Upphandlingsmyndigheten har kartlagt upphandlande organisationers erfarenheter och uppfattningar om offentlig upphandling. I november 2025 skickades en enkät till 1 805 organisationer, varav 554 svarade.
Av sammanställningen framgår att andelen organisationer som beaktar försörjningstrygghets- och beredskapsaspekter i planeringen av upphandlingar varierar stort mellan olika sektorer.
På totalen är det cirka 30 procent som uppger att de gör detta helt eller i hög grad. Siffran för de statliga myndigheterna är knappt 14 procent. Motsvarande siffra bland kommunerna är drygt 20 procent. Regionerna har kommit längst där närmare 70 procent uppger att de gör detta.
Ett av målen i regeringens färdplan för de offentliga affärerna är att upphandlande organisationer ska säkerställa att behovet av nödvändiga varor och tjänster täcks vid kris och krig.
– Det blir allt viktigare att omhänderta beredskapsaspekter i upphandlingar. Här spelar Upphandlingsmyndigheten en viktig roll genom att bidra med mer kunskap och stöd, säger Sofia Tullberg, avdelningschef på Upphandlingsmyndigheten i ett pressmeddelande.
I Upphandling24:s enkätundersökning uppger bara en av fem upphandlare att de har tillräcklig kompetens för att hantera beredskapsaspekter i upphandlingarna.
Av Upphandlingsmyndighetens enkät framgår också att är det lång väg kvar till målet om effektiva inköp.

Kommentatorerna ansvarar för sina egna kommentarer