Skip to content
  • Om oss
  • Kontakta oss
  • Nyhetsbrev
  • Annonsera
Upphandling24
  • Nyheter
    • Debatt
  • Karriär
    • Lönestatistik
    • Lediga jobb
    • Månadens profil
    • Platsannonsera
    • Student
    • Utbildningar
  • Konferens
  • Utbildning
    • AI för upphandlare – distans
    • AI för upphandlare – på plats
    • Avtalsförvaltning
    • Entreprenadupphandling och AMA AF
    • Kvalificerad entreprenadupphandlare
    • Kvalificerad IT-upphandlare
    • Leda upphandlingar effektivt
    • LOU på två dagar
    • Ramavtal
    • Robusta IT-avtal
    • Säkerhetsskyddad upphandling
  • Nätverk
    • Upphandlare
    • Avtalsuppföljning
    • Entreprenadupphandlare
    • IT-upphandlare
  • Om oss
    • Om oss
    • Kontakta oss
    • Nyhetsbrev
  • Annonsera
    • Annonsera
    • Platsannonsera

Slarv slår hårt mot leverantör

Ett byggföretag i Örnsköldsvik vann ett ramavtal värt 120 miljoner kronor. Men då kommunen missat att skriva de två orden ”eller likvärdigt” i ett ska-krav måste upphandlingen göras om. ”Ett tryckfel hos oss kan få ödesdigra konsekvenser”, konstaterar upphandlingschef Jens Hannemann.

| 2023-10-23
Örnsköldsviks kommuns upphandlingschef Jens Hannemann.

När Örnsköldsviks kommun i våras upphandlade ett ramavtal för byggtjänster, värt upp till 120 miljoner kronor, rangordnades City Byggservice på första plats.

Konkurrenten Byggtjänst, som rangordnats på andra plats, överklagade tilldelningen. Bland annat med hänvisning till att City Byggservice inte uppfyllde ska-kravet om att tillämpa miljöledningssystemet ISO 14001.

Kommunen motsatte sig först bifall till ansökan och menade att samtliga ställda krav visst var uppfyllda.

Men den 20 juni meddelade kommunen att upphandlingen avbrutits. Detta då det finns brister i upphandlingsdokumenten som gör att det inte går att slutföra avtalsskrivningen.

Kommunen hade nämligen missat att lägga till de två orden ”eller likvärdigt” i ska-kravet, som därmed inte uppfyllde kravet på likabehandling.

Både City Byggservice och Byggtjänst överklagade till Förvaltningsrätten i Härnösand, som nu kommit med sin dom.

Domstolen konstaterar att upphandlande myndighet inte har någon skyldighet att fullfölja en påbörjad upphandling. Det finns inte heller något krav att i avbrytandebeslutet uttömmande ange de omständigheter som ligger till grund för beslutet, enligt förvaltningsrätten.

Vidare har såväl Byggtjänst som City Byggservice fått möjlighet att yttra sig över kommunens anförda grunder till beslutet att avbryta upphandlingen, enligt domen.

Ansökningarna om överprövning av avbrytandebeslutet ska därför avslås, vilket betyder att Örnsköldsviks kommun nu ska göra om upphandlingen.

Jens Sjödin på City Byggservice är mycket besviken. Inte minst eftersom alla anbudsgivare nu får tillgång till deras prissättning.  

– Det är så fruktansvärt dåligt, jag blir rent ut sagt förbannad. Kommunens beteende är en katastrof, det känns bara så korrupt alltihop, säger han till Örnsköldsviks Allehanda.

Kommunens upphandlingschef Jens Hanneman beklagar det inträffande.

– Det är klart det kan bli problematiskt för de som redan lämnat sitt pris en gång. Ett tryckfel hos oss kan få ödesdigra konsekvenser, men vi är bara människor, säger han till lokaltidningen.

