Skip to content
  • Om oss
  • Kontakta oss
  • Nyhetsbrev
  • Annonsera
Upphandling24
  • Nyheter
    • Debatt
  • Karriär
    • Lönestatistik
    • Lediga jobb
    • Månadens profil
    • Platsannonsera
    • Student
    • Utbildningar
  • Konferens
  • Utbildning
    • AI för upphandlare – distans
    • AI för upphandlare – på plats
    • Avtalsförvaltning
    • Entreprenadupphandling och AMA AF
    • Kvalificerad entreprenadupphandlare
    • Kvalificerad IT-upphandlare
    • Leda upphandlingar effektivt
    • LOU på två dagar
    • Ramavtal
    • Robusta IT-avtal
    • Säkerhetsskyddad upphandling
  • Nätverk
    • Upphandlare
    • Avtalsuppföljning
    • Entreprenadupphandlare
    • IT-upphandlare
  • Om oss
    • Om oss
    • Kontakta oss
    • Nyhetsbrev
  • Annonsera
    • Annonsera
    • Platsannonsera

Kritik mot förslag om interimistiska beslut vid överprövning

I en lagrådsremiss föreslås ändringar i LOU som ska förtydliga bestämmelserna om interimistiska beslut. Flera tunga remissinstanser, som Konkurrensverket och Upphandlingsmyndighetten avstyrker förslaget med motiveringen att ändringarna inte behövs.

| 2016-01-15

I en lagrådsremiss (pdf) föreslår regeringen ändringar i Lagen om offentlig upphandling (LOU). Ändringarna är menade att förtydliga bestämmelserna om interimistiska beslut vid överprövning av en upphandling och av ett avtals giltighet. I lagbestämmelserna lyfts fram att användarnas intresse, allmänintresset och övriga berörda intressen ska beaktas vid skadeavvägningen.

Det har under den rådande flyktingsituationen framkommit att ett stort antal direktupphandlade platser för tillfälliga asylboenden inte kan nyttjas. Anledningen är att domstolar förordnat att upphandlingarna inte får avslutas (inhiberats) i avvaktan på att den rättsliga prövningen ska avslutas. Migrationsverket har uppmärksammat regeringen på att dessa inhibitioner försvårat myndighetens möjligheter att fullgöra sitt uppdrag, att tillhandahålla boende och mat till asylsökande.

Migrationsverket anser att i de fall en upphandlande myndighet genomför en direktupphandling på grund av synnerlig brådska att ingå avtal och en domstol i ett överprövningsmål fattar ett interimistiskt beslut innebärande ett förbud för den upphandlande myndigheten att teckna avtal, faller hela syftet med direktupphandlingsförfarandet. Den specifika fråga som verket har väckt behandlas inte i den aktuella lagrådsremissen eller i Överprövningsutredningens betänkande, men det märks tydligt att man tagit till sig i verkets kritik.

Flera remissinstanser tycker tillstyrker förslaget, som Migrationsverket och Kammarkollegiet, men många tunga instanser avstyrker också förslaget med motiveringen att ändringarna inte behövs.

Konkurrensverket anser att problemen bör kunna lösas genom att upphandlande myndigheter utnyttjar möjligheten att genomföra direktupphandlingar effektivare eller genom en korrekt tillämpning av nu gällande regler om interimistiska beslut. I tredje hand bör problemen kunna lösas genom ett förtydligande i bestämmelsen om interimistiskt beslut att avtal inte får ingås som begränsas till att avse upphandlingar utan föregående annonsering. Om den föreslagna ändringen genomförs bör det tydliggöras att det inte är fråga om en materiell förändring, menar Konkurrensverket.

