Skip to content
  • Om oss
  • Kontakta oss
  • Nyhetsbrev
  • Annonsera
Upphandling24
  • Nyheter
    • Debatt
  • Karriär
    • Lönestatistik
    • Lediga jobb
    • Månadens profil
    • Platsannonsera
    • Student
    • Utbildningar
  • Konferens
  • Utbildning
    • AI för upphandlare
    • Avtalsförvaltning
    • Entreprenadupphandling och AMA AF
    • Kvalificerad entreprenadupphandlare
    • Kvalificerad IT-upphandlare
    • Leda upphandlingar effektivt
    • LOU på två dagar
    • Ramavtal
    • Robusta IT-avtal
    • Säkerhetsskyddad upphandling
  • Nätverk
    • Upphandlare
    • Avtalsuppföljning
    • Entreprenadupphandlare
    • IT-upphandlare
  • Om oss
    • Om oss
    • Kontakta oss
    • Nyhetsbrev
  • Annonsera
    • Annonsera
    • Platsannonsera

Nytt år med nya uppdrag

Fokus på ökad konkurrens och utvärderingsmodeller där kvalitet ges större betydelse. Så vill regeringen att Upphandlingsmyndigheten (UHM) jobbar under 2024.

| 2024-01-02
Slottner.
Civilminister Erik Slottner Foto: Regeringskansliet.

Prioriteringarna framgår av det regleringsbrev för myndigheten som regeringen tog beslut om strax före jul.

Styrningen av statens expertmyndighet för offentlig upphandling täcker därmed in flera nya uppdrag under 2024 med ökad konkurrens som gemensam nämnare.

– Inom ramen för den översyn på upphandlingsområdet som regeringen har arbetet med har det framkommit att företagen upplever att det är krångligt att delta i offentlig upphandling. Inte minst för små företag och idéburen sektor. Konkurrensen behöver öka och det behöver bli mer attraktivt för företag att göra affärer med offentlig sektor, säger civilminister Erik Slottner i ett pressmeddelande.

Ett av uppdragen för UHM blir att identifiera åtgärder som kan förenkla för företag att delta i offentlig upphandling. Myndigheten ska även rangordna vilka åtgärder som kan ge störst effekt.

UHM ska vidare vägleda kommuner och idéburna aktörer – inklusive utbildnings- och rådgivningsinsatser – om tillämpning av upphandlinsregelverket när sådana aktörer är aktuella för avtal om skyddat boende.

– Att underlätta för idéburen sektor kan ske på olika sätt. Min uppfattning är att det finns möjligheter med gällande regelverk men att de möjligheterna används för lite. Jag vill att Upphandlingsmyndigheten i högre utsträckning ska bidra till att idéburna aktörers arbete och att deras särskilda potential tas till vara, säger civilminister Erik Slottner.

”Mer än välkommet”, kommenterar arbetsgivarorganisationen Fremia på sin webbplats om inriktningen.

Ett nytt uppdrag för Upphandlingsmyndigheten blir också att analysera möjligheterna till förbättrad konkurrens genom att öka användningen av utvärderingsmodeller där både pris och kvalitet bedöms.

UHM får hela det nya året på sig för redovisning av uppdraget, som täcker in att identifiera hinder för användning av sådana modeller efter dialog med upphandlande myndigheter och näringslivet.

Läs mer: Erik SlottnerIdéburna organisationerRegleringsbrevUpphandlingsmyndighetenUtvärderingsmodeller

Fredrik Mårtensson

fredrik@upphandling24.se

Kommentatorerna ansvarar för sina egna kommentarer

En kommentar på “Nytt år med nya uppdrag”

  1. Carl Hedberg skriver:
    2 januari, 2024 kl. 13:21

    Så med andra ord… icketransparanta kriterier som ofta utvärderas helt godtyckligt och endast har svag koppling till det som faktiskt utvärderas kommer ges större utrymme.

    Regionerna har redan idag svårt att skapa utvärderingsmodeller där tydlig efterfrågan på specifika kvantiteter existerar, detta kommer bara göra dåliga utvärderingsmodeller sämre.

    Jag inser att det inte är en populär åsikt, men istället för att satsa på att analysera regelverken kanske man borde analysera kompetenser istället. Det är skrämmande ofta som upphandlande myndigheter har problem med formler i excel med formen ; det är även väldigt vanligt att utvärderas lika tungt som . En tanke är att man för att få bli upphandlare så måste man ha någon form av examen som visar att man behärskar de fyra räknesätten; man kanske till och med skulle behöva ha någon form av skolning i ekonomi eller likartade ämnen.

    Lite hårt, kan tyckas, men väldigt många upphandlingsunderlag håller väldigt låg kvantitet. Det är snarare en regel än undantag att det är matematiska felaktigheter i excelmodeller som används för utvärdering.

    Att tro att “skriv en sida som förklarar hur ni arbetar med kvalitet genom flödet” ska resultera i god kvalitet i utförandet av ett uppdrag är lite väl naivt. Lär upphandlarna kravställa det som krävs för utförandet av tjänsten istället för att utvärdera objektiva textbilagor som till syvende och sist inte betyder ett jota!

