Skip to content
  • Om oss
  • Kontakta oss
  • Nyhetsbrev
  • Annonsera
Upphandling24
  • Nyheter
    • Debatt
  • Karriär
    • Lönestatistik
    • Lediga jobb
    • Månadens profil
    • Platsannonsera
    • Student
    • Utbildningar
  • Konferens
  • Utbildning
    • AI för upphandlare
    • Avtalsförvaltning
    • Entreprenadupphandling och AMA AF
    • Kvalificerad entreprenadupphandlare
    • Kvalificerad IT-upphandlare
    • Leda upphandlingar effektivt
    • LOU på två dagar
    • Ramavtal
    • Robusta IT-avtal
    • Säkerhetsskyddad upphandling
  • Nätverk
    • Upphandlare
    • Avtalsuppföljning
    • Entreprenadupphandlare
    • IT-upphandlare
  • Om oss
    • Om oss
    • Kontakta oss
    • Nyhetsbrev
  • Annonsera
    • Annonsera
    • Platsannonsera

”Analysera elektrifieringens fördelar”

DebattNyligen presenterades en studie som beskriver dåliga arbetsförhållanden och risk för tvångsarbete inom produktionen av batterier och batterikomponenter i Kina. Vi har med obehag tagit del av rapporten. Elbussar är en del av den trafik som vi och våra branschkollegor bedriver, skriver tre av de största aktörerna på den svenska kollektivtrafikmarknaden.

| 2023-12-12
Martin Pagrotsky, vd, Nobina Sverige, Anna Höjer, vd, Transdev Sverige, och Per Thorsell, vd, Bergkvarabuss.

Vi anser att uppgifterna bör bli en väckarklocka för hela den svenska kollektivtrafikbranschen. Det är hög tid att samla både trafikföretag, busstillverkare och beslutsfattare i de svenska regionerna för att hitta hållbara lösningar för kommande upphandlingar.

Vi har i dag enats om att låta finansiera en djupare analys av hur elektrifieringen kan fortsätta utan att riskera brott mot mänskliga rättigheter eller skapa monopolliknande situationer på marknaden genom att stänga ute över 70 procent av världens batteriproduktion.

Vi rekommenderar att Svensk Kollektivtrafik gör gemensam sak med oss leverantörer och inväntar slutsatserna för att kunna enas om en väg framåt. Om detta har vi tillskrivit samtliga Sveriges regioner.

För klimatets räkning är kollektivtrafiken och busstrafiken i Sverige ett föredöme redan i dag. Hela 95 procent av den svenska busstrafiken är fossilfri. Att gå från grön omställning till hållbar omställning kräver en samlad strategi som inbegriper sociala villkor, livscykelanalyser och marknadsförutsättningar för produktion av batterier.

I de upphandlingar som svenska regioner är på väg att inleda avgörs vilka fordon som ska användas i trafiken under de kommande tio åren. Hos flera av regionerna är planerna på elbussar uttalade och en förväntad del av kravbilden.

För att kunna säkerställa att elbussar är en del av den hållbara lösning vi vill att de ska vara, behöver hänsyn tas till en mycket komplex leverantörskedja som är svår att följa upp. Upphandlingsmyndigheten anger att ett elfordon består av cirka 30 000 komponenter från nära 6 000 olika leverantörer i olika länder. Där dagens upphandlingsverktyg varken är transparenta, tydliga eller tillräckliga.

I stället skapas risk för godtycke där inte ens de stora oberoende revisions- och certifieringsorganen anser det möjligt att följa upp eller ens tolka vad som förväntas. Förenklat handlar det om upphandlingsprinciper som inte följs och där stora osäkerheter gör att marknaden inte vet vad som är efterfrågat.

Det är inte hållbart när bussar och fordon för kommande tio år ska handlas upp och när 70 procent av världsmarknaden för batterier kommer från Kina.

Att stoppa batterier eller bussar tillverkade i ett visst land innebär inte stopp för batterier eller batterikomponenter tillverkade med samma förutsättningar. Risker för brott mot mänskliga rättigheter och miljöproblem finns både kopplat till gruvdrift, raffinering och tillverkning av komponenter. Företag arbetar världen över med att förbättra transparensen och spårbarheten i leveranskedjorna, men utmaningar återstår för att säkra en mer noggrann spårning och certifiering.

