Skip to content
  • Om oss
  • Kontakta oss
  • Nyhetsbrev
  • Annonsera
Upphandling24
  • Nyheter
    • Debatt
  • Karriär
    • Lönestatistik
    • Lediga jobb
    • Månadens profil
    • Platsannonsera
    • Student
    • Utbildningar
  • Konferens
  • Utbildning
    • AI för upphandlare
    • Avtalsförvaltning
    • Entreprenadupphandling och AMA AF
    • Kvalificerad entreprenadupphandlare
    • Kvalificerad IT-upphandlare
    • Leda upphandlingar effektivt
    • LOU på två dagar
    • Ramavtal
    • Robusta IT-avtal
    • Säkerhetsskyddad upphandling
  • Nätverk
    • Upphandlare
    • Avtalsuppföljning
    • Entreprenadupphandlare
    • IT-upphandlare
  • Om oss
    • Om oss
    • Kontakta oss
    • Nyhetsbrev
  • Annonsera
    • Annonsera
    • Platsannonsera

Ekologisk mat och djurskydd på livsmedelskonferens

Upphandling24:s konferens Upphandla livsmedel bjuder på tips hur man följer upp djurskyddskrav, hur man lockar lokala leverantörer och en debatt om fokuset på ekologiska livsmedel. Borlänge blev bäst i landet på ekologisk mat. Upphandlaren Pia Sundell berättar.

| 2014-10-15

Den 5 november är det återigen dags för landets livsmedelsupphandlare och andra intressenter att samlas på Grand Hotel i Stockholm till Upphandling24:s livsmedelkonferens.

Inleder gör juristen Liselott Fröstad från Andersson & Gustavsson advokatbyrå. Hon kommer att prata om krav som kostar i samband med upphandlingar.

Att teckna avtal är inte slutet på processen utan bara början. Strängnäs kommun är noga med att ställa djurskyddskrav i sina livsmedelsupphandlingar och ännu noggrannare med att följa upp att dessa krav verkligen tillgodoses. För att säkerställa att det sker på bästa sätt har man tagit hjälp av en tredje part.

Måltidschefen Lars Ekström berättar om sina erfarenheter av den här uppföljningsmetoden och hur han arbetar för att förenkla sina upphandlingar.

Även Mariestads kommun försöker förenkla, för att få in fler lokala leverantörer. Sedan tre år har man en uttalad strategi som innebär en nära dialog och riktade åtgärder som att öppna för producenter att svara på anbuden med enstaka produkter. Det har inneburit större möjligheter för de lokala leverantörerna att svara på upphandlingar och därmed större variation i utbudet.

Kostchefen Ann-Christine Gustafsson och upphandlaren Camilla Sundler berättar hur kommunen tänkt och gått tillväga.

I Borlänge satsar man på ekologiskt med sådan framgång att man blev bäst i landet på att upphandla ekologiskt förra året. Borlänge har 49 procent ekologiska matvaror i sina upphandlingar. Upphandlaren Pia Sundell delar med sig av arbetssätt och strategier Borlänge använt sig av för att nå så långt som man gjort.

Kvaliteten på den offentliga maten är ständigt omdebatterad. Landsbygdsnätverket har gjort en stor kartläggning där man frågat kommuner och landsting om deras framgångar och utmaningar vad gäller att hålla hög kvalitet på maten.

Eva Sundberg från Livsmedelsverket presenterar resultaten som visar att en kostpolicy, genomarbetade krav i upphandlingar och samsyn från alla inblandade är viktiga framgångsfaktorer.

Blodmat kanske inte låter som det mest aptitliga men döm inte ut den på förhand. Vill vi komma tillrätta med matsvinnet ska vi också ta reda på blodet, menar Olof Cerne från Klimatmat. Han vill inspirera oss till en hållbar köttkonsumtion och en ny syn på blodet som en billig och näringsriktig råvara.

Från Fazer Food Services kommer inköpschefen Harald Rydén och berättar om hur man jobbar med uppföljning och leverantörsrelationer för att få till ansvarsfulla inköp. Bland annat görs ambitiösa råvarutester av kockar som jobbar ute i verksamheten.

Vi kommer också krydda dagen med en paneldebatt. Det är i dag stort fokus på att köpa ekologiska varor för att nå det nationellt satta målet på 25 procent.

Men vilka effekter får det för upphandlare och leverantörer? Hör bland annat professor Lars Bergström från Sveriges lantbruksuniversitet debattera frågan.

Läs allt om konferensen.

Läs mer: Andersson & GustavssonAnn-christine GustafssonCamilla SundlerEva SundbergHarald RydénLiselott FröstadLivsmedelsverketOlof CernePia SundellUpphandling24

Redaktionen

red@uh24.se

Kommentatorerna ansvarar för sina egna kommentarer

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Senaste inläggen

  • Svartlistning håller brottsliga företag borta
  • Reserverade kontrakt och hotet mot den fria konkurrensen
  • Halv S-seger om UE-tak
  • Sidbyte skakar om i Säter
  • Jagar goda affärer

Lediga jobb

SiS söker en erfaren upphandlare som vill göra skillnad på riktigt!

