Skip to content
  • Om oss
  • Kontakta oss
  • Nyhetsbrev
  • Annonsera
Upphandling24
  • Nyheter
    • Debatt
  • Karriär
    • Lönestatistik
    • Lediga jobb
    • Månadens profil
    • Platsannonsera
    • Student
    • Utbildningar
  • Konferens
  • Utbildning
    • AI för upphandlare
    • Avtalsförvaltning
    • Entreprenadupphandling och AMA AF
    • Kvalificerad entreprenadupphandlare
    • Kvalificerad IT-upphandlare
    • Leda upphandlingar effektivt
    • LOU på två dagar
    • Ramavtal
    • Robusta IT-avtal
    • Säkerhetsskyddad upphandling
  • Nätverk
    • Upphandlare
    • Avtalsuppföljning
    • Entreprenadupphandlare
    • IT-upphandlare
  • Om oss
    • Om oss
    • Kontakta oss
    • Nyhetsbrev
  • Annonsera
    • Annonsera
    • Platsannonsera

Tror Sverige ska hinna uppfylla EU:s upphandlingsdirektiv

I onsdags hölls det första mötet för ett nytt nationellt forum för elektronisk upphandling. Målet är att se till att Sverige hinner införa det obligatorium om upphandling med elektroniska medel som finns i EU:s upphandlingsdirektiv innan tidsfristen går ut den 18 april 2016. – Vi ligger långt framme i Sverige jämfört med andra länder, säger Magnus Matts på Upphandlingsmyndigheten.

| 2015-12-11

Enligt EU:s nya upphandlingsdirektiv kommer det snart att bli obligatoriskt att lämna in anbud elektroniskt. Målet är att forumet ska stödja införandet av e-upphandling och tillämpningen av de nya direktiven, men även täcka in den resterande inköpsprocessen. Det nationella forumet ska samtidigt vara en mötesplats för diskussion och återkoppling när det gäller aktuell information på området. Mötet arrangerades av Upphandlingsmyndigheten, Sveriges Kommuner och Landsting (SKL) och Ekonomistyrningsverket (ESV) genom samarbetet kring standardiseringsfrågor, Single face to industry (SFTI).

– E-upphandling är ett viktigt område för att höja kvaliteten och effektiviteten i offentlig upphandling. Ett nationellt e-upphandlingsforum ger upphandlande myndigheter, leverantörer och de som tillhandahåller de tekniska lösningarna en välkommen arena för att utveckla e-upphandling och e-handel och få ett ömsesidigt erfarenhetsutbyte med EU kommissionen och andra länders flerpartsforum, säger Ann-Christin Nykvist, generaldirektör på Upphandlingsmyndigheten.

I en enkätrapport som gjordes av Konkurrensverket 2014, då den upphandlingsstödjande verksamheten låg där, fastslogs att 81 procent av de upphandlande myndigheterna inom stat, kommun, region och landsting redan genomför e-upphandlingar. Även om det kommer att finnas undantagsregler i den nya upphandlingslagen för när e-upphandling inte behöver genomföras måste siffran öka för att uppfylla direktivet.

Magnus Matts, tillförordnad chef på enheten för inköpsanalys, avtalsförvaltning och utredning som har hand om frågor kring elektronisk upphandling och standardisering, menar att möjligheterna att nå målet är goda.

– Vi ligger långt framme i Sverige jämfört med andra länder. Enligt EU-rapporten Study on e-Procurement Measurement and Benchmarking ligger vi i Sverige på tredje plats efter Litauen och Portugal. Samtidigt finns det länder inom EU som i princip inte bedriver någon e-upphandling alls eller har svårigheter att införa e-upphandling.

Han berättar att Konkurrensverkets rapport angav att sju procent av de nitton som återstår har för avsikt att införa e-upphandling under 2016.

– Jag ser inga tecken på att det inte skulle lyckas. Övriga tolv procent är antingen statliga myndigheter eller kommuner som är så små att de inte själva bedriver egen upphandling eller upphandlar i samarbete med andra, säger Magnus Matts.

Kerstin Wiss Holmdahl, Förbundsjurist på avdelningen för juridik på SKL och med i SFTI, menar att information är nyckeln till högre andel e-upphandlare.