Här finns också en risk att nya, otydliga krav på bussarnas ursprung skapar stora fördyringar för svensk kollektivtrafik när marknaden begränsas till aktörer som i praktiken ges ensamrätt på att leverera elbussar i Sverige. Det skulle leda till dramatiska kostnadsökningar, med färre bussavgångar och lägre turtäthet som resultat.

Samtidigt pågår en snabb och omfattande utbyggnad av batteriproduktion över världen och i Europa, inte minst i Sverige. Sanktioner och krav på demokratiska processer och mänskliga rättigheter världen över gör det varje dag lite lättare att köpa produkter som säkerställer att människor arbetar och bor under sunda levnadsförhållanden. Här finns mycket att lära av och förstå för att kunna ställa adekvata och relevanta upphandlingskrav framöver.

Elektrifieringen är och bör förbli en central del av samhällets omställningsplaner för att åstadkomma nollutsläpp och bullerfria stadsmiljöer. Det är en utveckling som både vi och resenärerna håller högt.

Tillsammans har vi dock kommit till slutsatsen att elektrifieringens många fördelar skulle må bra av en tids djupare analys, för att kunna resultera i en gemensam strategi över hela landet. Detta har vi i dag tillskrivit samtliga Sveriges regioner, men det tydliga målet om ett gemensamt arbete kring upphandlingsprinciper för hållbar omställning.

Martin Pagrotsky
Vd, Nobina Sverige
Anna Höjer
Vd, Transdev Sverige
Per Thorsell
Vd, Bergkvarabuss

Annons

Vill du också skriva ett debattinlägg?
Kontakta Ann-Louise Larsson på ann-louise@upphandling24.se för mer information!

Läs mer: Debatt

Kommentatorerna ansvarar för sina egna kommentarer

2 kommentarer på "”Analysera elektrifieringens fördelar”"

  1. Anders skriver:
    12 december, 2023 kl. 22:29

    Se http://www.ridecake.com
    Makka LCA borde vara möjligt att genomföra även på ett bussbatteri som är det som är den största skillnaden jämfört med en ICE driven buss.
    Kanske även elmotorerna ska inkluderas i LCA.
    Som ni ser så blir LCA olika beroende påvar Makka körs vilket även bör gälla batteri+motorer för en elbuss.

  2. Jonte skriver:
    15 december, 2023 kl. 08:47

    Det vore klädsamt och nödvändigt att även analysera elekrifieringens nackdelar i högre grad! Att brytning av material till batterier mm innebär stora ingrepp i naturen och miljön är ju ingen hemlighet och negativa aspekter såsom denna glöms ju ofta bort i den okritiska “halleluja-stämning” som präglar omvandlingen till elfordon.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Senaste inläggen

  • Lovar stöd om arbetsrätt och anbud
  • Kritiserar upphandling av terminal
  • Granskar kampen mot korruption
  • Vill se effektivare överprövning
  • Hoppfull om betyg

Lediga jobb

Vallentuna kommun logotyp

Upphandlare till Vallentuna kommun

Inköpsdirektör till Locum

Erfaren jurist till Upphandlingsmyndigheten

MSB myndigheten för samhällsskydd och beredskap

Upphandlare med inriktning mot IT till MSB

Polisen

Polisen söker upphandlingsjurist till IT-avdelningen

Stockholms stad logotyp

Erfarna upphandlare med samhällsdriv! Välkommen till Stockholms stad!

