Skip to content
  • Om oss
  • Kontakta oss
  • Nyhetsbrev
  • Annonsera
Upphandling24
  • Nyheter
    • Debatt
  • Karriär
    • Lönestatistik
    • Lediga jobb
    • Månadens profil
    • Platsannonsera
    • Student
    • Utbildningar
  • Konferens
  • Utbildning
    • AI för upphandlare
    • Avtalsförvaltning
    • Entreprenadupphandling och AMA AF
    • Kvalificerad entreprenadupphandlare
    • Kvalificerad IT-upphandlare
    • Leda upphandlingar effektivt
    • LOU på två dagar
    • Ramavtal
    • Robusta IT-avtal
    • Säkerhetsskyddad upphandling
  • Nätverk
    • Upphandlare
    • Avtalsuppföljning
    • Entreprenadupphandlare
    • IT-upphandlare
  • Om oss
    • Om oss
    • Kontakta oss
    • Nyhetsbrev
  • Annonsera
    • Annonsera
    • Platsannonsera

Ger regionerna ris och ros

Regionernas gemensamma upphandling av hyrpersonal möts av blandade reaktioner – från bojkotthot till en mer försonlig ton sedan vissa hänsyn tagits till krav från branschorganisationer och fackföreningar.

| 2022-04-28
Eva Brunnberg, Dedicare, och Sofia Rydgren Stale, Läkarförbundet. Foto: Dedicare respektive Stina Stjernkvist.

Upphandlingen annonserades i måndags med sikte på avtalsstart 1 november i år för det gigantiska ramavtalet. Västra Götalandsregionen, VGR, har som upphandlande myndighet – i samverkan med övriga 20 regioner – angett 29 miljarder kronor som takvärde.

En ettårig karensbestämmelse – jämfört med sex månader som standard idag – och lägre ersättningsnivåer tillhör de mer svårsmälta delarna i villkoren för leverantörsmarknaden och berörda fackförbund.

Dedicare har idag bemanningsavtal med 17 regioner och vd Eva Brunnberg har tidigare varit kritisk mot de utkast som VGR presenterat i dialogfasen.

Om den slutliga utformningen säger hon:

-Sammantaget försämras villkoren för leverantör på flera områden – lägre ersättning, skärpta vitesklausuler och längre karens på tolv månader. Risken är att regionerna får svårt att hyra in tillräckliga resurser med det nya ramavtalet, säger Eva Brunnberg.

-På Dedicare kommer i nu att grundligt analysera dokumenten inför ett beslut om vi tänker lämna anbud. Självfallet är det så att vi vill fortsätta jobba med regionerna som de största köparna på marknaden men vi behöver vara säkra på att vi kan teckna avtal att leva och leverera på.

Hon tycker ändå att det finns glädjande inslag i utformningen av upphandlingen där VGR lyssnat på leverantörssynpunkter.

-Det gäller ska-krav om att leverantörer måste stå för pensions- och försäkringsinbetalningar och det välkomnar Dedicare, som alltid använt kollektivavtal, för att få en sund konkurrens.

-Vi har även fått ett visst gehör för att ersättningsnivåerna måste upp – från ursprungliga 500 kronor till 560 kronor per timme exempelvis som lägsta ersättning. Men det är fortfarande så att nivåerna ligger lågt jämfört med de avtal som gäller i branschen idag, säger Eva Brunnberg.

Även branschorganisationen Kompetensföretagen ser positiva delar.

-Det är glädjande att regionerna har behållit de arbetsrättsliga villkoren i upphandlingsunderlaget, Jag tror att det kommer att vara positivt på både kort och lång sikt. Vi har länge efterfrågat detta som likabehandlingsgrund på marknaden, säger Kompetensföretagens ordförande Eva Domanders.

Läkarförbundet anser att regionerna och SKR bortser från en grundproblematik som öppnar för behov av hyrpersonal.

-SKR har en ovilja att se verkligheten och den bakgrund som gjort att anställning i regionen inte är tillräckligt attraktiv. Grundfrågan är dålig arbetsmiljö och villkor. Vill regionerna på allvar minska beroendet av inhyrd personal måste de fokusera på bättre arbetsvillkor och en bättre arbetsmiljö, säger Sofia Rydgren Stale, ordförande i Läkarförbundet.

Fackförbunden är särskilt kritiska mot den fördubblade karenstiden, någonting som Vårdförbundet kritiserat tidigare.

-Ett års karenstid är det sämsta med upphandlingen. Det kommer att kraftigt inskränka den fria rörligheten på läkarnas arbetsmarknad, säger Sofia Rydgren Stale.

Hon är också tveksam till den nya ersättningsmodellen med timersättning för läkare från 770 kronor.

 -Den läkare som tillfälligt arbetar som bemanningsanställd i en annan del av landet än där man bor har högre omkostnader, det behöver kunna påverka ersättningen. Ersättningsnivåerna riskerar därför att bli problematiska, utan möjlighet till flexibilitet kan det slå hårt mot bemanningen i vissa regioner.

Längst i kritiken mot ramavtalslösningen går sjuksköterskan Milo Bescher, som blivit en viktig opinionsbildare kring frågan genom inlägg på sociala medier och intervjuer.

Han ser ramavtalet som ett försök av SKR att avtala bort den fria arbetsmarknaden för sjuksköterskor och har manat till anbudsbojkott i ett upprop med namninsamling.

