Skip to content
  • Om oss
  • Kontakta oss
  • Nyhetsbrev
  • Annonsera
Upphandling24
  • Nyheter
    • Debatt
    • Expertsvar
    • LOU
    • Nya LOU
    • Förvaltningsrätten
    • Direktupphandling
    • Överprövning
    • Ramavtal
    • Juridisk krönika
    • Rättsfallsanalys
  • Karriär
    • Lönestatistik
    • Lediga jobb
    • Platsannonsera
    • Student
    • Utbildningar
  • Konferens
  • Utbildning
  • Nätverk
    • Upphandlare
    • Avtalsuppföljning
    • Entreprenadupphandlare
    • IT-upphandlare
  • Om oss
    • Om oss
    • Kontakta oss
    • Nyhetsbrev
  • Annonsera
    • Platsannonsera
    • Annonsera

Nu svarar hon på SKL:s kritik om miljökriterier

Sedan Sveriges Kommuner och Landsting, SKL, kommit med hård kritik mot hur Upphandlingsmyndigheten sköter sina miljökriterier svarar myndigheten. Annie Stålberg, enhetschef på myndigheten, berättar att de ska se över sina miljökriterier vart tredje år och att de särskilt kommer att prioritera arbetet med kriterierna i år.

| 2018-03-22

Upphandlingsmyndigheten ger offentliga aktörer stöd i deras arbete med att ställa miljökrav på upphandlade varor och tjänster genom en databas med förslag på krav som kan ställas, så kallade hållbarhetskriterier.

Sveriges Kommuner och Landsting, SKL, har låtit Miljöinstitutet IVL granska stödet och deras granskning visar att många kriterier blivit inaktuella. Mer än hälften av kriterierna är från 2014 eller ännu äldre. Dessutom anses de ofta inte ambitiösa nog för att bidra till miljöutvecklingen i kommuner, landsting och regioner. Två av tre kriterier är endast på en så kallad basnivå, som inte driver på förbättringar hos leverantörerna.

– Genom att ställa bra och ambitiösa miljökrav kan såväl myndigheter som kommuner, landsting och regioner skynda på utvecklingen av ett miljövänligt Sverige. Vi förväntar oss att Upphandlingsmyndigheten förbättrar sitt stöd för klimatsmarta inköp, säger Gunilla Glasare, chef för avdelningen för tillväxt och samhällsbyggnad på SKL.

SKL  sammanfattade sina synpunkter i en en hemställan till Upphandlingsmyndighten (pdf) från kommuner, landsting och regioner på innehållet i hållbarhetskriterierna och hur de arbetas fram.

Nu kommer Upphandlingsmyndighetens med ett skriftligt svar (pdf) där man lyfter fram att arbetet med hållbarhetskriterierna är dessutom en särskilt prioriterad uppgift i år. De håller med SKL om att det är viktigt att kriterierna är aktuella och relevanta.

– Vi har tagit fram en ny förvaltningsplan och kommer att gå igenom samtliga våra miljökriterier vart tredje år. Då kontrolleras att innehållet är uppdaterat och om kriterierna är drivande eller ska revideras alternativt avvecklas. Vi kommer även bli tydligare kring när kriteriet senast har uppdaterats så inga tveksamheter finns kring detta, säger Annie Stålberg, enhetschef på hållbarhetsenheten på Upphandlingsmyndigheten.

Upphandlingsmyndigheten pekar på att de har över 600 hållbarhetskriterier i sin databas. Genomgången av dessa sker med hjälp av en prioriteringsmodell. Enligt myndigheten kommer kriterier med stor miljöpåverkan och som omfattar stora upphandlingsvolymer att gås igenom först. Även kriterier som används i stor omfattning är högt prioriterade.

Just nu pågår arbete med kriterier inom flera områden, och Upphandlingsmyndigheten har hörsammat en av SKL:s direkta önskemål.

– Bland annat fokuserar vi mycket på sjukvårdens förbrukningsartiklar och uppdatering av dessa kriterier pågår för flera olika produkter. Under våren kommer flera av dessa kriterier att skickas ut till intressenter för externa synpunkter, så då hoppas vi att många har möjlighet att kommentera våra kriterier, säger Annie Stålberg.

Dessutom pågår uppdateringar av datorer och bildskärmar, läkemedel, engångstextilier inom vården, inomhusbelysning, utomhusbelysning och byggkriterierna. Upphandlingsmyndigheten tar även fram nya kriterier för simhallar och under året kommer en rad områden att påbörja uppdatering.

