Skip to content
  • Om oss
  • Kontakta oss
  • Nyhetsbrev
  • Annonsera
Upphandling24
  • Nyheter
    • Debatt
  • Karriär
    • Lönestatistik
    • Lediga jobb
    • Månadens profil
    • Platsannonsera
    • Student
    • Utbildningar
  • Konferens
  • Utbildning
    • AI för upphandlare
    • Avtalsförvaltning
    • Entreprenadupphandling och AMA AF
    • Kvalificerad entreprenadupphandlare
    • Kvalificerad IT-upphandlare
    • Leda upphandlingar effektivt
    • LOU på två dagar
    • Ramavtal
    • Robusta IT-avtal
    • Säkerhetsskyddad upphandling
  • Nätverk
    • Upphandlare
    • Avtalsuppföljning
    • Entreprenadupphandlare
    • IT-upphandlare
  • Om oss
    • Om oss
    • Kontakta oss
    • Nyhetsbrev
  • Annonsera
    • Annonsera
    • Platsannonsera

Utvärdering av anbud – igen

RättsfallsanalysBjörn Bergström och Victor Pålsson Lundell, Ramberg Advokater, refererar en ny dom från Kammarrätten i Göteborg som behandlar frågan om den upphandlande myndighetens utrymme att göra bedömningar av liknande produkter.

| 2019-05-13
Björn Bergström och Victor Pålsson Lundell, Ramberg Advokater.

Bakgrund

Region Halland genomförd en upphandling av operations-, undersöknings-och skyddshandskar. I upphandlingen inkom bland andra Onemed och Procurator med anbud. Upphandlingen bestod av flera grupper med produkter. Överprövningen gällde dock endast ”grupp 5”, där bland annat handskar av visst slag ingick.

Regionen meddelade tilldelningsbeslut med innebörden att kontraktet skulle tilldelas Procurator.

Onemed ansökte om överprövning vid Förvaltningsrätten i Göteborg och yrkade att upphandlingen skulle rättas.

Onemed anförde att samma poäng borde ha tilldelats Onemed och Procurator gällande en viss typ av handskar då dessa enligt Onemed var av samma kvalitet som de handskar som lämnats in av Procurator.

Handskarna var enligt Onemed tillverkade i samma fabrik och skulle enligt ett bifogat testprotokoll vara likadana. Det fanns därför inte fog för regionen att sätta olika kvalitetspoäng på handskarna.

Regionen bestred yrkandet och anförde följande. Då Regionens talan i denna del är central citeras från domen:
”Utvärderingen följer principerna om likabehandling och transparens och har skett helt i enlighet med upphandlingsdokumenten. Regionens arbetsgrupp som har gjort utvärderingen har bedömt varje enskilt anbud på ett objektivt sätt. Deltagarna i arbetsgruppen representerar olika delar av verksamheten och har god erfarenhet av dagligt arbete med undersöknings- och skyddshandskar. Onemeds Nitrilhandskar (position 12-14) uppvisar vid utvärderingen klara kvalitetsbrister.”

Onemed yrkade även på syn, på så sätt att domstolen skulle få ta del av de omtvistade handskarna för att göra en egen bedömning.

Som vi ska se nedan är Regionens sätt att föra sin talan viktigt för förståelsen av hur frågan om utvärdering av anbud bedöms i domstolar.

Förvaltningsrätten
Förvaltningsrätten avslog yrkande om syn, då det enligt förvaltningsrätten rörde frågan om utvärderingen genomförts på ett korrekt sätt och att majoriteten av det som bedömts rörde användarvänlighet och bekvämlighet för användaren. Då en syn inte skulle kunna värdera dessa parametrar fanns saknades det enligt förvaltningsrätten skäl att bevilja syn.

Förvaltningsrätten konstaterade därefter att Region Hallands utvärderingsgrupp, enligt regionen, hade god erfarenhet av dagligt arbete med olika typer av skyddshandskar: underförstått var de väl lämpade att genomföra bedömningen av ”användarvänlighet” och ”bekvämlighet” för användaren. Domstolen konstaterade även att Onemed inte hade invänt mot denna kompetens.

Förvaltningsrätten noterade att den subjektivitet som förkommer vid utvärderingar enligt praxis måste få vara tillåten vid bedömning av till exempel ”användarvänlighet” eller ”bekvämlighet”.

Slutligen konstaterade domstolen att Onemed själva hade noterat att olika handskar kan skilja sig åt något mellan olika tillverkningsbatcher.