Upphandlare till Statens inköpscentral på Kammarkollegiet

Upphandlingsjurist till Skånes Kommuner

Avtalscontroller med hållbarhetsfokus

Vi söker en samhällsintresserad upphandlare till vårt team

  • Strategiska inköpare till Nynäshamn kommun – två tjänster
  • Enköpings kommun söker strategisk inköpare/upphandlare

Senaste nyheterna

Svartlistning håller brottsliga företag borta
Reserverade kontrakt och hotet mot den fria konkurrensen
Johan DanielssonHalv S-seger om UE-tak
Sidbyte skakar om i Säter
Henning RichardssonJagar goda affärer
Sofia Mårtensson“Uppfyller inte lagens krav”
LOU:s svåraste uppdrag?
NCC-byggeLyfter fram dolda rabatter
SiS söker en erfaren upphandlare som vill göra skillnad på riktigt!
Kinnarps v.49
KKV-förslag för ökad kvalitet
Upphandlare till Statens inköpscentral på Kammarkollegiet
AF:s leverantörer får grönt ljus
Nytt försök upphandla elreserv
KRÖNIKA: Avtalsuppföljning – kommunens “riktiga vinterdäck”
Blir du Årets inköpare?
GöteborgVill straffa för upphandlingsfel
Strategiska inköpare till Nynäshamn kommun – två tjänster
Kräver dialog och uppföljning
Får granska överdebitering
ANNONS FRÅN AFF

Aff ger struktur, trygghet och samsyn – därför väljer Micasa modellen

När Micasa Fastigheter började använda Aff för drygt tio år sedan var målet att skapa struktur, tydlighet och bättre samarbete med leverantörerna. Sedan dess har modellen blivit en självklar del av vardagen, och enligt inköpschefen Örjan Nilsson Rosvall har den gjort hela organisationen tryggare och mer effektiv.

Mest visade inlägg

  • KKV-förslag för ökad kvalitet
  • LOU:s svåraste uppdrag?
  • Vill straffa för upphandlingsfel
  • Får granska överdebitering
  • KRÖNIKA: Avtalsuppföljning – kommunens “riktiga vinterdäck”
  • “Uppfyller inte lagens krav”
  • Lyfter fram dolda rabatter
  • Kräver dialog och uppföljning
  • Nytt försök upphandla elreserv
  • Konsulterna tog över Sigtuna

Läsarnas åsikter

Ebba Meland : Hitta din praktikplats med Upphandling24!
Hej, Mitt namn är Ebba Meland och jag studerar till Offentlig Inköpare på Yrgo. Inom ramen för min utbildning söker…
H : Konsulterna tog över Sigtuna
Ingen är väl förvånad? Och Sigtuna är knappast ensamma heller. Det är på tiden att detta börjar tas upp till…
Gustaf : KRÖNIKA: Avtalsuppföljning – kommunens “riktiga vinterdäck”
Arian, återigen bra och välskrivet. Det här med avtalsuppföljning är ju såklart synnerligen viktigt. Funderar en hel del själv hur…
Arian : KRÖNIKA: Avtalsuppföljning – kommunens “riktiga vinterdäck”
Alexander - Vi behöver inte vara överens. Har du någon konkret och bra feedback är du välkommen att kontakta mig.…
Alexander : KRÖNIKA: Avtalsuppföljning – kommunens “riktiga vinterdäck”
"För vinteravtal är som mjölk. De är som bäst när de är nyöppnade, men blir snabbt sura om man låter…
Richard : Kräver dialog och uppföljning
Välkomna in i matchen om man som myndighet inte redan jobbar så. Jag trodde det var en självklarhet att alla…
Senior : Kräver dialog och uppföljning
Intressant inspel av Ulrica. Jag tolkar det som att medlemmarna i Almega inte själva kan avgöra till vilket pris de…
Alexander : Kräver dialog och uppföljning
Vilket originellt och briljant inspel, tack Ulrica!
Optimisten : Får granska överdebitering
Börjar vi ana slutet på den sunkiga modellen med dolda rabatter/kickbacks - det vore ju verkligen på tiden! Bra jobbat…
Kemexperten : Från skog till hallar
Det är inspirerande att se satsningar som stärker föreningslivet och skapar långsiktiga möjligheter för både ungdomar och elitutövare. Möjligheten att…

Aktuella utbildningar

  • LOU på två dagar | 2-3 december
  • Säkerhetsskyddad upphandling | 4 december
  • Få fart på er avtals­förvaltning | 10 december (distans)
  • AI för upphandlare | 29 januari 2026
  • Kvalificerad entreprenad­upphandlare | 10-11 mars 2026
  • Leda upphandlingar effektivt | 12 mars 2026
  • Entreprenadupphandling och AMA AF | 27 april 2026
  • Kvalificerad IT-upphandlare | Våren 2026
  • Robusta IT-avtal | Våren 2026
  • Ramavtal – fördjupnings­kurs | Våren 2026