Annie Stålberg menar att ambitionen är att Upphandlingsmyndighetens stöd ska kunna fungera för de flesta upphandlande enheter, oavsett storlek. För att passa olika miljöambitioner finns hållbarhetskriterier på olika nivåer (bas-, avancerad- och spjutspetsnivå).

– Redan basnivån gör stor miljönytta. För flera produktgrupper motsvarar basnivån den nivå som miljömärkningen har, vilket driver marknaden framåt, säger Annie Stålberg.

Kriterierna är, enligt henne, framtagna i en öppen och kvalitetssäkrad process i samarbete med expertgrupper. Dessa består av representanter från branschorganisationer, miljöorganisationer, näringsliv, stat, landsting och kommun vilket gör kriterierna brett förankrade. För att utveckla kriterier i absolut framkant är det dock nödvändigt att göra prioriteringar.

– Spjutspetskriterier finns där de är relevanta och gör mest nytta, något som varierar mycket från område till område. Våra spjutspetskriterier finns därför inte inom alla områden. Dock ser vi andra sätt att bidra till högre ambitionsnivåer. Vi vill gärna uppmuntra till att fler vågar utveckla sina miljöanpassade inköp och tar därför tacksamt emot samt sprider goda exempel och lärdomar, säger Annie Stålberg.

Läs mer: Miljökrav Gunilla GlasareSklSveriges Kommuner Och LandstingUpphandlingsmyndigheten

Erik Säfvenberg

es@uh24.se

Kommentatorerna ansvarar för sina egna kommentarer

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Fler nyheter

Triay

Bommar uppföljningen igen

Arbetsrättsliga villkor är ytterligare ett område där kraven i offentlig upphandling inte harmoniserar med tillräcklig uppföljning.

Kerli Faramarzi.

Koll på avtal och tänder

Karriär

Åren som tandläkare väckte intresse för juridik och avtalsfrågor. Kerli Faramarzi fann ett nytt karrärspår inom tandvården som avtalscontroller och jurist vid Folktandvården Stockholms inköpsenhet.

Örebro och Östersund i framkant

Offentliga inköp får kosta mer om klimatet påverkas mindre. Det anser närmare hälften av svenskarna, enligt en undersökning från Fossilfritt Sverige. Organisationen vill se en snabbare omställning och lyfter fram Örebro och Östersund som förebilder.

”Referenskrav utestänger de små”

Små lokala företag utesluts från offentlig upphandling genom kraven på referenser. Det menar representanter för organisationen Svenskt Näringsliv, som efterlyser mer framåtsyftande genomförandebeskrivningar.

Hade velat se fler sanktioner

Konkurrensverkets generaldirektör Rikard Jermsten är positiv till regeringens plan att skärpa straffen för otillåtna direktupphandlingar. Samtidigt varnar han för att det kan bli problem på andra områden.

Kritiseras för felaktiga avtal

Kriminalvården, Malmö universitet och Lunds universitet har ingått hyresavtal för lokaler som borde redovisats som finansiell leasing. Det framgår av Riksrevisionens senaste rapport till riksdagen.

Lediga jobb

Strategisk IT-upphandlare – Telge Inköp

Senior upphandlare till MKB Fastighets AB

Senior upphandlare till Chalmers

Strategisk inköpare till ekonomienheten, SPSM

Upphandlare inom entreprenadområdet till Huddinge kommun

Upphandlare till Huddinge kommun

Polisen

Verksamhetsspecialist lager- och inventariesystem till Polismyndigheten

  • IT upphandlare till Malmö stad
  • Operativa inköpshandläggare sökes till Upplands-Bro kommun
  • Inköpare som vill göra skillnad på riktigt, Polismyndigheten
  • Inköpare med utökat kundansvar till Adda Inköpscentral
  • Junior upphandlare till Kungliga Operan
  • Upphandlare till Södertörns högskola
  • Upphandlare till Eskilstuna kommun
ANNONS FRÅN AFF

Aff gör oss och leverantören trygga

– Utan Aff skulle våra upphandlingar bli än mer omfattande, säger Anders Kjellqvist på Micasa. Han uppskattar att Aff uppdateras och utvecklar branschen, och ser stora fördelar med att avtalen använder samma begrepp och struktur. Det skapar trygghet.