Det skulle därmed ha kunnat vara något olika kvalitet på de inlämnade handskarna, något Onemed i sådana fall bar risken för.

Kammarrätten
Onemed överklagade förvaltningsrättens beslut till kammarrätten. Kammarrätten inledde med att referera till RÅ 2002 ref. 50 (Migrationsverksdomen), men även HFD 2013 ref. 5, där HFD uttalade att överprövningen inte tar sikte på upphandlingens materiella resultat utan endast på om den upphandlande myndigheten har handlat formellt korrekt och iakttagit de upphandlingsprinciper och förfaranderegler som anges i LOU.

Kammarrätten noterade att det i målet inte framkommit exakt hur bedömningen gått till, när regionen kom fram till sitt resultat. Kammarrätten konstaterade även att Onemed inte anfört några invändningar mot utvärderingsmodellen som sådan.

Kammarrätten gjorde därefter en sammantagen bedömning där man anförde att det inte visats att regionen tagit ovidkommande hänsyn, eller genomfört utvärderingen i strid med de grundläggande principerna.

Analys

Den fråga som var uppe till bedömning är inte ny. Den har förekommit i ett stort antal fall. Det refererade målet är dock intressant, då det illustrerar svårigheterna för en leverantör att angripa en genomförd utvärdering. Som framgick ovan anförde regionen att de haft en för ändamålet lämpad utvärderingsgrupp, samt varför den var lämpad. Regionen noterade även att man följt såväl de grundläggande principerna som upphandlingsunderlaget.

Samtidigt anför leverantören, Onemed, att de hands-kar som bedömts är samma typ av handskar som tillverkats i samma fabrik, låt vara i olika batcher.

Den intressanta frågan är därmed vem som behöver visa vad i överprövningen. För regionen räckte det i praktiken att konstatera att utvärderingen lett till det aktuella resultatet och att man då sett skillnader i ”användarvänlighet”/”bekvämlighet”.

Onemed å andra sidan behöver uppenbarligen visa på andra omständigheter än att handskarna är tillverkade av samma fabrik med samma specifikation.

Kammarrättens sätt att resonera innebär att, så länge som leverantören inte kan visa på att utvärderingsmodellen är fel, eller att utvärderingsgruppen inte är tillräckligt kompetent, kan den upphandlande myndigheten i praktiken göra vilken bedömning som helst, utan att någon kan invända mot det.

Det finns många argument för att den upphandlande myndigheten ska ha ett utrymme för viss subjektiv bedömning och att bedömningen som sådan inte ska prövas av domstolen. Om så inte var fallet skulle upphandlande myndigheter snabbt hamna i en ohållbar situation. Som kammarrätten resonerar behöver dock den upphandlande myndigheten inte ens beskriva hur utvärderingen gått till, det vill säga hur myndigheten kommit fram till det faktiska resultatet.

En rimlig ordning vore att avkräva den upphandlande myndigheten på just detta, eftersom en leverantör först då kan bedöma om utvärderingen ägt rum på ett sätt som är ägnat att upprätthålla likabehandlingsprincipen.

Sammanfattning

•En leverantör som vill klaga på en felaktig bedömning måste tydligt kunna visa att ett fel har begåtts av den upphandlande myndigheten, om bedömningen har skett inom
ramen för utvärderingsmodellen.
•En upphandlande myndighet behöver inte på ett utförligt sätt förklara hur bedömningen har skett, så länge det inte framkommer något annat än att utvärderingsmodellen har följts.

Målnummer och domstol
Kammarrätten i Göteborgs dom av den 16 april 2019 i mål nummer 4707-18.

Läs mer: JuridikRättsfallsanalys

Kommentatorerna ansvarar för sina egna kommentarer

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Senaste inläggen

  • Forskar om upphandling i krig
  • Bantad skolad ger ny upphandling
  • Svartlistning håller brottsliga företag borta
  • Reserverade kontrakt och hotet mot den fria konkurrensen
  • Halv S-seger om UE-tak

Lediga jobb

SiS söker en erfaren upphandlare som vill göra skillnad på riktigt!

