Skip to content
  • Om oss
  • Kontakta oss
  • Nyhetsbrev
  • Annonsera
Upphandling24
  • Nyheter
    • Debatt
  • Karriär
    • Lönestatistik
    • Lediga jobb
    • Månadens profil
    • Platsannonsera
    • Student
    • Utbildningar
  • Konferens
  • Utbildning
    • AI för upphandlare
    • Avtalsförvaltning
    • Entreprenadupphandling och AMA AF
    • Kvalificerad entreprenadupphandlare
    • Kvalificerad IT-upphandlare
    • Leda upphandlingar effektivt
    • LOU på två dagar
    • Ramavtal
    • Robusta IT-avtal
    • Säkerhetsskyddad upphandling
  • Nätverk
    • Upphandlare
    • Avtalsuppföljning
    • Entreprenadupphandlare
    • IT-upphandlare
  • Om oss
    • Om oss
    • Kontakta oss
    • Nyhetsbrev
  • Annonsera
    • Annonsera
    • Platsannonsera

Avtal eller ramavtal? Svaret finns i överviktsprincipen

Rättsfallsanalys En ny dom från Kammarrätten i Jönköping avser frågan om ett avtal är ett ramavtal eller inte. Sara-Li Olovsson och Martin Bogg, Advokatfirman Delphi, refererar domen.

| 2016-11-15
  1. Fakta i målet

Västtrafik upphandlade anropsstyrda resor genom ett öppet förfarande enligt LOU. Avtalstiden var fem år. Mycabtravel Scandinavia (”Mycabtravel”), som inte lämnat anbud i upphandlingen, ansökte om överprövning och yrkade att upphandlingen skulle göras om. Mycabtravel menade att avtalet utgjorde ett ramavtal och att avtalstidens längd därför stred mot LOU.

Enligt förfrågningsunderlaget beräknades den totala volymen – baserat på statistik för tidigare år – uppgå till 1,7 miljoner resor per år. I upphandlingen garanterades 2000 restimmar per bil. Ungefär 140 bilar omfattades av denna garanti.

Förvaltningsrätten avslog ansökan. Mycabtravel överklagade till kammarrätten, som meddelade prövningstillstånd.

  1. Domstolens bedömning

Kammarrätten konstaterade inledningsvis att förfrågningsunderlaget innebar att drygt 280 000 timmar garanterades, och att den totala volymen inom avtalet beräknades uppgå till ungefär 765 000 timmar. Kammarrätten fann att den del som inte var garanterade utgjorde avrop från ett ramavtal. De kontrakt som upphandlingen avsåg bestod således av både vanliga avtal och ramavtal.

För att avgöra om reglerna om ramavtal var tillämpliga ansåg kammarrätten att den så kallade överviktsprincipen skulle tillämpas. Eftersom de garanterade volymerna var lägre än den del som utgjorde senare avrop (280 000 respektive 485 000 restimmar) var reglerna om ramavtal tillämpliga.

Nästa fråga som kammarrätten hade att ta ställning till var huruvida det förelåg särskilda skäl för en längre avtalstid än fyra år. Kammarrätten uttalade att, för att tillåta en längre avtalstid ån fyra år på grund av stora investeringar med lång avskrivningstid, det måste krävas att inget annat vore ekonomiskt försvarbart eller att detta krävs för att inte hämma konkurrensen på marknaden.

Fordonen i upphandlingen hade visserligen en avskrivningstid överstigande fyra år, men kammarrätten ansåg att skillnad mellan fyra år och fem år i löptid är av mindre betydelse för anbudsgivarna. För investeringar i utbildning var det inte visat att denna investering blev onyttig när avtalet löpte ut.

Sammantaget ansåg kammarrätten att Västtrafik inte visat att fanns särskilda skäl för att låta de aktuella ramavtalen löpa under en längre tid än fyra år. Upphandlingen skulle därför göras om.

  1. Analys

Ett ramavtal fastlägger helt eller delvis villkoren för flera, eventuella framtida, anskaffningar under en given tidsperiod (genom kontrakt), medan ett kontrakt avser en faktisk anskaffning (se prop. 2015/16:195 s. 514 ff.). Inom offentlig upphandling används den så kallade överviktsprincipen för att avgöra en mängd olika situationer då ett kontrakt innehåller delar av olika slag.

