Skip to content
  • Om oss
  • Kontakta oss
  • Nyhetsbrev
  • Annonsera
Upphandling24
  • Nyheter
    • Debatt
  • Karriär
    • Lönestatistik
    • Lediga jobb
    • Månadens profil
    • Platsannonsera
    • Student
    • Utbildningar
  • Konferens
  • Utbildning
    • AI för upphandlare
    • Avtalsuppföljning med AI
    • Entreprenadupphandling och AMA AF
    • Dialogförfaranden
    • Kvalificerad entreprenadupphandlare
    • Kvalificerad IT-upphandlare
    • Leda upphandlingar effektivt
    • LOU på två dagar
    • Robusta IT-avtal
    • Säkerhetsskyddad upphandling
  • Nätverk
    • Upphandlare
    • Avtalsuppföljning
    • Entreprenadupphandlare
    • IT-upphandlare
  • Om oss
    • Om oss
    • Kontakta oss
    • Nyhetsbrev
  • Annonsera
    • Annonsera
    • Platsannonsera

Vad hållbar upphandling av tjänster innebär

KRÖNIKATjänsteupphandlingar har oftast färre hållbarhetskrav än varuupphandlingar, visar ny rapport. Men det finns stor potential även här för att minska våra konsumtionsbaserade utsläpp. I denna krönika tipsar Lena Mårdh om hur du kan resonera och prioritera samt var du behöver börja för att ställa mer hållbarhetskrav.

| 2025-05-21
Lena Mårdh, hållbarhetsexpert på Svanen, skriver om hållbarhetskrav i tjänsteupphandlingar.

Scores släppte tidigare i år en ny rapport gällande Hållbar upphandling av vård. Där analyserades förutsättningar för miljöstyrning av privata vårdutförare inom Region Stockholm.

För den “hållbarhets-upphandlings-nörd” som jag är och tror på att mycket går att lösa bara man vill, så blev det en intressant läsning.

Rapporten visar på det vi redan känner till. Det vill säga att trots en stark prioritering av miljö och klimat på en övergripande mål- och policynivå, finns det ofta ett glapp ner till praktiken där kraven ska ställas och uppföljningen genomföras.

Detta är inget unikt för just upphandlingar av vård utan finns för de flesta typer av upphandlingar, är min erfarenhet. Även om forskning visar, och som även denna rapport tar upp, så är det ändå vanligare att hållbarhetskrav ställs i olika varuupphandlingar.

De mål i olika upphandlande organisationer som kopplar till hållbar upphandling fokuserar ofta på att mäta effekten från varor och produkter. Detta genom att målen ofta är kopplade till att minska de konsumtionsbaserade utsläppen (även kallat scope 3-utsläpp, dvs. de indirekta utsläppen från leveranskedjorna). En stor anledning är nog just för att det är lite enklare att mäta, då det handlar om den egna organisationen inköp.

Men konsumtionen kommer ju även från alla tjänster som köps av kommuner, regioner och statliga verksamheter. Och det är ju inte bara sjukvårdstjänster, utan även olika typer av boenden och hemtjänst och andra tjänster.

Sedan ska vi inte heller förminska värdet och prioriteringen av att just vård-upphandlingar behöver ha ett stort fokus på just patientsäkerheten och servicekvalitet. Jag vill inte som skattebetalare ha något annat.

Men det betyder ju inte att vårdsektorn eller tjänsteavtal inte har några utsläpp och att det inte går att göra något åt dessa utsläpp. Vi behöver bara hitta den rätta balansen.

Vad är det då vårdgivare kan genomföra för åtgärder för att minska utsläppen? Jo, rapporten radar upp dessa:

  • avfallshantering
  • energiförbrukning
  • vattenanvändning
  • transport
  • resor
  • infrastruktur
  • sjukhusdrift
  • måltider
  • måltidstjänster

Jag skulle också vilka lyfta fram alla de produkter som köps in av vårdgivarna för att bedriva verksamheten. Beroende på typ av vård så varierar ju vilka produkter som köps in. Men det kan ju vara tvål, skyddskläder/förkläden, textilier och mängder av olika andra engångs- och flergångsprodukter.

