Skip to content
  • Om oss
  • Kontakta oss
  • Nyhetsbrev
  • Annonsera
Upphandling24
  • Nyheter
    • Debatt
  • Karriär
    • Lönestatistik
    • Lediga jobb
    • Månadens profil
    • Platsannonsera
    • Student
    • Utbildningar
  • Konferens
  • Utbildning
    • Anbudsutvärdering
    • Avtalsförvaltning
    • Entreprenadupphandling och AMA AF
    • Hållbar upphandling
    • Kvalificerad entreprenadupphandlare
    • Kvalificerad IT-upphandlare
    • Kvalificerad IT-upphandlare – Steg 2 praktisk tillämpning
    • Leda upphandlingar effektivt
    • LOU på två dagar
    • Ramavtal
    • Robusta IT-avtal
    • Säkerhetsskyddad upphandling
  • Nätverk
    • Upphandlare
    • Avtalsuppföljning
    • Entreprenadupphandlare
    • IT-upphandlare
  • Om oss
    • Om oss
    • Kontakta oss
    • Nyhetsbrev
  • Annonsera
  • Platsannonsera

Rätten att anlita underleverantör kan begränsas i undantagsfall

RättsfallsanalysGeneraladvokat Sharpston har i ett förslag till avgörande hos EU-domstolen funnit att artikel 25 i direktiv 2004/18 utgör hinder mot att i förfrågningsunderlag uppställa krav på att en leverantör ska utföra en viss del av ett upphandlingskontrakt med egna resurser. Amir Mohseni och Helena Selander, Bokwall Rislund Advokatbyrå, analyserar rättsfallet.

| 2015-12-14

1. Sammanfattning

  • Direktiv 2004/18 utgör hinder mot att en upphandlande myndighet i förfrågningsunderlag uppställer krav på att en anbudsgivare ska utföra en viss andel av kontrakt själv.
  • I direktiv 2014/24 bereds upphandlande myndigheter möjlighet ställa krav på hur ett arbetet ska utföras. Myndighet får i förfrågningsunderlag kräva att vissa kritiska uppgifter ska utföras av anbudsgivaren själv.
  • Införandet av ett undantag som ger upphandlande myndigheter rätt att uppställa krav på att genomförandet av specifika delar av kontrakt får anses utgöra ett undantag som enbart syftar till att säkra utförandet av kritiska uppgifter.

2. Fakta i målet

Väg- och underhållsmyndigheten i den polska staden Wroclaw inledde den 18 maj 2007 en upphandling av byggentreprenad för uppförandet av en förbifartsled.

Anbudsinbjudan innehöll följande krav: ”Den ekonomiska operatören ska utföra minst 25 procent av den byggentreprenad som omfattas av kontraktet med egna resurser”. Tre av fem inbjudna aktörer inkom med anbud och den 1 augusti 2008 tecknades kontrakt med en leverantör.

Projektet finansierades till viss del genom stöd från två av unionens fonder. I samband med finansieringen uppstod frågan om det i förfrågningsunderlaget uppställda 25-procentkravet innebar en överträdelse av principen om sund konkurrens. Frågan blev föremål för domstolsprövning och domstolen begärde förhandsavgörande från EU-domstolen avseende bl a följande fråga:

Får den upphandlande myndigheten, mot bakgrund av artikel 25 i direktiv 2004/18, uppställa som krav i förfrågningsunderlaget att en ekonomisk aktör ska utföra minst 25 procent av den byggentreprenad som omfattas av kontraktet med egna resurser?

3. Generaladvokatens bedömning

Generaladvokat Sharpston lämnade den 17 november sitt förslag till avgörande. Inledningsvis konstaterade hon att syftena med direktiv 2004/18 är att offentlig upphandling ska öppnas upp för konkurrens samt att undanröja hinder för friheten att tillhandahålla tjänster vid upphandling.

En viktig del för uppfyllelse av dessa syften är att möjliggöra för små och medelstora företag att delta i upphandlingar, detta främjas genom att anbudsgivare får anlita underleverantör för utförande av ett kontrakt.

