Skip to content
  • Om oss
  • Kontakta oss
  • Nyhetsbrev
  • Annonsera
Upphandling24
  • Nyheter
    • Debatt
  • Karriär
    • Lönestatistik
    • Lediga jobb
    • Månadens profil
    • Platsannonsera
    • Student
    • Utbildningar
  • Konferens
  • Utbildning
    • AI för upphandlare
    • Avtalsförvaltning
    • Entreprenadupphandling och AMA AF
    • Kvalificerad entreprenadupphandlare
    • Kvalificerad IT-upphandlare
    • Leda upphandlingar effektivt
    • LOU på två dagar
    • Ramavtal
    • Robusta IT-avtal
    • Säkerhetsskyddad upphandling
  • Nätverk
    • Upphandlare
    • Avtalsuppföljning
    • Entreprenadupphandlare
    • IT-upphandlare
  • Om oss
    • Om oss
    • Kontakta oss
    • Nyhetsbrev
  • Annonsera
    • Annonsera
    • Platsannonsera

Osäkert om hur ansvar fördelas vid gemensam upphandling

Juridisk krönikaAtt upphandlande myndigheter samarbetar för att genomföra enskilda upphandlingar är en vanlig och effektiv metod för att nå ekonomiska och organisatoriska fördelar under upphandlingsprocessen. Trots detta råder osäkerhet kring hur ett tillfälligt gemensamt samarbete får utformas och hur ansvarsfördelningen mellan myndigheterna kan se ut utan att det upphandlingsrättsliga regelverket träds förnär, skriver Erik Gadman och Sven Olsson, Hannes Snellman advokatbyrå.

| 2018-11-12
Erik Gadman och Sven Olsson, Hannes Snellman advokatbyrå.

Artikel 38 i 2014 års LOU-direktiv anger huvudregeln att tillfälliga gemensamma upphandlingar är tillåtna mellan upphandlade myndigheter. Bestämmelsen ger även viss ledning för hur sådana samarbeten kan utformas. Av direktivtexten framgår att en form av tillåtet samarbete är att en upphandlande myndighet administrerar upphandlingsförfarandet och då agerar för egen och för de andra parternas räkning.

Artikel 38 har inte införlivats i svensk rätt – enligt regeringen saknades anledning att införliva bestämmelsen eftersom tillfälliga gemensamma samarbeten varit tillåtna under lång tid utan uttrycklig reglering. Regeringen betonade dock att det är av stor betydelse att upphandlande myndigheter och enheter ges möjlighet att använda sig av tillfälliga samarbeten vid upphandlingar ”när det bedöms lämpligt”.

När det gäller formerna för och ansvarsfördelningen inom en tillfällig gemensam upphandling ansåg regeringen att det får bedömas i varje enskild upphandling om den i det avseendet är tillåten eller inte. Den slutliga bedömningen av frågan överlämnades till rättstillämpningen.

Vissa näraliggande frågor har berörts i praxis (Se t.ex. Kammarrätten i Göteborgs domar i mål nummer 613-10 och mål nummer 877-10) men oss veterligen har inte frågan om form och ansvarsfördelning varit uppe för rättslig prövning i Sverige.

En fråga som därmed får anses öppen är hur de olika parterna i en tillfällig gemensam upphandling fullgör de skyldigheter som följer av upphandlingslagstiftningen. Inom en tillfällig gemensam upphandling är det vanligt att en av de upphandlande myndigheterna intar en mer aktiv och drivande roll i upphandlingsförfarandet medan andra parter intar en mer tillbakalutad position.

Ledning kring hur tillfällig gemensam upphandling ska tillämpas i praktiken kan hämtas från bestämmelserna om upphandling med deltagande av upphandlande myndigheter från olika medlemsstater. Dessa har sin grund i artikel 39 av 2014 års LOU-direktiv vilken, till skillnad från artikel 38, har införlivats i svensk rätt.

Bestämmelserna finns i LOU 7 kap. 14 – 23 §§ och innebär i korthet att när upphandlande myndigheter från olika länder genomför en gemensam tillfällig upphandling så ska alla deltagande myndigheter anses uppfylla sina skyldigheter enligt LOU så länge någon av de deltagande myndigheterna uppfyller skyldigheterna.

Vid en gemensam gränsöverskridande upphandling behöver alltså inte samtliga deltagande upphandlande myndigheter själva rent faktiskt vidta alla åtgärder under upphandlingen. Enligt förarbeten gäller samma sak för nationella tillfälliga gemensamma upphandlingar.

Av artikel 38 framgår dock att även när en part administrerar upphandlingsförfarandet ska alla deltagande parter gemensamt ansvara för att de upphandlingsrättsliga skyldigheterna fullgörs. Skrivningen antyder att en upphandlande myndighet som intar ställning som passiv part i ett gemensamt upphandlingsförfarande inte kan lita på att en mer drivande aktör i samma upphandlingsförfarande uppfyller skyldigheterna för dess räkning.

En sådan tolkning väcker dock frågan vad ansvaret att uppfylla skyldigheterna egentligen innebär för den passiva parten. Beroende på hur samarbetet har utformats uppfylls många av skyldigheterna i praktiken av den drivande aktören. Rimligtvis ska direktivtexten, som regeringen förespråkar, tolkas som att en passiv part har ett ansvar att tillse att den drivande aktören i upphandlingen agerar i enlighet med gällande regler och de facto uppfyller skyldigheterna.

