Skip to content
  • Om oss
  • Kontakta oss
  • Nyhetsbrev
  • Annonsera
Upphandling24
  • Nyheter
    • Debatt
  • Karriär
    • Lönestatistik
    • Lediga jobb
    • Månadens profil
    • Platsannonsera
    • Student
    • Utbildningar
  • Konferens
  • Utbildning
    • AI för upphandlare
    • Avtalsförvaltning
    • Entreprenadupphandling och AMA AF
    • Kvalificerad entreprenadupphandlare
    • Kvalificerad IT-upphandlare
    • Leda upphandlingar effektivt
    • LOU på två dagar
    • Ramavtal
    • Robusta IT-avtal
    • Säkerhetsskyddad upphandling
  • Nätverk
    • Upphandlare
    • Avtalsuppföljning
    • Entreprenadupphandlare
    • IT-upphandlare
  • Om oss
    • Om oss
    • Kontakta oss
    • Nyhetsbrev
  • Annonsera
    • Annonsera
    • Platsannonsera

Till LOU:s försvar

Risk för korruption och en övertro på att LOU är kostnadsdrivande. Det är huvudinvändningar mot Sveriges allmännyttas krav på undantag från LOU.

| 2022-03-30
Magnus Josephson och Morgan Jansson är kritiska mot Sveriges allmännyttas LOU-linje.

Det är inte bara inom politiken som branschorganisationens linje – som Upphandling24 beskrivit i en tidigare artikel – fått ett svalt mottagande.

Morgan Jansson, som är tjänstledig som inköpschef för Stockholmshem för uppdraget som verkställande chef för Rättvist byggande, ser det som en grov förenkling att koppla högre kostnader till LOU.

Han pekar på den politiska styrningen av de kommunägda bostadsföretagen.

– Kommunerna driver kravställningen för att främja hållbarhet och arbetstillfällen men även lokala angelägenheter som trygghetsfrågor samt främja lokalt näringsliv genom att öppna för små och medelstora anbudsgivare med mera. Även energikraven är ambitiösa.

– Dessa krav driver förstås upp kostnaderna och finns kvar även om själva upphandlingsprocessen skulle göras utan LOU som ram, säger Morgan Jansson, som har erfarenheter från inköpsarbete i både privat och offentlig sektor.

Han ser också fördelar i arbetet mot korruption med den insyn som följer med LOU med tillägget att privata företag dock kan ha lättare att agera vid problem.

– Alternativet till LOU öppnar för mer fusk och korruption inom offentliga inköp – det vill väl ingen?

Morgan Jansson hoppas istället på ett annat fokus:

– Kompetensen hos upphandlare behöver bli mycket, mycket högre avseende att förstå och driva goda affärer. Och att förstå marknaden.

I den statliga typhusutredningen summeras Byggföretagens inställning från de rundabordssamtal som genomfördes som en del av utredningen.

I samtalen betonade Byggföretagen LOU som en garant för konkurrens på justa villkor och det fanns ”en stor oro hos byggföretagen om negativa effekter om inte allmännyttan skulle omfattas av LOU”.

Beräkningen om högre byggpriser genom LOU har sin grund i en utredning för två år sedan. Konsultföretaget Tyréns kom då fram till att allmännyttan generellt har tio procent högre byggpriser än privatvärdar, baserat på prisstatistik.

Men Tyréns slutsats då att skillnaden kan tolkas som en konsekvens av LOU lyfts numera fram som fakta av Sveriges allmännytta och flera medlemsföretag.

Fredrik Törnqvist, vd för allmännyttiga Stångåstaden som en del av Linköpings kommunkoncern, har exempelvis rubricerat ett blogginlägg med ”LOU fördyrar med 100 miljoner kronor varje år”.

I lokaltidningen Corren intervjuas upphandlingskonsulten Magnus Josephson, som är skeptisk till LOU-kritiken.

