Skip to content
  • Om oss
  • Kontakta oss
  • Nyhetsbrev
  • Annonsera
Upphandling24
  • Nyheter
    • Debatt
  • Karriär
    • Lönestatistik
    • Lediga jobb
    • Månadens profil
    • Platsannonsera
    • Student
    • Utbildningar
  • Konferens
  • Utbildning
    • AI för upphandlare
    • Avtalsförvaltning
    • Entreprenadupphandling och AMA AF
    • Kvalificerad entreprenadupphandlare
    • Kvalificerad IT-upphandlare
    • Leda upphandlingar effektivt
    • LOU på två dagar
    • Ramavtal
    • Robusta IT-avtal
    • Säkerhetsskyddad upphandling
  • Nätverk
    • Upphandlare
    • Avtalsuppföljning
    • Entreprenadupphandlare
    • IT-upphandlare
  • Om oss
    • Om oss
    • Kontakta oss
    • Nyhetsbrev
  • Annonsera
    • Annonsera
    • Platsannonsera

Klurar på “köpavgift”

En modell med klimatväxling för varuinköp kan bli aktuell inom Malmö stad där ambitionen även är att väcka liv i det interna återbrukssystemet Malvin.

| 2023-04-17
Emma Börjesson
Emma Börjesson, Malmö stad.

Det berättade Emma Börjesson, projektledare på Malmö stads miljöförvaltning, när hon i torsdags medverkade i Malmö stads digitala föreläsningsserie Klimatprat under rubriken ”Cirkulär upphandling – ett verktyg för klimatomställning”.

Ambitionerna för klimatväxling har koppling till både miljöprogram och kretsloppsplan för Malmö stad.

– Det är ju annars vanligt för resor med en avgift som läggs på och vi tänker att det bör gå att applicera även på inköp av varor. Bara som ett exempel: en krona läggs på varje möbel som köps in och som kan gå till att finansiera Malvin, säger Emma Börjesson.

– Vi jobbar med detta under våren för att se hur vi kan gå vidare. Det är någonting som vi tror på – att skapa incitament för cirkulära lösningar.

Parallellt pågår ett arbete med att få igång Malmö stads interna återbrukssystem igen. Systemet – Malvin – firar tioårsjubileum i år.

– Men det har legat lite på is och där tittar vi på finansiering och praktiska löningar för att komma igång, säger Emma Börjesson.

Planerna för klimatväxling och Malvin finns med på den åtgärdslista som Malmö stad tagit fram för att öka de cirkulära flödena.

En annan punkt på samma lista är att arbeta med cirkulär avyttring där det skiljer mellan olika produkter. För exempelvis it-utrustning har Malmö stad inbyggt i avtal hur det ska hanteras på ett resurseffektivt sätt tillsammans med leverantören.

– Men vi ser också behov av en kontakt som hjälper förvaltningarna när de behöver göra sig av med saker och se till att det sker återbruk och återvinning där det går.

En viktig grund för arbetet är att kunna visa nyttan med ett cirkulärt förhållningssätt inom kommunorganisationen.

Malmö stad har också delvis sådana beräkningar efter en kartläggning som genomförts tillsammans med forskningsinstitutet Rise.

I den sätts ambitionerna för att förlänga livslängden för olika produkter som exempelvis mobiltelefoner, från 2,5 till 5 år.

– För de kategorier vi tittade på såg vi möjligheterna att spara 34 miljoner kronor per år om vi jobbade mer cirkulärt. Då tycker vi ändå inte att det handlar om så jättestora förändringar. Och utsläppsminskningen skulle motsvara 3500 flygresor Malmö-Mallorca, tur och retur, säger Emma Börjesson.

Hon menar att Malmö är en av de kommuner som nått längst inom cirkulär upphandling.

– Det finns några framgångsfaktorer som att vi startade smått och testade oss framåt, engagemanget hos upphandlare, stödet som går att få från våra hållbarhetskoordinatorer och att vi lärt oss att när marknaden är redo så går allt mycket lättare.

– Upphandlingarna ger förutsättningar. Sedan måste vi bli bättre på att förlänga livet på det som köps in – med reparationer, underhåll, återbruk och så vidare. Vi gör en del redan men vill göra mycket mer inom det området, säger Emma Börjesson.