En av fördelarna med tillfällig gemensam upphandling får anses vara just att en upphandlande myndighet inom ramen för ett samarbete kan dra nytta av en annan upphandlande myndighets agerande. Denna fördel urholkas om en passiv parts ansvarsområde utsträcks allt för långt.

Läs mer: JuridikJuridisk krönika

Kommentatorerna ansvarar för sina egna kommentarer

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Senaste inläggen

  • Bantad skolad ger ny upphandling
  • Svartlistning håller brottsliga företag borta
  • Reserverade kontrakt och hotet mot den fria konkurrensen
  • Halv S-seger om UE-tak
  • Sidbyte skakar om i Säter

Lediga jobb

SiS söker en erfaren upphandlare som vill göra skillnad på riktigt!

Upphandlare till Statens inköpscentral på Kammarkollegiet

Upphandlingsjurist till Skånes Kommuner

Avtalscontroller med hållbarhetsfokus

Vi söker en samhällsintresserad upphandlare till vårt team

  • Strategiska inköpare till Nynäshamn kommun – två tjänster
  • Enköpings kommun söker strategisk inköpare/upphandlare

Senaste nyheterna

Bantad skolad ger ny upphandling
Svartlistning håller brottsliga företag borta
Reserverade kontrakt och hotet mot den fria konkurrensen
Johan DanielssonHalv S-seger om UE-tak
Sidbyte skakar om i Säter
Henning RichardssonJagar goda affärer
Sofia Mårtensson“Uppfyller inte lagens krav”
LOU:s svåraste uppdrag?
NCC-byggeLyfter fram dolda rabatter
SiS söker en erfaren upphandlare som vill göra skillnad på riktigt!
Kinnarps v.49
KKV-förslag för ökad kvalitet
Upphandlare till Statens inköpscentral på Kammarkollegiet
AF:s leverantörer får grönt ljus
Nytt försök upphandla elreserv
KRÖNIKA: Avtalsuppföljning – kommunens “riktiga vinterdäck”
Blir du Årets inköpare?
GöteborgVill straffa för upphandlingsfel
Strategiska inköpare till Nynäshamn kommun – två tjänster
Kräver dialog och uppföljning
ANNONS FRÅN AFF

Aff ger struktur, trygghet och samsyn – därför väljer Micasa modellen

När Micasa Fastigheter började använda Aff för drygt tio år sedan var målet att skapa struktur, tydlighet och bättre samarbete med leverantörerna. Sedan dess har modellen blivit en självklar del av vardagen, och enligt inköpschefen Örjan Nilsson Rosvall har den gjort hela organisationen tryggare och mer effektiv.

Mest visade inlägg

  • KKV-förslag för ökad kvalitet
  • LOU:s svåraste uppdrag?
  • Vill straffa för upphandlingsfel
  • Får granska överdebitering
  • KRÖNIKA: Avtalsuppföljning – kommunens “riktiga vinterdäck”
  • “Uppfyller inte lagens krav”
  • Lyfter fram dolda rabatter
  • Kräver dialog och uppföljning
  • Nytt försök upphandla elreserv
  • Konsulterna tog över Sigtuna

Läsarnas åsikter

Ebba Meland : Hitta din praktikplats med Upphandling24!
Hej, Mitt namn är Ebba Meland och jag studerar till Offentlig Inköpare på Yrgo. Inom ramen för min utbildning söker…
H : Konsulterna tog över Sigtuna
Ingen är väl förvånad? Och Sigtuna är knappast ensamma heller. Det är på tiden att detta börjar tas upp till…
Gustaf : KRÖNIKA: Avtalsuppföljning – kommunens “riktiga vinterdäck”
Arian, återigen bra och välskrivet. Det här med avtalsuppföljning är ju såklart synnerligen viktigt. Funderar en hel del själv hur…
Arian : KRÖNIKA: Avtalsuppföljning – kommunens “riktiga vinterdäck”
Alexander - Vi behöver inte vara överens. Har du någon konkret och bra feedback är du välkommen att kontakta mig.…
Alexander : KRÖNIKA: Avtalsuppföljning – kommunens “riktiga vinterdäck”
"För vinteravtal är som mjölk. De är som bäst när de är nyöppnade, men blir snabbt sura om man låter…
Richard : Kräver dialog och uppföljning
Välkomna in i matchen om man som myndighet inte redan jobbar så. Jag trodde det var en självklarhet att alla…
Senior : Kräver dialog och uppföljning
Intressant inspel av Ulrica. Jag tolkar det som att medlemmarna i Almega inte själva kan avgöra till vilket pris de…
Alexander : Kräver dialog och uppföljning
Vilket originellt och briljant inspel, tack Ulrica!
Optimisten : Får granska överdebitering
Börjar vi ana slutet på den sunkiga modellen med dolda rabatter/kickbacks - det vore ju verkligen på tiden! Bra jobbat…
Kemexperten : Från skog till hallar
Det är inspirerande att se satsningar som stärker föreningslivet och skapar långsiktiga möjligheter för både ungdomar och elitutövare. Möjligheten att…

Aktuella utbildningar

  • LOU på två dagar | 2-3 december
  • Säkerhetsskyddad upphandling | 4 december
  • Få fart på er avtals­förvaltning | 10 december (distans)
  • AI för upphandlare | 29 januari 2026
  • Kvalificerad entreprenad­upphandlare | 10-11 mars 2026
  • Leda upphandlingar effektivt | 12 mars 2026
  • Entreprenadupphandling och AMA AF | 27 april 2026
  • Kvalificerad IT-upphandlare | Våren 2026
  • Robusta IT-avtal | Våren 2026
  • Ramavtal – fördjupnings­kurs | Våren 2026