När jag nyligen var med i Svanens utvärdering av medicintekniska produkter diskuterade vi just Nordens regioners ambition att just vilja köpa mer miljömärkta produkter till sina egna verksamheter. Här tänker jag att detta perspektiv även kan inkluderas relativt lätt i olika tjänsteupphandlingar.

Genom att ställa krav på att vårdgivarna och andra tjänsteutförare köper in märkta produkter från tredjepartscertifierande märkningar kan oron för den ökade administrationen minska kraftigt. Granskning, kontroll och uppföljning har ju då skett av en annan oberoende märkningsorganisation.

Sen ska ju miljömärkta produkter inte blandas ihop med ett företags miljöledningssystem. Krav på ledningssystem ställs ju på hela företaget och är kan vara en bra grund för att säkerställa att en leverantör har rutiner och metoder på plats på en övergripande nivå. Men det betyder inte per automatik att företaget minskar sina utsläpp i tillräckligt stor utsträckning som behövs eller att det styr mot de produkter som skapar bäst miljönytta.

Något som rapporten bara kort nämner är ju ambulanstjänsterna som självklart är ute och åker en hel del, så här finns det ju en stark koppling till fordonens utsläpp. Men om vi vågar tittat bortom drivmedlet och koldioxidutsläppen från körandet. Vad finns i fordonen och vad har personalen på sig? Jo en massa sjukvårdsmateriel och arbetskläder som det går att ställa krav på för att minska våra gemensamma konsumtionsbaserade utsläpp.

Om målet och styrningen från organisationen är att mäta konsumtionsbaserade utsläpp, så blir det också väsentligt att beakta kravställning på till exempel ambulanspersonalens arbetskläder och sjukvårdsutrustning och material som företaget köper in och finns i fordonen.

Och här kommer vi kanske mer in på rapportens tredje förslag på åtgärd, det vill säga dialog och utvecklande krav istället för detaljerade krav. Syftet med detta är ju att över tid skapa en förändring och ändrat beteende till mer miljömässigt bättre varor som används i tjänsterna som upphandlas, utan att begränsa konkurrensen vid anbudstillfället.

Det kan ju även handla om ett avtalsvillkor som innebär att personalens arbetskläder ska lagas och repareras i första hand för att i andra hand gå till materialåtervinning. Men det är ju inte bara viktigt att ta hand om redan inköpta kläder, utan även säkerställa att nyinköp av kläder sker på ett hållbart sätt. Även här kan miljömärkta plagg eller textilier bli aktuellt som ett utvecklande avtalsvillkor under avtalstiden.

Så även om det ska upphandlas en vårdtjänst, hotell och konferenstjänster, eller andra typer av tjänster där det ingår varor för att utföra tjänsten så är det både relevant, möjligt och proportionerligt att ställa olika typer av miljökrav.

Så vad säger ni, ska vi börja vända trenden och öka hållbarhetskraven även i tjänsteupphandlingar?

För det går om man vill och börja gärna med att identifiera vilka varor/material eller andra hållbarhetsaspekter som ingår i olika tjänster. Till exempel är ju inte resor eller transporter relevant i alla tjänster och då blir heller inte drivmedelspåverkan för leverantörens interna resor relevant att ställa krav på. Så genom att börja identifiera vad det är som behövs för att utföra avtalet, då vet ni var ni ska börja prioritera vilka hållbarhetskrav som behöver ställas.

Och gör det tillsammans med era kollegor eller annan expertis. Forskning har visat det och rapporten lyfter fram att det är viktigt att ”organisera in” expertis inom hållbarhet i upphandlingsprocessen. För alla kan inte allt, men med många olika expertkunskaper kan vi nå väldigt långt om vi vågar lyssna på varandra.