Upphandlare till Statens inköpscentral på Kammarkollegiet

Upphandlingsjurist till Skånes Kommuner

Avtalscontroller med hållbarhetsfokus

Vi söker en samhällsintresserad upphandlare till vårt team

  • Strategiska inköpare till Nynäshamn kommun – två tjänster
  • Enköpings kommun söker strategisk inköpare/upphandlare

Senaste nyheterna

Mats BergmanForskar om upphandling i krig
Bantad skolad ger ny upphandling
Svartlistning håller brottsliga företag borta
Reserverade kontrakt och hotet mot den fria konkurrensen
Johan DanielssonHalv S-seger om UE-tak
Sidbyte skakar om i Säter
Henning RichardssonJagar goda affärer
Sofia Mårtensson“Uppfyller inte lagens krav”
LOU:s svåraste uppdrag?
NCC-byggeLyfter fram dolda rabatter
SiS söker en erfaren upphandlare som vill göra skillnad på riktigt!
Kinnarps v.49
KKV-förslag för ökad kvalitet
Upphandlare till Statens inköpscentral på Kammarkollegiet
AF:s leverantörer får grönt ljus
Nytt försök upphandla elreserv
KRÖNIKA: Avtalsuppföljning – kommunens “riktiga vinterdäck”
Blir du Årets inköpare?
GöteborgVill straffa för upphandlingsfel
Strategiska inköpare till Nynäshamn kommun – två tjänster
ANNONS FRÅN INDUS OCH EXPANDIA

Guide: Upphandla moduler

Upphandling24 har tillsammans med bolag i branschen tagit fram en guide för att upphandla moduler. Här får du tips och råd från upphandlare, leverantörer och jurister. Ladda ner kostnadsfritt >

Mest visade inlägg

  • LOU:s svåraste uppdrag?
  • KKV-förslag för ökad kvalitet
  • Vill straffa för upphandlingsfel
  • Får granska överdebitering
  • KRÖNIKA: Avtalsuppföljning – kommunens “riktiga vinterdäck”
  • “Uppfyller inte lagens krav”
  • Lyfter fram dolda rabatter
  • Kräver dialog och uppföljning
  • Nytt försök upphandla elreserv
  • Sidbyte skakar om i Säter

Läsarnas åsikter

Ebba Meland : Hitta din praktikplats med Upphandling24!
Hej, Mitt namn är Ebba Meland och jag studerar till Offentlig Inköpare på Yrgo. Inom ramen för min utbildning söker…
H : Konsulterna tog över Sigtuna
Ingen är väl förvånad? Och Sigtuna är knappast ensamma heller. Det är på tiden att detta börjar tas upp till…
Gustaf : KRÖNIKA: Avtalsuppföljning – kommunens “riktiga vinterdäck”
Arian, återigen bra och välskrivet. Det här med avtalsuppföljning är ju såklart synnerligen viktigt. Funderar en hel del själv hur…
Arian : KRÖNIKA: Avtalsuppföljning – kommunens “riktiga vinterdäck”
Alexander - Vi behöver inte vara överens. Har du någon konkret och bra feedback är du välkommen att kontakta mig.…
Alexander : KRÖNIKA: Avtalsuppföljning – kommunens “riktiga vinterdäck”
"För vinteravtal är som mjölk. De är som bäst när de är nyöppnade, men blir snabbt sura om man låter…
Richard : Kräver dialog och uppföljning
Välkomna in i matchen om man som myndighet inte redan jobbar så. Jag trodde det var en självklarhet att alla…
Senior : Kräver dialog och uppföljning
Intressant inspel av Ulrica. Jag tolkar det som att medlemmarna i Almega inte själva kan avgöra till vilket pris de…
Alexander : Kräver dialog och uppföljning
Vilket originellt och briljant inspel, tack Ulrica!
Optimisten : Får granska överdebitering
Börjar vi ana slutet på den sunkiga modellen med dolda rabatter/kickbacks - det vore ju verkligen på tiden! Bra jobbat…
Kemexperten : Från skog till hallar
Det är inspirerande att se satsningar som stärker föreningslivet och skapar långsiktiga möjligheter för både ungdomar och elitutövare. Möjligheten att…

Aktuella utbildningar

  • LOU på två dagar | 2-3 december
  • Säkerhetsskyddad upphandling | 4 december
  • Få fart på er avtals­förvaltning | 10 december (distans)
  • AI för upphandlare | 29 januari 2026
  • Kvalificerad entreprenad­upphandlare | 10-11 mars 2026
  • Leda upphandlingar effektivt | 12 mars 2026
  • Entreprenadupphandling och AMA AF | 27 april 2026
  • Kvalificerad IT-upphandlare | Våren 2026
  • Robusta IT-avtal | Våren 2026
  • Ramavtal – fördjupnings­kurs | Våren 2026