View group är sedan 1 juni ny systemleverantör till Swedac och redan vecka två av avtalsperioden gick myndigheten ut med ett pressmeddelande där affären lyftes fram som nydanande.
Swedacs ekonomichef Håkan Pettersson ser det som att myndigheten visar att det ”går att välja nytt och modigt även inom ramen för offentlig upphandling”:
– Det kan hända att det sticker ut att våga teckna avtal med en helt ny leverantör som inte har erfarenhet att leverera till en statlig myndighet, men upphandlingen följde naturligtvis alla regler till punkt och pricka, och View group visade att de levde upp till det vi efterfrågade. De har ett stort antal norska kommuner på sin kundlista, så de är vana vid offentliga kunder.
View group var ett av fyra företag som konkurrerade och där systemet Xledger bedömdes som totaletta efter en utvärdering där funktionskrav, användarvänlighet samt leverans- och utvecklingsförmåga var kriterier som viktades högt.
Enligt Swedac – som är Sveriges nationella ackrediteringsorgan – är det första gången som systemet används av en svensk myndighet. För Swedacs del har det inneburit en övergång från cirka 25 år med ett ekonomisystem som används av en mängd andra statliga myndigheter.
Swedac lyfter fram priset som attraktivt och att lagringen av data sker via en molntjänst i Norge.
– I tider som dessa, då allt fler svenska myndigheter har blivit uppmärksamma på sårbarheten i lagring hos stora techjättar, är molnlösningen i Norge en extra fördel, säger Håkan Pettersson.
Kommentatorerna ansvarar för sina egna kommentarer