Text: Lena Mårdh, hållbarhetsexpert inom offentlig upphandling och Projektledare på Miljömärkning Sverige AB (Svanen)

Kommentatorerna ansvarar för sina egna kommentarer

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Senaste inläggen

  • Väntan till i höst på nya direktiv
  • Tar plats som hedersmedlem
  • Upphandlingsmiss för 26 miljoner
  • Lotten föll – vinnaren hoppade av
  • Tre poddar för hängmattan

Lediga jobb

Norrköpings kommun söker inköps- och upphandlingsassistent

Verksjurister inom upphandling till Svenska kraftnät

Senior upphandlare inom entreprenad – Telge Inköp

Senaste nyheterna

Väntan till i höst på nya direktiv
Tar plats som hedersmedlem
Norrköpings kommun söker inköps- och upphandlingsassistent
Upphandlingsmiss för 26 miljoner
Avtalsuppföljning med AI | 19 november
Verksjurister inom upphandling till Svenska kraftnät
Lotten föll – vinnaren hoppade av
Tre poddar för hängmattan
Nätverken sommarbanner
Utbildningar sommarbanner
Tunt facit för brottsbekämpning
EUSveriges önskelista till EU
Reder ut statistiken
För stor fil företagets fel
“Lång ledighet inte alltid bäst”
Otillräcklig avtalsuppföljning urholkar vitets roll 
Polisanmäls efter kajupphandling
Elbussar ritade om upphandling
StrömmerDelad info ska stoppa oseriösa
Begär svar om intern upphandling
ANNONS FRÅN UPPHANDLING24

Så får du till bra entreprenadprojekt utan tvister

Utbildningen Entreprenadupphandling och AMA AF belyser missförstånd inom entreprenadjuridiken och ger konkreta exempel. Men den vill också förmå och uppmuntra deltagarna till att i större utsträckning själva läsa på och bilda sig en egen uppfattning om vad det faktiskt står om hur man använder AMA AF.

Mest visade inlägg

  • Tre poddar för hängmattan
  • Upphandlingsmiss för 26 miljoner
  • Lotten föll – vinnaren hoppade av
  • Tunt facit för brottsbekämpning
  • “Lång ledighet inte alltid bäst”
  • Sveriges önskelista till EU
  • Polisanmäls efter kajupphandling
  • Otillräcklig avtalsuppföljning urholkar vitets roll 
  • Reder ut statistiken
  • Väntan till i höst på nya direktiv

Läsarnas åsikter

Stefan : Lotten föll – vinnaren hoppade av
Vän av ordning trycker på min kärnpoäng. Anbuden var inte lika, eftersom det ena uppenbarligen inte var seriöst menat när…
Vän av ordning : Lotten föll – vinnaren hoppade av
Varför diskutera lottningen i detta fall istället för ett företag som lämnar anbud och som sen hoppar av pga "Företaget…
T.E : Polisanmäls efter kajupphandling
Ska bli oerhört intressant att se hur detta utvecklas. Ansvarig projektledare har skrivit en rapport som bifogades till ett ärende…
Stefan : Lotten föll – vinnaren hoppade av
Mja, att "upphandling fungerar" på det sättet är visserligen fakta, men i vilken typ av affärer är lottning en vettig…
Gammal i gamet : Sveriges önskelista till EU
Varje gång vi får ett nytt direktiv som implementeras under parollen "det ska bli enklare" så blir de mer komplext.…
M : Sveriges önskelista till EU
Alltid välkommet med förenklade regelverk och mindre administration. Lite ironiskt blir det trots allt att regeringen efter eget misslyckande passar…
Jenny : Lotten föll – vinnaren hoppade av
Lottning är en både rimlig och rättvis väg ut om anbuden inte går att särskilja på annat sätt. Jag hoppas…
Inköpare : UHM missade att rapportera
Håller med ovanstående fullt ut. Vi alla på den inköpsenhet jag jobbar på kämpar med att komma igenom tendsigns annonseringsmodul.…
Ellen Westberg : Ett saknat upphandlingskrav som kostar mer än pengar
Oerhört viktigt! Tack Misha!
Lena wannefors : Ett saknat upphandlingskrav som kostar mer än pengar
Superviktigt !!! Låt oss göra ett medborgarärende av detta ! Ett upprop som lämnas över till ?, Riksdag, Regering !!!!…

Höstens kurser

  • Kvalificerad entreprenad­upphandlare | 20-21 okt
  • AI för upphandlare | 5 nov
  • Kvalificerad IT-upphandlare | 10-11 nov
  • Säkerhetsskyddad upphandling | 12 nov
  • Robusta IT-avtal | 17 nov
  • Entreprenadupphandling och AMA AF | 18 nov
  • Leda upphandlingar effektivt | 25 nov
  • Dialogförfaranden | 26 nov
  • LOU på två dagar | 2-3 dec