Skip to content
  • Om oss
  • Kontakta oss
  • Nyhetsbrev
  • Annonsera
Upphandling24
  • Nyheter
    • Debatt
  • Karriär
    • Lönestatistik
    • Lediga jobb
    • Månadens profil
    • Platsannonsera
    • Student
    • Utbildningar
  • Konferens
  • Utbildning
    • AI för upphandlare
    • Avtalsförvaltning
    • Entreprenadupphandling och AMA AF
    • Kvalificerad entreprenadupphandlare
    • Kvalificerad IT-upphandlare
    • Leda upphandlingar effektivt
    • LOU på två dagar
    • Ramavtal
    • Robusta IT-avtal
    • Säkerhetsskyddad upphandling
  • Nätverk
    • Upphandlare
    • Avtalsuppföljning
    • Entreprenadupphandlare
    • IT-upphandlare
  • Om oss
    • Om oss
    • Kontakta oss
    • Nyhetsbrev
  • Annonsera
    • Annonsera
    • Platsannonsera

Strateg lyfter Piteås inköp

KarriärEkonomen Gun Nilsson har landat som inköpschef i Piteå, där hon lyfter fram vikten av att arbeta strategiskt. ”Jag ska inte vara specialist på upphandling utan se till att skapa de rätta förutsättningarna för medarbetarna”, säger hon.

| 2024-02-22
Gun Nilsson är inköpschef i Piteå. Bild från Storgatan.

När Gun Nilsson tillträdde som inköpschef i Piteå kommun i oktober 2023 hade tjänsten varit vakant i närmare ett år. Till skillnad från många andra inköpschefer har hon aldrig arbetat som upphandlare utan med ekonomi.

– Jag har haft inköp på min avdelning men har inte arbetat operativt med det. Inköp är en möjliggörare. Nu får jag komma ner på djupet för att få till det strategiskt så vi får bättre ”sving”, säger Gun Nilsson.

Hon kommer närmast från rollen som ekonomichef i Älvsbyns kommun och innan dess hade hon samma tjänst i först Kiruna och därefter Gällivare kommun.

Hon lyfter fram vikten av att jobba strategiskt. För att få till förändring måste man ha rätt styrdokument, vilket förstås bestäms av politiken, betonar Gun Nilsson.

I sin nya roll är hon underställd kommunens ekonomichef, vilket kan ses som ett kliv nedåt i karriären.

– Absolut, det syns inte minst i lönekuvertet. Men det är medvetet val, jag vill vara med och göra skillnad, säger Gun Nilsson.

Inköpsenheten består av åtta upphandlare, två e-handelsspecialister och en avtalscontroller. Två tjänster är vakanta och rekrytering pågår.

Det råder kompetensbrist i Norrbotten. Därför vill kommunerna utöka samarbetet för att höja och diversifiera kompetensen och tillsammans få en starkare helhet, berättar Gun Nilsson.

–  Arbetet är i sin linda. Tanken är att skapa nätverk för chefer och upphandlare och hitta områden för kompetensöverföring.

Gun Nilsson beskriver 2024 som inköpsenhetens ”struktur- och processår”, då man tillsammans ska bygga rätt grund för framtiden.

– Mina kollegor är ivriga och vill mycket, men det gäller att varje trappsteg håller och att vi bygger hållbart.

Vilka frågor är på agendan nu?

– Vi fortsätter att utveckla e-handeln och har planer på att införa kategoristyrning. Vidare har politiken beslutat om en prioriteringsordning som finns i våra riktlinjer. Vi vill bygga vidare med att riskklassa våra kategorier och avtal utifrån hållbarhet och krisberedskap och få en systematik i vår uppföljning.

Att Gun Nilsson skulle bli ekonom visste hon tidigt, även om vägen dit blev något krokig. Efter gymnasiet jobbade hon 15 år inom bolaget ISS Facility Services på olika positioner.

– Varje gång jag tänkte sluta och börja studera fick jag chansen till mer ansvarsfulla och spännande roller. Men till slut kände jag att jag inte kunde vänta längre och började plugga en magister i företagsekonomi på Luleå tekniska universitet. Det är det roligaste jag gjort.

För två år sedan flyttade hon från Kiruna till Piteå, där hon bor med yngste sonen.

– Han kom in på en skola med fotbollsinriktning, så det var bara för mig att följa med.

Gun Nilsson lyfter gärna fram fördelarna med Norrbotten och inte minst fjällen. Löpning i fjällterräng är en favoritsysselsättning och gärna med hunden Citas som sällskap.

– Hon är den bästa spring- och jaktkompisen.

Läs mer: Karriär Älvsbyns kommunKiruna kommunPiteå kommun

Olof Axelsson

olof@upphandling24.se

Kommentatorerna ansvarar för sina egna kommentarer

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Senaste inläggen

  • Svartlistning håller brottsliga företag borta
  • Reserverade kontrakt och hotet mot den fria konkurrensen
  • Halv S-seger om UE-tak
  • Sidbyte skakar om i Säter
  • Jagar goda affärer

Lediga jobb

SiS söker en erfaren upphandlare som vill göra skillnad på riktigt!

