Skip to content
  • Om oss
  • Kontakta oss
  • Nyhetsbrev
  • Annonsera
Upphandling24
  • Nyheter
    • Debatt
  • Karriär
    • Lönestatistik
    • Lediga jobb
    • Månadens profil
    • Platsannonsera
    • Student
    • Utbildningar
  • Konferens
  • Utbildning
    • AI för upphandlare
    • Avtalsförvaltning
    • Entreprenadupphandling och AMA AF
    • Kvalificerad entreprenadupphandlare
    • Kvalificerad IT-upphandlare
    • Leda upphandlingar effektivt
    • LOU på två dagar
    • Ramavtal
    • Robusta IT-avtal
    • Säkerhetsskyddad upphandling
  • Nätverk
    • Upphandlare
    • Avtalsuppföljning
    • Entreprenadupphandlare
    • IT-upphandlare
  • Om oss
    • Om oss
    • Kontakta oss
    • Nyhetsbrev
  • Annonsera
    • Annonsera
    • Platsannonsera

Fungerande kvalitetskrav ett måste

DebattSvenska Taxiförbundet välkomnar regeringsuppdraget till Konkurrensverket som innebär att upphandlande myndigheter ska få enklare metoder att förkasta oseriösa anbud samt bedöma om leverantörer fullgör kvalitetskraven i offentliga kontrakt.

| 2025-01-27
Lennart Kalderén, förbundsordförande Svenska Taxiförbundet, hoppas på en vägledning för upphandlande myndigheter i att förkasta anbud som inte håller måttet. Foto: Svenska Taxiförbundet

Taxinäringen utgör en viktig del av svensk kollektivtrafik. Taxitransporterna utför en samhällsviktig välfärdsservice där färdtjänst, sjukresor, skolskjutsar och omsorgsresor är avgörande för att vardagen ska gå ihop för en stor andel av befolkningen. Därutöver står taxi till tjänst med privat- och företagsresor, samt resor för alla som behöver en anknytning till flyg, tåg och övrig kollektivtrafik. 

Svensk taxinäring består av taxiföretagare med trafiktillstånd, förare med taxiförarlegitimation och beställningscentraler (“taxiväxlar”) som förmedlar taxitransporter samt lägger anbud på marknaden för resetjänster. Det är tusentals personer inom taxinäringen som dagligen möter kunder och erbjuder service och bidrar till sociala kontakter. Vi finns över hela landet, från storstadskärnorna till längst ute i glesbygdens vägnät. Våra medlemmar i Svenska Taxiförbundet är mycket beroende av att samhällets upphandlingar fungerar och bedrivs med konkurrenskraftiga villkor.  

Upphandlingarna hanteras i huvudsak av de regionala kollektivtrafikmyndigheter (KTM) i regioner och kommuner. Lagen om offentlig upphandling (LOU) är vårt gemensamma rättesnöre. I de allra flesta kommuner, utöver de större städerna, står de samhällsbetalda transporterna för en betydande del av omsättningen, ofta upp till och ibland över 90 procent. Att kunna hävda sig i offentliga upphandlingar är därmed ofta en fråga om att vinna eller försvinna för många i taxinäringen.  

Idag är överprövningar till följd av stridbara tilldelningsbeslut vanliga. Överprövningar försenar upphandlingsprocessen, men är ofta det enda sättet för mindre taxiföretag att kunna pröva sin rätt.  


Att tydligare formulera, utvärdera och fatta beslut i enlighet med kvalitetskraven bör väga lika tungt som priset på tjänsten, menar Svenska Taxiförbundet.

Upphandlingarna präglas sedan länge av en knivskarp konkurrens. Även om LOU säger att sammanvägda faktorer ska gälla för pris och kvalitet är det förbundets erfarenhet att priset så gott som alltid är ensamt avgörande. Kvalitetskrav finns ofta med, bland annat i de obligatoriska kvalificeringskraven, men är inte tillräckligt konkretiserade.