Läs mer: Cirkulär upphandlingEmma BörjessonKlimatväxlingMalmö Stad

Fredrik Mårtensson

fredrik@upphandling24.se

Kommentatorerna ansvarar för sina egna kommentarer

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Senaste inläggen

  • DIS ska ge flexiblare kultur
  • Lovar stöd om arbetsrätt och anbud
  • Kritiserar upphandling av terminal
  • Granskar kampen mot korruption
  • Vill se effektivare överprövning

Lediga jobb

Upphandlings- och IT-rättsjurist till Statens inköpscentral

Vallentuna kommun logotyp

Upphandlare till Vallentuna kommun

Inköpsdirektör till Locum

Erfaren jurist till Upphandlingsmyndigheten

Sida söker chef till enheten för upphandling och inköp

Junior Entreprenadupphandlare till Upplands-Bro kommun

Entreprenadupphandlare till Ängelholms kommun

Upphandlingsjurist till PTS

FOI söker inköpare till Linköping eller Kista

Upphandlare med kategoriansvar inom IT till Nyköpings kommun

specialfastigheter

Inköpare Entreprenad

  • Region Stockholm söker Senior upphandlare – IT och Dynamiskt Inköpssystem (DIS)

Senaste nyheterna

Upphandlings- och IT-rättsjurist till Statens inköpscentral
DIS ska ge flexiblare kultur
Vallentuna kommun logotypUpphandlare till Vallentuna kommun
Lovar stöd om arbetsrätt och anbud
Kritiserar upphandling av terminal
Inköpsdirektör till Locum
Granskar kampen mot korruption
Erfaren jurist till Upphandlingsmyndigheten
Modulguiden vår2026
MSB myndigheten för samhällsskydd och beredskapUpphandlare med inriktning mot IT till MSB
Vill se effektivare överprövning
PolisenPolisen söker upphandlingsjurist till IT-avdelningen
AI och offentlig upphandling
AI och offentlig upphandling | 13 april 2026
Hoppfull om betyg
Stockholms stad logotypErfarna upphandlare med samhällsdriv! Välkommen till Stockholms stad!
VGR-haveri följs av Dalauppror
Sida söker chef till enheten för upphandling och inköp
Junior Entreprenadupphandlare till Upplands-Bro kommun
UppsalaHFD prövar inte unik upphandling
ANNONS FRÅN AFF

Aff ger struktur, trygghet och samsyn – därför väljer Micasa modellen

När Micasa Fastigheter började använda Aff för drygt tio år sedan var målet att skapa struktur, tydlighet och bättre samarbete med leverantörerna. Sedan dess har modellen blivit en självklar del av vardagen, och enligt inköpschefen Örjan Nilsson Rosvall har den gjort hela organisationen tryggare och mer effektiv.

Mest visade inlägg

  • Lovar stöd om arbetsrätt och anbud
  • Kritiserar upphandling av terminal
  • DIS ska ge flexiblare kultur
  • SOI-veteran: Vakna, KKV
  • HFD prövar inte unik upphandling
  • Litauiskt IT-bolag snöröjer Skara
  • Störst i staten kan visa vägen
  • VGR-haveri följs av Dalauppror
  • Dubbelt avhopp från Ängelholm
  • “0 kronor utbetalt” efter avtalsmiss

Läsarnas åsikter

Johan : SOI-veteran: Vakna, KKV
Bra skrivet Johanna! Precis vad jag tycker.
Johan : SOI-veteran: Vakna, KKV
Bra skrivet Johanna! Precis vad jag tycker.
Statlig annonsdatabas tack! : Öppnar för nationell annonsplats
Det är på tiden.
Upphandlaren : Dubbelt avhopp från Ängelholm
Alice skriver ovan: Eller vad den där första rapporten sa om ledarskapet på enheten? Vi som var med vet att…
A : Dubbelt avhopp från Ängelholm
När får vi höra från alla som varit anställda under dessa två men lämnat på grund av allt som nämns…
Grävlingen : Tio mutåtalas i larmhärvan
Ystad har en lång erfarenhet av barnhandel och fiktiva dokument. SIS är bara ett medel i förvaring av barn. Glöm…
Katarina : SOI-veteran: Vakna, KKV
Bra agerat av PO Andersson! "Alla" som jobbar i branschen vet ju om att konsultmäklarlösningar i praktiken ofta används för…
Jonas : RK:s inköp på ambassadturné
Nog måste det väl finnas billigare och likvärdigt effektiva sätt än på-plats-besök?
Carl Hedberg : Köpte slottsmöbler fel
"Tvingades lämna sitt uppdrag"... detta borde räknas som ekonomisk brottslighet och resultera i en polisanmälan.
Anna Pettersson : Addas vd lämnar omedelbart
Alltså denna människa saknar helt självinsikt! Nu ska Monica skriva en bok om sina upplevelser på Adda. Samma upplevelser har…

Aktuella utbildningar

  • Kvalificerad entreprenad­upphandlare | 10-11 mars
  • Leda upphandlingar effektivt | 12 mars
  • Kvalificerad IT-upphandlare | 17-18 mars
  • AI för upphandlare | 26 mars – distans
  • Entreprenadupphandling och AMA AF | 27 april
  • AI för upphandlare | 28 april – på plats
  • LOU på två dagar | Våren 2026
  • Säkerhetsskyddad upphandling | Våren 2026
  • Robusta IT-avtal | Våren 2026
  • Få fart på er avtals­förvaltning | Våren 2026 (distans)
  • Ramavtal – fördjupnings­kurs | Hösten 2026