Skip to content
  • Om oss
  • Kontakta oss
  • Nyhetsbrev
  • Annonsera
Upphandling24
  • Nyheter
    • Debatt
  • Karriär
    • Lönestatistik
    • Lediga jobb
    • Månadens profil
    • Platsannonsera
    • Student
    • Utbildningar
  • Konferens
  • Utbildning
    • AI för upphandlare
    • Avtalsförvaltning
    • Entreprenadupphandling och AMA AF
    • Kvalificerad entreprenadupphandlare
    • Kvalificerad IT-upphandlare
    • Leda upphandlingar effektivt
    • LOU på två dagar
    • Ramavtal
    • Robusta IT-avtal
    • Säkerhetsskyddad upphandling
  • Nätverk
    • Upphandlare
    • Avtalsuppföljning
    • Entreprenadupphandlare
    • IT-upphandlare
  • Om oss
    • Om oss
    • Kontakta oss
    • Nyhetsbrev
  • Annonsera
    • Annonsera
    • Platsannonsera

Ingen besparing med ramavtal

En studie av samordnade ramavtal indikerar att fördelarna med stora samordnade ramavtal är överdrivna. - Resultatet var lite överraskande, säger Mats Bergman, professor i nationalekonomi vid Södertörns högskola.

| 2011-02-25

Konkurrensverket har publicerat en forskningsrapport om samordnade ramavtal som visar på att de ekonomiska vinsterna med att upphandla i ramavtal mot att upphandla individuellt är överdrivna och existerar i många fall inte alls.

Mats Bergman, professor i nationalekonomi vid Södertörns högskola, och studenterna Johan Y. Stake och Hans Christian Sundelin Svendsen synade upphandlingar och ramavtal i jämförbara och prisstabila avtalsområden. De kom fram till att de stora volymerna i ramavtal inte ledde till mer pressade priser än enskilda upphandlingar. I vissa fall var de enskilda kommunerna till och med bättre på att hålla nere priserna.

– Resultatet var lite överraskande. Det har gjorts andra undersökningar som visat på stora besparingar vid ramavtal. Ekonomistyrningsverket uppgav besparingar på cirka 40% varav 30% i lägre priser och resten i lägre administrationskostnad. Statskontoret kom i sin undersökning fram till 12% lägre priser för ramavtal, säger Mats Bergman

Men Mats Bergman är tveksam till deras metodik. Ekonomistyrningsverket jämförde med listpriser, vilket även skulle innebära stora skillnader om man jämfört med mindre upphandlingar.

Statskontoret lät leverantörer sätta hypotetiska priser vid tänkta upphandlingar, en situation där det är troligt att leverantören har strategiskt skäl att uppge ett högt pris.

En svårighet med att jämföra olika upphandlingar är att det sällan är samma produkt som köps in. Rapporten nämner bland annat två upphandlingar av kontorsmöbler som inte gick att jämföra, då prisskillnaderna på olika varor i samma kategori skiljer sig åt stort.

Studien fokuserade därför på ett fåtal produktkategorier där priserna var lätt jämförbara, exempelvis bensin, hyrbilar, flyttjänster, översättningstjänster och terminalglasögon.

– I dessa kategorier jämförde vi exakt samma eller mycket snarlika produkter. I majoriteten av fallen fick kommunerna lägre priser. För flyttjänster och bilhyra låg alla kommuner lägre i pris, säger Mats Bergman.

De statliga upphandlingarna som synades hade i genomsnitt tre gånger så många anbud som jämförelsegruppen av lokala upphandlingar, men detta ledde inte till att priserna blev lägre. Studien fann inget stöd för att samordnade ramavtal skulle vara bättre på att pressa priserna. En möjlig besparing är dock lägre transaktionskostnader för köparen.

En annan nackdel med ramavtal som rapporten nämner är att upphandlingstjänstemännen och produktvalet hamnar långt ifrån slutanvändaren, och att det därför är svårt att anpassa produkter efter lokala behov.

Det handlar också om att ansvarstagandet och engagemanget riskerar att brista när en upphandlande tjänsteman aldrig behöver träffa de slutliga användarna. Mats Bergman menar att detta kan vara en större nackdel än fördelen med specialiserade upphandlare som stora ramavtal.

– Det kan bli ett annat fokus, mer på det juridiska än på bra affärer. När upphandlaren sitter långt ifrån den slutliga verksamheten så är det viktigare för denne att undvika överprövningar istället för att göra bra affär. Konsekvenserna av en dålig affär tas av andra långt bort, säger Mats Bergman.

Rapporten menar dock att det är troligt att nackdelarna med samordnade ramavtal också är överdrivna. Det talas bland annat ofta om osäkerheten i inköpens volym, men Mats Bergman menar att det snarare har att göra med de individuella produkternas natur.

Åtgången på vissa varor, materiel och tjänster är helt enkelt svåra att förutspå, vare sig de köps in samordnat eller lokalt. Exempel på sådana varor och tjänster är livsmedel, kontors- och sjukvårdsmateriel och resor.

