Skip to content
  • Om oss
  • Kontakta oss
  • Nyhetsbrev
  • Annonsera
Upphandling24
  • Nyheter
    • Debatt
  • Karriär
    • Lönestatistik
    • Lediga jobb
    • Månadens profil
    • Platsannonsera
    • Student
    • Utbildningar
  • Konferens
  • Utbildning
    • AI för upphandlare
    • Avtalsförvaltning
    • Entreprenadupphandling och AMA AF
    • Kvalificerad entreprenadupphandlare
    • Kvalificerad IT-upphandlare
    • Leda upphandlingar effektivt
    • LOU på två dagar
    • Ramavtal
    • Robusta IT-avtal
    • Säkerhetsskyddad upphandling
  • Nätverk
    • Upphandlare
    • Avtalsuppföljning
    • Entreprenadupphandlare
    • IT-upphandlare
  • Om oss
    • Om oss
    • Kontakta oss
    • Nyhetsbrev
  • Annonsera
    • Annonsera
    • Platsannonsera

Vanliga misstag vid uteslutning av en misskötsam leverantör

Juridisk krönikaAtt delta i offentliga upphandlingar är ingen rättighet. Upphandlare har möjlighet att utesluta en leverantör från en upphandling, till exempel om en leverantör misskött ett tidigare offentligt kontrakt. Advokaten Martin Bogg och biträdande juristen Linn Torstensson, Advokatfirman Delphi, diskuterar hur du undviker vanliga fallgropar vid uteslutning av leverantörer.

| 2018-05-21
Martin Bogg och Linn Torstensson, Advokatfirman Delphi.

Nästan alla upphandlande myndigheter har någon gång varit med om att en leverantör offererat betydligt lägre priser än övriga anbudsgivare, för att sedan missköta sina förpliktelser när avtalet väl ska fullgöras.

Att offentliga kontrakt missköts drabbar inte bara myndigheten, utan även alla duktiga leverantörer som offererar realistiska priser. En leverantör som offererar ett realistiskt pris för att kunna utföra ett bra arbete kan gå miste om kontraktet på grund av detta.

Att regelmässigt utesluta misskötsamma leverantörer enligt 13 kap. 3 § 1 st. 3 p. eller 5 p. LOU i kommande offentliga upphandlingar kan hejda en sådan utveckling.

I vår rådgivning till upphandlande myndigheter uppkommer inte sällan frågan om möjligheterna att utesluta en viss leverantör som på ett eller annat sätt misskött sig. I mycket stora drag genomförs en uteslutning rent praktiskt enligt följande.

Först måste underlaget som visar att leverantören varit misskötsam sammanställas. Den misskötsamhet som avses är avtalsbrott, väsentliga eller systematiska, inte misskötsamhet i allmänhet.

Därefter ska leverantören få möjlighet att förklara sig över underlaget och uteslutningen som övervägs. Denna förklaring ska sedan bedömas av myndigheten. Om förklaringen bedöms som otillräcklig, kan beslut om uteslutning meddelas.

Tyvärr kan det ofta snabbt konstateras att en uteslutning inte är möjlig. Det absolut vanligaste skälet är att inga åtgärder eller dokumentering vidtagits under avtalsperioden med leverantören.

Trots avtalsbrott, ibland systematiska, har inga skriftliga varningar utfärdats, inga viten utgått och det existerar ingen dokumentation över bristerna som begåtts. I en sådan situation saknas underlag att sammanställa som visar att grund för uteslutning föreligger och en uteslutning blir därför inte möjlig.

Det är även mycket svårt, när den nya upphandlingen är ett stenkast bort, att börja vidta åtgärder enligt avtalet eller i efterhand dokumentera bristerna. Det blir sällan bra.

Den andra vanliga fallgropen är att leverantören visserligen inte sköter sig, men att misskötsamheten inte utgör ett tydligt avtalsbrott.

I en sådan situation blir en uteslutning inte heller möjlig. Detta eftersom leverantören gör det den ska enligt avtalet, eller det går i vart fall att inte att säga att leverantören inte gör det den ska enligt avtalet.

Att förutse alla tänkbara situationer som kan uppkomma under ett avtal är förstås inte möjligt. Vårt råd är i stället att kontinuerligt finjustera befintliga avtal inför varje upphandling. Har det uppkommit en situation där avtalet var otillräckligt, där skarpare skrivningar krävs, för genast in dessa i avtalsmallen.

Det är annars lätt hänt, när den nya upphandlingen ska genomföras och tiden är knapp, att använda det gamla avtalet oförändrat. Då hamnar myndigheten mycket lätt i samma situation även i den nya upphandlingen.

När avtalet, finjusterat och klart, är på plats måste åtgärder direkt vidtas om misskötsamhet upptäcks. Dokumentera bristerna direkt och skicka en skriftlig erinran. Därefter kan sanktionerna eskaleras vid behov. När den nya upphandlingen väl ska annonseras finns förhoppningsvis ett gediget underlag för uteslutning.

Samtliga parter, såväl upphandlande myndigheter som leverantörer, gagnas av att myndigheter slår vakt om offentliga kontrakts regleringar, vidtar åtgärder och utesluter leverantörer som inte sköter sig. Att delta i offentliga upphandlingar är ingen rättighet.