Upphandlare till Statens inköpscentral på Kammarkollegiet

Upphandlingsjurist till Skånes Kommuner

Avtalscontroller med hållbarhetsfokus

Vi söker en samhällsintresserad upphandlare till vårt team

  • Strategiska inköpare till Nynäshamn kommun – två tjänster
  • Enköpings kommun söker strategisk inköpare/upphandlare

Senaste nyheterna

Svartlistning håller brottsliga företag borta
Reserverade kontrakt och hotet mot den fria konkurrensen
Johan DanielssonHalv S-seger om UE-tak
Sidbyte skakar om i Säter
Henning RichardssonJagar goda affärer
Sofia Mårtensson“Uppfyller inte lagens krav”
LOU:s svåraste uppdrag?
NCC-byggeLyfter fram dolda rabatter
SiS söker en erfaren upphandlare som vill göra skillnad på riktigt!
Kinnarps v.49
KKV-förslag för ökad kvalitet
Upphandlare till Statens inköpscentral på Kammarkollegiet
AF:s leverantörer får grönt ljus
Nytt försök upphandla elreserv
KRÖNIKA: Avtalsuppföljning – kommunens “riktiga vinterdäck”
Blir du Årets inköpare?
GöteborgVill straffa för upphandlingsfel
Strategiska inköpare till Nynäshamn kommun – två tjänster
Kräver dialog och uppföljning
Får granska överdebitering
ANNONS FRÅN INDUS OCH EXPANDIA

Guide: Upphandla moduler

Upphandling24 har tillsammans med bolag i branschen tagit fram en guide för att upphandla moduler. Här får du tips och råd från upphandlare, leverantörer och jurister. Ladda ner kostnadsfritt >

Mest visade inlägg

  • KKV-förslag för ökad kvalitet
  • LOU:s svåraste uppdrag?
  • Vill straffa för upphandlingsfel
  • Får granska överdebitering
  • KRÖNIKA: Avtalsuppföljning – kommunens “riktiga vinterdäck”
  • “Uppfyller inte lagens krav”
  • Lyfter fram dolda rabatter
  • Kräver dialog och uppföljning
  • Nytt försök upphandla elreserv
  • AF:s leverantörer får grönt ljus

Läsarnas åsikter

Ebba Meland : Hitta din praktikplats med Upphandling24!
Hej, Mitt namn är Ebba Meland och jag studerar till Offentlig Inköpare på Yrgo. Inom ramen för min utbildning söker…
H : Konsulterna tog över Sigtuna
Ingen är väl förvånad? Och Sigtuna är knappast ensamma heller. Det är på tiden att detta börjar tas upp till…
Gustaf : KRÖNIKA: Avtalsuppföljning – kommunens “riktiga vinterdäck”
Arian, återigen bra och välskrivet. Det här med avtalsuppföljning är ju såklart synnerligen viktigt. Funderar en hel del själv hur…
Arian : KRÖNIKA: Avtalsuppföljning – kommunens “riktiga vinterdäck”
Alexander - Vi behöver inte vara överens. Har du någon konkret och bra feedback är du välkommen att kontakta mig.…
Alexander : KRÖNIKA: Avtalsuppföljning – kommunens “riktiga vinterdäck”
"För vinteravtal är som mjölk. De är som bäst när de är nyöppnade, men blir snabbt sura om man låter…
Richard : Kräver dialog och uppföljning
Välkomna in i matchen om man som myndighet inte redan jobbar så. Jag trodde det var en självklarhet att alla…
Senior : Kräver dialog och uppföljning
Intressant inspel av Ulrica. Jag tolkar det som att medlemmarna i Almega inte själva kan avgöra till vilket pris de…
Alexander : Kräver dialog och uppföljning
Vilket originellt och briljant inspel, tack Ulrica!
Optimisten : Får granska överdebitering
Börjar vi ana slutet på den sunkiga modellen med dolda rabatter/kickbacks - det vore ju verkligen på tiden! Bra jobbat…
Kemexperten : Från skog till hallar
Det är inspirerande att se satsningar som stärker föreningslivet och skapar långsiktiga möjligheter för både ungdomar och elitutövare. Möjligheten att…

Aktuella utbildningar

  • LOU på två dagar | 2-3 december
  • Säkerhetsskyddad upphandling | 4 december
  • Få fart på er avtals­förvaltning | 10 december (distans)
  • AI för upphandlare | 29 januari 2026
  • Kvalificerad entreprenad­upphandlare | 10-11 mars 2026
  • Leda upphandlingar effektivt | 12 mars 2026
  • Entreprenadupphandling och AMA AF | 27 april 2026
  • Kvalificerad IT-upphandlare | Våren 2026
  • Robusta IT-avtal | Våren 2026
  • Ramavtal – fördjupnings­kurs | Våren 2026