Upphandlingsmyndigheten anför att de föreslagna lagstiftningsåtgärderna inte förefaller nödvändiga. Det finns enligt regelverket möjligheter att beakta allmänintresset vid ställningstagandet om interimistiska åtgärder vid överprövning. Det anser att det går komma tillrätta med de problem som tas upp genom hur direktupphandlingar genomförs och processföringen. Upphandlingsmyndigheten föreslår en liknande lagteknisk lösning som Konkurrensverket. Liknande uppfattningar eller lösningar framförs också av Kammarrätten i Sundsvall, Stockholms universitet (Juridiska fakulteten), Sveriges advokatsamfund, Svenskt Näringsliv, Konkurrenskommissionen, Företagarna och Advokatfirman Kahn Pedersen.

Lagrådsremissen har tagits fram med anledning av den rådande flyktingsituationen men syftar till att allmänt underlätta genomförandet av skyndsamma upphandlingar. Bestämmelserna görs samtidigt mer direktivnära. Ändringarna föreslås i samtliga gällande och föreslagna lagar på upphandlingsområdet.

Ett exempel som återkommer är följande formulering:
“I fall då avtalsspärr enligt 1, 3 eller 8 § inte gäller får rätten besluta att den upphandlande enheten inte får ingå avtal innan något annat har bestämts.
Rätten får avstå från att fatta ett sådant beslut, om den skada eller olägenhet som åtgärden skulle medföra kan bedömas vara större än skadan för leverantören.”

Det ändras nu till:
“Rätten ska vid bedömningen ta hänsyn till det som tillförts målet om användarnas intresse, allmänintresset och övriga berörda intressen av det som upphandlas.”

Ändringarna i gällande lagar föreslås träda i kraft den 1 mars 2016 och i de kommande den 1 april 2016.

Annons

Vill du bli bättre på att projektleda upphandlingar?
Upphandling24 arrangerar en populär utbildning med fokus på att projektleda upphandlingar. Du lär dig välbeprövade metoder för att lyckas leda projekt i hamn på rätt tid. Läs mer om utbildningen här.

Läs mer: DirektupphandlingJuridikÖverprövning Interimistiska beslutKonkurrensverketLagändringarLagrådsremissLouMigrationsverketÖverprövningUpphandlingsmyndigheten

Erik Säfvenberg

es@uh24.se

Kommentatorerna ansvarar för sina egna kommentarer

En kommentar på “Kritik mot förslag om interimistiska beslut vid överprövning”

  1. Konsulten skriver:
    18 januari, 2016 kl. 14:30

    Som jag förstått det har Migrationsverket annonserat på sin egen webbsida att de ska ingå avtal om hyra av asylboende. Detta har sedan konkurrerande hyresvärdar stoppat, genom att ansöka om överprövning i förvaltningsrätten. Förvaltningsrätten har då interimistiskt förbjudit Migrationsverket att ingå avtal under handläggningen.

    Problemet här är alltså Migrationsverkets anmärkningsvärda tilltag att publikt annonsera sin avsikt att hyra, i en situation där annonsering inte behövts!

    Knappast skäl att ändra lagen. För övrigt – lag stiftas väl inte utifrån nycker och hysteriska utbrott? Det är en (av goda skäl) långdragen och mycket genomarbetad process, där det först och främst ska finnas ett behov av lagändring, och där många remissinstanser ska komma till tals, med beaktande av alla konsekvenser av lagändringen.

    I Migrationsverkets situation verkar det mest vara en vanföreställning om att “LOU hindrar oss från att bedriva vår verksamhet.” Den har man hört förr!

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Senaste inläggen

  • Ida sköter museets inköp
  • Framåt marsch med förhinder
  • Regeringen: en kontakt ska räcka
  • Gnissel på Höglandet
  • Summerar första året på Adda

