Skip to content
  • Om oss
  • Kontakta oss
  • Nyhetsbrev
  • Annonsera
Upphandling24
  • Nyheter
    • Debatt
  • Karriär
    • Lönestatistik
    • Lediga jobb
    • Månadens profil
    • Platsannonsera
    • Student
    • Utbildningar
  • Konferens
  • Utbildning
    • AI för upphandlare
    • Avtalsförvaltning
    • Entreprenadupphandling och AMA AF
    • Kvalificerad entreprenadupphandlare
    • Kvalificerad IT-upphandlare
    • Leda upphandlingar effektivt
    • LOU på två dagar
    • Ramavtal
    • Robusta IT-avtal
    • Säkerhetsskyddad upphandling
  • Nätverk
    • Upphandlare
    • Avtalsuppföljning
    • Entreprenadupphandlare
    • IT-upphandlare
  • Om oss
    • Om oss
    • Kontakta oss
    • Nyhetsbrev
  • Annonsera
    • Annonsera
    • Platsannonsera

Domstolar har olika syn på när krav är uppfyllda

RättsfallsanalysEn upphandlare har ett betydande utrymme att bestämma föremålet för upphandlingen, kraven på varan/tjänsten och utvärderingsmodell. I den här analysen fokuserar Björn Bergström och Johan Stern, Ramberg Advokater, på frågan om den upphandlande myndighetens utrymme för att avgöra om ett inskickat bevis innebär att ett krav i upphandlingen är uppfyllt eller inte.

| 2017-10-16

Fakta i målet 

Region Kronoberg  genomförde en upphandling avseende undertrycksbehandling med förband. I upphandlingen inkom två anbud. Tilldelningsbeslut fattades den 27 april 2017 med innebörden att anbudet från Smith  & Nephew Aktiebolag antogs som leverantör. Den andra anbudsgivaren, Mediq Sverige, ansökte om överprövning.

Ett obligatoriskt krav i upphandlingen var att anbudsgivarna skulle bifoga dokumentation som styrkte att inställt tryck i sårbädden skulle upprätthållas oavsett vilket läge den pump som upprätthåller trycket har. Mediq anförde i sin ansökan om överprövning att den dokumentation som bifogats av Smith & Nephew, och som bland annat innehöll ett testprotokoll, inte var tillräcklig. I detta test visades att pumpen upprätthöll trycket i sju av åtta fall.

Regionen anförde att det faktum att testet visade på att trycket inte upprätthölls i samtliga fall saknade klinisk betydelse och därmed inte var relevant för bedömningen om anbudet uppfyllde samtliga krav. Regionen hänvisade även till att pumpen, enligt bruksanvisningen, skulle placeras på ett visst sätt och att det bifogade testet visade på att trycket, när pumpen var placerad enligt bruksanvisningen, upprätthölls i samtliga testfall.

Smith & Nephew, som också yttrade sig, pekade på att det testfall där trycket inte upprätthölls var ett extremfall som nästan aldrig förekom. Om det ändå skulle förekomma skulle ett blockeringslarm utlösas som gjorde att kravet var uppfyllt.

Förvaltningsrättens bedömning

Förvaltningsrätten konstaterade att eftersom det var fråga om ett obligatoriskt krav på dokumentationen, hade alla anbudsgivare fog att anta att kravet var viktigt för regionen. Alla inkommande anbud skulle därför uppfylla kravet, såsom det var ställt.

Förvaltningsrätten gjorde därefter en bedömning av kravet på dokumentationen, det vill säga att den skulle visa på att trycket upprätthölls oavsett pumpens placering, i förhållande till vad parterna anfört.

Förvaltningsrätten konstaterade att den av Smith & Nephew bifogade dokumentationen inte visade på detta då den inte upprätthöll trycket i samtliga testfall.

Förvaltningsrätten beslutade därför, eftersom Mediq lidit skada då de var den enda kvarstående anbudsgivaren, att upphandlingen skulle rättas på så sätt att anbudet från Smith & Nephew inte skulle beaktas.

Kammarrättens bedömning

Efter att Smith & Nephew överklagat beviljades prövningstillstånd och kammarrätten prövade frågan.

Smith & Nephew bifogade bland annat ett expertutlåtande och resonerade kring att kravet på att trycket skulle upprätthållas oavsett läge inte kunde tolkas ordagrant eftersom det skulle innebära att krav ställdes långt utöver upphandlingens ändamål. Smith & Nephew pekade även på att Mediq inte bifogat någon dokumentation för de testfall där Smith & Nephews pumpar inte upprätthöll trycket.

