Skip to content
  • Om oss
  • Kontakta oss
  • Nyhetsbrev
  • Annonsera
Upphandling24
  • Nyheter
    • Debatt
  • Karriär
    • Lönestatistik
    • Lediga jobb
    • Månadens profil
    • Platsannonsera
    • Student
    • Utbildningar
  • Konferens
  • Utbildning
    • AI för upphandlare
    • Avtalsförvaltning
    • Entreprenadupphandling och AMA AF
    • Kvalificerad entreprenadupphandlare
    • Kvalificerad IT-upphandlare
    • Leda upphandlingar effektivt
    • LOU på två dagar
    • Ramavtal
    • Robusta IT-avtal
    • Säkerhetsskyddad upphandling
  • Nätverk
    • Upphandlare
    • Avtalsuppföljning
    • Entreprenadupphandlare
    • IT-upphandlare
  • Om oss
    • Om oss
    • Kontakta oss
    • Nyhetsbrev
  • Annonsera
    • Annonsera
    • Platsannonsera

Skippade egen regi och fick in fler anbud på busstrafiken

Efter flera upphandlingar med få anbud och haltande ekonomi föreslogs att Länstrafiken Jämtland skulle ta över de stora linjerna i egen regi. Så blev det inte och i den senaste upphandlingen fick Länstrafiken in fem anbud. Elisabet Sjöström, styrelseordförande Länstrafiken i Jämtlands län, framför nu ett stort tack till samtliga anbudsgivare.

| 2018-01-10

Efter kraftiga kostnadsökningar och avsaknad av konkurrens vid de två senaste upphandlingarna av regional busstrafik föreslog styrelsen att Länstrafiken i Jämtlands län skulle  driva en del av busstrafiken i egen regi från och med december 2018.

Det var de större linjerna, som kör till och från Östersund, som föreslogs tas över i egen regi.

– Vi ser en risk i att om vi upphandlar så som vi gjort tidigare, har vi en oro att vi landar på en så pass hög kostnadsnivå att vi måste skära ner på turer för att klara budgeten och den utvecklingen vill vi inte se, sa Thomas Hägg, vd för Länstrafiken i Jämtlands län, i samband med att förslaget lades fram 2016.

Nu blev det inget av med drift i egen regi, men verksamheten har dragits med underskott. En orsak är ett it-fel som gör att fördelningen av trafikinkomster mellan Länstrafiken Jämtland och övriga Norrlandslän har blivit fel. Dessutom gick Bussgodsverksamheten med förlust och bränslepriserna ökade mer än beräknat.

Nu ser det ljusare ut då Bussgods avvecklas under början av 2018 och genom att den senaste stora bussupphandlingen, Buss 2018, varit mer framgångsrik än tidigare försök.

– I den här upphandlingen har vi lyckats attrahera fem anbudsgivare. Trots ökade kravställningar har vi fått attraktiva priser. I och med att Region Jämtland Härjedalen fattade beslut angående Bussgods har vi lyckats minska kostnaderna med i snitt 12,8 miljoner kronor per år, det vill säga 128 miljoner kronor under avtalstiden, säger Elisabet Sjöström, styrelseordförande för Länstrafiken i Jämtlands län, som vill framföra ett stort tack till samtliga anbudsgivare.

– Det omfattande arbete de har lagt ner har medfört ett bättre avtal för länets invånare och besökare, säger hon.

Förutom 90 helt nya bussar blir det möjligt att på alla bussar ta med rullator och på bussar med bagageutrymme kan cyklar tas med.

– Trygghet och säkerhet är viktigt för oss, därför utrustas alla bussarna med hjärtstartare, integrerade bilbarnstolar och bälten på alla sittplatser. Vi förbättrar också möjligheten att resa för personer med funktionsvariationer då bussarna antingen har hiss eller ramp, säger Per-David Wennberg, vd på Länstrafiken Jämtland.

Några andra nyheter är att bussarna blir mer miljövänliga – fossilbränslefria till 100 procent samt att de utrustas med realtidsutrustning. Realtidsutrustningen gör att det i en app går att se var bussen befinner sig och att resenärer får uppdaterad trafikinformation på digitala skärmar ombord på bussen.

– Fritt wifi och usb-uttag ombord tillsammans med möjligheten att ge realtidsinformation ger oss goda förutsättningar för att kollektivtrafiken ska uppfattas som attraktiv och leda till att fler väljer att resa med oss, säger Per-David Wennberg.

Det är Nettbuss som blir utförare av regiontrafiken i kommunerna Härjedalen, Berg, Bräcke, Krokom, Strömsund och Östersund vilket innebär 67 linjer. Alla berörda bussförare kommer att erbjudas anställning hos det nya trafikföretaget. Uppdraget börjar den 9 december 2018. Trafikavtalet skrivs på tio år och den årliga ersättningen blir cirka 125 miljoner kronor.

