Skip to content
  • Om oss
  • Kontakta oss
  • Nyhetsbrev
  • Annonsera
Upphandling24
  • Nyheter
    • Debatt
  • Karriär
    • Lönestatistik
    • Lediga jobb
    • Månadens profil
    • Platsannonsera
    • Student
    • Utbildningar
  • Konferens
  • Utbildning
    • AI för upphandlare
    • Avtalsförvaltning
    • Entreprenadupphandling och AMA AF
    • Kvalificerad entreprenadupphandlare
    • Kvalificerad IT-upphandlare
    • Leda upphandlingar effektivt
    • LOU på två dagar
    • Ramavtal
    • Robusta IT-avtal
    • Säkerhetsskyddad upphandling
  • Nätverk
    • Upphandlare
    • Avtalsuppföljning
    • Entreprenadupphandlare
    • IT-upphandlare
  • Om oss
    • Om oss
    • Kontakta oss
    • Nyhetsbrev
  • Annonsera
    • Annonsera
    • Platsannonsera

”Största risken för korruption”

Upphandling är ett huvudområde när Linköpings kommun ger kampen mot välfärdsbrott högsta prioritet. ”Just upphandling är det område inom offentlig sektor där vi ser den största risken för korruption.”, säger kommunalrådet Kristina Edlund.

| 2025-01-10
Edlund
Kristina Edlund, Linköpings kommun.

Strategin mot välfärdsbrott presenterades under en pressträff igår, där kommunledningen beskrev föreslagna insatser som en storsatsning.

Samtliga kommunförvaltningar har genomfört riskanalyser för att få ökad kunskap om kommunens sårbarhet för olika former av välfärdsbrott. Det ska också fungera som underlag för en uppdaterad, kommunövergripande åtgärdsplan som väntas bli klar under våren.

Kristina Edlund, socialdemokratisk kommunstyrelseordförande, ser det som självklart att göra sunda affärer med kommunen till en viktig del av arbetet.

– Linköpings kommun upphandlar ändå varor och tjänster för ungefär fyra miljarder kronor per år och kopplat till det finns stora risker för korruption, säger hon.

– Från den politiska ledningen vill vi vara tydliga med att de flesta företag som vi har avtal med är seriösa och högst välkomna. Men handlar det om en oseriös aktör så kommer vi att sparka ut den från vår kommun.

Kommunen har tidigare saknat specifika avtalscontrollers. Två sådana tjänster inrättades i slutet av 2023 som en del av arbetet mot välfärdsbrott.

– De områden för kontroller som kommunen till att börja med valt att prioritera är städtjänster, vård och omsorg samt transport, säger Kristina Edlund.

Joakim Jäderstig, biträdande säkerhetschef i Linköpings kommun, ser redan positiva effekter:

– Våra nya avtalscontrollers gör ett fantastiskt jobb och inte minst genom att sätta press på företagen tidigt i upphandlingsprocessen. Vi belyser, tydligt och klart, vad vi kommer att göra i vår avtalsuppföljning. Fakturor granskas i förhållande till vad man utfört för tjänst och vi kan även ha medarbetare ute på arbetsplatser för att undersöka om företag lever upp till de krav vi ställt.

Är två tjänster tillräckligt?

– Det kan förstås diskuteras. Kommunen har 500 avtal och där man hunnit med ett 50-tal under första året. Så visst kan det vara så att vi behöver fler avtalscontrollers men vi tycker att arbetet hittills varit framgångsrikt, säger Joakim Jäderstig.

Linköpings kommun har även samverkat med Ekobrottsmyndigheten för ett arbete mot kommunens upphandlare som ska öka kunskaperna om välfärdsbrott.

Läs mer: AvtalscontrollerJoakim JäderstigKristina EdlundLinköpings KommunVälfärdsbrott

Fredrik Mårtensson

fredrik@upphandling24.se

Kommentatorerna ansvarar för sina egna kommentarer

En kommentar på “”Största risken för korruption””

  1. Bullen skriver:
    11 januari, 2025 kl. 04:41

    Felfakturering och bristande kravuppfyllelse är ju typiskt inte korruption dock. Kan ju vara, men typiskt inte.

    Alltid bra med avtalsuppföljning dock!

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Senaste inläggen

  • Svartlistning håller brottsliga företag borta
  • Reserverade kontrakt och hotet mot den fria konkurrensen
  • Halv S-seger om UE-tak
  • Sidbyte skakar om i Säter
  • Jagar goda affärer

Lediga jobb

SiS söker en erfaren upphandlare som vill göra skillnad på riktigt!

