Skip to content
  • Om oss
  • Kontakta oss
  • Nyhetsbrev
  • Annonsera
Upphandling24
  • Nyheter
    • Debatt
  • Karriär
    • Lönestatistik
    • Lediga jobb
    • Månadens profil
    • Platsannonsera
    • Student
    • Utbildningar
  • Konferens
  • Utbildning
    • AI för upphandlare – distans
    • AI för upphandlare – på plats
    • Avtalsförvaltning
    • Entreprenadupphandling och AMA AF
    • Kvalificerad entreprenadupphandlare
    • Kvalificerad IT-upphandlare
    • Leda upphandlingar effektivt
    • LOU på två dagar
    • Ramavtal
    • Robusta IT-avtal
    • Säkerhetsskyddad upphandling
  • Nätverk
    • Upphandlare
    • Avtalsuppföljning
    • Entreprenadupphandlare
    • IT-upphandlare
  • Om oss
    • Om oss
    • Kontakta oss
    • Nyhetsbrev
  • Annonsera
    • Annonsera
    • Platsannonsera

Det här är ett offentligt kontrakt vid interna köp

RättsfallsanalysSara-Li Olovsson och Ingrid Sandstedt, Advokatfirman Delphi, refererar en ny dom från EU-domstolen som rör frågan om möjligheten för upphandlande myndigheter att göra interna köp. Ett undantag från upphandlingsskyldighet är det så kallade Teckalundantaget.

| 2014-06-09

1. Fakta i målet

Det polytekniska universitetet i Hamburg, Technische Universität Hamburg-Harburg, hade, utan att tillämpa ett anbudsförfarande, tilldelat Hochschul-Informations-System GmbH, HIS, ett kontrakt avseende databehandlingssystem för högskoleadministration. 

Universitetet är en upphandlande myndighet. Den delen av universitetet som sysslar med inköp av varor och tjänster kontrolleras av den tyska delstaten Hamburg. HIS å andra sidan är ett privaträttsligt företag som ägs av förbundsstaten och ett antal tyska delstater, däribland delstaten Hamburg som även kontrollerar en del av universitetet. 

Tvisten som uppstått rör om universitetet har haft rätt att direkttilldela HIS ett kontrakt utan att tillämpa ett anbudsförfarande, och närmare bestämt om kontraktet mellan universitetet och HIS är ett offentligt kontrakt som omfattas av reglerna om offentlig upphandling.

2. Domstolens bedömning

EU-domstolen konstaterade att alla undantag från skyldigheten att öppna upp förkonkurrens ska tillämpas strikt. Ett undantag från upphandlingsskyldighet är det s.k. in house-undantaget (i Sverige ofta benämnt som Teckal-undantaget). Enligt EU-domstolen är Teckal-
undantaget motiverat av att upphandlande myndigheter ska ha möjlighet att utföra uppgifter med egna medel internt. Detta undantag kan även omfatta situationer där avtalsparten, i förhållande till den upphandlande myndigheten, är en fristående juridisk person.

Förutsättningen för att tillämpa undantaget är att den upphandlande myndigheten utövar en kontroll över den fristående juridiska personen som motsvarar den kontroll som den utövar över sin egen förvaltning, och att den fristående juridiska personen utför huvuddelen av sin verksamhet tillsammans med den eller de upphandlande myndigheter som äger den fristående juridiska personen.

Vad som avses med ”motsvarande kontroll” är möjligheten att utöva ett bestämmande inflytande i fråga om både de strategiska målen för den enhet som tilldelats kontraktet och dess viktiga beslut samt att den upphandlande myndighetens kontroll ska vara effektiv, strukturell och funktionell. En sådan motsvarande kontroll kan utövas gemensamt med flera offentliga myndigheter som tillsammans äger den fristående juridiska personen.

I detta fall var det tydligt att det inte finns något kontrollförhållande mellan universitetet och HIS. Universitetet äger nämligen inte någon andel i HIS och har inte heller någon ledamot i dess kontrollorgan. Det förelåg därför inte, enligt EU-domstolen, något internt samband mellan universitetet och HIS som gör att undantaget blev tillämpligt.

EU-domstolen fann även att delstaten Hamburg inte hade möjlighet att utöva någon ”motsvarande kontroll” över universitetet. Kontrollen som delstaten Hamburg utövade var endast kontroll över den delen av universitetets verksamhet som rör inköp och ingen kontroll över den delen av verksamheten som rör undervisning och forskning där Universitetet hade en stor självständighet.