– Det behövs mer information om nyttan med e-upphandling till de som inte börjat och även nå ut till leverantörssidan, så att upphandlande myndigheter känner sig mer säkra på att få in anbud på olika områden. Sedan är det ju så att en del kommuner använder inköpscentraler eller upphandlar gemensamt med andra och då är det svårare att motivera övergången till e-upphandling för de få delar som man ansvara själv för. Detta behöver vi se på, säger hon.

Enligt Magnus Matts är det viktigt att påpeka att Sverige också lyckats med e-upphandling i en högre form än direktiven stipulerar.

– Direktiven anger bara att man måste överföra elektronisk information utan krav på stöd i system, vilket i princip innebär att det räcker att skicka pdf-dokument. I Sverige har vi haft ett större fokus på att överföra information än på att överföra dokument, något som i kombination med hög IT-mognad gjort att vi fokuserat på hur den elektroniska informationen ska överföras och användas. Det har i sin tur ställt höga krav på öppna, standardiserade system med hög tillgänglighetsgrad.

Magnus Matts sitter även med i SFTI och han beskriver att de tre aktörer som ingår: ESV, SKL och Upphandlingsmyndigheten arbetar med standardisering både nationellt och genom aktivt deltagande i europeiskt/internationellt standardiseringsarbete.

– Viktigt just nu är att nå ut med de beslut som tas i EU kommissionen och se hur de ska implementeras enligt Svensk lag. Vi arbetar också med, ESPD, European Single Procurement Document, som översatt blir Europeiskt enhetligt upphandlingsdokument och ser hur det kan implementeras i de systemlösningar som finns i Sverige, säger Magnus Matts.

Kerstin Wiss Holmdahl vill, inom ramen för SFTI, ta reda på och driva hur de gemensamt kan främja införandet av e-upphandling.

– I forumet finns företrädare för både upphandlande myndigheter och leverantörer och dess organisationer. Även om statistiken säger att 81 procent börjat med e-upphandling så är det inte inom alla varu-och tjänsteområden. Därför behöver vi se på varför man inte har e-upphandling på dessa områden, men även på hur vi kan underlätta för såväl upphandlande myndigheter och leverantörer. Det finns ett behov av mer information. En annan uppgift jag ser är att förmedla input till den Europeiska expertgruppen för e-upphandling, EXEP, där vi arbetar med dessa frågor och även återkoppla från den, berättar Kerstin Wiss Holmdahl.

Fakta tidsfristen:
I direktiven finns en övergångstid som innebär att om regeringen väljer att tillämpa dem, flyttas fram tidsfristen för upphandlande myndigheter till 18 oktober 2018, medan inköpscentraler får en kortare tidsfrist och måste ha infört upphandling med elektroniska medel senast 18 april 2017.
Lagrådet har föreslagit att Sverige inte ska tillämpa övergångstiden med tanke på att så många upphandlade myndigheter i Sverige redan genomför upphandlingar genom e-upphandling.

 

Läs mer: Ann-christin NykvistEsvEuKerstin Wiss HolmdahlMagnus MattsSklUpphandlingsdirektivUpphandlingsmyndigheten

Erik Säfvenberg

es@uh24.se

Kommentatorerna ansvarar för sina egna kommentarer

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Senaste inläggen

  • Svartlistning håller brottsliga företag borta
  • Reserverade kontrakt och hotet mot den fria konkurrensen
  • Halv S-seger om UE-tak
  • Sidbyte skakar om i Säter
  • Jagar goda affärer

Lediga jobb

SiS söker en erfaren upphandlare som vill göra skillnad på riktigt!

Upphandlare till Statens inköpscentral på Kammarkollegiet

Upphandlingsjurist till Skånes Kommuner

Avtalscontroller med hållbarhetsfokus

Vi söker en samhällsintresserad upphandlare till vårt team

  • Strategiska inköpare till Nynäshamn kommun – två tjänster
  • Enköpings kommun söker strategisk inköpare/upphandlare