I 1 kap. 2 § LOU används överviktsprincipen för att avgöra om en upphandling ska ske enligt 15 kapitlet för det fall upphandlingen innehåller såväl A- som B-tjänster. Andra exempel återfinns i 2 kapitlet 18 och 21 §§ LOU. Det är således inte konstigt att kammarrätten använder just denna metod för att avgöra kontraktets karaktär.

När väl metoden för att avgöra kontraktets karaktär var fastslagen, blev själva bedömningen av kontraktet tämligen enkel. Det var tydligt att den del som utgjorde ett regelrätt leveransavtal – den garanterade volymen – var väsentligt mindre än den kvarstående delen som skulle bli föremål för senare avrop.

Värt att notera är att kammarrätten gick helt på den av myndigheten uppskattade volymen. Beräkningen är därmed ingen exakt vetenskap och det får förmodas att utgången i målet hade kunnat bli en annan om den garanterade volymen låg nära 50 procent av det uppskattade kontraktsvärdet. En uppskattning är alltid förenad med osäkerhet.

Som upphandlande myndighet bör man alltid ange den uppskattade volymen med omsorg, men kanske är det än viktigare i ett blandat kontrakt. Uppskattningen kommer nämligen användas av domstolen för att avgöra kontraktets karaktär.

Intressant i målet är även kammarrättens resonemang angående avskrivningstiden för fordonen som skäl för en längre ramavtalstid än fyra år. Enligt kammarrätten hade det liten betydelse för anbudsgivarna om tiden var fyra eller fem år. En relevant fråga är om bedömningen hade blivit annorlunda om ramavtalstiden hade varit åtta år.

Enligt vår mening hade detta möjligen kunnat leda till en annan utgång, konstigt nog. I målet förefaller det nämligen vara så att det saknades en koppling mellan avskrivningstiden för fordonen och den valda ramavtalstiden, varför särskilda skäl för längre avtalstid saknades. Om ramavtalstiden däremot hade matchat avskrivningstiden hade utgången kunnat bli en annan, även om ramavtalstiden då faktiskt varit längre än i nuvarande fall.

  1. Målnummer och domstol

Kammarrätten i Jönköpings dom den 17 oktober 2016 i mål nr 1_20161018135321_201610181043klar.

  1. Sammanfattning

Sammanfattningsvis uttalar kammarrätten att överviktsprincipen ska tillämpas för att avgöra om reglerna om ramavtal ska tillämpas när ett avtal innehåller delar som utgör ett ramavtal respektive leveransavtal. Bedömningen ska göras utifrån avtalets uppskattade värde.

Annons

Upphandling24 arrangerar utbildningen för dig som vill fördjupa dina kunskaper om upphandling av ramavtal. Kursen tar upp de relevanta bestämmelserna i LOU och EU:s direktiv samt domstolspraxis både från EU-domstolen och svenska domstolar. Kursen ger också tips på hur man kan undvika fel och falluckor. Läs mer här!

Läs mer: JuridikRamavtalRättsfallsanalys

Kommentatorerna ansvarar för sina egna kommentarer

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Senaste inläggen

  • Bantad skolad ger ny upphandling
  • Svartlistning håller brottsliga företag borta
  • Reserverade kontrakt och hotet mot den fria konkurrensen
  • Halv S-seger om UE-tak
  • Sidbyte skakar om i Säter

Lediga jobb

SiS söker en erfaren upphandlare som vill göra skillnad på riktigt!

Upphandlare till Statens inköpscentral på Kammarkollegiet

Upphandlingsjurist till Skånes Kommuner

Avtalscontroller med hållbarhetsfokus

Vi söker en samhällsintresserad upphandlare till vårt team

  • Strategiska inköpare till Nynäshamn kommun – två tjänster
  • Enköpings kommun söker strategisk inköpare/upphandlare

