Skip to content
  • Om oss
  • Kontakta oss
  • Nyhetsbrev
  • Annonsera
Upphandling24
  • Nyheter
    • Debatt
  • Karriär
    • Lönestatistik
    • Lediga jobb
    • Månadens profil
    • Platsannonsera
    • Student
    • Utbildningar
  • Konferens
  • Utbildning
    • AI för upphandlare
    • Avtalsförvaltning
    • Entreprenadupphandling och AMA AF
    • Kvalificerad entreprenadupphandlare
    • Kvalificerad IT-upphandlare
    • Leda upphandlingar effektivt
    • LOU på två dagar
    • Ramavtal
    • Robusta IT-avtal
    • Säkerhetsskyddad upphandling
  • Nätverk
    • Upphandlare
    • Avtalsuppföljning
    • Entreprenadupphandlare
    • IT-upphandlare
  • Om oss
    • Om oss
    • Kontakta oss
    • Nyhetsbrev
  • Annonsera
    • Annonsera
    • Platsannonsera

Restriktivitet vid komplettering av anbud – även i nya LOU

Juridisk krönikaDomstolarna har hittills varit mycket restriktiva när det gäller möjligheten att komplettera eller förtydliga ett anbud efter anbudstidens utgång. I upphandlingsdebatten har framförts att nya LOU och LUF kommer att medföra att denna restriktivitet lättas upp. Fredrik Linder och Mikael Dubois, Hamilton Advokatbyrå, anser att denna uppfattning är felaktig.

| 2017-03-23

Utrymmet för att komplettera/förtydliga ett anbud efter att anbudstiden löpt ut har enligt 9 kap. 8 § i gamla LOU respektive gamla LUF varit mycket begränsat. Nya sakuppgifter av betydelse för anbudets innehåll har mycket sällan ansetts kunna tillföras ett anbud genom en komplettering/förtydligande.

Om ett obligatoriskt krav inte uppfyllts när anbudstiden löpt ut, har en komplettering som avhjälpt denna brist i anbudet i princip undantagslöst ansetts vara otillåten.

Den begränsade möjligheten till komplettering/förtydligande enligt gamla LOU/LUF har varit föremål för omfattande kritik från både leverantörer och upphandlande myndigheter.

En viktig fråga är om den restriktivitet som präglat domstolspraxis i detta avseende kommer att förändras i och med att nya LOU/LUF antagits (dessa frågor regleras i 4 kap. 9 § nya LOU resp. 4 kap. 8 § i nya LUF).

Nya LOU/LUF innehåller några förändringar jämfört med den gamla lagstiftningen, som visserligen ger större möjligheter att tillämpa de nya bestämmelserna i vissa konkreta avseenden. Ett exempel är att enligt nya LOU/LUF kan initiativet till en komplettering/förtydligande komma även från anbudsgivaren, något som tidigare generellt sett endast ansetts vara fallet vid rättelser av uppenbara felskrivningar eller felräkningar.

I detta avseende kan också nämnas att en rättelse av en felskrivning eller felräkning enligt nya LOU/LUF får ske utan att felskrivningen/felräkningen är uppenbar, vilket krävdes enligt den gamla lagstiftningen.

Eftersom de förändringar som nämnts ovan går i en mer tillåtande riktning, kan man få intrycket av att nya LOU/LUF även från ett mer övergripande perspektiv ger större möjligheter att komplettera/förtydliga ett anbud än vad som gällt enligt gamla LOU/LUF.

I remissvar inför propositionen till nya LOU anfördes t.ex. att den nya bestämmelsen innebär en stor förändring i förhållande till den restriktiva domstolspraxis som växt fram.

Vi anser inte att det finns något i utformningen av nya LOU/LUF som skulle peka på en generellt upplättande inställning till möjligheten att komplettera/förtydliga ett anbud jämfört med vad som gällt tidigare. Det anges uttryckligen att en komplettering/förtydligande ska vara förenlig med principerna om likabehandling och öppenhet, vilket är likvärdigt med vad som anges i den gamla lagstiftningen.

När man sedan granskar propositionen till nya LOU/LUF blir det enligt vår uppfattning mycket tydligt att det inte finns någon intention att förändra den hittills gällande restriktiviten. För det första anges uttryckligen att ”Förutsättningarna för förtydligande och komplettering motsvarar vad som gäller enligt 9 kap. 8 § […]” och att ”Bestämmelsen bör tillämpas restriktivt […]”.

En ytterligare intressant aspekt i propositionen är att det i specialmotiveringen till bestämmelserna i nya LOU/LUF görs en relativt omfattande redogörelse för tidigare kammarrättspraxis när det gäller kompletteringar/förtydliganden av anbud. Detta pekar enligt vår uppfattning på att regeringens uppfattning är att tidigare kammarrättspraxis kommer att ha relevans även för tillämpningen av nya LOU/LUF.

Givetvis kan både myndigheter och leverantörer ha kritiska synpunkter på den restriktiva domstolspraxis som omgärdar möjligheten till kompletteringar/förtydliganden av anbud. Dessa synpunkter får dock inte medföra att man tillämpar bestämmelserna på ett sätt som strider mot lagstiftningen och domstolspraxis.

Med tanke på utformningen av bestämmelserna i nya LOU/LUF och vad som anges i propositionen, är det vår rekommendation till upphandlande myndigheter att alltjämt vara försiktiga med att tillåta kompletteringar/förtydliganden av anbud.

