Skip to content
  • Om oss
  • Kontakta oss
  • Nyhetsbrev
  • Annonsera
Upphandling24
  • Nyheter
    • Debatt
  • Karriär
    • Lönestatistik
    • Lediga jobb
    • Månadens profil
    • Platsannonsera
    • Student
    • Utbildningar
  • Konferens
  • Utbildning
    • AI för upphandlare
    • Avtalsförvaltning
    • Entreprenadupphandling och AMA AF
    • Kvalificerad entreprenadupphandlare
    • Kvalificerad IT-upphandlare
    • Leda upphandlingar effektivt
    • LOU på två dagar
    • Ramavtal
    • Robusta IT-avtal
    • Säkerhetsskyddad upphandling
  • Nätverk
    • Upphandlare
    • Avtalsuppföljning
    • Entreprenadupphandlare
    • IT-upphandlare
  • Om oss
    • Om oss
    • Kontakta oss
    • Nyhetsbrev
  • Annonsera
    • Annonsera
    • Platsannonsera

Konsten att säga upp sig snyggt

KarriärDet är många som skräms av tanken på att säga tack och hej till sin arbetsplats, kollegorna, och inte minst sin chef, menar Angelica Gustafsson, rekryterare på Randstad. Som tur är har hon tipsen på hur du gör det så smärtfritt som möjligt.

| 2020-06-11

Att säga upp sig är skrämmande – inte minst eftersom du som anställd är i en beroendeställning gentemot din arbetsgivare. Angelica Gustafsson, rekryterare på Randstad, delar med sig av hur du lämnar dig själv, dina kollegor och chefen med en känsla av att det trots allt blev så bra det kunde.

Lämna med goda relationer i bagaget

För många grundar sig oron i att relationen till arbetsgivaren ska skadas, och hur man ska kunna gå vidare med goda referenser i ryggen.

– Referenser är viktigt att tänka på, men det är inte vad som kommer att fälla avgörandet när du söker jobb i framtiden. Referenstagningen kommer ganska sent i processen. Som rekryterare har jag i det läget redan träffat kandidaten och bildat min egen uppfattning, och arbetsgivaren har ofta bestämt sig för att det är en person man vill satsa på, säger Angelica och fortsätter:

– Med det sagt är det dock viktigt att alltid försöka lämna en arbetsgivare med så goda relationer som möjligt, du vet aldrig när era vägar kommer att korsas igen.

Förenkla överlämningsprocessen

Du har ingen skyldighet att meddela din arbetsgivare att du funderar på att söka dig vidare. Men planerar du att lämna din chef som referens och ni har en bra relation kan det vara klokt att lägga korten på bordet och förvarna, menar Angelica.

– Det som är viktigt är att, oavsett när du väljer att säga något, är din chef den första som får beskedet. Det är hen som drabbas av den största förändringen och kommer att behöva planera för det. Underskatta inte hur snabbt ordet sprider sig bland kollegor, även om du har gott förtroende för dem.

När det kommer till dina kvarvarande arbetsuppgifter är det klokt att vara så behjälplig som möjligt i processen att slussa in din ersättare. Gör färdigt det som går och se till att finnas tillhands för att hjälpa den som ska ta över din roll.

Håll ut – hela vägen in i mål

Även om beskedet är levererat och du känner dig redo att gå vidare är ditt uppdrag inte slutfört. Se till att ha koll på hur lång din avtalade uppsägningstid är – och att, framför allt, prestera på precis samma nivå som tidigare medan den pågår.

– Det är inte helt ovanligt att en person som har sagt upp sig saktar ner lite. Man kanske inte tycker att det är lika viktigt med punktligheten eller att se till att alla får rätt information, säger Angelica och summerar:

– Det gäller att komma ihåg att dina kollegor ska jobba kvar på arbetsplatsen, och att ett negativt intryck av din sista tid ganska lätt kan överskugga dina tidigare prestationer.

Artikeln kommer ursprungligen från Randstads karriärblogg.

Angelica Gustafsson
Rekryterare, Randstad

Läs mer: KarriärKarriärnyheter

Redaktionen

red@uh24.se

Kommentatorerna ansvarar för sina egna kommentarer

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Senaste inläggen

  • Svartlistning håller brottsliga företag borta
  • Reserverade kontrakt och hotet mot den fria konkurrensen
  • Halv S-seger om UE-tak
  • Sidbyte skakar om i Säter
  • Jagar goda affärer

Lediga jobb

SiS söker en erfaren upphandlare som vill göra skillnad på riktigt!