Upphandlare till Statens inköpscentral på Kammarkollegiet

Upphandlingsjurist till Skånes Kommuner

Avtalscontroller med hållbarhetsfokus

Vi söker en samhällsintresserad upphandlare till vårt team

  • Strategiska inköpare till Nynäshamn kommun – två tjänster
  • Enköpings kommun söker strategisk inköpare/upphandlare

Senaste nyheterna

Svartlistning håller brottsliga företag borta
Reserverade kontrakt och hotet mot den fria konkurrensen
Johan DanielssonHalv S-seger om UE-tak
Sidbyte skakar om i Säter
Henning RichardssonJagar goda affärer
Sofia Mårtensson“Uppfyller inte lagens krav”
LOU:s svåraste uppdrag?
NCC-byggeLyfter fram dolda rabatter
SiS söker en erfaren upphandlare som vill göra skillnad på riktigt!
Kinnarps v.49
KKV-förslag för ökad kvalitet
Upphandlare till Statens inköpscentral på Kammarkollegiet
AF:s leverantörer får grönt ljus
Nytt försök upphandla elreserv
KRÖNIKA: Avtalsuppföljning – kommunens “riktiga vinterdäck”
Blir du Årets inköpare?
GöteborgVill straffa för upphandlingsfel
Strategiska inköpare till Nynäshamn kommun – två tjänster
Kräver dialog och uppföljning
Får granska överdebitering
ANNONS FRÅN AFF

Aff ger struktur, trygghet och samsyn – därför väljer Micasa modellen

När Micasa Fastigheter började använda Aff för drygt tio år sedan var målet att skapa struktur, tydlighet och bättre samarbete med leverantörerna. Sedan dess har modellen blivit en självklar del av vardagen, och enligt inköpschefen Örjan Nilsson Rosvall har den gjort hela organisationen tryggare och mer effektiv.

Mest visade inlägg

  • KKV-förslag för ökad kvalitet
  • LOU:s svåraste uppdrag?
  • Vill straffa för upphandlingsfel
  • Får granska överdebitering
  • KRÖNIKA: Avtalsuppföljning – kommunens “riktiga vinterdäck”
  • “Uppfyller inte lagens krav”
  • Lyfter fram dolda rabatter
  • Kräver dialog och uppföljning
  • Nytt försök upphandla elreserv
  • Konsulterna tog över Sigtuna

Läsarnas åsikter

Ebba Meland : Hitta din praktikplats med Upphandling24!
Hej, Mitt namn är Ebba Meland och jag studerar till Offentlig Inköpare på Yrgo. Inom ramen för min utbildning söker…
H : Konsulterna tog över Sigtuna
Ingen är väl förvånad? Och Sigtuna är knappast ensamma heller. Det är på tiden att detta börjar tas upp till…
Gustaf : KRÖNIKA: Avtalsuppföljning – kommunens “riktiga vinterdäck”
Arian, återigen bra och välskrivet. Det här med avtalsuppföljning är ju såklart synnerligen viktigt. Funderar en hel del själv hur…
Arian : KRÖNIKA: Avtalsuppföljning – kommunens “riktiga vinterdäck”
Alexander - Vi behöver inte vara överens. Har du någon konkret och bra feedback är du välkommen att kontakta mig.…
Alexander : KRÖNIKA: Avtalsuppföljning – kommunens “riktiga vinterdäck”
"För vinteravtal är som mjölk. De är som bäst när de är nyöppnade, men blir snabbt sura om man låter…
Richard : Kräver dialog och uppföljning
Välkomna in i matchen om man som myndighet inte redan jobbar så. Jag trodde det var en självklarhet att alla…
Senior : Kräver dialog och uppföljning
Intressant inspel av Ulrica. Jag tolkar det som att medlemmarna i Almega inte själva kan avgöra till vilket pris de…
Alexander : Kräver dialog och uppföljning
Vilket originellt och briljant inspel, tack Ulrica!
Optimisten : Får granska överdebitering
Börjar vi ana slutet på den sunkiga modellen med dolda rabatter/kickbacks - det vore ju verkligen på tiden! Bra jobbat…
Kemexperten : Från skog till hallar
Det är inspirerande att se satsningar som stärker föreningslivet och skapar långsiktiga möjligheter för både ungdomar och elitutövare. Möjligheten att…

Aktuella utbildningar

  • LOU på två dagar | 2-3 december
  • Säkerhetsskyddad upphandling | 4 december
  • Få fart på er avtals­förvaltning | 10 december (distans)
  • AI för upphandlare | 29 januari 2026
  • Kvalificerad entreprenad­upphandlare | 10-11 mars 2026
  • Leda upphandlingar effektivt | 12 mars 2026
  • Entreprenadupphandling och AMA AF | 27 april 2026
  • Kvalificerad IT-upphandlare | Våren 2026
  • Robusta IT-avtal | Våren 2026
  • Ramavtal – fördjupnings­kurs | Våren 2026