Senaste nyheterna

Bantad skolad ger ny upphandling
Svartlistning håller brottsliga företag borta
Reserverade kontrakt och hotet mot den fria konkurrensen
Johan DanielssonHalv S-seger om UE-tak
Sidbyte skakar om i Säter
Henning RichardssonJagar goda affärer
Sofia Mårtensson“Uppfyller inte lagens krav”
LOU:s svåraste uppdrag?
NCC-byggeLyfter fram dolda rabatter
SiS söker en erfaren upphandlare som vill göra skillnad på riktigt!
Kinnarps v.49
KKV-förslag för ökad kvalitet
Upphandlare till Statens inköpscentral på Kammarkollegiet
AF:s leverantörer får grönt ljus
Nytt försök upphandla elreserv
KRÖNIKA: Avtalsuppföljning – kommunens “riktiga vinterdäck”
Blir du Årets inköpare?
GöteborgVill straffa för upphandlingsfel
Strategiska inköpare till Nynäshamn kommun – två tjänster
Kräver dialog och uppföljning
ANNONS FRÅN INDUS OCH EXPANDIA

Guide: Upphandla moduler

Upphandling24 har tillsammans med bolag i branschen tagit fram en guide för att upphandla moduler. Här får du tips och råd från upphandlare, leverantörer och jurister. Ladda ner kostnadsfritt >

Mest visade inlägg

  • LOU:s svåraste uppdrag?
  • KKV-förslag för ökad kvalitet
  • Vill straffa för upphandlingsfel
  • Får granska överdebitering
  • KRÖNIKA: Avtalsuppföljning – kommunens “riktiga vinterdäck”
  • “Uppfyller inte lagens krav”
  • Lyfter fram dolda rabatter
  • Kräver dialog och uppföljning
  • Nytt försök upphandla elreserv
  • Konsulterna tog över Sigtuna

Läsarnas åsikter

Ebba Meland : Hitta din praktikplats med Upphandling24!
Hej, Mitt namn är Ebba Meland och jag studerar till Offentlig Inköpare på Yrgo. Inom ramen för min utbildning söker…
H : Konsulterna tog över Sigtuna
Ingen är väl förvånad? Och Sigtuna är knappast ensamma heller. Det är på tiden att detta börjar tas upp till…
Gustaf : KRÖNIKA: Avtalsuppföljning – kommunens “riktiga vinterdäck”
Arian, återigen bra och välskrivet. Det här med avtalsuppföljning är ju såklart synnerligen viktigt. Funderar en hel del själv hur…
Arian : KRÖNIKA: Avtalsuppföljning – kommunens “riktiga vinterdäck”
Alexander - Vi behöver inte vara överens. Har du någon konkret och bra feedback är du välkommen att kontakta mig.…
Alexander : KRÖNIKA: Avtalsuppföljning – kommunens “riktiga vinterdäck”
"För vinteravtal är som mjölk. De är som bäst när de är nyöppnade, men blir snabbt sura om man låter…
Richard : Kräver dialog och uppföljning
Välkomna in i matchen om man som myndighet inte redan jobbar så. Jag trodde det var en självklarhet att alla…
Senior : Kräver dialog och uppföljning
Intressant inspel av Ulrica. Jag tolkar det som att medlemmarna i Almega inte själva kan avgöra till vilket pris de…
Alexander : Kräver dialog och uppföljning
Vilket originellt och briljant inspel, tack Ulrica!
Optimisten : Får granska överdebitering
Börjar vi ana slutet på den sunkiga modellen med dolda rabatter/kickbacks - det vore ju verkligen på tiden! Bra jobbat…
Kemexperten : Från skog till hallar
Det är inspirerande att se satsningar som stärker föreningslivet och skapar långsiktiga möjligheter för både ungdomar och elitutövare. Möjligheten att…

Aktuella utbildningar

  • LOU på två dagar | 2-3 december
  • Säkerhetsskyddad upphandling | 4 december
  • Få fart på er avtals­förvaltning | 10 december (distans)
  • AI för upphandlare | 29 januari 2026
  • Kvalificerad entreprenad­upphandlare | 10-11 mars 2026
  • Leda upphandlingar effektivt | 12 mars 2026
  • Entreprenadupphandling och AMA AF | 27 april 2026
  • Kvalificerad IT-upphandlare | Våren 2026
  • Robusta IT-avtal | Våren 2026
  • Ramavtal – fördjupnings­kurs | Våren 2026