Skip to content
  • Om oss
  • Kontakta oss
  • Nyhetsbrev
  • Annonsera
Upphandling24
  • Nyheter
    • Debatt
  • Karriär
    • Lönestatistik
    • Lediga jobb
    • Månadens profil
    • Platsannonsera
    • Student
    • Utbildningar
  • Konferens
  • Utbildning
    • AI för upphandlare
    • Avtalsförvaltning
    • Entreprenadupphandling och AMA AF
    • Kvalificerad entreprenadupphandlare
    • Kvalificerad IT-upphandlare
    • Leda upphandlingar effektivt
    • LOU på två dagar
    • Ramavtal
    • Robusta IT-avtal
    • Säkerhetsskyddad upphandling
  • Nätverk
    • Upphandlare
    • Avtalsuppföljning
    • Entreprenadupphandlare
    • IT-upphandlare
  • Om oss
    • Om oss
    • Kontakta oss
    • Nyhetsbrev
  • Annonsera
    • Annonsera
    • Platsannonsera

Högre priser med “krigsparagraf”

Stor osäkerhet om ”krigsparagrafen” för byggentreprenader hämmar bostadsbyggandet. Det anser Sveriges Allmännytta med en redovisning av nya kontraktspriser som parterna kommit överens om i 29 projekt.

| 2023-01-03
Sofia Hansdotter
Sofia Hansdotter, Sveriges Allmännytta.

Det är den eventuella rätten till justerade priser enligt byggbranschens standardavtal för entreprenader, AB 04/ABT 06, som det nu förhandlas om mellan många beställare och byggföretag.

Avtalens kapitel 6, paragraf 3, öppnar för justering av avtalade priser i fall av krig eller annat krisförhållande som ”väsentligt påverkar hela kostnaden för entreprenaden”.

– Det finns inga tydliga riktlinjer i vad som utgör vad som egentligen är en väsentlig prisjustering. Osäkerheten gör att det blir stopp i många byggprojekt innan man ens har börjat, säger Sofia Hansdotter, nyproduktionsexpert på Sveriges Allmännytta.

I rapporten Onormala prishöjningar i byggandet lyfter Sveriges Allmännytta, som representerar omkring 300 kommunägda bostadsföretag, användandet av den så kallade krigsparagrafen.

I 44 procent av fallen har entreprenörerna aviserat att man vill höja det överenskomna priset med hänvisning till ökade byggmaterialkostnader som en följd av pandemin och kriget i Ukraina.

De begärda prisökningarna ligger inom ett stort spann – från mindre än en procent till närmare 30 procent.

Krigsparagrafen nyttjas särskilt mycket för de ramavtalsupphandlade Kombohus som Sveriges Allmännytta erbjuder där förhandlingar varit aktuella i 16 av 23 projekt.

Sveriges Allmännytta redovisar även byggprojekt där det finns överenskommelser om nya kontraktspriser med krigsparagrafen som grund.

Totalt handlar det om 29 projekt med ett höjt kontraktspris på mellan 0,5 och 26 procent. I 21 av fallen handlar det om mindre än 10 procent.

I rapporten – som bygger på en enkät som gick ut under hösten med svar från 161 bostadsföretag – ges en bild av en högst rörig situation där diskussionerna mellan parterna om ”6:3” tar lång tid ”eftersom det råder oklarhet kring vad som ska bevisas och hur”.

Branschorganisationen Byggföretagen har i ett dokument redovisat sin syn på möjligheterna till prisjusteringar.

Sveriges Allmännytta menar att osäkerheten bidrar till att dämpa bostadsbyggandet och där enkätsvaren visar att hälften av företagen kommer att dra ner på  projekt under 2023.

Även Boverket varnar för ett dystert 2023 i form av kraftig inbromsning av bostadsbyggandet. Myndighetens prognos är byggstart för 33 000 bostäder under året – att jämföra med 71 500 under 2021.

Sveriges Allmännyttas huvudförslag för att möta utvecklingen är undantag från LOU med en omstridd bedömning att det kan minska byggkostnaderna med ungefär tio procent.

Frågan kan bli högaktuell under vårriksdagen sedan Socialdemokraterna ställt sig bakom ”Exit LOU”.

Annons

Är du sugen på att fördjupa dig inom offentlig upphandling av entreprenader? Upphandling24 arrangerar en populär kurs för dig oavsett om du redan arbetar som entreprenadupphandlare eller om du är upphandlare inom andra områden. Läs mer här!

Läs mer: Entreprenad "Krigsparagraf"BoverketByggföretagenLOU-undantagSofia HansdotterSveriges allmännytta

Fredrik Mårtensson

fredrik@upphandling24.se

Kommentatorerna ansvarar för sina egna kommentarer

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Senaste inläggen

  • Svartlistning håller brottsliga företag borta
  • Reserverade kontrakt och hotet mot den fria konkurrensen
  • Halv S-seger om UE-tak
  • Sidbyte skakar om i Säter
  • Jagar goda affärer

Lediga jobb

SiS söker en erfaren upphandlare som vill göra skillnad på riktigt!

