Platsannonsera

Lägsta pris allra mest populärt

Den höjda direktupphandlingsgränsen bidrog till att antalet annonserade upphandlingar i fjol föll med sju procent. Enligt Konkurrensverket och Upphandlingsmyndigheten dominerar lägsta pris och förenklat förfarande samtidigt som andelen upphandlingar som omfattas av EU-direktiv ökar.

| 2015-10-15

I fjol annonserades totalt 18 407 upphandlingar i Sverige, en minskning med sju procent jämfört med år 2013. Nästan en tredjedel av upphandlingarna avsåg ramavtal.

Orsaken till fallet är sannolikt att direktupphandlingsgränsen nästan fördubblades under året till dagens 505 800 kronor. Trenden började dock vika redan 2013 efter att ha varit uppåtgående i flera år med 2012 som toppår.

Flest upphandlingar annonseras på våren, i mars, april och maj. Lägst är aktiviteten på upphandlingsenheterna under juli och augusti.

Sammanlagt omfattas 3 900 organisationer av upphandlingsreglerna. Många av myndigheterna är så små att de klarar sig med samordnade inköp och direktupphandlingar – och annonserar därför bara enstaka upphandlingar. Under 2014 var antalet myndigheter som annonserade endast en enda upphandling 264 stycken.

Av Konkurrensverket och Upphandlingsmyndighetens gemensamma rapport Siffror och fakta om offentliga upphandlingar 2014 (pdf), framgår att ”lägsta pris” är fortsatt populärt. Detta är den vanligaste tilldelningsgrunden och andelen lägsta-pris-upphandlingar har ökat sedan 2009.

Andelen upphandlingar som omfattas av EU-direktiv har vuxit de senaste fem åren. I fjol var 36 procent av alla annonserade upphandlingar av detta slag.

Få myndigheter upphandlar med andra förfaranden än öppet eller förenklat förfarande. Det vanligaste är förenklat förfarande som användes i två tredjedelar av alla annonserade upphandlingar. Öppet förfarande står för en tredjedel av upphandlingarna medan exempelvis förhandlat förfarande bara märks marginellt i statistiken.

Värdet av de upphandlingspliktiga inköpen uppskattas till 625 miljarder kronor. Den siffran är dock inte lika färsk som uppgiften om antalet annonser, utan kommer från år 2012. Klart är dock att upphandling motsvarar en knapp femtedel av bruttonationalprodukten, BNP.

Konkurrensverket har publicerat upphandlingsrelaterad årsstatistik sedan 2011. Eftersom även Upphandlingsmyndigheten har uppdrag inom statistikområdet sker nu ett samarbete med start i år.

Ann-Christin Nykvist, vikarierande generaldirektör på Upphandlingsmyndigheten, säger att statistiken är en viktig del i omvärldsbevakningen:

– Den ger den nya Upphandlingsmyndigheten värdefullt underlag för att utveckla och ge det bästa stödet till upphandlare och leverantörer.

Läs mer: Ann-christin NykvistAnnonseringBnpDirektupphandlingsgränsFörenklat FörfarandeFörhandlat FörfarandeKonkurrensverketLägsta PrisÖppet FörfarandeRamavtalStatistiktilldelningsgrundTrafikverketUpphandlingsmyndigheten

Per Eriksson

per@jpe.se

Kommentatorerna ansvarar för sina egna kommentarer

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Senaste inläggen

  • Bantad skolad ger ny upphandling
  • Svartlistning håller brottsliga företag borta
  • Reserverade kontrakt och hotet mot den fria konkurrensen
  • Halv S-seger om UE-tak
  • Sidbyte skakar om i Säter

Lediga jobb

SiS söker en erfaren upphandlare som vill göra skillnad på riktigt!

