– Det är full fart i arbetet och jag känner tillförsikt för att vi ska ro det här i land på ett mycket bra sätt, säger Sara Söderholm, som är ansvarig för utvecklingsuppdraget.
Hon är sedan 1 maj förra året chef för den nya enheten för leverantörskontroll, som kommer att jobba intensivt under några år med regeringsuppdraget att bygga upp systemet för leverantörskontroll och sedan förvalta det.
– Just nu är vi i en intensiv utvecklingsfas och det pågår också planering för hur vi ska jobba när tjänsten är igång 2028 kring delar som handläggning, analys av domar och kundsupport.
– Det finns flera statliga utredningar som föreslår utökning av registerkontrollen på sikt. – utöver det som uppdraget omfattar nu. Jag tror samhällsnyttan kan bli ännu större inom detta område framöver, säger Sara Söderholm.
Regeringen presenterade nyligen de lagändringar som krävs för att kontrolltjänsten ska fungera. De nya delarna i bland annat upphandlingslagarna och offentlighets- och sekretesslagarna är tänkta att börja gälla 1 juli i år.
Bolagsverket planerar sedan en ”pilot” med start i början av 2027.
– Detta är än så länge väldigt preliminärt och beroende av både lagstiftning och tidsplanen för registerhållande myndigheter som vi samarbetar med. Men vi planerar för delleveranser under utvecklingsskedet fram till 2028 där vi låter ett antal upphandlande organisationer nyttja tjänsten, säger Sara Söderholm.
Just samspelet med övriga myndigheter har stort fokus i det utvecklingsarbete som sker på Bolagsverket.
– Att synka tidsplanerna med de andra registerhållande myndigheter som tjänsten ska samordna information från är viktigt. Vi behöver säkra tillgången till informationen med rätt teknik och på ett säkert sätt, säger Sara Söderholm.
Totalt har Bolagsverket en budget för 2026 på 21,7 miljoner kronor för arbetet.
-Vi är ett 30-tal som jobbar med detta mer eller mindre heltid med både kompetens inom myndigheten och med hjälp av konsulter, framför allt gällande it-utveckling. Det spänner över juridik, it-arkitektur, säkerhet och en rad andra områden med utveckling och test av tjänsten.
– Sammantaget löper arbetet på bra och vi har kommit igång bra med de olika utvecklingsinsatserna, säger Sara Söderholm.
Arbetet är en del av den brottsförebyggande verksamheten inom Bolagsverket, som finns i Sundsvall med omkring 700 medarbetare.
Enhetschefen Sara Söderholm har arbetat på myndigheten sedan 2008 i olika roller som chef, strateg och projektledare.
– Jag känner mig trygg i utvecklingen av nya system, som varit en stor del av min karriär. Min bakgrund är från it och systemvetetenskap. Under min första halva av karriären arbetade jag inom privat sektor med ledarskap och som konsult.

Kommentatorerna ansvarar för sina egna kommentarer