Läs mer: FörfrågningsunderlagFörvaltningsrättenFörvaltningsrätten i HärnösandMiljöledningssystemÖrnsköldsviks KommunUpphandlingsdokument

Olof Axelsson

olof@upphandling24.se

Kommentatorerna ansvarar för sina egna kommentarer

3 kommentarer på "Slarv slår hårt mot leverantör"

  1. Jakob Waldersten skriver:
    23 oktober, 2023 kl. 10:18

    Det hade inte räckt med att ange “eller likvärdigt”, det tillägget var bara godtagen med 2007 års LOU.

    Beviskatalogen i 15 kap. i 2017 års LOU är uttömmande och får inte frångås. Detta framgår av 15 kap. 6 § första meningen: “Den utredning en upphandlande myndighet får begära att leverantörer ska lämna in till myndigheten anges i 7-15 §§…”.

    Det är alltså INTE tillåtet att tillåta bevis utöver det som tydligt omfattas av 7-15 §§.

    Enligt 15 kap. 15 § om just miljöledningsstandarder ska sådant system uppfylla p.1, 2 eller 3 innebärande att det som vara konformt med vid standard som det hänvisats till, samt har en tredjepartscertifiering knuten till sig. Enda “likvärdigheten” som tillåts är den om själva intyget i andra stycket, alltså “Myndigheten ska godta ett likvärdigt intyg från något annat organ som är etablerat inom Europeiska ekonomiska samarbetsområdet (EES).”.

    Så att hänvisa till ISO 14001 och lägga till “eller likvärdigt” hade inte på något sätt rättat till situationen.

  2. Johanna skriver:
    25 oktober, 2023 kl. 09:10

    Tack Jakob!

    En upphandlande myndighet har alltså att välja på att antingen kräva ett miljöledningssystem med intyg utfärdat av ett oberoende organ, alternativt att inte kräva något alls gällande miljöledning, enligt din tolkning?

    Att bara kräva att anbudsgivare beskriver sina miljörutiner duger alltså inte?

    Kanske lite olyckligt att alternativen antingen är ett fullt miljöledningssystem eller inget alls.

  3. Jakob Waldersten skriver:
    25 oktober, 2023 kl. 09:46

    Man kan fortfarande begära in bevis i form av redovisning av “information om de miljöskyddsåtgärder leverantören kan komma att vidta vid fullgörandet av kontraktet” enligt 15 kap. 11 §, p. 8, men då gäller det att utforma skallkrav och bevis på att skallkravet är uppfyllt i enlighet med detta.

    Problemet är att LOU bygger på EU-direktiv som är ett lapptäcke skapat sedan decennier tillbaka där vissa lydelser är densamma som från början av 90-talet.

    Enligt 15 kap. 11 §, p. 8 får man som bevis som sagt begära information om miljöskyddsåtgärder, men samtidigt ska enligt 6 § det bevis vara kopplat till kvalificeringskraven i 14 kap. 1-5 §§. Krav på miljövillkor är snarare sådant som är kopplat till 17 kap. 1 § och då gäller det att man har ställt sådana villkor och inte bara ställt krav på bevis och kvalificeringskrav, det krävs alltså att beställaren gjort samtliga 3 steg:
    * Miljömässiga villkor med stöd av 17 kap. 1 §
    * Kvalificeringskrav enligt 14 kap. 5 § kopplade till villkor framtagna och angivna i upphandlingsdokumenten med stöd av 17 kap. 1 §
    * Bevis enligt 15 kap. 15 §, p. 8 och/eller 15 § på att kvalificeringskrav för miljö är uppfyllda

    Så sammanfattningsvis går det att ha miljömässiga krav på kvalificering och bevis därom utan tredjepartscertifiering, men då får de utformas enligt 17 kap. 1 § och 15 kap. 11 §, p. 8.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Senaste inläggen

  • Ida sköter museets inköp
  • Framåt marsch med förhinder
  • Regeringen: en kontakt ska räcka
  • Gnissel på Höglandet
  • Summerar första året på Adda

