Skip to content
  • Om oss
  • Kontakta oss
  • Nyhetsbrev
  • Annonsera
Upphandling24
  • Nyheter
    • Debatt
  • Karriär
    • Lönestatistik
    • Lediga jobb
    • Månadens profil
    • Platsannonsera
    • Student
    • Utbildningar
  • Konferens
  • Utbildning
    • AI för upphandlare
    • Avtalsförvaltning
    • Entreprenadupphandling och AMA AF
    • Kvalificerad entreprenadupphandlare
    • Kvalificerad IT-upphandlare
    • Leda upphandlingar effektivt
    • LOU på två dagar
    • Ramavtal
    • Robusta IT-avtal
    • Säkerhetsskyddad upphandling
  • Nätverk
    • Upphandlare
    • Avtalsuppföljning
    • Entreprenadupphandlare
    • IT-upphandlare
  • Om oss
    • Om oss
    • Kontakta oss
    • Nyhetsbrev
  • Annonsera
    • Annonsera
    • Platsannonsera

Så ska livsmedelsaffärer stärkas

Konstruktiv dialog och eldsjälens kraft är ett par framgångsfaktorer som lyfts fram i Upphandlingsmyndighetens rapport om att utveckla den offentliga affären för livsmedel och måltidstjänster.

| 2019-03-14

– Livsmedel och måltidstjänster engagerar. Det är ett område som handlar om bland annat hållbarhet, distribution, lokalproducerat och arbetsvillkor i andra länder, konstaterar Monica Sihlén, segmentsansvarig för livsmedel på Upphandlingsmyndigheten.

Inom ramen för ett regeringsuppdrag har myndigheten genomfört branschdialoger och andra aktiviteter för att samla in kunskap från bland annat upphandlare, politiker och branschorganisationer.

I rapporten ges en förhållandevis ljus bild av utvecklingen utifrån att regionala livsmedelsstrategier i kombination med den nationella strategin skapat möjligheter att utveckla den offentliga affären på området.

Upphandlingsmyndigheten pekar också på att ett flertal regionala förändringsprocesser kommit igång och att samarbetet mellan statliga myndigheter blivit bättre.

– Att använda upphandling som ett strategiskt verktyg kan bidra till att offentliga måltider når mål som finns i den nationella livsmedelsstrategin. Genom högt ställda krav på djurskydd, miljöskydd och sociala villkor kan svenska och utländska leverantörer konkurrera på lika villkor, säger Monica Sihlén.

Rapporten lyfter fram fem områden som framgångsfaktorer och dessa kan sammanfattas som följande råd:

  • Fuska inte med grundjobbet och gör det själv. Livsmedelsupphandlingar kräver grundlig kartläggning och analys av behov och marknad. Det är svårt att använda en allmän ”mall” för arbetet och det måste göras utifrån egna förutsättningar.
  • Skapa en konstruktiv dialog. Alla håller med i teorin om att dialog är bra, men det måste vara genomtänkt och utformas för att skapa affärsutveckling under hela inköpsprocessen.
  • Gemensamt ansvar för utveckling. Positiv förändring kan ske om samtliga aktörer i värdekedjan tar ansvar för att bidra till utveckling.
  • Se eldsjälen som en resurs. Enskilda personer i en process kan ha drivkraft, tålamod och engagemang utöver det förväntade. En organisation måste ha strukturer för att tillvarata eldsjälens driv och helhetssyn.
  • Använd regionala livsmedelsstrategier. Flera viktiga förändringsprocesser pågår på regional nivå och kan utveckla offentliga livsmedelsaffärer.

Upphandlingsmyndigheten kommer nu att arbeta vidare med frågorna genom att prioritera sju områden som extra viktiga för att nå en positiv utveckling.

Några av dessa är att främja dialog, öka andelen svenskproducerade inköp och att stärka arbetet med uppföljning.

Av rapporten framgår att de offentliga inköpen av livsmedel omslöt 9,7 miljarder kronor under 2017. Några fakta i övrigt:

  • Martin & Severa och Menigo dominerar marknaden med tillsammans runt 60 procent av avtalsvolymerna.
  • Omkring sju av tio upphandlingar sker med öppet förfarande, övriga med förenklat förfarande.
  • Andelen överprövade upphandlingar har minskat stadigt de senaste åren och är nu under fyra procent.
  • Det genomsnittliga antalet anbud ligger på en ganska stabil men förhållandevis låg nivå på tre anbud per upphandling.

Läs mer: LivsmedelMåltiderUpphandlingsmyndigheten

Fredrik Mårtensson

fredrik@upphandling24.se

Kommentatorerna ansvarar för sina egna kommentarer

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Senaste inläggen

  • Bantad skolad ger ny upphandling
  • Svartlistning håller brottsliga företag borta
  • Reserverade kontrakt och hotet mot den fria konkurrensen
  • Halv S-seger om UE-tak
  • Sidbyte skakar om i Säter

Lediga jobb

SiS söker en erfaren upphandlare som vill göra skillnad på riktigt!

