Skip to content
  • Om oss
  • Kontakta oss
  • Nyhetsbrev
  • Annonsera
Upphandling24
  • Nyheter
    • Debatt
  • Karriär
    • Lönestatistik
    • Lediga jobb
    • Månadens profil
    • Platsannonsera
    • Student
    • Utbildningar
  • Konferens
  • Utbildning
    • AI för upphandlare
    • Avtalsförvaltning
    • Entreprenadupphandling och AMA AF
    • Kvalificerad entreprenadupphandlare
    • Kvalificerad IT-upphandlare
    • Leda upphandlingar effektivt
    • LOU på två dagar
    • Ramavtal
    • Robusta IT-avtal
    • Säkerhetsskyddad upphandling
  • Nätverk
    • Upphandlare
    • Avtalsuppföljning
    • Entreprenadupphandlare
    • IT-upphandlare
  • Om oss
    • Om oss
    • Kontakta oss
    • Nyhetsbrev
  • Annonsera
    • Annonsera
    • Platsannonsera

Ser över inköp efter chefsavtal

En manipulerad myndighetsblankett, lagstiftning som en hel ledningsgrupp ignorerade och en kommunalt beställd utredning där kommunen inte medverkade fullt ut för att stödja utredaren.

| 2022-03-01
Irene Nyqvist, kommundirektör i Hörby. Foto: Matilda Lundahl, Hörby kommun.

Hörby kommun (15 700 invånare, Skåne län) erkänner nu att processen gick snett kring direktupphandling för chefsbemanning under 2020 och 2021.

Chefsavtalen med Veteranklubben som leverantör hade ett totalt värde på 10,7 miljoner kronor, visar den konsultgranskning från Anderberg konsult i Bergkvara som kommunen beställt.

Utredningen ger en bild av att Hörby kommuns ledning var överens om att bortse från lagstiftningen:

”Enligt uppgift var valet av direktupphandling resultatet av en gemensam ståndpunkt i den kommunövergripande ledningsgruppen, detta för att kommunens verksamheter skulle fungera på daglig basis.

Gruppen var medveten om att förfarandet inte var helt korrekt utifrån gällande lagstiftning men man bedömde behovet av en snabb upphandlingsprocess så stort att en eventuell extern granskning av tillsynsmyndigheten var en acceptabel risk.”

Märkliga omständigheter avslöjas också om bristerna i Hörby kommuns dokumentation av avtalen.

Kommunen använde sig av den blankett som Upphandlingsmyndigheten tagit fram men ändå inte riktigt:

”Av någon anledning har blanketten ändrats så att fälten för beräkning av köpens sammanlagda värde tagit bort. Hade dessa fält varit kvar, och använts, hade man ganska enkelt kunnat konstatera att direktupphandling inte var ett korrekt förfarande.”, skriver utredaren.

Utredaren har också försökt nå klarhet om bristen på diarieföring av dokument, men tvingats ge upp i den delen sedan kommunen förklarat att man saknat resurser för att besvara frågor i ämnet.

Ansvaret för hela processen läggs helt och hållet på kommunens chefer då utredningen ”inte hittat några tecken som tyder på att man efterfrågat stöd eller råd från någon upphandlare kring hur man praktiskt skulle hantera anskaffning av bemanningstjänsterna”.

Granskningen summer upphandlingarna som av “mycket låg kvalitet utifrån genomförande och dokumentation, träder upphandlingsrätten förnär och uppvisar mycket stora brister i följsamheten till upphandlingsprinciperna”.

Kommunen lovar nu att genomföra utredningens rekommendationer som återkommande utbildning för chefer, uppdatering av upphandlingspolicy, att införa särskilda riktlinjer för direktupphandling samt stärkt inköpssamverkan med andra kommuner.

En annan rekommendation är att använda Upphandlingsmyndighetens blankett ”helt intakt, alltså utan att göra redigeringar och egna justeringar av textfälten”.

-Den oberoende granskningen är till stor hjälp, eftersom den tydligt pekar ut vilka åtgärder som behöver genomföras, säger Hörbys kommundirektör Irene Nyqvist i en kommentar på kommunens webbplats.

-Granskningen bekräftar att det förbättringsarbete vi påbörjat är rätt väg att gå och vi kommer självklart att genomföra det som krävs för att nå hela vägen fram.

Hörby kommun hade vid tiden för de första direktupphandlingarna inköpssamverkan med Lunds kommun. Numera är kommunen en del av Östra Göinges inköpscentral.

Enligt Hörby kommun har Konkurrensverket meddelat att man inte kommer att ansöka om upphandlingsskadeavgift, då ärendet inte är tillräckligt högt upp enligt myndighetens prioriteringsordning.

Läs mer: BemanningstjänsterHörby KommunKonkurrensverket

Fredrik Mårtensson

fredrik@upphandling24.se

Kommentatorerna ansvarar för sina egna kommentarer

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Senaste inläggen

  • Svartlistning håller brottsliga företag borta
  • Reserverade kontrakt och hotet mot den fria konkurrensen
  • Halv S-seger om UE-tak
  • Sidbyte skakar om i Säter
  • Jagar goda affärer

Lediga jobb

SiS söker en erfaren upphandlare som vill göra skillnad på riktigt!