Eftersom delstaten Hamburg inte utövade en kontroll över universitetet saknas skäl för EU-domstolen att bedöma om det var möjligt för universitetet att tillämpa in house-undantaget horisontellt, dvs. tilldela kontraktet till HIS på den grunden att delstaten Hamburg skulle utöva en motsvarande kontroll över både universitetet och HIS.

EU-domstolen ansåg därför att ett kontrakt avseende leverans av varor, som ingås mellan å ena sidan universitet som är en upphandlande myndighet och som på området för inköp av varor och tjänster kontrolleras av delstaten Hamburg, och å andra sidan det privaträttsliga företaget HIS som ägs av förbundsstaten samt tyska delstater, däribland delstaten Hamburg, utgjorde ett offentligt kontrakt i den mening som avses i upphandlingsdirektivet och därför omfattades av reglerna om tilldelning av offentliga kontrakt enligt direktivet.

3. Analys

Huvudregeln är att alla köp av varor, tjänster och byggentreprenader som görs av en upphandlande myndighet ska föregås av upphandling, i enlighet med LOU. Detta gäller i förhållande till alla leverantörer, dvs. även närstående företag, exempelvis helägda dotterbolag eller dotterdotterbolag. Detsamma gäller som huvudregel om något av dessa dotterbolag eller dotterdotterbolag köper tjänster, varor eller byggentreprenader av varandra eller av den kontrollerande myndigheten.

Från denna huvudregel finns dock ett antal undantag. Ett av dessa undantag är det som framgår av bestämmelserna i 2 kap. 10 a § LOU, och som innebär att vissa upphandlande myndigheters köp från närstående företag är undantagna från upphandlingsskyldighet om vissa kriterier är uppfyllda.

Undantaget för köp från närstående företag, så kallad in-house providing, baseras på EU-domstolens praxis i Teckalmålet och ett 30-tal därpå följande avgöranden. Bestämmelsen i 2 kap. 10 a § LOU kallas av denna anledning ofta för Teckal-undantaget och är utformad i syfte att LOU ska kunna tillämpas i enlighet med EU-domstolens befintliga och framtida rättspraxis på området.

Undantaget innebär att bestämmelserna i LOU inte behöver iakttas då det avtal som ingås sluts mellan en upphandlande myndighet och en leverantör som är en juridisk person som den upphandlande myndigheten helt eller delvis äger och då följande omständigheter föreligger.

1. Den upphandlande myndigheten utövar en kontroll över den juridiska personen som motsvarar den som myndigheten utövar över sin egen förvaltning (kontrollkriteriet).

2. I fall då den juridiska personen även utför verksamhet tillsammans med någon annan än den upphandlande myndigheten, att denna verksamhet endast är av marginell karaktär (verksamhetskriteriet).

Den förmodligen vanligaste formen av tillämpning av Teckalundantaget är att en upphandlande myndighet som kontrollerar en fristående juridisk person köper av den kontrollerade enheten. Det förkommer dock att en s.k. omvänd tilldelning sker, dvs. när den kontrollerade juridiska personen är en upphandlande myndighet, och myndigheten tilldelar ett kontrakt till den kontrollerande upphandlande myndigheten.

Så som EU-domstolen resonerar i mål C-15/13 förkommer även s.k. horisontell tilldelning, dvs. när systerbolag i en koncern tilldelar kontrakt till varandra. Att undantaget skulle vara tillämpligt i det fallet förutsätter att den kontrollerande enheten utövar tillräcklig kontroll över båda bolagen och dessa båda bolag bedriver huvuddelen av sin verksamhet gentemot den kontrollerande enheten på det sätt som verksamhetskriteriet kräver. Horisontell tilldelning belyses också i EU-domstolens avgörande i mål C-182/11 och C-183/11 Econord.

Europaparlamentet har nyligen antagit nya direktiv för upphandling vilka, till skillnad från tidigare upphandlingsdirektiv, innehåller en kodifiering av Teckal-undantaget, se artikel 12 i Europaparlamentets och Rådets direktiv 2014/24/EU av den 26 februari 2014 om offentlig upphandling och om upphävande av direktiv 2004/18/EG.

Av artikel 12 i de nya direktiven är det helt tydligt angivet att Teckal-undantaget även omfattar situationer ”när den kontrollerade juridiska personen är en upphandlande myndighet, och myndigheten tilldelar ett kontrakt till den kontrollerande upphandlande myndigheten”, dvs. omvänd tilldelning. De nya direktiven ska genomföras i svensk rätt senast under våren 2016.