Följaktligen är det vår rekommendation till leverantörer att även fortsättningsvis vara mycket noga med att se till att anbuden är kompletta, och inte förlita sig på en utökad möjlighet till komplettering eller förtydligande i efterhand.

Läs mer: JuridikJuridisk krönika

Kommentatorerna ansvarar för sina egna kommentarer

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Senaste inläggen

  • Skruvar till tunnelupphandling
  • Säger upp avtal efter jäv
  • Ny metod fick kraftavtal i mål
  • Frispråkig jurist i ny miljö
  • Misstag och tvister toppar listan

Lediga jobb

Upphandlare till Upplands-Bro kommun

Upphandlings- och IT-rättsjurist till Statens inköpscentral

Vallentuna kommun logotyp

Upphandlare till Vallentuna kommun

Inköpsdirektör till Locum

Erfaren jurist till Upphandlingsmyndigheten

Sida söker chef till enheten för upphandling och inköp

Junior Entreprenadupphandlare till Upplands-Bro kommun

Entreprenadupphandlare till Ängelholms kommun

FOI söker inköpare till Linköping eller Kista

Upphandlare med kategoriansvar inom IT till Nyköpings kommun

specialfastigheter

Inköpare Entreprenad

  • Region Stockholm söker Senior upphandlare – IT och Dynamiskt Inköpssystem (DIS)

Senaste nyheterna

Skruvar till tunnelupphandling
Säger upp avtal efter jäv
Upphandlare till Upplands-Bro kommun
Ny metod fick kraftavtal i mål
Robin Anderson BoströmFrispråkig jurist i ny miljö
Misstag och tvister toppar listan
Så stoppas oseriösa i LOV
Regeringen bemöter RRV:s kritik
Upphandlings- och IT-rättsjurist till Statens inköpscentral
DIS ska ge flexiblare kultur
Vallentuna kommun logotypUpphandlare till Vallentuna kommun
Lovar stöd om arbetsrätt och anbud
Kritiserar upphandling av terminal
Inköpsdirektör till Locum
Granskar kampen mot korruption
Erfaren jurist till Upphandlingsmyndigheten
Modulguiden vår2026
MSB myndigheten för samhällsskydd och beredskapUpphandlare med inriktning mot IT till MSB
Vill se effektivare överprövning
PolisenPolisen söker upphandlingsjurist till IT-avdelningen
ANNONS FRÅN INDUS OCH EXPANDIA

Guide: Upphandla moduler

Upphandling24 har tillsammans med bolag i branschen tagit fram en guide för att upphandla moduler. Här får du tips och råd från upphandlare, leverantörer och jurister. Ladda ner kostnadsfritt >

Mest visade inlägg

  • Frispråkig jurist i ny miljö
  • Säger upp avtal efter jäv
  • Misstag och tvister toppar listan
  • Regeringen bemöter RRV:s kritik
  • DIS ska ge flexiblare kultur
  • SOI-veteran: Vakna, KKV
  • Lovar stöd om arbetsrätt och anbud
  • Så stoppas oseriösa i LOV
  • Ny metod fick kraftavtal i mål
  • Öppnar för nationell annonsplats

Läsarnas åsikter

Gammal i gamet : Säger upp avtal efter jäv
Mycket bra agerat av kommunen! Det gäller att medborgarna och de andra företagen har förtroende för upphandlingen
Johan : Öppnar för nationell annonsplats
Eva, vad har det du skriver om att göra med ett eventuellt införande av en nationell annonsplats?
Eva Domanders : Öppnar för nationell annonsplats
Det bästa vore om offentliga myndigheter börjar ta hänsyn till arbetsrättsliga villkor i sina upphandlingar som ex Regionerna gjort i…
Johan : SOI-veteran: Vakna, KKV
Bra skrivet Johanna! Precis vad jag tycker.
Johan : SOI-veteran: Vakna, KKV
Bra skrivet Johanna! Precis vad jag tycker.
Statlig annonsdatabas tack! : Öppnar för nationell annonsplats
Det är på tiden.
Upphandlaren : Dubbelt avhopp från Ängelholm
Alice skriver ovan: Eller vad den där första rapporten sa om ledarskapet på enheten? Vi som var med vet att…
A : Dubbelt avhopp från Ängelholm
När får vi höra från alla som varit anställda under dessa två men lämnat på grund av allt som nämns…
Grävlingen : Tio mutåtalas i larmhärvan
Ystad har en lång erfarenhet av barnhandel och fiktiva dokument. SIS är bara ett medel i förvaring av barn. Glöm…
Katarina : SOI-veteran: Vakna, KKV
Bra agerat av PO Andersson! "Alla" som jobbar i branschen vet ju om att konsultmäklarlösningar i praktiken ofta används för…

Aktuella utbildningar

  • Kvalificerad entreprenad­upphandlare | 10-11 mars
  • Leda upphandlingar effektivt | 12 mars
  • Kvalificerad IT-upphandlare | 17-18 mars
  • AI för upphandlare | 26 mars – distans
  • Entreprenadupphandling och AMA AF | 27 april
  • AI för upphandlare | 28 april – på plats
  • LOU på två dagar | Våren 2026
  • Säkerhetsskyddad upphandling | Våren 2026
  • Robusta IT-avtal | Våren 2026
  • Få fart på er avtals­förvaltning | Våren 2026 (distans)
  • Ramavtal – fördjupnings­kurs | Hösten 2026