Hen pekar på risker för korruption och jäv med minskad insyn och även att ett LOU-undantag skulle ta många år att genomföra eftersom det kräver stöd på EU-nivå.

– Jag tycker att allmännyttan borde se mer lösningsorienterat på de här frågorna – att det är ett avtalsproblem och inte ett LOU-problem. Det kan exempelvis handla om att ingå fler samverksavtal för att kunna diskutera lösningar med leverantören, säger Magnus Josephson.

Läs mer: ByggföretagenMagnus JosephsonMorgan JanssonSveriges allmännytta

Fredrik Mårtensson

fredrik@upphandling24.se

Kommentatorerna ansvarar för sina egna kommentarer

2 kommentarer på "Till LOU:s försvar"

  1. po skriver:
    30 mars, 2022 kl. 16:46

    Börjar bli väldigt trött på allmännyttans påstående att det blir dyrare med LOU.
    Det är naturligtvis helt fel en konkurrensutsättning som minimerar prisdumpningar, korruption, mutor och ekonomisk brottslighet, svart arbetskraft samt innebär likabehandling och att ingen gynnas eller missgynnas vid en upphandling är en obetalbar samhällstjänst.
    Påståendena att det alltid är lägstaprisupphandlingar är också fel en offentlig upphandling enligt LOU föregås av ett långsiktigt planeringsarbete där alla parametrar vägs in från marknadsundersökningar, dialog, förberedelser med ett stort inslag av brukarinflytande och politiska intentioner.
    Långsiktig planering är ett bra redskap då fort och fel alltid får negativa konsekvenser. Bli mer professionella.
    Dessutom en utredning som är ett beställningsverk (Tyréns) har ringa värde. En fullfjädrad entreprenadupphandlare uppfyller alla krav man kan ställa för att göra goda affärer och det finns många.

  2. UN skriver:
    7 april, 2022 kl. 13:59

    Jag tycker denna diskussion är intressant och bra att man vänder på stenarna dvs att man kontrollerar möjligheten till förändring. Jag vet att det finns många duktiga och seriösa byggföretag där ute som är ännu bättre på uppföljning än vad vi är som arbetar med upphandling inom byggsidan.
    Jag skulle hellre vilja att för att skylla på upphandlaren lämna förslag på hur man ska jobba med LOU för att kunna göra bättre affärer. VI som jobbar som upphandlare vill självklart göra de bästa affärerna för vår myndighet/kommun.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Senaste inläggen

  • Bantad skolad ger ny upphandling
  • Svartlistning håller brottsliga företag borta
  • Reserverade kontrakt och hotet mot den fria konkurrensen
  • Halv S-seger om UE-tak
  • Sidbyte skakar om i Säter

Lediga jobb

SiS söker en erfaren upphandlare som vill göra skillnad på riktigt!

Upphandlare till Statens inköpscentral på Kammarkollegiet

Upphandlingsjurist till Skånes Kommuner

Avtalscontroller med hållbarhetsfokus

Vi söker en samhällsintresserad upphandlare till vårt team

  • Strategiska inköpare till Nynäshamn kommun – två tjänster
  • Enköpings kommun söker strategisk inköpare/upphandlare

Senaste nyheterna

Bantad skolad ger ny upphandling
Svartlistning håller brottsliga företag borta
Reserverade kontrakt och hotet mot den fria konkurrensen
Johan DanielssonHalv S-seger om UE-tak
Sidbyte skakar om i Säter
Henning RichardssonJagar goda affärer
Sofia Mårtensson“Uppfyller inte lagens krav”
LOU:s svåraste uppdrag?
NCC-byggeLyfter fram dolda rabatter
SiS söker en erfaren upphandlare som vill göra skillnad på riktigt!
Kinnarps v.49
KKV-förslag för ökad kvalitet
Upphandlare till Statens inköpscentral på Kammarkollegiet
AF:s leverantörer får grönt ljus
Nytt försök upphandla elreserv
KRÖNIKA: Avtalsuppföljning – kommunens “riktiga vinterdäck”
Blir du Årets inköpare?
GöteborgVill straffa för upphandlingsfel
Strategiska inköpare till Nynäshamn kommun – två tjänster
Kräver dialog och uppföljning
ANNONS FRÅN AFF