Region Kronoberg argumenterade för att varje normalt insatt och informerad anbudsgivare måste ha insett att de extrema nivåer där Smith & Nephews test inte upprätthöll trycket inte hade någon klinisk relevans.

Mediq anförde å sin sida att eftersom regionen inte tillåtit någon avvikelse, visade Smith & Nephews dokumentation att kravet inte var uppfyllt.

Kammarrätten summerade sin uppfattning enligt följande. ”En upphandlande myndighet får enligt kammarrättens mening anses ha ett betydande utrymme när det gäller att bedöma om en leverantör uppfyller sådana tekniska krav som är aktuella i detta mål. Detta särskilt när det inte har ställts krav på att den dokumentation som ska ges in ska vara av ett visst slag. Region Kronoberg har bedömt att den dokumentation som Smith & Nephew har gett in uppfyller kraven och anfört att den vid bedömningen har beaktat att dokumentationen till viss del innehåller uppgifter som inte har relevans för den avsedda användningen. Det har inte kommit fram skäl att ifrågasätta detta.”

Analys

Förvaltningsrätten och kammarrätten tar sin utgångspunkt i helt olika synsätt på tillämpningen av LOU. Förvaltningsrätten gör sin bedömning utifrån HFDs dom 2691-15, som utgår från principen att om ett krav är angivet som ett krav ska det alltid uppfyllas. Kammarrätten å sin sida ger den upphandlande myndigheten en frihet att göra en bedömning av om det obligatoriska kravet är uppfyllt eller inte.

Kammarrättens syn är avgjort mer sympatiskt än förvaltningsrätten eftersom den innehåller ett moment av att betrakta vad den upphandlande myndigheten ville uppnå med det aktuella kravet, även om ordalydelsen talade för en strängare tolkning.

Man skulle kunna argumentera för att kammarrättens syn på frågan gör upphandlingen mer oförutsebar, eftersom regionen i praktiken ger kravet, som enligt ordalydelsen skulle upprätthålla trycket i alla situationer, en annan innebörd. I praktiken ger kammarrätten regionen rätt att vid bedömningen lägga till ”upprätthålla trycket i alla relevanta situationer”.

Vi ser kammarrättens bedömning som rimlig utifrån att man gör en värdering av vad en anbudsgivare som säljer den aktuella utrustningen måste förstå. Den leverantör som klagar på ett sådant beslut måste då, för att nå framgång, i praktiken visa på att den upphandlande myndighetens bedömning av kravet är felaktig.

Ovan sagda innebär inte att det är fritt för en upphandlande myndighet att göra vilken bedömning man vill av ett obligatoriskt krav. Kan den upphandlande myndigheten visa på att en viss tillämpning av kravet tydligt ligger utanför den avsedda tillämpningen bör det dock vara möjligt. Bevisbördan flyttas då över på den leverantör som hävdar motsatsen.

Som i de flesta andra fall löses denna typ av frågor förmodligen enklast genom en dialog mellan parterna i första hand.

Målnummer och domstol

Dom av den 3 oktober 2017 från Kammarrätten i Jönköping, mål nummer 1622-17

Läs mer: JuridikRättsfallsanalys

Kommentatorerna ansvarar för sina egna kommentarer

En kommentar på “Domstolar har olika syn på när krav är uppfyllda”

  1. Nils Lindberg skriver:
    17 oktober, 2017 kl. 11:08

    I just det behandlade ärendet framstår det rimligt med förtydligandet “alla relevanta situationer”. Uttrycket riskerar ändå att generellt sett orsaka tolkningssvårigheter för leverantörer. Svårigheten kvarstår också för upphandlaren att identifiera och redovisa de relevanta situationerna samt att konkret beskriva ändamålet med upphandlingen. Möjligen ett sisyfosarbete?

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Senaste inläggen

  • Skruvar till tunnelupphandling
  • Säger upp avtal efter jäv
  • Ny metod fick kraftavtal i mål
  • Frispråkig jurist i ny miljö
  • Misstag och tvister toppar listan

Lediga jobb

Upphandlare till Upplands-Bro kommun

Upphandlings- och IT-rättsjurist till Statens inköpscentral

Vallentuna kommun logotyp

Upphandlare till Vallentuna kommun

Inköpsdirektör till Locum

Erfaren jurist till Upphandlingsmyndigheten

Sida söker chef till enheten för upphandling och inköp

Junior Entreprenadupphandlare till Upplands-Bro kommun

Entreprenadupphandlare till Ängelholms kommun

FOI söker inköpare till Linköping eller Kista

Upphandlare med kategoriansvar inom IT till Nyköpings kommun

specialfastigheter

Inköpare Entreprenad

  • Region Stockholm söker Senior upphandlare – IT och Dynamiskt Inköpssystem (DIS)