Upphandlare till Statens inköpscentral på Kammarkollegiet

Upphandlingsjurist till Skånes Kommuner

Avtalscontroller med hållbarhetsfokus

Vi söker en samhällsintresserad upphandlare till vårt team

  • Strategiska inköpare till Nynäshamn kommun – två tjänster
  • Enköpings kommun söker strategisk inköpare/upphandlare

Senaste nyheterna

Svartlistning håller brottsliga företag borta
Reserverade kontrakt och hotet mot den fria konkurrensen
Johan DanielssonHalv S-seger om UE-tak
Sidbyte skakar om i Säter
Henning RichardssonJagar goda affärer
Sofia Mårtensson“Uppfyller inte lagens krav”
LOU:s svåraste uppdrag?
NCC-byggeLyfter fram dolda rabatter
SiS söker en erfaren upphandlare som vill göra skillnad på riktigt!
Kinnarps v.49
KKV-förslag för ökad kvalitet
Upphandlare till Statens inköpscentral på Kammarkollegiet
AF:s leverantörer får grönt ljus
Nytt försök upphandla elreserv
KRÖNIKA: Avtalsuppföljning – kommunens “riktiga vinterdäck”
Blir du Årets inköpare?
GöteborgVill straffa för upphandlingsfel
Strategiska inköpare till Nynäshamn kommun – två tjänster
Kräver dialog och uppföljning
Får granska överdebitering
ANNONS FRÅN INDUS OCH EXPANDIA

Guide: Upphandla moduler

Upphandling24 har tillsammans med bolag i branschen tagit fram en guide för att upphandla moduler. Här får du tips och råd från upphandlare, leverantörer och jurister. Ladda ner kostnadsfritt >

Mest visade inlägg

  • Får granska överdebitering
  • KKV-förslag för ökad kvalitet
  • LOU:s svåraste uppdrag?
  • Vill straffa för upphandlingsfel
  • Kräver dialog och uppföljning
  • KRÖNIKA: Avtalsuppföljning – kommunens “riktiga vinterdäck”
  • Konsulterna tog över Sigtuna
  • “Uppfyller inte lagens krav”
  • Lyfter fram dolda rabatter
  • Adda lanserar egen AI-modell

Läsarnas åsikter

Ebba Meland : Hitta din praktikplats med Upphandling24!
Hej, Mitt namn är Ebba Meland och jag studerar till Offentlig Inköpare på Yrgo. Inom ramen för min utbildning söker…
H : Konsulterna tog över Sigtuna
Ingen är väl förvånad? Och Sigtuna är knappast ensamma heller. Det är på tiden att detta börjar tas upp till…
Gustaf : KRÖNIKA: Avtalsuppföljning – kommunens “riktiga vinterdäck”
Arian, återigen bra och välskrivet. Det här med avtalsuppföljning är ju såklart synnerligen viktigt. Funderar en hel del själv hur…
Arian : KRÖNIKA: Avtalsuppföljning – kommunens “riktiga vinterdäck”
Alexander - Vi behöver inte vara överens. Har du någon konkret och bra feedback är du välkommen att kontakta mig.…
Alexander : KRÖNIKA: Avtalsuppföljning – kommunens “riktiga vinterdäck”
"För vinteravtal är som mjölk. De är som bäst när de är nyöppnade, men blir snabbt sura om man låter…
Richard : Kräver dialog och uppföljning
Välkomna in i matchen om man som myndighet inte redan jobbar så. Jag trodde det var en självklarhet att alla…
Senior : Kräver dialog och uppföljning
Intressant inspel av Ulrica. Jag tolkar det som att medlemmarna i Almega inte själva kan avgöra till vilket pris de…
Alexander : Kräver dialog och uppföljning
Vilket originellt och briljant inspel, tack Ulrica!
Optimisten : Får granska överdebitering
Börjar vi ana slutet på den sunkiga modellen med dolda rabatter/kickbacks - det vore ju verkligen på tiden! Bra jobbat…
Kemexperten : Från skog till hallar
Det är inspirerande att se satsningar som stärker föreningslivet och skapar långsiktiga möjligheter för både ungdomar och elitutövare. Möjligheten att…

Aktuella utbildningar

  • LOU på två dagar | 2-3 december
  • Säkerhetsskyddad upphandling | 4 december
  • Få fart på er avtals­förvaltning | 10 december (distans)
  • AI för upphandlare | 29 januari 2026
  • Kvalificerad entreprenad­upphandlare | 10-11 mars 2026
  • Leda upphandlingar effektivt | 12 mars 2026
  • Entreprenadupphandling och AMA AF | 27 april 2026
  • Kvalificerad IT-upphandlare | Våren 2026
  • Robusta IT-avtal | Våren 2026
  • Ramavtal – fördjupnings­kurs | Våren 2026