Lediga jobb

Vaxholms stad söker upphandlare

Avtalscontroller till inköps- och upphandlingssektionen

Kvalificerad sakkunnig, inriktning arbetslivskriminalitet och välfärdsbrott

Upphandlare till Säkerhetspolisen

Senior upphandlare – Telge Inköp

Socialstyrelsen söker upphandlingsjurist

Socialstyrelsen söker upphandlare inom offentliga affärer

Uppsala universitet söker upphandlare

Stockholm Vatten och Avfall söker strategisk upphandlare

  • Eskilstuna Strängnäs Energi och Miljö söker upphandlare
  • Avtalscontroller till Stockholm Parkering!
  • Enhetschef – Medicinteknisk utrustning och och förbrukning, Region Stockholms Inköpscentral
  • Käppalaförbundet söker inköpschef

Senaste nyheterna

Ida sköter museets inköp
Framåt marsch med förhinder
SlottnerRegeringen: en kontakt ska räcka
Gnissel på Höglandet
Malin de verdierSummerar första året på Adda
Delar upphandlingsdata gratis
Vaxholms stad söker upphandlare
Koncessioner kräver tydligare spelregler i EU
Kräver åtgärder mot korruption
Avtalscontroller till inköps- och upphandlingssektionen
Kvalificerad sakkunnig, inriktning arbetslivskriminalitet och välfärdsbrott
Lars HultmanExit LOU till valborg
Hampus AllerstrandAgerar för direktupphandlingar
Kris och beredskap usp
Kinnarps v.7
Liseberg kör över leverantör
Så vässar Finland konkurrensen
Nordmaling sträcker ut handen
Valets nyckelfrågor för städbranschen
Färre anbud per upphandling
ANNONS FRÅN UPPHANDLING24

Var redo när krisen kommer – här får du verktygen

Efter förra årets succé är den digitala halvdagskonferensen ”Kris och beredskap” tillbaka den 16 mars. Här får du som upphandlare tips och verktyg för hur du kan bidra till att höja robusthet och beredskap i era avtal.

Mest visade inlägg

  • Agerar för direktupphandlingar
  • Liseberg kör över leverantör
  • Delar upphandlingsdata gratis
  • Exit LOU till valborg
  • Upphandlare riskerar nytt straff
  • Regeringen: en kontakt ska räcka
  • Summerar första året på Adda
  • Gnissel på Höglandet
  • Kräver åtgärder mot korruption
  • Så vässar Finland konkurrensen

Läsarnas åsikter

Jenny : Regeringen: en kontakt ska räcka
Det här blir spännande, särskilt i ljuset av att nämnt systemstöd för ovan lagändring planeras att gå live för en…
småföretagare : Agerar för direktupphandlingar
Direktupphandling är utmärkt att skriva långa kravlistor med inte alltid relevanta krav gör inte resultatet bättre. Som småföretagare har vi…
Björn : Agerar för direktupphandlingar
Det enda vettiga är att direktupphandlingar får göras ända upp till tröskelvärdena rätt och slätt. Det ligger ingen omfattande analys…
Gammal upphandlare : Agerar för direktupphandlingar
Det beror på förenklingsutredningen där man valde att låta gränsen ligga på en jämn siffra som inte ändras för att…
Upphandlare #3 : Upphandlare pressas av AI-anbud
Det som räknas i slutändan är definitivt vem som har skrivit texten. En studie från MIT visade bl.a. på följande…
Anna : Nordmaling sträcker ut handen
Vilken härva. Oroväckande att kommunen ber om tips "för att det inte ska hända igen", är kompetensen verkligen så låg…
Gunnar Pettersson : Agerar för direktupphandlingar
Jag funderar på varför direktupphandlingsgränsen fortfarande ligger kvar på 700 000 kronor, samtidigt som andra upphandlingsrelaterade beloppsgränser automatiskt räknas upp i…
Katerina, BidPal AI : Upphandlare pressas av AI-anbud
Jag håller helt med om att det inte är AI i sig som är problemet, utan hur den används. När…
Johan Sundin : Inköp och logistik i ett
Trafikverket jobbar så sedan många år.
Inköparen : Upphandlare riskerar nytt straff
Risken för korruption är jämförelsevis mycket mycket större i genomförande-processen än i den föregående mycket mycket mer transparentare upphand- lingsprocessen,…