Senaste nyheterna

Bommar uppföljningen igenBommar uppföljningen igen
Koll på avtal och tänderKoll på avtal och tänder
Örebro och Östersund i framkantÖrebro och Östersund i framkant
”Referenskrav utestänger de små””Referenskrav utestänger de små”
Hade velat se fler sanktionerHade velat se fler sanktioner
Kritiseras för felaktiga avtalKritiseras för felaktiga avtal
Fler anbud sänker kostnadenFler anbud sänker kostnaden
Ekomat minskar – Örebro köper mestEkomat minskar – Örebro köper mest
ANNONS FRÅN UPPHANDLING24

Undvik falluckor vid ramavtal!

– Det är så spännande att borra ner sig i de juridiska frågeställningarna som gäller just ramavtal och avrop från ramavtal. Hur kan du upphandla och använda dig av ramavtal på ett så praktiskt sätt som möjligt? Det frågar sig Mathias Sylvan, som leder kursen Ramavtal. Men han varnar också för de minor du kan gå på.

Senaste kommentarerna

  • Ny robot ska ge svar om LOUKan roboten svara på frågan hur många tusentals timmar landets upphandlare årligen lägger på att lämna ut tilldelningsinformation till Tendium?...
  • Grannsamverkan bryter mot LOUSamverkansavtal innebär att ingen ersättning utgår för tjänsten.
  • Ny robot ska ge svar om LOUHej Martin. Det finns en klickbar länk i första raden av artikelns brödtext, ordet "Louis" i blått.
  • Muthärva som växerKreativt att kalla det för en utbildningspott. Sen är det intressant att se hur billigt vissa säljer sig. 200 000...
  • Ny robot ska ge svar om LOUNär finns Louis tillgänglig och var får jag som myndighet tag på denna?

Aktuella utbildningar

  • Ramavtal – fördjupnings­kurs | 16 oktober
  • Anbuds­utvärdering | 18 oktober
  • Agil upphandling | 19 oktober
  • Kvalificerad entreprenad­upphandlare | 25-26 oktober
  • Säkerhetsskyddad upphandling | 9 november
  • Praktisk avtalsrätt inom LOU och LUF | 14 november
  • Få fart på er avtals­förvaltning | 15 november
  • Förhandling som redskap inom offentlig upphandling | 16 november
  • Kvalificerad IT-upphandlare | 22-23 november
  • Leda upphandlingar effektivt | 30 november
  • Hållbar upphandling | Hösten 2023
  • LOU på två dagar | 6-7 december
ANNONS FRÅN UPPHANDLING24

Hållbarhet är mer än bara miljö

Du behöver förstå grunden för att kunna bli en bra kravställare. Det är så lätt att hållbarhetsfrågan bara blir miljö eller som jag också märkt, bara blir klimat, det är ju många fler frågor än så inom området! Det menar Malin Möller, hållbarhetsexpert och kursledare på Upphandling24.

ANNONS FRÅN UPPHANDLING24

Lägg inte avtalet i byrålådan!

Likväl som du gör upphandlingar måste du jobba aktivt med uppföljningar av avtal, det är en viktig byggsten i en verksamhet och något som måste prioriteras menar Petra Rantzow, expert på avtalsförvaltning och kursledare på Upphandling24.

Få vårt nyhetsbrev

Håll dig informerad om de senaste nyheterna inom offentlig upphandling! Prenumerera på Upphandling24:s kostnadsfria nyhetsbrev.

Prenumerera, nyhetsbrev
Typ av verksamhet *
Specialområde
Jag godkänner att mina uppgifter lagras (integritespolicy) *

RSS Analyser från Inköpsrådet

  • Inget ramavtal i LUF:s mening
  • Säpo förnyar råd om säkerhetsskydd
  • Upphandlaren viktig i totalförsvaret
  • Burlöv ger barnen en röst
  • Upprop för prisutvärdering på riktigt
  • ”Nej, du tolkar HFD-dom fel”
  • Vi bör alla bli lite mer brittiska
  • Föreslår att kinesiskt anbud förkastas
  • Ett steg fram — 22 steg tillbaka
  • Så fixade hon jätteupphandlingen

Om Upphandling24

Upphandling24 ges ut av PMP Public Media Partner AB. Ansvarig utgivare: Helle Kierkegaard

Kontaktuppgifter

Adress: Upphandling24, Tegnérgatan 39, 111 61 Stockholm

Länkar

Personuppgiftspolicy »
Prenumerera på nyhetsbrev »
Annonsera »