Upphandlare till Statens inköpscentral på Kammarkollegiet

Upphandlingsjurist till Skånes Kommuner

Avtalscontroller med hållbarhetsfokus

Vi söker en samhällsintresserad upphandlare till vårt team

  • Strategiska inköpare till Nynäshamn kommun – två tjänster
  • Enköpings kommun söker strategisk inköpare/upphandlare

Senaste nyheterna

Bantad skolad ger ny upphandling
Svartlistning håller brottsliga företag borta
Reserverade kontrakt och hotet mot den fria konkurrensen
Johan DanielssonHalv S-seger om UE-tak
Sidbyte skakar om i Säter
Henning RichardssonJagar goda affärer
Sofia Mårtensson“Uppfyller inte lagens krav”
LOU:s svåraste uppdrag?
NCC-byggeLyfter fram dolda rabatter
SiS söker en erfaren upphandlare som vill göra skillnad på riktigt!
Kinnarps v.49
KKV-förslag för ökad kvalitet
Upphandlare till Statens inköpscentral på Kammarkollegiet
AF:s leverantörer får grönt ljus
Nytt försök upphandla elreserv
KRÖNIKA: Avtalsuppföljning – kommunens “riktiga vinterdäck”
Blir du Årets inköpare?
GöteborgVill straffa för upphandlingsfel
Strategiska inköpare till Nynäshamn kommun – två tjänster
Kräver dialog och uppföljning
ANNONS FRÅN INDUS OCH EXPANDIA

Guide: Upphandla moduler

Upphandling24 har tillsammans med bolag i branschen tagit fram en guide för att upphandla moduler. Här får du tips och råd från upphandlare, leverantörer och jurister. Ladda ner kostnadsfritt >

Mest visade inlägg

  • KKV-förslag för ökad kvalitet
  • LOU:s svåraste uppdrag?
  • Vill straffa för upphandlingsfel
  • Får granska överdebitering
  • KRÖNIKA: Avtalsuppföljning – kommunens “riktiga vinterdäck”
  • “Uppfyller inte lagens krav”
  • Lyfter fram dolda rabatter
  • Kräver dialog och uppföljning
  • Nytt försök upphandla elreserv
  • Konsulterna tog över Sigtuna

Läsarnas åsikter

Ebba Meland : Hitta din praktikplats med Upphandling24!
Hej, Mitt namn är Ebba Meland och jag studerar till Offentlig Inköpare på Yrgo. Inom ramen för min utbildning söker…
H : Konsulterna tog över Sigtuna
Ingen är väl förvånad? Och Sigtuna är knappast ensamma heller. Det är på tiden att detta börjar tas upp till…
Gustaf : KRÖNIKA: Avtalsuppföljning – kommunens “riktiga vinterdäck”
Arian, återigen bra och välskrivet. Det här med avtalsuppföljning är ju såklart synnerligen viktigt. Funderar en hel del själv hur…
Arian : KRÖNIKA: Avtalsuppföljning – kommunens “riktiga vinterdäck”
Alexander - Vi behöver inte vara överens. Har du någon konkret och bra feedback är du välkommen att kontakta mig.…
Alexander : KRÖNIKA: Avtalsuppföljning – kommunens “riktiga vinterdäck”
"För vinteravtal är som mjölk. De är som bäst när de är nyöppnade, men blir snabbt sura om man låter…
Richard : Kräver dialog och uppföljning
Välkomna in i matchen om man som myndighet inte redan jobbar så. Jag trodde det var en självklarhet att alla…
Senior : Kräver dialog och uppföljning
Intressant inspel av Ulrica. Jag tolkar det som att medlemmarna i Almega inte själva kan avgöra till vilket pris de…
Alexander : Kräver dialog och uppföljning
Vilket originellt och briljant inspel, tack Ulrica!
Optimisten : Får granska överdebitering
Börjar vi ana slutet på den sunkiga modellen med dolda rabatter/kickbacks - det vore ju verkligen på tiden! Bra jobbat…
Kemexperten : Från skog till hallar
Det är inspirerande att se satsningar som stärker föreningslivet och skapar långsiktiga möjligheter för både ungdomar och elitutövare. Möjligheten att…

Aktuella utbildningar

  • LOU på två dagar | 2-3 december
  • Säkerhetsskyddad upphandling | 4 december
  • Få fart på er avtals­förvaltning | 10 december (distans)
  • AI för upphandlare | 29 januari 2026
  • Kvalificerad entreprenad­upphandlare | 10-11 mars 2026
  • Leda upphandlingar effektivt | 12 mars 2026
  • Entreprenadupphandling och AMA AF | 27 april 2026
  • Kvalificerad IT-upphandlare | Våren 2026
  • Robusta IT-avtal | Våren 2026
  • Ramavtal – fördjupnings­kurs | Våren 2026