Upphandlare till Statens inköpscentral på Kammarkollegiet

Upphandlingsjurist till Skånes Kommuner

Avtalscontroller med hållbarhetsfokus

Vi söker en samhällsintresserad upphandlare till vårt team

  • Strategiska inköpare till Nynäshamn kommun – två tjänster
  • Enköpings kommun söker strategisk inköpare/upphandlare

Senaste nyheterna

Svartlistning håller brottsliga företag borta
Reserverade kontrakt och hotet mot den fria konkurrensen
Johan DanielssonHalv S-seger om UE-tak
Sidbyte skakar om i Säter
Henning RichardssonJagar goda affärer
Sofia Mårtensson“Uppfyller inte lagens krav”
LOU:s svåraste uppdrag?
NCC-byggeLyfter fram dolda rabatter
SiS söker en erfaren upphandlare som vill göra skillnad på riktigt!
Kinnarps v.49
KKV-förslag för ökad kvalitet
Upphandlare till Statens inköpscentral på Kammarkollegiet
AF:s leverantörer får grönt ljus
Nytt försök upphandla elreserv
KRÖNIKA: Avtalsuppföljning – kommunens “riktiga vinterdäck”
Blir du Årets inköpare?
GöteborgVill straffa för upphandlingsfel
Strategiska inköpare till Nynäshamn kommun – två tjänster
Kräver dialog och uppföljning
Får granska överdebitering
ANNONS FRÅN AFF

Aff ger struktur, trygghet och samsyn – därför väljer Micasa modellen

När Micasa Fastigheter började använda Aff för drygt tio år sedan var målet att skapa struktur, tydlighet och bättre samarbete med leverantörerna. Sedan dess har modellen blivit en självklar del av vardagen, och enligt inköpschefen Örjan Nilsson Rosvall har den gjort hela organisationen tryggare och mer effektiv.

Mest visade inlägg

  • KKV-förslag för ökad kvalitet
  • LOU:s svåraste uppdrag?
  • Vill straffa för upphandlingsfel
  • Får granska överdebitering
  • KRÖNIKA: Avtalsuppföljning – kommunens “riktiga vinterdäck”
  • “Uppfyller inte lagens krav”
  • Lyfter fram dolda rabatter
  • Kräver dialog och uppföljning
  • Nytt försök upphandla elreserv
  • AF:s leverantörer får grönt ljus

Läsarnas åsikter

Ebba Meland : Hitta din praktikplats med Upphandling24!
Hej, Mitt namn är Ebba Meland och jag studerar till Offentlig Inköpare på Yrgo. Inom ramen för min utbildning söker…
H : Konsulterna tog över Sigtuna
Ingen är väl förvånad? Och Sigtuna är knappast ensamma heller. Det är på tiden att detta börjar tas upp till…
Gustaf : KRÖNIKA: Avtalsuppföljning – kommunens “riktiga vinterdäck”
Arian, återigen bra och välskrivet. Det här med avtalsuppföljning är ju såklart synnerligen viktigt. Funderar en hel del själv hur…
Arian : KRÖNIKA: Avtalsuppföljning – kommunens “riktiga vinterdäck”
Alexander - Vi behöver inte vara överens. Har du någon konkret och bra feedback är du välkommen att kontakta mig.…
Alexander : KRÖNIKA: Avtalsuppföljning – kommunens “riktiga vinterdäck”
"För vinteravtal är som mjölk. De är som bäst när de är nyöppnade, men blir snabbt sura om man låter…
Richard : Kräver dialog och uppföljning
Välkomna in i matchen om man som myndighet inte redan jobbar så. Jag trodde det var en självklarhet att alla…
Senior : Kräver dialog och uppföljning
Intressant inspel av Ulrica. Jag tolkar det som att medlemmarna i Almega inte själva kan avgöra till vilket pris de…
Alexander : Kräver dialog och uppföljning
Vilket originellt och briljant inspel, tack Ulrica!
Optimisten : Får granska överdebitering
Börjar vi ana slutet på den sunkiga modellen med dolda rabatter/kickbacks - det vore ju verkligen på tiden! Bra jobbat…
Kemexperten : Från skog till hallar
Det är inspirerande att se satsningar som stärker föreningslivet och skapar långsiktiga möjligheter för både ungdomar och elitutövare. Möjligheten att…

Aktuella utbildningar

  • LOU på två dagar | 2-3 december
  • Säkerhetsskyddad upphandling | 4 december
  • Få fart på er avtals­förvaltning | 10 december (distans)
  • AI för upphandlare | 29 januari 2026
  • Kvalificerad entreprenad­upphandlare | 10-11 mars 2026
  • Leda upphandlingar effektivt | 12 mars 2026
  • Entreprenadupphandling och AMA AF | 27 april 2026
  • Kvalificerad IT-upphandlare | Våren 2026
  • Robusta IT-avtal | Våren 2026
  • Ramavtal – fördjupnings­kurs | Våren 2026