Skip to content
  • Om oss
  • Kontakta oss
  • Nyhetsbrev
  • Annonsera
Upphandling24
  • Nyheter
    • Debatt
  • Karriär
    • Lönestatistik
    • Lediga jobb
    • Månadens profil
    • Platsannonsera
    • Student
    • Utbildningar
  • Konferens
  • Utbildning
    • AI för upphandlare
    • Avtalsförvaltning
    • Entreprenadupphandling och AMA AF
    • Kvalificerad entreprenadupphandlare
    • Kvalificerad IT-upphandlare
    • Leda upphandlingar effektivt
    • LOU på två dagar
    • Ramavtal
    • Robusta IT-avtal
    • Säkerhetsskyddad upphandling
  • Nätverk
    • Upphandlare
    • Avtalsuppföljning
    • Entreprenadupphandlare
    • IT-upphandlare
  • Om oss
    • Om oss
    • Kontakta oss
    • Nyhetsbrev
  • Annonsera
    • Annonsera
    • Platsannonsera

Slapp engångsartiklar i statliga hotellupphandlingen

I den statliga hotellupphandlingen ställdes krav på engångsartiklar, exempelvis duschmössa, nagelfil och bomullstops. Det rörde upp känslorna hos en av anbudsgivarna. Efter tryck från dem och när Upphandling24 började ställa frågor om motivet till kravet, slopades det och anbudstiden förlängdes.

| 2017-10-20

Det var i mitten av september som Statens inköpscentral vid Kammarkollegiet annonserade fyra upphandlingar avseende hotelltjänster.

Den utvärderingsmodell som kommer att användas har kriterier som ger fördelar för de hotell som under en eventuell avtalsperiod erbjuder flera rum som har en bra tillgänglighet för personer med funktionsnedsättning. Kriterier finns också gällande miljö för att bidra till de mål som beskrivs i den Nationella upphandlingsstrategin.

Tanken var att anbudstiden skulle gå ut på måndag, den 24 oktober. Nu blev det inte så. Anbudstiden har flyttas fram en vecka. Anledningen?

Ett av de tekniska kraven i kvalitetskategori 4 (pdf), där de flesta hotell återfinns, orsakade protester. En av de presumtiva anbudsgivarna, Scandic Hotels, gick i taket över kravet att det i badrummet skulle finnas engångsartiklar som till exempel duschmössa, nagelfil och bomullstops.

Scandic ställde sig undrande till behovet av engångsartiklar och ställde en fråga inför anbudsgivningen:

“Som en del i vårt miljöarbete fasades denna typ av artiklar ut från hela vår hotellkedja för länge sedan då de har en tydlig negativ miljöpåverkan, både i form av väldigt kort livscykel och plastförpackningar som dessa ofta ligger i.  Vi kan heller inte utläsa ur VISITAS krav och kriterier för stjärnklassificering att detta är ett krav för fyrstjärniga hotell. Att ha detta krav i ett ramavtal med väldigt många myndigheter och övernattningar innebär en stor miljöpåverkan. Anser ni att detta är ett rimligt krav ur miljösynpunkt?”

Svaret: “Statens inköpscentral utför en förstudie före varje upphandling. I förstudien, som publiceras på avropa.se, behandlas bl.a. miljö och hållbarhet i syfte att Statens inköpscentral ska få insyn i den aktuella branschen och få möjlighet att ställa adekvata krav och kriterier. Statens inköpscentral kan inte, efter den genomförda förstudien, se att toalettartiklar enligt ställt krav skulle ha någon större miljöpåverkan sett i relation till ett hotells verksamhets miljöpåverkan i helhet.
Som framkommer av punkten 1.4.2 Information om upphandlingen i det publicerade förfrågningsunderlaget har Statens inköpscentral utgått från delar av VISITAS krav och kriterier för stjärnklassificering när kvalitetskategorierna definierats. Vidare framgår av den publicerade förstudien att Statens inköpscentral har valt att inte använda stjärnklassificeringen i enlighet med VISITAS krav och kriterier rent av. Statens inköpscentral har ställt krav och kriterier efter de synpunkter som kommit in under förstudien.
Kravet kvarstår därför.”