Sida söker chef till enheten för upphandling och inköp

Junior Entreprenadupphandlare till Upplands-Bro kommun

Entreprenadupphandlare till Ängelholms kommun

Upphandlingsjurist till PTS

FOI söker inköpare till Linköping eller Kista

Upphandlare med kategoriansvar inom IT till Nyköpings kommun

specialfastigheter

Inköpare Entreprenad

Upphandlare till Statens inköpscentral på Kammarkollegiet

  • Upphandlare med inriktning mot IT till MSB
  • Region Stockholm söker Senior upphandlare – IT och Dynamiskt Inköpssystem (DIS)

Senaste nyheterna

Vallentuna kommun logotypUpphandlare till Vallentuna kommun
Lovar stöd om arbetsrätt och anbud
Kritiserar upphandling av terminal
Inköpsdirektör till Locum
Granskar kampen mot korruption
Erfaren jurist till Upphandlingsmyndigheten
Modulguiden vår2026
MSB myndigheten för samhällsskydd och beredskapUpphandlare med inriktning mot IT till MSB
Vill se effektivare överprövning
PolisenPolisen söker upphandlingsjurist till IT-avdelningen
AI och offentlig upphandling
AI och offentlig upphandling | 13 april 2026
Hoppfull om betyg
Stockholms stad logotypErfarna upphandlare med samhällsdriv! Välkommen till Stockholms stad!
VGR-haveri följs av Dalauppror
Sida söker chef till enheten för upphandling och inköp
Junior Entreprenadupphandlare till Upplands-Bro kommun
UppsalaHFD prövar inte unik upphandling
Öppnar för nationell annonsplats
Entreprenadupphandlare till Ängelholms kommun
ANNONS FRÅN INDUS OCH EXPANDIA

Guide: Upphandla moduler

Upphandling24 har tillsammans med bolag i branschen tagit fram en guide för att upphandla moduler. Här får du tips och råd från upphandlare, leverantörer och jurister. Ladda ner kostnadsfritt >

Mest visade inlägg

  • Kritiserar upphandling av terminal
  • Lovar stöd om arbetsrätt och anbud
  • Granskar kampen mot korruption
  • SOI-veteran: Vakna, KKV
  • Dubbelt avhopp från Ängelholm
  • VGR-haveri följs av Dalauppror
  • HFD prövar inte unik upphandling
  • Hoppfull om betyg
  • Öppnar för nationell annonsplats
  • Får inte skylla på arbetsbördan

Läsarnas åsikter

Johan : SOI-veteran: Vakna, KKV
Bra skrivet Johanna! Precis vad jag tycker.
Johan : SOI-veteran: Vakna, KKV
Bra skrivet Johanna! Precis vad jag tycker.
Statlig annonsdatabas tack! : Öppnar för nationell annonsplats
Det är på tiden.
Upphandlaren : Dubbelt avhopp från Ängelholm
Alice skriver ovan: Eller vad den där första rapporten sa om ledarskapet på enheten? Vi som var med vet att…
A : Dubbelt avhopp från Ängelholm
När får vi höra från alla som varit anställda under dessa två men lämnat på grund av allt som nämns…
Grävlingen : Tio mutåtalas i larmhärvan
Ystad har en lång erfarenhet av barnhandel och fiktiva dokument. SIS är bara ett medel i förvaring av barn. Glöm…
Katarina : SOI-veteran: Vakna, KKV
Bra agerat av PO Andersson! "Alla" som jobbar i branschen vet ju om att konsultmäklarlösningar i praktiken ofta används för…
Jonas : RK:s inköp på ambassadturné
Nog måste det väl finnas billigare och likvärdigt effektiva sätt än på-plats-besök?
Carl Hedberg : Köpte slottsmöbler fel
"Tvingades lämna sitt uppdrag"... detta borde räknas som ekonomisk brottslighet och resultera i en polisanmälan.
Anna Pettersson : Addas vd lämnar omedelbart
Alltså denna människa saknar helt självinsikt! Nu ska Monica skriva en bok om sina upplevelser på Adda. Samma upplevelser har…

Aktuella utbildningar

  • Kvalificerad entreprenad­upphandlare | 10-11 mars
  • Leda upphandlingar effektivt | 12 mars
  • Kvalificerad IT-upphandlare | 17-18 mars
  • AI för upphandlare | 26 mars – distans
  • Entreprenadupphandling och AMA AF | 27 april
  • AI för upphandlare | 28 april – på plats
  • LOU på två dagar | Våren 2026
  • Säkerhetsskyddad upphandling | Våren 2026
  • Robusta IT-avtal | Våren 2026
  • Få fart på er avtals­förvaltning | Våren 2026 (distans)
  • Ramavtal – fördjupnings­kurs | Hösten 2026