Skip to content
  • Om oss
  • Kontakta oss
  • Nyhetsbrev
  • Annonsera
Upphandling24
  • Nyheter
    • Debatt
  • Karriär
    • Lönestatistik
    • Lediga jobb
    • Månadens profil
    • Platsannonsera
    • Student
    • Utbildningar
  • Konferens
  • Utbildning
    • AI för upphandlare
    • Avtalsförvaltning
    • Entreprenadupphandling och AMA AF
    • Kvalificerad entreprenadupphandlare
    • Kvalificerad IT-upphandlare
    • Leda upphandlingar effektivt
    • LOU på två dagar
    • Ramavtal
    • Robusta IT-avtal
    • Säkerhetsskyddad upphandling
  • Nätverk
    • Upphandlare
    • Avtalsuppföljning
    • Entreprenadupphandlare
    • IT-upphandlare
  • Om oss
    • Om oss
    • Kontakta oss
    • Nyhetsbrev
  • Annonsera
    • Annonsera
    • Platsannonsera

Upphandlare kräver avgift för överprövning

LOU är bra för leverantörerna men inte för upphandlarna. Inför en överprövningsavgift. Det är några synpunkter som framfördes på dialogmötet i Stockholm. - Upphandlare upplever att de sitter med en tvångsjacka, säger utredningens ordförande Anders Wijkman.

| 2011-03-14

Upphandlingsutredningens arbete är i full gång. Det första dialogmötet hölls i Umeå den 28 februari och den 9 mars var det Stockholms tur. Upphandling24 var på plats på Sheraton Hotel där 50 upphandlare deltog i ett rundabordssamtal om hur upphandlingslagen ska förändras.

Dagen började med att upphandlingsutredningens representanter, Åsa Edman, Helena Henriksson, Sofia Lundberg och Anders Wijkman gav en sammanfattning av regeringsuppdraget.

Syftet med utredningen är att se om lagen möjliggör för upphandlarna att göra bra affärer genom att ta till vara på konkurrensen. Samtidigt ska upphandlingen bidra till att förbättra miljön, ta sociala och etiska hänsyn samt se till att små och medelstora företag kan slåss om affärerna. Dessutom ska utredarna se över systemet för insamling av upphandlingsstatistik.

Upphandling24 satt med vid ett av borden och lyssnade. Det var ett ivrigt åsiktsutbyte mellan deltagarna Björn Isaksson, Jönköpings kommun, Per Jonsson, Västerås stad, Camilla Berg, Stockholms universitet, Ingrid E Ström, Tillväxtföretaget, Lill Sandberg, Sollentuna kommun, och Skatteverkets upphandlingsexpert Susan Sahlin.

Gruppdeltagarna anser att mycket måste förändras i lagen för att bra affärer ska kunna genomföras.

– Vi vill kunna göra bra affärer. Vi vill ha mindre juridik, säger Jönköpings upphandlingschef Björn Isaksson.

Konkurrenspräglad dialog och förhandlat förfarande får endast göras vid undantagsfall, men gruppdeltagarna efterlyser dialogmöjligheter i upphandlingens slutskede.

– Vi ska tillvarata konkurrensen i början men det är i slutfasen som vi behöver föra dialog. Vi tvingas göra affärer på ett sätt som den privata sektorn aldrig skulle göra. Man kan undra varför det som är en självklarhet i den privata sektorn är förbjudet i den offentliga, säger Sollentunas upphandlingschef Lill Sandberg.

Hela inköpsprocessen i offentlig upphandling är stelbent. Det ständiga hotet om överprövning gör att alltfler upphandlare väljer att genomföra en samordnad upphandling och därmed blir det svårt för små och medelstora företag att lämna anbud.

Gruppmedlemmarna tycker också att domstolarna tar alldeles för lång tid på sig och att något måste göras för att stoppa okynnesöverprövningar. Att upphandlare upplever överprövningar som ett jätteproblem har fått Anders Wijkman att reagera.

– Långa väntetider på dom är ett stort problem. Vi får titta på hur grannländerna Norge och Danmark hanterar överprövningsärenden via nämnd samt om någon form av avgift ska införas för att stoppa okynnesöverprövningar.

Anders Wijkman gick runt mellan alla sju borden och lyssnade. Han antecknade så att pennan glödde och till Upphandling24 sammanfattar han förmiddagen:

– Många upphandlare anser att lagen är leverantörsvänlig men inte upphandlarvänlig. Upphandlare upplever att de sitter med en tvångsjacka och tar hellre det säkra före det osäkra för att affären ska gå i lås. Det har även förts diskussioner om att upphandlarnas status är låg i förhållande till det ansvar som vilar på deras axlar, säger Anders Wijkman.

Anders Wijkman ser det som en stor fördel att han är nybörjare inom offentlig upphandling.

– Jag går in med det här med öppna ögon – inte färdiga svar. Redan nu förstår jag att det finns stort utrymme för att förbättra offentliga upphandlingar.

På eftermiddagen träffade upphandlingsutredningen leverantörerna.
Därefter blir det dialogmöten i tur och ordning i Jönköping, Östersund, Göteborg och slutligen i Malmö den 29 mars.

Upphandlingsutredningen ska redovisa uppdraget senast den 28 juni 2012.