Läs mer: DedicareHyrläkareHyrsjuksköterskorKompetensföretagenSveriges LäkarförbundVårdförbundetVgr

Fredrik Mårtensson

fredrik@upphandling24.se

Kommentatorerna ansvarar för sina egna kommentarer

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Senaste inläggen

  • Svartlistning håller brottsliga företag borta
  • Reserverade kontrakt och hotet mot den fria konkurrensen
  • Halv S-seger om UE-tak
  • Sidbyte skakar om i Säter
  • Jagar goda affärer

Lediga jobb

SiS söker en erfaren upphandlare som vill göra skillnad på riktigt!

Upphandlare till Statens inköpscentral på Kammarkollegiet

Upphandlingsjurist till Skånes Kommuner

Avtalscontroller med hållbarhetsfokus

Vi söker en samhällsintresserad upphandlare till vårt team

  • Strategiska inköpare till Nynäshamn kommun – två tjänster
  • Enköpings kommun söker strategisk inköpare/upphandlare

Senaste nyheterna

Svartlistning håller brottsliga företag borta
Reserverade kontrakt och hotet mot den fria konkurrensen
Johan DanielssonHalv S-seger om UE-tak
Sidbyte skakar om i Säter
Henning RichardssonJagar goda affärer
Sofia Mårtensson“Uppfyller inte lagens krav”
LOU:s svåraste uppdrag?
NCC-byggeLyfter fram dolda rabatter
SiS söker en erfaren upphandlare som vill göra skillnad på riktigt!
Kinnarps v.49
KKV-förslag för ökad kvalitet
Upphandlare till Statens inköpscentral på Kammarkollegiet
AF:s leverantörer får grönt ljus
Nytt försök upphandla elreserv
KRÖNIKA: Avtalsuppföljning – kommunens “riktiga vinterdäck”
Blir du Årets inköpare?
GöteborgVill straffa för upphandlingsfel
Strategiska inköpare till Nynäshamn kommun – två tjänster
Kräver dialog och uppföljning
Får granska överdebitering
ANNONS FRÅN AFF

Aff ger struktur, trygghet och samsyn – därför väljer Micasa modellen

När Micasa Fastigheter började använda Aff för drygt tio år sedan var målet att skapa struktur, tydlighet och bättre samarbete med leverantörerna. Sedan dess har modellen blivit en självklar del av vardagen, och enligt inköpschefen Örjan Nilsson Rosvall har den gjort hela organisationen tryggare och mer effektiv.

Mest visade inlägg

  • KKV-förslag för ökad kvalitet
  • LOU:s svåraste uppdrag?
  • Vill straffa för upphandlingsfel
  • Får granska överdebitering
  • KRÖNIKA: Avtalsuppföljning – kommunens “riktiga vinterdäck”
  • “Uppfyller inte lagens krav”
  • Lyfter fram dolda rabatter
  • Kräver dialog och uppföljning
  • Nytt försök upphandla elreserv
  • AF:s leverantörer får grönt ljus

Läsarnas åsikter

Ebba Meland : Hitta din praktikplats med Upphandling24!
Hej, Mitt namn är Ebba Meland och jag studerar till Offentlig Inköpare på Yrgo. Inom ramen för min utbildning söker…
H : Konsulterna tog över Sigtuna
Ingen är väl förvånad? Och Sigtuna är knappast ensamma heller. Det är på tiden att detta börjar tas upp till…
Gustaf : KRÖNIKA: Avtalsuppföljning – kommunens “riktiga vinterdäck”
Arian, återigen bra och välskrivet. Det här med avtalsuppföljning är ju såklart synnerligen viktigt. Funderar en hel del själv hur…
Arian : KRÖNIKA: Avtalsuppföljning – kommunens “riktiga vinterdäck”
Alexander - Vi behöver inte vara överens. Har du någon konkret och bra feedback är du välkommen att kontakta mig.…
Alexander : KRÖNIKA: Avtalsuppföljning – kommunens “riktiga vinterdäck”
"För vinteravtal är som mjölk. De är som bäst när de är nyöppnade, men blir snabbt sura om man låter…
Richard : Kräver dialog och uppföljning
Välkomna in i matchen om man som myndighet inte redan jobbar så. Jag trodde det var en självklarhet att alla…
Senior : Kräver dialog och uppföljning
Intressant inspel av Ulrica. Jag tolkar det som att medlemmarna i Almega inte själva kan avgöra till vilket pris de…
Alexander : Kräver dialog och uppföljning
Vilket originellt och briljant inspel, tack Ulrica!
Optimisten : Får granska överdebitering
Börjar vi ana slutet på den sunkiga modellen med dolda rabatter/kickbacks - det vore ju verkligen på tiden! Bra jobbat…
Kemexperten : Från skog till hallar
Det är inspirerande att se satsningar som stärker föreningslivet och skapar långsiktiga möjligheter för både ungdomar och elitutövare. Möjligheten att…

Aktuella utbildningar

  • LOU på två dagar | 2-3 december
  • Säkerhetsskyddad upphandling | 4 december
  • Få fart på er avtals­förvaltning | 10 december (distans)
  • AI för upphandlare | 29 januari 2026
  • Kvalificerad entreprenad­upphandlare | 10-11 mars 2026
  • Leda upphandlingar effektivt | 12 mars 2026
  • Entreprenadupphandling och AMA AF | 27 april 2026
  • Kvalificerad IT-upphandlare | Våren 2026
  • Robusta IT-avtal | Våren 2026
  • Ramavtal – fördjupnings­kurs | Våren 2026