 

Läs mer: Transport och trafik

Erik Säfvenberg

es@uh24.se

Kommentatorerna ansvarar för sina egna kommentarer

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Senaste inläggen

  • Ny metod fick kraftavtal i mål
  • Frispråkig jurist i ny miljö
  • Misstag och tvister toppar listan
  • Så stoppas oseriösa i LOV
  • Regeringen bemöter RRV:s kritik

Lediga jobb

Upphandlare till Upplands-Bro kommun

Upphandlings- och IT-rättsjurist till Statens inköpscentral

Vallentuna kommun logotyp

Upphandlare till Vallentuna kommun

Inköpsdirektör till Locum

Erfaren jurist till Upphandlingsmyndigheten

Sida söker chef till enheten för upphandling och inköp

Junior Entreprenadupphandlare till Upplands-Bro kommun

Entreprenadupphandlare till Ängelholms kommun

Upphandlingsjurist till PTS

FOI söker inköpare till Linköping eller Kista

Upphandlare med kategoriansvar inom IT till Nyköpings kommun

specialfastigheter

Inköpare Entreprenad

  • Region Stockholm söker Senior upphandlare – IT och Dynamiskt Inköpssystem (DIS)

Senaste nyheterna

Upphandlare till Upplands-Bro kommun
Ny metod fick kraftavtal i mål
Robin Anderson BoströmFrispråkig jurist i ny miljö
Misstag och tvister toppar listan
Så stoppas oseriösa i LOV
Regeringen bemöter RRV:s kritik
Upphandlings- och IT-rättsjurist till Statens inköpscentral
DIS ska ge flexiblare kultur
Vallentuna kommun logotypUpphandlare till Vallentuna kommun
Lovar stöd om arbetsrätt och anbud
Kritiserar upphandling av terminal
Inköpsdirektör till Locum
Granskar kampen mot korruption
Erfaren jurist till Upphandlingsmyndigheten
Modulguiden vår2026
MSB myndigheten för samhällsskydd och beredskapUpphandlare med inriktning mot IT till MSB
Vill se effektivare överprövning
PolisenPolisen söker upphandlingsjurist till IT-avdelningen
AI och offentlig upphandling
AI och offentlig upphandling | 13 april 2026
ANNONS FRÅN AFF

Aff ger struktur, trygghet och samsyn – därför väljer Micasa modellen

När Micasa Fastigheter började använda Aff för drygt tio år sedan var målet att skapa struktur, tydlighet och bättre samarbete med leverantörerna. Sedan dess har modellen blivit en självklar del av vardagen, och enligt inköpschefen Örjan Nilsson Rosvall har den gjort hela organisationen tryggare och mer effektiv.

Mest visade inlägg

  • Frispråkig jurist i ny miljö
  • Lovar stöd om arbetsrätt och anbud
  • Misstag och tvister toppar listan
  • SOI-veteran: Vakna, KKV
  • Regeringen bemöter RRV:s kritik
  • DIS ska ge flexiblare kultur
  • Kritiserar upphandling av terminal
  • Så stoppas oseriösa i LOV
  • Öppnar för nationell annonsplats
  • HFD prövar inte unik upphandling

Läsarnas åsikter

Johan : Öppnar för nationell annonsplats
Eva, vad har det du skriver om att göra med ett eventuellt införande av en nationell annonsplats?
Eva Domanders : Öppnar för nationell annonsplats
Det bästa vore om offentliga myndigheter börjar ta hänsyn till arbetsrättsliga villkor i sina upphandlingar som ex Regionerna gjort i…
Johan : SOI-veteran: Vakna, KKV
Bra skrivet Johanna! Precis vad jag tycker.
Johan : SOI-veteran: Vakna, KKV
Bra skrivet Johanna! Precis vad jag tycker.
Statlig annonsdatabas tack! : Öppnar för nationell annonsplats
Det är på tiden.
Upphandlaren : Dubbelt avhopp från Ängelholm
Alice skriver ovan: Eller vad den där första rapporten sa om ledarskapet på enheten? Vi som var med vet att…
A : Dubbelt avhopp från Ängelholm
När får vi höra från alla som varit anställda under dessa två men lämnat på grund av allt som nämns…
Grävlingen : Tio mutåtalas i larmhärvan
Ystad har en lång erfarenhet av barnhandel och fiktiva dokument. SIS är bara ett medel i förvaring av barn. Glöm…
Katarina : SOI-veteran: Vakna, KKV
Bra agerat av PO Andersson! "Alla" som jobbar i branschen vet ju om att konsultmäklarlösningar i praktiken ofta används för…
Jonas : RK:s inköp på ambassadturné
Nog måste det väl finnas billigare och likvärdigt effektiva sätt än på-plats-besök?

Aktuella utbildningar

  • Kvalificerad entreprenad­upphandlare | 10-11 mars
  • Leda upphandlingar effektivt | 12 mars
  • Kvalificerad IT-upphandlare | 17-18 mars
  • AI för upphandlare | 26 mars – distans
  • Entreprenadupphandling och AMA AF | 27 april
  • AI för upphandlare | 28 april – på plats
  • LOU på två dagar | Våren 2026
  • Säkerhetsskyddad upphandling | Våren 2026
  • Robusta IT-avtal | Våren 2026
  • Få fart på er avtals­förvaltning | Våren 2026 (distans)
  • Ramavtal – fördjupnings­kurs | Hösten 2026