Läs mer: Anders WijkmanÅsa EdmanBjörn IsakssonCamilla BergDialogmöteHelena HenrikssonIngrid E StrömJönköpings KommunLill SandbergLouÖverprövningPer JonssonRegeringenSofia LundbergStockholms UniversitetSusan SahlinTillväxtföretagetUpphandlingUpphandlingsutredningenVästerås Stad

Nelly Visanji

nelly@uh24.se

Kommentatorerna ansvarar för sina egna kommentarer

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Senaste inläggen

  • Bantad skolad ger ny upphandling
  • Svartlistning håller brottsliga företag borta
  • Reserverade kontrakt och hotet mot den fria konkurrensen
  • Halv S-seger om UE-tak
  • Sidbyte skakar om i Säter

Lediga jobb

SiS söker en erfaren upphandlare som vill göra skillnad på riktigt!

Upphandlare till Statens inköpscentral på Kammarkollegiet

Upphandlingsjurist till Skånes Kommuner

Avtalscontroller med hållbarhetsfokus

Vi söker en samhällsintresserad upphandlare till vårt team

  • Strategiska inköpare till Nynäshamn kommun – två tjänster
  • Enköpings kommun söker strategisk inköpare/upphandlare

Senaste nyheterna

Bantad skolad ger ny upphandling
Svartlistning håller brottsliga företag borta
Reserverade kontrakt och hotet mot den fria konkurrensen
Johan DanielssonHalv S-seger om UE-tak
Sidbyte skakar om i Säter
Henning RichardssonJagar goda affärer
Sofia Mårtensson“Uppfyller inte lagens krav”
LOU:s svåraste uppdrag?
NCC-byggeLyfter fram dolda rabatter
SiS söker en erfaren upphandlare som vill göra skillnad på riktigt!
Kinnarps v.49
KKV-förslag för ökad kvalitet
Upphandlare till Statens inköpscentral på Kammarkollegiet
AF:s leverantörer får grönt ljus
Nytt försök upphandla elreserv
KRÖNIKA: Avtalsuppföljning – kommunens “riktiga vinterdäck”
Blir du Årets inköpare?
GöteborgVill straffa för upphandlingsfel
Strategiska inköpare till Nynäshamn kommun – två tjänster
Kräver dialog och uppföljning
ANNONS FRÅN AFF

Aff ger struktur, trygghet och samsyn – därför väljer Micasa modellen

När Micasa Fastigheter började använda Aff för drygt tio år sedan var målet att skapa struktur, tydlighet och bättre samarbete med leverantörerna. Sedan dess har modellen blivit en självklar del av vardagen, och enligt inköpschefen Örjan Nilsson Rosvall har den gjort hela organisationen tryggare och mer effektiv.

Mest visade inlägg

  • LOU:s svåraste uppdrag?
  • KKV-förslag för ökad kvalitet
  • Vill straffa för upphandlingsfel
  • Får granska överdebitering
  • KRÖNIKA: Avtalsuppföljning – kommunens “riktiga vinterdäck”
  • “Uppfyller inte lagens krav”
  • Lyfter fram dolda rabatter
  • Kräver dialog och uppföljning
  • Nytt försök upphandla elreserv
  • Konsulterna tog över Sigtuna

Läsarnas åsikter

Ebba Meland : Hitta din praktikplats med Upphandling24!
Hej, Mitt namn är Ebba Meland och jag studerar till Offentlig Inköpare på Yrgo. Inom ramen för min utbildning söker…
H : Konsulterna tog över Sigtuna
Ingen är väl förvånad? Och Sigtuna är knappast ensamma heller. Det är på tiden att detta börjar tas upp till…
Gustaf : KRÖNIKA: Avtalsuppföljning – kommunens “riktiga vinterdäck”
Arian, återigen bra och välskrivet. Det här med avtalsuppföljning är ju såklart synnerligen viktigt. Funderar en hel del själv hur…
Arian : KRÖNIKA: Avtalsuppföljning – kommunens “riktiga vinterdäck”
Alexander - Vi behöver inte vara överens. Har du någon konkret och bra feedback är du välkommen att kontakta mig.…
Alexander : KRÖNIKA: Avtalsuppföljning – kommunens “riktiga vinterdäck”
"För vinteravtal är som mjölk. De är som bäst när de är nyöppnade, men blir snabbt sura om man låter…
Richard : Kräver dialog och uppföljning
Välkomna in i matchen om man som myndighet inte redan jobbar så. Jag trodde det var en självklarhet att alla…
Senior : Kräver dialog och uppföljning
Intressant inspel av Ulrica. Jag tolkar det som att medlemmarna i Almega inte själva kan avgöra till vilket pris de…
Alexander : Kräver dialog och uppföljning
Vilket originellt och briljant inspel, tack Ulrica!
Optimisten : Får granska överdebitering
Börjar vi ana slutet på den sunkiga modellen med dolda rabatter/kickbacks - det vore ju verkligen på tiden! Bra jobbat…
Kemexperten : Från skog till hallar
Det är inspirerande att se satsningar som stärker föreningslivet och skapar långsiktiga möjligheter för både ungdomar och elitutövare. Möjligheten att…

Aktuella utbildningar

  • LOU på två dagar | 2-3 december
  • Säkerhetsskyddad upphandling | 4 december
  • Få fart på er avtals­förvaltning | 10 december (distans)
  • AI för upphandlare | 29 januari 2026
  • Kvalificerad entreprenad­upphandlare | 10-11 mars 2026
  • Leda upphandlingar effektivt | 12 mars 2026
  • Entreprenadupphandling och AMA AF | 27 april 2026
  • Kvalificerad IT-upphandlare | Våren 2026
  • Robusta IT-avtal | Våren 2026
  • Ramavtal – fördjupnings­kurs | Våren 2026