Nu tog saker fart.

Scandic hade fått miljömärkningen Svanen att uppmärksamma kravet. Anna Norberg på Miljömärkning Sverige ombads att kommentera kravet i upphandlingen till Upphandling24:

– Att kräva duschmössor och nagelfil i vartenda badrum är definitivt ett steg bakåt för miljön. Det är högst beklagligt att Statens inköpscentral kräver engångsartiklar i hotellbadrummen i sin upphandling. Det känns väldigt omodernt, de borde i stället styra bort från resursslöseri, något som flera hotellkedjor jobbat med sedan länge. Dagens hotellgäster vill inte bidra till onödig konsumtion genom att använda massa engångsartiklar, säger Anna Norberg, projektledare för upphandling på Svanen.

Scandic Hotels skrev också en kompletterande fråga till Statens inköpscentral med formuleringen: “”För oss på Scandic så innebär miljöarbetet ett steg för steg-arbete där många delar bildar en helhet. När vi gick ifrån engångsartiklar så skedde det inte över en natt utan det har successivt förändrats. När vi senast gjorde en mätning så kunde vi se att processen med att utesluta engångsförpackningar ledde till en minskning med cirka 50 miljoner plastförpackningar per år. Det är ingen liten påverkan. Om vi successivt börjar återinföra engångsförpackningar så riskerar det att urholka vårt långsiktiga arbete i denna fråga.”

Även Upphandling24 hade nu ställt en rad frågor till Statens inköpscentral om detta krav och plötsligt kom en information upp i anslutning till upphandlingen. Statens inköpscentral hade då ändrat sig med orden: ”RÄTTELSE. Kvalitetskategori 4, Avsnitt 4.6 Krav på badrummet, Punkt i). Toalettartiklar (t ex duschmössa, nagelfil, bomullstops, bomullspads), kravet tas bort. Med anledning av detta förlängs anbudstiden en vecka, vilket innebär att sista anbudsdag är 2017-10-31. Sista dag för att ställa frågor är 2017-10-19 . Frågor ställda senare kommer inte att besvaras. Sista dag som Statens inköpscentral besvarar frågor är 2017-10-24.”

Vilken är anledningen till att rättelsen gjorts?
– Med anledning av inkomna frågor kring kravet på toalettartiklar så har Statens inköpscentral kontrollerat kravställningen. Det har visat sig att kravet inte ska återfinnas i kvalitetskategori 4 utan endast i kvalitetskategori 5. Eftersom kravet felaktigt kommit med i kvalitetskategori 4 har Statens inköpscentral valt att rätta underlaget så att underlaget stämmer överens mot genomförd förstudie och avropande myndigheters behov, säger Therese Klaar, ansvarig för upphandlingen på Statens inköpscentral, till Upphandling24.

– Vi är glada över att ha kunnat påverka deras skall-krav ur miljöhänsyn, säger Annie Lindelöf Kwok, Key account manager på Scandic Hotels.

Läs mer: Hållbarhet

Erik Säfvenberg

es@uh24.se

Kommentatorerna ansvarar för sina egna kommentarer

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Senaste inläggen

  • Bantad skolad ger ny upphandling
  • Svartlistning håller brottsliga företag borta
  • Reserverade kontrakt och hotet mot den fria konkurrensen
  • Halv S-seger om UE-tak
  • Sidbyte skakar om i Säter

Lediga jobb

SiS söker en erfaren upphandlare som vill göra skillnad på riktigt!

Upphandlare till Statens inköpscentral på Kammarkollegiet

Upphandlingsjurist till Skånes Kommuner

Avtalscontroller med hållbarhetsfokus

Vi söker en samhällsintresserad upphandlare till vårt team

  • Strategiska inköpare till Nynäshamn kommun – två tjänster
  • Enköpings kommun söker strategisk inköpare/upphandlare