En upphandlande myndighet får enligt artikel 25 i direktivet begära att anbudsgivare anger hur stor del av ett kontrakt som ska utföras av underleverantörer, bestämmelsen ger däremot ingen möjlighet att ställa krav på det faktiska nyttjandet av dessa underleverantörer.

Mot bakgrund av den viktiga funktion som underleverantörer har för uppfyllandet av syftena med direktivet menade generaladvokaten att begränsningar av denna rätt inte är tillåtna.

Generaladvokaten diskuterade dock även två mål där EU-domstolen meddelat att en viss begränsning av rätten att använda underleverantörer kan tillåtas. I mål C-94/12 fastslog domstolen att det kan finnas arbeten där det kan vara motiverat att en myndighet kräver att en aktör ensam uppnår minimikravet för kapacitet.

Detta gäller dock leverantörens kapacitet och inte leverantörens möjlighet att nyttja underleverantörer. Det i målet aktuella 25-procentkravet, som avsåg användandet av underleverantörer, kunde därför inte anses godtagbart.

I ett annat mål, mål C-314/01, fastslog domstolen att en myndighet får kräva att vissa grundläggande delar av ett kontrakt ska utföras av huvudleverantören. Detta i syfte att säkerställa ett effektivt och korrekt genomförande av de viktiga delarna i kontraktet, eftersom det kan vara svårt för upphandlande myndighet att kontrollera underleverantörers förmåga.

Det nu aktuella 25-procentkravet i förfrågningsunderlaget innebar dock inte ett säkerställande av utförandet av vissa viktiga arbetsuppgifter, utan kravet omfattade en obestämd del av kontraktet generellt.

Därmed kunde inte 25-procentkravet anses sådant att det syftade till säkerställa ett effektivt och korrekt genomförande av de viktiga delarna i kontraktet, så som varit fallet i mål C314/01.

4. Analys och konsekvens

Generaladvokatens bedömning är tydlig och väl i linje med tidigare praxis. Huvudregel är att leverantörers möjligheter att använda sig av underleverantörer inte ska begränsas i onödan. Om en sådan begränsning ska accepteras så ska den avse utförandet av på förhand identifierade och centrala arbetsuppgifter.

Detta ligger också i linje med det nya upphandlingsdirektivet 2014/24. I artikel 63.2 i det nya direktivet stadgas att ”När det gäller kontrakt avseende byggentreprenader, tjänstekontrakt och monterings- eller installationsarbeten inom ramen för ett varukontrakt, får den upphandlande myndigheten kräva att vissa kritiska uppgifter ska utföras direkt av anbudsgivaren”.

I det nya direktivet har alltså det undantag som följer av EU-domstolens avgörande i mål C314/01 införts som en bestämmelse. I den remiss som regeringen lämnat till lagrådet föreslås undantaget genomföras som svensk lag med följande lydelse ”En upphandlande myndighet ska i vissa fall få besluta … att vissa för kontraktet avgörande uppgifter ska utföras direkt av leverantören”.

Möjligheten att uppställa krav på utförandet kan därmed bli aktuellt enbart för utförandet av uppgifter som kan anses vara för kontraktet avgörande uppgifter.

Rätten att nyttja underleverantörer för utförande av delar av kontrakt är av stor betydelse för mindre aktörers möjlighet att lämna anbud.

Upphandlande myndigheters möjlighet att ställa krav på utförandet av delar av ett kontrakt som begränsar anbudsgivares möjlighet att nyttja underleverantörer ses därför som ett undantag som endast kan bli tillämpligt i undantagsfall där det är nödvändigt för en myndighet att fullt ut kontrollera den aktör som utför en viss central uppgift.

I övrigt bör myndigheterna undvika att försöka begränsa hur anbudsgivare väljer att fördela resurser och organisera sin verksamhet för utförande av uppdrag. I annat fall skulle mindre aktörers möjligheter att delta i upphandlingar begränsas i alltför stor utsträckning, något som skulle strida mot det nya direktivets syften.