Upphandlare till Statens inköpscentral på Kammarkollegiet

Upphandlingsjurist till Skånes Kommuner

Avtalscontroller med hållbarhetsfokus

Vi söker en samhällsintresserad upphandlare till vårt team

  • Strategiska inköpare till Nynäshamn kommun – två tjänster
  • Enköpings kommun söker strategisk inköpare/upphandlare

Senaste nyheterna

Svartlistning håller brottsliga företag borta
Reserverade kontrakt och hotet mot den fria konkurrensen
Johan DanielssonHalv S-seger om UE-tak
Sidbyte skakar om i Säter
Henning RichardssonJagar goda affärer
Sofia Mårtensson“Uppfyller inte lagens krav”
LOU:s svåraste uppdrag?
NCC-byggeLyfter fram dolda rabatter
SiS söker en erfaren upphandlare som vill göra skillnad på riktigt!
Kinnarps v.49
KKV-förslag för ökad kvalitet
Upphandlare till Statens inköpscentral på Kammarkollegiet
AF:s leverantörer får grönt ljus
Nytt försök upphandla elreserv
KRÖNIKA: Avtalsuppföljning – kommunens “riktiga vinterdäck”
Blir du Årets inköpare?
GöteborgVill straffa för upphandlingsfel
Strategiska inköpare till Nynäshamn kommun – två tjänster
Kräver dialog och uppföljning
Får granska överdebitering
ANNONS FRÅN INDUS OCH EXPANDIA

Guide: Upphandla moduler

Upphandling24 har tillsammans med bolag i branschen tagit fram en guide för att upphandla moduler. Här får du tips och råd från upphandlare, leverantörer och jurister. Ladda ner kostnadsfritt >

Mest visade inlägg

  • KKV-förslag för ökad kvalitet
  • LOU:s svåraste uppdrag?
  • Vill straffa för upphandlingsfel
  • Får granska överdebitering
  • KRÖNIKA: Avtalsuppföljning – kommunens “riktiga vinterdäck”
  • “Uppfyller inte lagens krav”
  • Lyfter fram dolda rabatter
  • Kräver dialog och uppföljning
  • Nytt försök upphandla elreserv
  • Konsulterna tog över Sigtuna

Läsarnas åsikter

Ebba Meland : Hitta din praktikplats med Upphandling24!
Hej, Mitt namn är Ebba Meland och jag studerar till Offentlig Inköpare på Yrgo. Inom ramen för min utbildning söker…
H : Konsulterna tog över Sigtuna
Ingen är väl förvånad? Och Sigtuna är knappast ensamma heller. Det är på tiden att detta börjar tas upp till…
Gustaf : KRÖNIKA: Avtalsuppföljning – kommunens “riktiga vinterdäck”
Arian, återigen bra och välskrivet. Det här med avtalsuppföljning är ju såklart synnerligen viktigt. Funderar en hel del själv hur…
Arian : KRÖNIKA: Avtalsuppföljning – kommunens “riktiga vinterdäck”
Alexander - Vi behöver inte vara överens. Har du någon konkret och bra feedback är du välkommen att kontakta mig.…
Alexander : KRÖNIKA: Avtalsuppföljning – kommunens “riktiga vinterdäck”
"För vinteravtal är som mjölk. De är som bäst när de är nyöppnade, men blir snabbt sura om man låter…
Richard : Kräver dialog och uppföljning
Välkomna in i matchen om man som myndighet inte redan jobbar så. Jag trodde det var en självklarhet att alla…
Senior : Kräver dialog och uppföljning
Intressant inspel av Ulrica. Jag tolkar det som att medlemmarna i Almega inte själva kan avgöra till vilket pris de…
Alexander : Kräver dialog och uppföljning
Vilket originellt och briljant inspel, tack Ulrica!
Optimisten : Får granska överdebitering
Börjar vi ana slutet på den sunkiga modellen med dolda rabatter/kickbacks - det vore ju verkligen på tiden! Bra jobbat…
Kemexperten : Från skog till hallar
Det är inspirerande att se satsningar som stärker föreningslivet och skapar långsiktiga möjligheter för både ungdomar och elitutövare. Möjligheten att…

Aktuella utbildningar

  • LOU på två dagar | 2-3 december
  • Säkerhetsskyddad upphandling | 4 december
  • Få fart på er avtals­förvaltning | 10 december (distans)
  • AI för upphandlare | 29 januari 2026
  • Kvalificerad entreprenad­upphandlare | 10-11 mars 2026
  • Leda upphandlingar effektivt | 12 mars 2026
  • Entreprenadupphandling och AMA AF | 27 april 2026
  • Kvalificerad IT-upphandlare | Våren 2026
  • Robusta IT-avtal | Våren 2026
  • Ramavtal – fördjupnings­kurs | Våren 2026