En del som behöver prövas är att anbudsgivaren verkligen har de resurser som krävs i form av fordon och personal för att bedriva trafiken. Vidare behöver avtalen följas upp på ett bättre sätt så att kvalitetskraven upprätthålls. Att tydligare formulera, utvärdera och fatta beslut i enlighet med kvalitetskraven bör väga lika tungt som priset på tjänsten. Det är välfärdstjänster vi pratar om.  

Det förekommer anbud med prisnivåer och andra moment som inte är seriösa. Inom taximarknaden för privatpersoner kan APP-företag hålla låga priser genom tveksam skattehantering och orimliga arbetstider, då man saknar kollektivavtal. Detta beteende får inte sprida sig till den samhällsbetalda marknaden.

Det är avgörande att upphandlarna kan analysera anbuden, men också förkasta anbud som inte håller måttet. Här kan upphandlande myndigheter behöva mer vägledning. 

Vår förhoppning är att Konkurrensverkets regeringsuppdrag resulterar i en sådan vägledning. Såväl taxi som annan näringsverksamhet förtjänar hållbara rambetingelser inom vilka konkurrensen kan bedrivas på lika villkor. Skatteöversyner, poliskontroller på fältet och noggrann tillsyn från Transportstyrelsen måste också fungera. Omdömesgilla upphandlingar från regioner och kommuner är en förutsättning för att den seriösa taxinäringen ska kunna överleva.  

Lennart Kalderén, förbundsordförande, Svenska Taxiförbundet

Annons

Vill du också skriva ett debattinlägg?
Kontakta Ann-Louise Larsson på ann-louise@upphandling24.se för mer information!

Läs mer: Debatt

Kommentatorerna ansvarar för sina egna kommentarer

En kommentar på “Fungerande kvalitetskrav ett måste”

  1. Senior upphandlare skriver:
    29 januari, 2025 kl. 10:31

    Det är inte upphandlarna som inte har kompetensen att utvärdera anbud och förkasta anbud som debattören påstår. “…men också förkasta anbud som inte håller måttet. Här kan upphandlande myndigheter behöva mer vägledning.”
    När vi upphandlare gör det vid anbud som vi t ex anser vara för låga priser på, ja då hamnar vi i domstol och då ger domstolarna leverantören nästan alltid rätt. Alla leverantörer kommer med samma förklaringar till de låga priserna i anbuden, d v s exakt kopierat från domstolarnas motiveringar. Med andra ord så vet en upphandlare att det inte är någon idé att utesluta anbud. Så visst behövs en översyn av detta och framförallt en förenkling för upphandlaren när vi ser att något inte står rätt till med ett anbud.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Senaste inläggen

  • DIS ska ge flexiblare kultur
  • Lovar stöd om arbetsrätt och anbud
  • Kritiserar upphandling av terminal
  • Granskar kampen mot korruption
  • Vill se effektivare överprövning

Lediga jobb

Upphandlings- och IT-rättsjurist till Statens inköpscentral

Vallentuna kommun logotyp

Upphandlare till Vallentuna kommun

Inköpsdirektör till Locum

Erfaren jurist till Upphandlingsmyndigheten

Sida söker chef till enheten för upphandling och inköp

Junior Entreprenadupphandlare till Upplands-Bro kommun

Entreprenadupphandlare till Ängelholms kommun

Upphandlingsjurist till PTS

FOI söker inköpare till Linköping eller Kista

Upphandlare med kategoriansvar inom IT till Nyköpings kommun

specialfastigheter

Inköpare Entreprenad

  • Region Stockholm söker Senior upphandlare – IT och Dynamiskt Inköpssystem (DIS)