5. Målnummer och domstol

EU-domstolen mål C-406/14. Förslag till avgörande av Generaladvokat Eleanor Sharpston från den 17 november 2015.

 

 

Läs mer: JuridikRättsfallsanalys

Kommentatorerna ansvarar för sina egna kommentarer

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Fler nyheter

AI minskar jobbstressen

Tema: AI

AI minskar stressen om man har många eller nya arbetsuppgifter. Det visar en ny studie från Örebro universitet. ”Det finns en uppfattning om att AI kan öka stressen. Här finner vi det omvända” säger forskaren Magnus Lodefalk.

“En upphandlare måste vara djärv”

Det gäller att lyfta blicken och våga testa nytt. Så resonerade Kathe Mandorff och Catarina Sjöling när de tog sig an den nationella upphandlingen av vårdbemanning. En insats som gav dem priset Årets inköpare 2025. ”Vi ska unna oss en upplevelse för vinstpengarna – gärna med inslag av hästar och vin”, säger den samstämmiga duon.

Foto: Amanda Hallström.

Tioårsjubileum för marknadens pris

Karriär

Anbudspriset har delats ut sedan 2015 och tar emot nomineringar fram till 10 juni. ”Priset är ett bra sätt att sprida goda exempel.”, säger Ulrica Dyrke , ordförande i föreningen Anbudspriset.

Få upphandlar innovativt

Innovationsupphandling är katalysator för att öka Sveriges konkurrenskraft. Men för att kraften ska tas tillvara behövs mer stöd till upphandlarna. Det framgår av en ny rapport.

Vidareutbildning inom offentlig upphandling

Vidareutbilda dig inom offentlig upphandling

Utbildning

Vill du utbilda dig inom offentlig upphandling? Vi erbjuder flera matnyttiga kurser både på distans och på plats i Stockholm.

Växjöparkering prövas igen

Växjös upphandling av parkeringsappar fick bakläxa av kammarrätten. Men en rättning av upphandlingen tycks inte räcka. Leverantören Parkster har valt att inleda ytterligare en juridisk process.

Lediga jobb

Svenska Bostäder söker entreprenadupphandlare

Avtalscontroller inom välfärdsbrottslighet till Sollentuna kommun

Tillsvidareanställd upphandlare

Upphandlare/inköpare till Haninge kommun

Strategisk Entreprenad­upphandlare/­kategori­ledare till Stockholm Vatten och Avfall

Senaste nyheterna

AI minskar jobbstressen
“En upphandlare måste vara djärv”
Tioårsjubileum för marknadens pris
Svenska Bostäder söker entreprenadupphandlare
Avtalscontroller inom välfärdsbrottslighet till Sollentuna kommun
Få upphandlar innovativt
Vidareutbildning inom offentlig upphandlingVidareutbilda dig inom offentlig upphandling
Växjöparkering prövas igen
Eslöv blickar framåt
NobinaTar strid om Stockholmstrafiken
Firar seger i pilotfall
Tillsvidareanställd upphandlare
Upphandlare/inköpare till Haninge kommun
Uppsala får rätt mot ”fyra stora”
Slottner: Ökad konkurrens och minskat krångel
Malin SieversMalin efter Olof
BolagsverketKontrolltjänst med förhinder
Riksdagsenighet om IPI
Utlovar enklare annonsering
Nya perspektiv från syd
ANNONS FRÅN INDUS OCH EXPANDIA

Guide–upphandla moduler

Upphandling24 har tillsammans med bolag i branschen tagit fram en guide för att upphandla moduler. Här får du tips och råd från upphandlare, leverantörer och jurister. Ladda ner kostnadsfritt >

Mest visade inlägg

  • Tar strid om Stockholmstrafiken
  • Uppsala får rätt mot ”fyra stora”
  • Slottner: Ökad konkurrens och minskat krångel
  • Firar seger i pilotfall
  • Utlovar enklare annonsering
  • Kontrolltjänst med förhinder
  • Riksdagsenighet om IPI
  • Malin efter Olof
  • Därför uteblir efterannonserna
  • Vidareutbilda dig inom offentlig upphandling