Aff ger struktur, trygghet och samsyn – därför väljer Micasa modellen

När Micasa Fastigheter började använda Aff för drygt tio år sedan var målet att skapa struktur, tydlighet och bättre samarbete med leverantörerna. Sedan dess har modellen blivit en självklar del av vardagen, och enligt inköpschefen Örjan Nilsson Rosvall har den gjort hela organisationen tryggare och mer effektiv.

Mest visade inlägg

  • LOU:s svåraste uppdrag?
  • KKV-förslag för ökad kvalitet
  • Vill straffa för upphandlingsfel
  • Får granska överdebitering
  • KRÖNIKA: Avtalsuppföljning – kommunens “riktiga vinterdäck”
  • “Uppfyller inte lagens krav”
  • Lyfter fram dolda rabatter
  • Kräver dialog och uppföljning
  • Nytt försök upphandla elreserv
  • Konsulterna tog över Sigtuna

Läsarnas åsikter

Ebba Meland : Hitta din praktikplats med Upphandling24!
Hej, Mitt namn är Ebba Meland och jag studerar till Offentlig Inköpare på Yrgo. Inom ramen för min utbildning söker…
H : Konsulterna tog över Sigtuna
Ingen är väl förvånad? Och Sigtuna är knappast ensamma heller. Det är på tiden att detta börjar tas upp till…
Gustaf : KRÖNIKA: Avtalsuppföljning – kommunens “riktiga vinterdäck”
Arian, återigen bra och välskrivet. Det här med avtalsuppföljning är ju såklart synnerligen viktigt. Funderar en hel del själv hur…
Arian : KRÖNIKA: Avtalsuppföljning – kommunens “riktiga vinterdäck”
Alexander - Vi behöver inte vara överens. Har du någon konkret och bra feedback är du välkommen att kontakta mig.…
Alexander : KRÖNIKA: Avtalsuppföljning – kommunens “riktiga vinterdäck”
"För vinteravtal är som mjölk. De är som bäst när de är nyöppnade, men blir snabbt sura om man låter…
Richard : Kräver dialog och uppföljning
Välkomna in i matchen om man som myndighet inte redan jobbar så. Jag trodde det var en självklarhet att alla…
Senior : Kräver dialog och uppföljning
Intressant inspel av Ulrica. Jag tolkar det som att medlemmarna i Almega inte själva kan avgöra till vilket pris de…
Alexander : Kräver dialog och uppföljning
Vilket originellt och briljant inspel, tack Ulrica!
Optimisten : Får granska överdebitering
Börjar vi ana slutet på den sunkiga modellen med dolda rabatter/kickbacks - det vore ju verkligen på tiden! Bra jobbat…
Kemexperten : Från skog till hallar
Det är inspirerande att se satsningar som stärker föreningslivet och skapar långsiktiga möjligheter för både ungdomar och elitutövare. Möjligheten att…

Aktuella utbildningar

  • LOU på två dagar | 2-3 december
  • Säkerhetsskyddad upphandling | 4 december
  • Få fart på er avtals­förvaltning | 10 december (distans)
  • AI för upphandlare | 29 januari 2026
  • Kvalificerad entreprenad­upphandlare | 10-11 mars 2026
  • Leda upphandlingar effektivt | 12 mars 2026
  • Entreprenadupphandling och AMA AF | 27 april 2026
  • Kvalificerad IT-upphandlare | Våren 2026
  • Robusta IT-avtal | Våren 2026
  • Ramavtal – fördjupnings­kurs | Våren 2026