4. Målnummer och domstol

EU-domstolens dom den 8 maj 2014 i mål C-15/13

5. Sammanfattning

EU-domstolen har i mål C-15/13 ytterligare preciserat begreppet ”offentligt kontrakt” i samband med interna köp och i vilka fall Teckalundantaget kan tillämpas. För att det s.k. kontrollkriteriet ska anses uppfyllt krävs att den kontrollerande enheten kontrollerar mer än bara en begränsad del av den kontrollerade enheten.
 

Läs mer: JuridikRättsfallsanalys Advokatfirman DelphiEconordHochschulIngrid SandstedtLi OlovssonLouTeckal

Redaktionen

red@uh24.se

Kommentatorerna ansvarar för sina egna kommentarer

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Senaste inläggen

  • Ny lag ska skydda kommunerna
  • Tillbaka i allmänhetens tjänst
  • Kompetens ett ämne för riksdagen
  • Bryter med NCC
  • Regioner slipper punga ut

Lediga jobb

SiS söker en upphandlare (tillsvidareanställning)

Fortifikationsverket söker upphandlare varor och tjänster – Eskilstuna

Botkyrka kommun söker kategoriledare till Inköpsenheten

  • Affärsdriven strategisk inköpare inom offentlig upphandling och utveckling till Arbetsförmedlingen

Senaste nyheterna

Ny lag ska skydda kommunerna
SiS söker en upphandlare (tillsvidareanställning)
Tillbaka i allmänhetens tjänst
Kompetens ett ämne för riksdagen
Bryter med NCC
Regioner slipper punga ut
EU:s upphandling kan bli bromskloss i den digitala ekonomin
Därför dissas offentliga affärer
Borde ha annonserat bekämpning
Pionjärer på torkade blommor
HD prövar inte muthärvan
Lättare stoppa ojust konkurrens
Regionerna bäst på beredskap
Ser potential i gamla möbler
UHM: så kan “trösklarna” sänkas
Kammarrätten i GöteborgSaftig efterräkning för Cosmic
Pushar för idéburet
Kräver balanserade villkor
Kravbibliotek gör regionen mer robust
Långt kvar till effektiva inköp
ANNONS FRÅN INDUS OCH EXPANDIA

Guide: Upphandla moduler

Upphandling24 har tillsammans med bolag i branschen tagit fram en guide för att upphandla moduler. Här får du tips och råd från upphandlare, leverantörer och jurister. Ladda ner kostnadsfritt >

Mest visade inlägg

  • Bryter med NCC
  • Tillbaka i allmänhetens tjänst
  • Regioner slipper punga ut
  • EU:s upphandling kan bli bromskloss i den digitala ekonomin
  • Därför dissas offentliga affärer
  • Pionjärer på torkade blommor
  • Lättare stoppa ojust konkurrens
  • Kompetens ett ämne för riksdagen
  • Borde ha annonserat bekämpning
  • HD prövar inte muthärvan

Läsarnas åsikter

Kalle G : Regioner slipper punga ut
Oj oj oj, hur mycket pengar har det rört sig om under borden?
Anonym : Regioner slipper punga ut
Det var nog den dummaste artikel och uttalande och slutsatser jag läst på upphandling24. Vart tror regionrådet i Dalarna, Konkurrensverket…
Anonym : Bryter med NCC
Från 700 miljoner till 2000 miljoner behöver man inte "killgissa" för att förstå att det är galet fel.
M : Kompetens ett ämne för riksdagen
Handlar även om bemanning, inköp och upphandling är inte något prioriterat område hos många kommuner och bolag, vilket leder till…
Martin Jungmann : Regioner slipper punga ut
Eller annan kund i nästa upphandling eller avtal.
Lena : Kompetens ett ämne för riksdagen
Även om mycket skulle behöva justeras i upphandlingsreglerna är det också viktigt att använda de möjligheter vingar idag. T.ex. möjligheten…
Jojje : Bryter med NCC
Många "killgissningar". Vi utomstående har för lite information för att kunna uttala oss om detta. Två år behöver inte vara…
Bo hansson : Bryter med NCC
Att man aldrig lär sig att sk samverkansentreprenader oftast blir dyrare. Vinnare är alltid entreprenören. Behövs bättre beställarkompetens i vissa…
Gunnar Pettersson : Regioner slipper punga ut
Cambio betalar, hmmm.... det är tillslut alltid kunden som betalar!
Svenne : Regioner slipper punga ut
Märkligt i sammanhanget att vitet utgått med hänvisning till otillåten upphandling. Men inget krav att ny upphandling ska genomföras från…