Läsarnas åsikter

Per Johansson : Upphandlare saknar kriskunskap
De frågor du ger exempel Emelie är inte frågor som jag som upphandlare vanligtvis kan, eller kommer att kunna, svara…
Emelie : Upphandlare saknar kriskunskap
Mycket ansvar och kunskap finns absolut inom organisationen. Men den kunskapen bör absolut finns även hos upphandlarna. I vissa upphandlingar…
Upphandlare : Därför uteblir efterannonserna
Till Jens, Det handlar inte bara om att det tar tid att fylla i formulären, utan om att E-forms helt…
Amanda : Upphandlare saknar kriskunskap
Hej Emelie! Tack att du uppmärksammade att länken inte fungerade, det är nu fixat och du kan läsa rapporten här:…
Per Johansson : Upphandlare saknar kriskunskap
Varför är frågan ställd till upphandlare? Naturligtvis ska den kunskapen finnas i en organisation men den behöver inte finnas hos…
Jenny : Därför uteblir efterannonserna
Hej Jens, Jag förstår din tanke, men skillnaden är nog att många upphandlare gör många upphandlingar per år, och då…
Emelie : Upphandlare saknar kriskunskap
Väldigt intressant läsning, som förhoppningsvis kommer leda till satsningar runt om i landet som i sin tur resulterar i mer…
Jens : Därför uteblir efterannonserna
Men hallå! Som egenföretagare måste jag varje månad lämna in det ena och det andra till skatteverket och andra myndigheter.…
Yngve Westerlund, MobistikUtveckling : Särskild kollektivtrafik hotas av ineffektivitet
Tack Nobina för ett välinformerat och viktigt inlägg kring den särskilda kollektivtrafiken, som i Danmark går under samlingsnamnet Flextrafik. Här…
Wild Boy : Inköpsvolymen ökar kraftigt
Offentlighetsprincipen mm i alla ära men det känns mer än olustigt att behöva ge uppgifter om min arbetsgivares och min…

Aktuella utbildningar

  • Säkerhetsskyddad upphandling | 14 maj
  • Kvalificerad entreprenad­upphandlare | 22-23 oktober
  • Ramavtal – fördjupnings­kurs | 6 november
  • Kvalificerad IT-upphandlare | 12-13 november
  • Leda upphandlingar effektivt | 20 november
  • Entreprenadupphandling och AMA AF | 25 november
  • LOU på två dagar | 2-3 december
  • Få fart på er avtals­förvaltning | Hösten 2025
  • Anbuds­utvärdering | Hösten 2025
  • Kvalificerad IT-upphandlare – Steg 2 praktisk tillämpning | Hösten 2025

Få vårt nyhetsbrev

Håll dig informerad om de senaste nyheterna inom offentlig upphandling! Prenumerera på Upphandling24:s kostnadsfria nyhetsbrev.

Prenumerera, nyhetsbrev
Typ av verksamhet *
Specialområde *
Jag godkänner att mina uppgifter lagras (integritespolicy) *

RSS Analyser från Inköpsrådet

  • Förslag 1: Förhandlat förfarande bör tillåtas utan angivna skäl
  • Krävs mer än spekulationer för utredningsansvar
  • Ogiltigt, oacceptabelt, olämpligt – en orimlig (o)ordning?
  • Advokatbyråns 15 förbättringsförslag
  • Oklara omständigheter för preklusionsregler
  • Upphandlingsrättsliga föreningen firade 15 år
  • Annika är upphandlingsjuristen som inte ville bli jurist
  • Allvarligt fel när vd begått brott
  • Fel att förkasta anbud som onormalt lågt
  • Subjektiv objektivitet

Om Upphandling24

Upphandling24 ges ut av PMP Public Media Partner AB. Ansvarig utgivare: Bo Nordlin

Kontaktuppgifter

Adress: Upphandling24, Tegnérgatan 39, 111 61 Stockholm

Länkar

Personuppgiftspolicy »
Prenumerera på nyhetsbrev »
Annonsera »