Lediga jobb

Vaxholms stad söker upphandlare

Avtalscontroller till inköps- och upphandlingssektionen

Kvalificerad sakkunnig, inriktning arbetslivskriminalitet och välfärdsbrott

Upphandlare till Säkerhetspolisen

Senior upphandlare – Telge Inköp

Socialstyrelsen söker upphandlingsjurist

Socialstyrelsen söker upphandlare inom offentliga affärer

Arbeta som Strategisk inköpare på Inköpssektionen

Uppsala universitet söker upphandlare

Stockholm Vatten och Avfall söker strategisk upphandlare

  • Eskilstuna Strängnäs Energi och Miljö söker upphandlare
  • Avtalscontroller till Stockholm Parkering!
  • Enhetschef – Medicinteknisk utrustning och och förbrukning, Region Stockholms Inköpscentral
  • Käppalaförbundet söker inköpschef

Senaste nyheterna

Ida sköter museets inköp
Framåt marsch med förhinder
SlottnerRegeringen: en kontakt ska räcka
Gnissel på Höglandet
Malin de verdierSummerar första året på Adda
Delar upphandlingsdata gratis
Vaxholms stad söker upphandlare
Koncessioner kräver tydligare spelregler i EU
Kräver åtgärder mot korruption
Avtalscontroller till inköps- och upphandlingssektionen
Kvalificerad sakkunnig, inriktning arbetslivskriminalitet och välfärdsbrott
Lars HultmanExit LOU till valborg
Hampus AllerstrandAgerar för direktupphandlingar
Kris och beredskap usp
Kinnarps v.7
Liseberg kör över leverantör
Så vässar Finland konkurrensen
Nordmaling sträcker ut handen
Valets nyckelfrågor för städbranschen
Färre anbud per upphandling
ANNONS FRÅN INDUS OCH EXPANDIA

Guide: Upphandla moduler

Upphandling24 har tillsammans med bolag i branschen tagit fram en guide för att upphandla moduler. Här får du tips och råd från upphandlare, leverantörer och jurister. Ladda ner kostnadsfritt >

Mest visade inlägg

  • Agerar för direktupphandlingar
  • Liseberg kör över leverantör
  • Delar upphandlingsdata gratis
  • Exit LOU till valborg
  • Upphandlare riskerar nytt straff
  • Regeringen: en kontakt ska räcka
  • Summerar första året på Adda
  • Gnissel på Höglandet
  • Kräver åtgärder mot korruption
  • Så vässar Finland konkurrensen

Läsarnas åsikter

Jenny : Regeringen: en kontakt ska räcka
Det här blir spännande, särskilt i ljuset av att nämnt systemstöd för ovan lagändring planeras att gå live för en…
småföretagare : Agerar för direktupphandlingar
Direktupphandling är utmärkt att skriva långa kravlistor med inte alltid relevanta krav gör inte resultatet bättre. Som småföretagare har vi…
Björn : Agerar för direktupphandlingar
Det enda vettiga är att direktupphandlingar får göras ända upp till tröskelvärdena rätt och slätt. Det ligger ingen omfattande analys…
Gammal upphandlare : Agerar för direktupphandlingar
Det beror på förenklingsutredningen där man valde att låta gränsen ligga på en jämn siffra som inte ändras för att…
Upphandlare #3 : Upphandlare pressas av AI-anbud
Det som räknas i slutändan är definitivt vem som har skrivit texten. En studie från MIT visade bl.a. på följande…
Anna : Nordmaling sträcker ut handen
Vilken härva. Oroväckande att kommunen ber om tips "för att det inte ska hända igen", är kompetensen verkligen så låg…
Gunnar Pettersson : Agerar för direktupphandlingar
Jag funderar på varför direktupphandlingsgränsen fortfarande ligger kvar på 700 000 kronor, samtidigt som andra upphandlingsrelaterade beloppsgränser automatiskt räknas upp i…
Katerina, BidPal AI : Upphandlare pressas av AI-anbud
Jag håller helt med om att det inte är AI i sig som är problemet, utan hur den används. När…
Johan Sundin : Inköp och logistik i ett
Trafikverket jobbar så sedan många år.
Inköparen : Upphandlare riskerar nytt straff
Risken för korruption är jämförelsevis mycket mycket större i genomförande-processen än i den föregående mycket mycket mer transparentare upphand- lingsprocessen,…