Senaste nyheterna

Upphandlings- och IT-rättsjurist till Statens inköpscentral
DIS ska ge flexiblare kultur
Vallentuna kommun logotypUpphandlare till Vallentuna kommun
Lovar stöd om arbetsrätt och anbud
Kritiserar upphandling av terminal
Inköpsdirektör till Locum
Granskar kampen mot korruption
Erfaren jurist till Upphandlingsmyndigheten
Modulguiden vår2026
MSB myndigheten för samhällsskydd och beredskapUpphandlare med inriktning mot IT till MSB
Vill se effektivare överprövning
PolisenPolisen söker upphandlingsjurist till IT-avdelningen
AI och offentlig upphandling
AI och offentlig upphandling | 13 april 2026
Hoppfull om betyg
Stockholms stad logotypErfarna upphandlare med samhällsdriv! Välkommen till Stockholms stad!
VGR-haveri följs av Dalauppror
Sida söker chef till enheten för upphandling och inköp
Junior Entreprenadupphandlare till Upplands-Bro kommun
UppsalaHFD prövar inte unik upphandling
ANNONS FRÅN AFF

Aff ger struktur, trygghet och samsyn – därför väljer Micasa modellen

När Micasa Fastigheter började använda Aff för drygt tio år sedan var målet att skapa struktur, tydlighet och bättre samarbete med leverantörerna. Sedan dess har modellen blivit en självklar del av vardagen, och enligt inköpschefen Örjan Nilsson Rosvall har den gjort hela organisationen tryggare och mer effektiv.

Mest visade inlägg

  • Lovar stöd om arbetsrätt och anbud
  • Kritiserar upphandling av terminal
  • DIS ska ge flexiblare kultur
  • SOI-veteran: Vakna, KKV
  • HFD prövar inte unik upphandling
  • Litauiskt IT-bolag snöröjer Skara
  • Störst i staten kan visa vägen
  • VGR-haveri följs av Dalauppror
  • Dubbelt avhopp från Ängelholm
  • “0 kronor utbetalt” efter avtalsmiss

Läsarnas åsikter

Johan : SOI-veteran: Vakna, KKV
Bra skrivet Johanna! Precis vad jag tycker.
Johan : SOI-veteran: Vakna, KKV
Bra skrivet Johanna! Precis vad jag tycker.
Statlig annonsdatabas tack! : Öppnar för nationell annonsplats
Det är på tiden.
Upphandlaren : Dubbelt avhopp från Ängelholm
Alice skriver ovan: Eller vad den där första rapporten sa om ledarskapet på enheten? Vi som var med vet att…
A : Dubbelt avhopp från Ängelholm
När får vi höra från alla som varit anställda under dessa två men lämnat på grund av allt som nämns…
Grävlingen : Tio mutåtalas i larmhärvan
Ystad har en lång erfarenhet av barnhandel och fiktiva dokument. SIS är bara ett medel i förvaring av barn. Glöm…
Katarina : SOI-veteran: Vakna, KKV
Bra agerat av PO Andersson! "Alla" som jobbar i branschen vet ju om att konsultmäklarlösningar i praktiken ofta används för…
Jonas : RK:s inköp på ambassadturné
Nog måste det väl finnas billigare och likvärdigt effektiva sätt än på-plats-besök?
Carl Hedberg : Köpte slottsmöbler fel
"Tvingades lämna sitt uppdrag"... detta borde räknas som ekonomisk brottslighet och resultera i en polisanmälan.
Anna Pettersson : Addas vd lämnar omedelbart
Alltså denna människa saknar helt självinsikt! Nu ska Monica skriva en bok om sina upplevelser på Adda. Samma upplevelser har…

Aktuella utbildningar

  • Kvalificerad entreprenad­upphandlare | 10-11 mars
  • Leda upphandlingar effektivt | 12 mars
  • Kvalificerad IT-upphandlare | 17-18 mars
  • AI för upphandlare | 26 mars – distans
  • Entreprenadupphandling och AMA AF | 27 april
  • AI för upphandlare | 28 april – på plats
  • LOU på två dagar | Våren 2026
  • Säkerhetsskyddad upphandling | Våren 2026
  • Robusta IT-avtal | Våren 2026
  • Få fart på er avtals­förvaltning | Våren 2026 (distans)
  • Ramavtal – fördjupnings­kurs | Hösten 2026