Senaste nyheterna

Skruvar till tunnelupphandling
Säger upp avtal efter jäv
Upphandlare till Upplands-Bro kommun
Ny metod fick kraftavtal i mål
Robin Anderson BoströmFrispråkig jurist i ny miljö
Misstag och tvister toppar listan
Så stoppas oseriösa i LOV
Regeringen bemöter RRV:s kritik
Upphandlings- och IT-rättsjurist till Statens inköpscentral
DIS ska ge flexiblare kultur
Vallentuna kommun logotypUpphandlare till Vallentuna kommun
Lovar stöd om arbetsrätt och anbud
Kritiserar upphandling av terminal
Inköpsdirektör till Locum
Granskar kampen mot korruption
Erfaren jurist till Upphandlingsmyndigheten
Modulguiden vår2026
MSB myndigheten för samhällsskydd och beredskapUpphandlare med inriktning mot IT till MSB
Vill se effektivare överprövning
PolisenPolisen söker upphandlingsjurist till IT-avdelningen
ANNONS FRÅN AFF

Aff ger struktur, trygghet och samsyn – därför väljer Micasa modellen

När Micasa Fastigheter började använda Aff för drygt tio år sedan var målet att skapa struktur, tydlighet och bättre samarbete med leverantörerna. Sedan dess har modellen blivit en självklar del av vardagen, och enligt inköpschefen Örjan Nilsson Rosvall har den gjort hela organisationen tryggare och mer effektiv.

Mest visade inlägg

  • Frispråkig jurist i ny miljö
  • Säger upp avtal efter jäv
  • Misstag och tvister toppar listan
  • Regeringen bemöter RRV:s kritik
  • SOI-veteran: Vakna, KKV
  • DIS ska ge flexiblare kultur
  • Lovar stöd om arbetsrätt och anbud
  • Så stoppas oseriösa i LOV
  • Öppnar för nationell annonsplats
  • Ny metod fick kraftavtal i mål

Läsarnas åsikter

Gammal i gamet : Säger upp avtal efter jäv
Mycket bra agerat av kommunen! Det gäller att medborgarna och de andra företagen har förtroende för upphandlingen
Johan : Öppnar för nationell annonsplats
Eva, vad har det du skriver om att göra med ett eventuellt införande av en nationell annonsplats?
Eva Domanders : Öppnar för nationell annonsplats
Det bästa vore om offentliga myndigheter börjar ta hänsyn till arbetsrättsliga villkor i sina upphandlingar som ex Regionerna gjort i…
Johan : SOI-veteran: Vakna, KKV
Bra skrivet Johanna! Precis vad jag tycker.
Johan : SOI-veteran: Vakna, KKV
Bra skrivet Johanna! Precis vad jag tycker.
Statlig annonsdatabas tack! : Öppnar för nationell annonsplats
Det är på tiden.
Upphandlaren : Dubbelt avhopp från Ängelholm
Alice skriver ovan: Eller vad den där första rapporten sa om ledarskapet på enheten? Vi som var med vet att…
A : Dubbelt avhopp från Ängelholm
När får vi höra från alla som varit anställda under dessa två men lämnat på grund av allt som nämns…
Grävlingen : Tio mutåtalas i larmhärvan
Ystad har en lång erfarenhet av barnhandel och fiktiva dokument. SIS är bara ett medel i förvaring av barn. Glöm…
Katarina : SOI-veteran: Vakna, KKV
Bra agerat av PO Andersson! "Alla" som jobbar i branschen vet ju om att konsultmäklarlösningar i praktiken ofta används för…

Aktuella utbildningar

  • Kvalificerad entreprenad­upphandlare | 10-11 mars
  • Leda upphandlingar effektivt | 12 mars
  • Kvalificerad IT-upphandlare | 17-18 mars
  • AI för upphandlare | 26 mars – distans
  • Entreprenadupphandling och AMA AF | 27 april
  • AI för upphandlare | 28 april – på plats
  • LOU på två dagar | Våren 2026
  • Säkerhetsskyddad upphandling | Våren 2026
  • Robusta IT-avtal | Våren 2026
  • Få fart på er avtals­förvaltning | Våren 2026 (distans)
  • Ramavtal – fördjupnings­kurs | Hösten 2026