 

Läs mer: JuridikJuridisk krönika

Kommentatorerna ansvarar för sina egna kommentarer

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Senaste inläggen

  • Forskar om upphandling i krig
  • Bantad skolad ger ny upphandling
  • Svartlistning håller brottsliga företag borta
  • Reserverade kontrakt och hotet mot den fria konkurrensen
  • Halv S-seger om UE-tak

Lediga jobb

SiS söker en erfaren upphandlare som vill göra skillnad på riktigt!

Upphandlare till Statens inköpscentral på Kammarkollegiet

Upphandlingsjurist till Skånes Kommuner

Avtalscontroller med hållbarhetsfokus

Vi söker en samhällsintresserad upphandlare till vårt team

  • Strategiska inköpare till Nynäshamn kommun – två tjänster
  • Enköpings kommun söker strategisk inköpare/upphandlare

Senaste nyheterna

Mats BergmanForskar om upphandling i krig
Bantad skolad ger ny upphandling
Svartlistning håller brottsliga företag borta
Reserverade kontrakt och hotet mot den fria konkurrensen
Johan DanielssonHalv S-seger om UE-tak
Sidbyte skakar om i Säter
Henning RichardssonJagar goda affärer
Sofia Mårtensson“Uppfyller inte lagens krav”
LOU:s svåraste uppdrag?
NCC-byggeLyfter fram dolda rabatter
SiS söker en erfaren upphandlare som vill göra skillnad på riktigt!
Kinnarps v.49
KKV-förslag för ökad kvalitet
Upphandlare till Statens inköpscentral på Kammarkollegiet
AF:s leverantörer får grönt ljus
Nytt försök upphandla elreserv
KRÖNIKA: Avtalsuppföljning – kommunens “riktiga vinterdäck”
Blir du Årets inköpare?
GöteborgVill straffa för upphandlingsfel
Strategiska inköpare till Nynäshamn kommun – två tjänster
ANNONS FRÅN AFF

Aff ger struktur, trygghet och samsyn – därför väljer Micasa modellen

När Micasa Fastigheter började använda Aff för drygt tio år sedan var målet att skapa struktur, tydlighet och bättre samarbete med leverantörerna. Sedan dess har modellen blivit en självklar del av vardagen, och enligt inköpschefen Örjan Nilsson Rosvall har den gjort hela organisationen tryggare och mer effektiv.

Mest visade inlägg

  • LOU:s svåraste uppdrag?
  • KKV-förslag för ökad kvalitet
  • Vill straffa för upphandlingsfel
  • Får granska överdebitering
  • KRÖNIKA: Avtalsuppföljning – kommunens “riktiga vinterdäck”
  • “Uppfyller inte lagens krav”
  • Lyfter fram dolda rabatter
  • Nytt försök upphandla elreserv
  • Kräver dialog och uppföljning
  • Sidbyte skakar om i Säter

Läsarnas åsikter

Ebba Meland : Hitta din praktikplats med Upphandling24!
Hej, Mitt namn är Ebba Meland och jag studerar till Offentlig Inköpare på Yrgo. Inom ramen för min utbildning söker…
H : Konsulterna tog över Sigtuna
Ingen är väl förvånad? Och Sigtuna är knappast ensamma heller. Det är på tiden att detta börjar tas upp till…
Gustaf : KRÖNIKA: Avtalsuppföljning – kommunens “riktiga vinterdäck”
Arian, återigen bra och välskrivet. Det här med avtalsuppföljning är ju såklart synnerligen viktigt. Funderar en hel del själv hur…
Arian : KRÖNIKA: Avtalsuppföljning – kommunens “riktiga vinterdäck”
Alexander - Vi behöver inte vara överens. Har du någon konkret och bra feedback är du välkommen att kontakta mig.…
Alexander : KRÖNIKA: Avtalsuppföljning – kommunens “riktiga vinterdäck”
"För vinteravtal är som mjölk. De är som bäst när de är nyöppnade, men blir snabbt sura om man låter…
Richard : Kräver dialog och uppföljning
Välkomna in i matchen om man som myndighet inte redan jobbar så. Jag trodde det var en självklarhet att alla…
Senior : Kräver dialog och uppföljning
Intressant inspel av Ulrica. Jag tolkar det som att medlemmarna i Almega inte själva kan avgöra till vilket pris de…
Alexander : Kräver dialog och uppföljning
Vilket originellt och briljant inspel, tack Ulrica!
Optimisten : Får granska överdebitering
Börjar vi ana slutet på den sunkiga modellen med dolda rabatter/kickbacks - det vore ju verkligen på tiden! Bra jobbat…
Kemexperten : Från skog till hallar
Det är inspirerande att se satsningar som stärker föreningslivet och skapar långsiktiga möjligheter för både ungdomar och elitutövare. Möjligheten att…

Aktuella utbildningar

  • LOU på två dagar | 2-3 december
  • Säkerhetsskyddad upphandling | 4 december
  • Få fart på er avtals­förvaltning | 10 december (distans)
  • AI för upphandlare | 29 januari 2026
  • Kvalificerad entreprenad­upphandlare | 10-11 mars 2026
  • Leda upphandlingar effektivt | 12 mars 2026
  • Entreprenadupphandling och AMA AF | 27 april 2026
  • Kvalificerad IT-upphandlare | Våren 2026
  • Robusta IT-avtal | Våren 2026
  • Ramavtal – fördjupnings­kurs | Våren 2026