Upphandlare till Statens inköpscentral på Kammarkollegiet

Upphandlingsjurist till Skånes Kommuner

Avtalscontroller med hållbarhetsfokus

Vi söker en samhällsintresserad upphandlare till vårt team

  • Strategiska inköpare till Nynäshamn kommun – två tjänster
  • Enköpings kommun söker strategisk inköpare/upphandlare

Senaste nyheterna

Bantad skolad ger ny upphandling
Svartlistning håller brottsliga företag borta
Reserverade kontrakt och hotet mot den fria konkurrensen
Johan DanielssonHalv S-seger om UE-tak
Sidbyte skakar om i Säter
Henning RichardssonJagar goda affärer
Sofia Mårtensson“Uppfyller inte lagens krav”
LOU:s svåraste uppdrag?
NCC-byggeLyfter fram dolda rabatter
SiS söker en erfaren upphandlare som vill göra skillnad på riktigt!
Kinnarps v.49
KKV-förslag för ökad kvalitet
Upphandlare till Statens inköpscentral på Kammarkollegiet
AF:s leverantörer får grönt ljus
Nytt försök upphandla elreserv
KRÖNIKA: Avtalsuppföljning – kommunens “riktiga vinterdäck”
Blir du Årets inköpare?
GöteborgVill straffa för upphandlingsfel
Strategiska inköpare till Nynäshamn kommun – två tjänster
Kräver dialog och uppföljning
ANNONS FRÅN INDUS OCH EXPANDIA

Guide: Upphandla moduler

Upphandling24 har tillsammans med bolag i branschen tagit fram en guide för att upphandla moduler. Här får du tips och råd från upphandlare, leverantörer och jurister. Ladda ner kostnadsfritt >

Mest visade inlägg

  • LOU:s svåraste uppdrag?
  • KKV-förslag för ökad kvalitet
  • Vill straffa för upphandlingsfel
  • Får granska överdebitering
  • KRÖNIKA: Avtalsuppföljning – kommunens “riktiga vinterdäck”
  • “Uppfyller inte lagens krav”
  • Lyfter fram dolda rabatter
  • Kräver dialog och uppföljning
  • Nytt försök upphandla elreserv
  • Konsulterna tog över Sigtuna

Läsarnas åsikter

Ebba Meland : Hitta din praktikplats med Upphandling24!
Hej, Mitt namn är Ebba Meland och jag studerar till Offentlig Inköpare på Yrgo. Inom ramen för min utbildning söker…
H : Konsulterna tog över Sigtuna
Ingen är väl förvånad? Och Sigtuna är knappast ensamma heller. Det är på tiden att detta börjar tas upp till…
Gustaf : KRÖNIKA: Avtalsuppföljning – kommunens “riktiga vinterdäck”
Arian, återigen bra och välskrivet. Det här med avtalsuppföljning är ju såklart synnerligen viktigt. Funderar en hel del själv hur…
Arian : KRÖNIKA: Avtalsuppföljning – kommunens “riktiga vinterdäck”
Alexander - Vi behöver inte vara överens. Har du någon konkret och bra feedback är du välkommen att kontakta mig.…
Alexander : KRÖNIKA: Avtalsuppföljning – kommunens “riktiga vinterdäck”
"För vinteravtal är som mjölk. De är som bäst när de är nyöppnade, men blir snabbt sura om man låter…
Richard : Kräver dialog och uppföljning
Välkomna in i matchen om man som myndighet inte redan jobbar så. Jag trodde det var en självklarhet att alla…
Senior : Kräver dialog och uppföljning
Intressant inspel av Ulrica. Jag tolkar det som att medlemmarna i Almega inte själva kan avgöra till vilket pris de…
Alexander : Kräver dialog och uppföljning
Vilket originellt och briljant inspel, tack Ulrica!
Optimisten : Får granska överdebitering
Börjar vi ana slutet på den sunkiga modellen med dolda rabatter/kickbacks - det vore ju verkligen på tiden! Bra jobbat…
Kemexperten : Från skog till hallar
Det är inspirerande att se satsningar som stärker föreningslivet och skapar långsiktiga möjligheter för både ungdomar och elitutövare. Möjligheten att…

Aktuella utbildningar

  • LOU på två dagar | 2-3 december
  • Säkerhetsskyddad upphandling | 4 december
  • Få fart på er avtals­förvaltning | 10 december (distans)
  • AI för upphandlare | 29 januari 2026
  • Kvalificerad entreprenad­upphandlare | 10-11 mars 2026
  • Leda upphandlingar effektivt | 12 mars 2026
  • Entreprenadupphandling och AMA AF | 27 april 2026
  • Kvalificerad IT-upphandlare | Våren 2026
  • Robusta IT-avtal | Våren 2026
  • Ramavtal – fördjupnings­kurs | Våren 2026