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Senaste inläggen

  • Svartlistning håller brottsliga företag borta
  • Reserverade kontrakt och hotet mot den fria konkurrensen
  • Halv S-seger om UE-tak
  • Sidbyte skakar om i Säter
  • Jagar goda affärer

Lediga jobb

SiS söker en erfaren upphandlare som vill göra skillnad på riktigt!

Upphandlare till Statens inköpscentral på Kammarkollegiet

Upphandlingsjurist till Skånes Kommuner

Avtalscontroller med hållbarhetsfokus

Vi söker en samhällsintresserad upphandlare till vårt team

  • Strategiska inköpare till Nynäshamn kommun – två tjänster
  • Enköpings kommun söker strategisk inköpare/upphandlare

Senaste nyheterna

Svartlistning håller brottsliga företag borta
Reserverade kontrakt och hotet mot den fria konkurrensen
Johan DanielssonHalv S-seger om UE-tak
Sidbyte skakar om i Säter
Henning RichardssonJagar goda affärer
Sofia Mårtensson“Uppfyller inte lagens krav”
LOU:s svåraste uppdrag?
NCC-byggeLyfter fram dolda rabatter
SiS söker en erfaren upphandlare som vill göra skillnad på riktigt!
Kinnarps v.49
KKV-förslag för ökad kvalitet
Upphandlare till Statens inköpscentral på Kammarkollegiet
AF:s leverantörer får grönt ljus
Nytt försök upphandla elreserv
KRÖNIKA: Avtalsuppföljning – kommunens “riktiga vinterdäck”
Blir du Årets inköpare?
GöteborgVill straffa för upphandlingsfel
Strategiska inköpare till Nynäshamn kommun – två tjänster
Kräver dialog och uppföljning
Får granska överdebitering
ANNONS FRÅN AFF

Aff ger struktur, trygghet och samsyn – därför väljer Micasa modellen

När Micasa Fastigheter började använda Aff för drygt tio år sedan var målet att skapa struktur, tydlighet och bättre samarbete med leverantörerna. Sedan dess har modellen blivit en självklar del av vardagen, och enligt inköpschefen Örjan Nilsson Rosvall har den gjort hela organisationen tryggare och mer effektiv.

Mest visade inlägg

  • Får granska överdebitering
  • KKV-förslag för ökad kvalitet
  • LOU:s svåraste uppdrag?
  • Vill straffa för upphandlingsfel
  • Kräver dialog och uppföljning
  • KRÖNIKA: Avtalsuppföljning – kommunens “riktiga vinterdäck”
  • Konsulterna tog över Sigtuna
  • Lyfter fram dolda rabatter
  • “Uppfyller inte lagens krav”
  • Adda lanserar egen AI-modell

Läsarnas åsikter

H : Konsulterna tog över Sigtuna
Ingen är väl förvånad? Och Sigtuna är knappast ensamma heller. Det är på tiden att detta börjar tas upp till…
Gustaf : KRÖNIKA: Avtalsuppföljning – kommunens “riktiga vinterdäck”
Arian, återigen bra och välskrivet. Det här med avtalsuppföljning är ju såklart synnerligen viktigt. Funderar en hel del själv hur…
Arian : KRÖNIKA: Avtalsuppföljning – kommunens “riktiga vinterdäck”
Alexander - Vi behöver inte vara överens. Har du någon konkret och bra feedback är du välkommen att kontakta mig.…
Alexander : KRÖNIKA: Avtalsuppföljning – kommunens “riktiga vinterdäck”
"För vinteravtal är som mjölk. De är som bäst när de är nyöppnade, men blir snabbt sura om man låter…
Richard : Kräver dialog och uppföljning
Välkomna in i matchen om man som myndighet inte redan jobbar så. Jag trodde det var en självklarhet att alla…
Senior : Kräver dialog och uppföljning
Intressant inspel av Ulrica. Jag tolkar det som att medlemmarna i Almega inte själva kan avgöra till vilket pris de…
Alexander : Kräver dialog och uppföljning
Vilket originellt och briljant inspel, tack Ulrica!
Optimisten : Får granska överdebitering
Börjar vi ana slutet på den sunkiga modellen med dolda rabatter/kickbacks - det vore ju verkligen på tiden! Bra jobbat…
Kemexperten : Från skog till hallar
Det är inspirerande att se satsningar som stärker föreningslivet och skapar långsiktiga möjligheter för både ungdomar och elitutövare. Möjligheten att…
LXV : Vill utestänga fientliga stater
Kalle, innerst inne hoppas jag att du tycker om hur livet i Sverige har fungerat på 1920-talet, för det är…

Aktuella utbildningar

  • LOU på två dagar | 2-3 december
  • Säkerhetsskyddad upphandling | 4 december
  • Få fart på er avtals­förvaltning | 10 december (distans)
  • AI för upphandlare | 29 januari 2026
  • Kvalificerad entreprenad­upphandlare | 10-11 mars 2026
  • Leda upphandlingar effektivt | 12 mars 2026
  • Entreprenadupphandling och AMA AF | 27 april 2026
  • Kvalificerad IT-upphandlare | Våren 2026
  • Robusta IT-avtal | Våren 2026
  • Ramavtal – fördjupnings­kurs | Våren 2026