Läs mer: BesparingarEkonomistyrverketKonkurrensverketMats BergmanPrisjämförelseRamavtalRapportSamordnade RamamvtalSödertörns HögskolaStatskontoretUpphandling

Mattias Inghe

mattias.inghe@idg.se

Kommentatorerna ansvarar för sina egna kommentarer

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Senaste inläggen

  • 50 års erfarenhet var inte nog
  • Så kan pillernotan kapas
  • Svag beredskap för syrgas
  • HFD ger svar om prisjustering
  • Svanenmärkt för att minska klimatutsläppen

Lediga jobb

Entreprenadinköpare för ett års vikariat till Nacka kommun!

Senior upphandlare, Göteborgs universitet

HBV söker offentlig inköpsstrateg på enheten Ramavtal

Upphandlare till Upplands-Bro kommun

  • Upphandlare med juridisk bakgrund till Österåkers kommun

Senaste nyheterna

Var redo när krisen kommer – här får du verktygen
Upphandlare med juridisk bakgrund till Österåkers kommun
50 års erfarenhet var inte nog
Så kan pillernotan kapas
Svag beredskap för syrgas
HFD Högsta Förvaltningsdomstolen skyltHFD ger svar om prisjustering
Svanenmärkt för att minska klimatutsläppen
Skåne skjuter upp Millennium
Adda upphandlar med Norge
Regeringen: Se över era avtal
Vill reservera batteriköp
Navigerar i skiftande praxis
Entreprenadinköpare för ett års vikariat till Nacka kommun!
Utreder hinder för idéburna
Nytt år med med sikte mot 2030
Nu startar årets lönekartläggning
Snön en snackis i Stockholm
Gör omtag efter konkurs
Skärper rutiner och kontroller
Strategisk inköpare till Upphandlingsmyndigheten
ANNONS FRÅN INDUS OCH EXPANDIA

Guide: Upphandla moduler

Upphandling24 har tillsammans med bolag i branschen tagit fram en guide för att upphandla moduler. Här får du tips och råd från upphandlare, leverantörer och jurister. Ladda ner kostnadsfritt >

Mest visade inlägg

  • Regeringen: Se över era avtal
  • Leder skånsk it-satsning
  • Navigerar i skiftande praxis
  • HFD ger svar om prisjustering
  • Nytt år med med sikte mot 2030
  • Skärper rutiner och kontroller
  • Utreder hinder för idéburna
  • Adda upphandlar med Norge
  • Nu startar årets lönekartläggning
  • 50 års erfarenhet var inte nog

Läsarnas åsikter

A : Träget arbete ger resultat
Karma<3
Monica : Skärper rutiner och kontroller
Vilket konsultbolag är det?
C : Skärper rutiner och kontroller
Bra att detta till slut kommer upp på bordet, och att Danderyd agerar kraftfullt. Viktigt att reda ut ifall konsulten…
Ola Mann : Leder skånsk it-satsning
I Växjö kunde hon härja i många år, med dåvarande kommunstyrelsens ordförande och nuvarande minister, Anna Tenjes fulla stöd. När…
Jenny : Leder skånsk it-satsning
När man rekryterar, googlar man inte personen då? Monica bör inte på något sätt ha med ledarskap att göra! Vänta…
Anders Erling : Leder skånsk it-satsning
Monica ska skriva en bok om hur hon illa hon själv blev behandlad på Adda, INTE hur illa hon behandlar…
Sonja Svennson : Leder skånsk it-satsning
https://upphandling24.se/addas-vd-lamnar-omedelbart/ Hon satte stora delar av Adda i skräck på mindre än 6 månader och eftersläpningarna efter kaoset har nästan…
Anders Gunnarsson : Leder skånsk it-satsning
Allvarliga kränkningar i Växjö kommun https://www.sverigesradio.se/artikel/7293205
Lena Andersson : Leder skånsk it-satsning
Ett förtydligande av min tidigare kommentar angående Monicas erfarenheter …lägga ner/avveckla digitaliseringsprojekt i framkant i Växjö kommun
Lena Andersson : Leder skånsk it-satsning
Monicas IT- och digitaliseringserfarenhet handlar om att lägga ner IT-driftsavdelningar (IKEA) och avveckla IT-bolag (Framfab) som har hamnat i obestånd,…

Aktuella utbildningar

  • Kvalificerad entreprenad­upphandlare | 10-11 mars
  • Leda upphandlingar effektivt | 12 mars
  • Kvalificerad IT-upphandlare | 17-18 mars
  • AI för upphandlare | 26 mars – distans
  • Säkerhetsskyddad upphandling | 14 april
  • Robusta IT-avtal | 15 april
  • Entreprenadupphandling och AMA AF | 27 april
  • AI för upphandlare | 28 april – på plats
  • LOU på två dagar | 18-19 maj
  • Få fart på er avtals­förvaltning | Våren 2026 (distans)
  • Ramavtal – fördjupnings­kurs | Hösten 2026