Senaste nyheterna

Bantad skolad ger ny upphandling
Svartlistning håller brottsliga företag borta
Reserverade kontrakt och hotet mot den fria konkurrensen
Johan DanielssonHalv S-seger om UE-tak
Sidbyte skakar om i Säter
Henning RichardssonJagar goda affärer
Sofia Mårtensson“Uppfyller inte lagens krav”
LOU:s svåraste uppdrag?
NCC-byggeLyfter fram dolda rabatter
SiS söker en erfaren upphandlare som vill göra skillnad på riktigt!
Kinnarps v.49
KKV-förslag för ökad kvalitet
Upphandlare till Statens inköpscentral på Kammarkollegiet
AF:s leverantörer får grönt ljus
Nytt försök upphandla elreserv
KRÖNIKA: Avtalsuppföljning – kommunens “riktiga vinterdäck”
Blir du Årets inköpare?
GöteborgVill straffa för upphandlingsfel
Strategiska inköpare till Nynäshamn kommun – två tjänster
Kräver dialog och uppföljning
ANNONS FRÅN INDUS OCH EXPANDIA

Guide: Upphandla moduler

Upphandling24 har tillsammans med bolag i branschen tagit fram en guide för att upphandla moduler. Här får du tips och råd från upphandlare, leverantörer och jurister. Ladda ner kostnadsfritt >

Mest visade inlägg

  • KKV-förslag för ökad kvalitet
  • LOU:s svåraste uppdrag?
  • Vill straffa för upphandlingsfel
  • Får granska överdebitering
  • KRÖNIKA: Avtalsuppföljning – kommunens “riktiga vinterdäck”
  • “Uppfyller inte lagens krav”
  • Lyfter fram dolda rabatter
  • Kräver dialog och uppföljning
  • Nytt försök upphandla elreserv
  • Konsulterna tog över Sigtuna

Läsarnas åsikter

Ebba Meland : Hitta din praktikplats med Upphandling24!
Hej, Mitt namn är Ebba Meland och jag studerar till Offentlig Inköpare på Yrgo. Inom ramen för min utbildning söker…
H : Konsulterna tog över Sigtuna
Ingen är väl förvånad? Och Sigtuna är knappast ensamma heller. Det är på tiden att detta börjar tas upp till…
Gustaf : KRÖNIKA: Avtalsuppföljning – kommunens “riktiga vinterdäck”
Arian, återigen bra och välskrivet. Det här med avtalsuppföljning är ju såklart synnerligen viktigt. Funderar en hel del själv hur…
Arian : KRÖNIKA: Avtalsuppföljning – kommunens “riktiga vinterdäck”
Alexander - Vi behöver inte vara överens. Har du någon konkret och bra feedback är du välkommen att kontakta mig.…
Alexander : KRÖNIKA: Avtalsuppföljning – kommunens “riktiga vinterdäck”
"För vinteravtal är som mjölk. De är som bäst när de är nyöppnade, men blir snabbt sura om man låter…
Richard : Kräver dialog och uppföljning
Välkomna in i matchen om man som myndighet inte redan jobbar så. Jag trodde det var en självklarhet att alla…
Senior : Kräver dialog och uppföljning
Intressant inspel av Ulrica. Jag tolkar det som att medlemmarna i Almega inte själva kan avgöra till vilket pris de…
Alexander : Kräver dialog och uppföljning
Vilket originellt och briljant inspel, tack Ulrica!
Optimisten : Får granska överdebitering
Börjar vi ana slutet på den sunkiga modellen med dolda rabatter/kickbacks - det vore ju verkligen på tiden! Bra jobbat…
Kemexperten : Från skog till hallar
Det är inspirerande att se satsningar som stärker föreningslivet och skapar långsiktiga möjligheter för både ungdomar och elitutövare. Möjligheten att…

Aktuella utbildningar

  • LOU på två dagar | 2-3 december
  • Säkerhetsskyddad upphandling | 4 december
  • Få fart på er avtals­förvaltning | 10 december (distans)
  • AI för upphandlare | 29 januari 2026
  • Kvalificerad entreprenad­upphandlare | 10-11 mars 2026
  • Leda upphandlingar effektivt | 12 mars 2026
  • Entreprenadupphandling och AMA AF | 27 april 2026
  • Kvalificerad IT-upphandlare | Våren 2026
  • Robusta IT-avtal | Våren 2026
  • Ramavtal – fördjupnings­kurs | Våren 2026