Senaste nyheterna

Svartlistning håller brottsliga företag borta
Reserverade kontrakt och hotet mot den fria konkurrensen
Johan DanielssonHalv S-seger om UE-tak
Sidbyte skakar om i Säter
Henning RichardssonJagar goda affärer
Sofia Mårtensson“Uppfyller inte lagens krav”
LOU:s svåraste uppdrag?
NCC-byggeLyfter fram dolda rabatter
SiS söker en erfaren upphandlare som vill göra skillnad på riktigt!
Kinnarps v.49
KKV-förslag för ökad kvalitet
Upphandlare till Statens inköpscentral på Kammarkollegiet
AF:s leverantörer får grönt ljus
Nytt försök upphandla elreserv
KRÖNIKA: Avtalsuppföljning – kommunens “riktiga vinterdäck”
Blir du Årets inköpare?
GöteborgVill straffa för upphandlingsfel
Strategiska inköpare till Nynäshamn kommun – två tjänster
Kräver dialog och uppföljning
Får granska överdebitering
ANNONS FRÅN AFF

Aff ger struktur, trygghet och samsyn – därför väljer Micasa modellen

När Micasa Fastigheter började använda Aff för drygt tio år sedan var målet att skapa struktur, tydlighet och bättre samarbete med leverantörerna. Sedan dess har modellen blivit en självklar del av vardagen, och enligt inköpschefen Örjan Nilsson Rosvall har den gjort hela organisationen tryggare och mer effektiv.

Mest visade inlägg

  • KKV-förslag för ökad kvalitet
  • LOU:s svåraste uppdrag?
  • Vill straffa för upphandlingsfel
  • Får granska överdebitering
  • KRÖNIKA: Avtalsuppföljning – kommunens “riktiga vinterdäck”
  • “Uppfyller inte lagens krav”
  • Lyfter fram dolda rabatter
  • Kräver dialog och uppföljning
  • Nytt försök upphandla elreserv
  • AF:s leverantörer får grönt ljus

Läsarnas åsikter

Ebba Meland : Hitta din praktikplats med Upphandling24!
Hej, Mitt namn är Ebba Meland och jag studerar till Offentlig Inköpare på Yrgo. Inom ramen för min utbildning söker…
H : Konsulterna tog över Sigtuna
Ingen är väl förvånad? Och Sigtuna är knappast ensamma heller. Det är på tiden att detta börjar tas upp till…
Gustaf : KRÖNIKA: Avtalsuppföljning – kommunens “riktiga vinterdäck”
Arian, återigen bra och välskrivet. Det här med avtalsuppföljning är ju såklart synnerligen viktigt. Funderar en hel del själv hur…
Arian : KRÖNIKA: Avtalsuppföljning – kommunens “riktiga vinterdäck”
Alexander - Vi behöver inte vara överens. Har du någon konkret och bra feedback är du välkommen att kontakta mig.…
Alexander : KRÖNIKA: Avtalsuppföljning – kommunens “riktiga vinterdäck”
"För vinteravtal är som mjölk. De är som bäst när de är nyöppnade, men blir snabbt sura om man låter…
Richard : Kräver dialog och uppföljning
Välkomna in i matchen om man som myndighet inte redan jobbar så. Jag trodde det var en självklarhet att alla…
Senior : Kräver dialog och uppföljning
Intressant inspel av Ulrica. Jag tolkar det som att medlemmarna i Almega inte själva kan avgöra till vilket pris de…
Alexander : Kräver dialog och uppföljning
Vilket originellt och briljant inspel, tack Ulrica!
Optimisten : Får granska överdebitering
Börjar vi ana slutet på den sunkiga modellen med dolda rabatter/kickbacks - det vore ju verkligen på tiden! Bra jobbat…
Kemexperten : Från skog till hallar
Det är inspirerande att se satsningar som stärker föreningslivet och skapar långsiktiga möjligheter för både ungdomar och elitutövare. Möjligheten att…

Aktuella utbildningar

  • LOU på två dagar | 2-3 december
  • Säkerhetsskyddad upphandling | 4 december
  • Få fart på er avtals­förvaltning | 10 december (distans)
  • AI för upphandlare | 29 januari 2026
  • Kvalificerad entreprenad­upphandlare | 10-11 mars 2026
  • Leda upphandlingar effektivt | 12 mars 2026
  • Entreprenadupphandling och AMA AF | 27 april 2026
  • Kvalificerad IT-upphandlare | Våren 2026
  • Robusta IT-avtal | Våren 2026
  • Ramavtal – fördjupnings­kurs | Våren 2026