Skip to content
  • Om oss
  • Kontakta oss
  • Nyhetsbrev
  • Annonsera
Upphandling24
  • Nyheter
    • Debatt
  • Karriär
    • Lönestatistik
    • Lediga jobb
    • Månadens profil
    • Platsannonsera
    • Student
    • Utbildningar
  • Konferens
  • Utbildning
    • AI för upphandlare
    • Avtalsförvaltning
    • Entreprenadupphandling och AMA AF
    • Kvalificerad entreprenadupphandlare
    • Kvalificerad IT-upphandlare
    • Leda upphandlingar effektivt
    • LOU på två dagar
    • Ramavtal
    • Robusta IT-avtal
    • Säkerhetsskyddad upphandling
  • Nätverk
    • Upphandlare
    • Avtalsuppföljning
    • Entreprenadupphandlare
    • IT-upphandlare
  • Om oss
    • Om oss
    • Kontakta oss
    • Nyhetsbrev
  • Annonsera
    • Annonsera
    • Platsannonsera

Trio i samarbete om trainee

KarriärSKL Kommentus, Polismyndigheten och Arbetsförmedlingen lanserar en gemensam traineemodell för strategiska inköp. Upplägget bygger på grundanställning vid en av organisationerna och praktik under delar av traineeåret vid övriga två arbetsplatser.

| 2021-03-17
Johanna Lagerberg, SKL Kommentus, Jan Matsson, Polismyndigheten, och Katja Gustafson, Arbetsförmedlingen.

Rekryteringen har inletts under våren med inriktningen 1-3 traineeplatser per myndighet/inköpscentral och med start i september med Stockholm som placeringsort.

-Jag skulle säga att det unika här är samarbetet mellan tre stora offentliga organisationer. Vi erbjuder ett gemensamt program där traineerna får möjligheten att praktisera hos flera arbetsgivare och ta del av en gedigen utbildning inom den offentliga affären, säger Johanna Lagerberg, projektledare vid SKL Kommentus för det nya traineeprogrammet.

Från ”dag ett” blir varje trainee anställd vid någon av organisationerna för det ettårslånga traineeprogrammet som vid avslutningen växlas över till en ordinarie tjänst.

Utbildning, praktik på tre arbetsplatser, studiebesök, stöd genom mentorskap och ett projektarbete är några bärande delar i traineeprogrammet, som vänder sig till akademiker med examen som är högst ett år gammal.

SKL Kommentus har tidigare arbetat tillsammans med Nacka kommun med traineeprogram inom inköp och upphandling.

-Eftersom det var så lyckat bestämde vi oss för att vi ville göra det på nytt med nya och fler samarbetspartners för att lyfta yrket och stärka kompetensförsörjningen på sikt, säger Johanna Lagerberg.

-Vi tyckte att Polismyndigheten och Arbetsförmedlingen var två intressanta samarbetsorganisationer och hörde därför av oss till dem.

Polisen har tidigare haft egen traineeutbildning inom inköp och myndighetens it-funktion har också ett samarbete med Säkerhetspolisen kring traineeprogram.

 -Konceptet med att tre stora progressiva offentliga inköpsfunktioner arrangerar detta program tillsammans är mycket spännande. Vi hoppas inte bara få bra och brett utbildade nyanställda av programmet utan också kunna lära oss av deltagarna och de andra medverkande organisationerna. Offentligt inköp behöver utvecklas och att lära av varandra är ett effektivt och roligt sätt att snabba på detta, säger Jan Matsson, sektionschef inom Polismyndighetens inköpsenhet.

Arbetsförmedlingens inköpsorganisation lyfter fram satsningen som ett led i arbetet under de senaste åren med att utveckla olika kompetensområden.

-Vi bygger en modern myndighet och vi möjliggör det bland annat genom att få in fler kompetenta medarbetare som attraheras av att skapa samhällsnytta. Att få vara med i det här traineeprogrammet ser vi som ytterligaresätt att arbeta med vår kompetensförsörjning. Vi får också möjlighet att lära oss av varandra och öka vårt samarbete mellan våra respektive organisationer vilket vi ser som värdefullt både nu och för framtiden, säger Katja Gustafson, enhetschef för affärsstöd inom Arbetsförmedlingens inköpsavdelning.

Pandemin kan förstås påverka traineeprogrammet, men med planerad start under tidig höst bör förutsättningarna vara goda för att ta emot de nya medarbetarna på respektive arbetsplatser.

-Vi behöver självklart planera för att vara beredda på att ha digitala eller andra alternativa lösningar för de aktiviteter som kräver fysiska träffar och anpassa programinnehållet efter det helt enkelt. Nu hoppas vi på att det ser annorlunda ut till hösten, men gör det inte det är jag helt säker på att programmet kommer vara minst lika givande oavsett, säger Johanna Lagerberg.

Läs mer: Karriär ArbetsförmedlingenPolismyndighetenSkl Kommentus

Fredrik Mårtensson

fredrik@upphandling24.se

Kommentatorerna ansvarar för sina egna kommentarer

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Senaste inläggen

  • DIS ska ge flexiblare kultur
  • Lovar stöd om arbetsrätt och anbud
  • Kritiserar upphandling av terminal
  • Granskar kampen mot korruption
  • Vill se effektivare överprövning

Lediga jobb

Upphandlings- och IT-rättsjurist till Statens inköpscentral

Vallentuna kommun logotyp

Upphandlare till Vallentuna kommun

Inköpsdirektör till Locum

Erfaren jurist till Upphandlingsmyndigheten

MSB myndigheten för samhällsskydd och beredskap

Upphandlare med inriktning mot IT till MSB

Sida söker chef till enheten för upphandling och inköp

Junior Entreprenadupphandlare till Upplands-Bro kommun

Entreprenadupphandlare till Ängelholms kommun

Upphandlingsjurist till PTS

FOI söker inköpare till Linköping eller Kista

Upphandlare med kategoriansvar inom IT till Nyköpings kommun

specialfastigheter

Inköpare Entreprenad

Upphandlare till Statens inköpscentral på Kammarkollegiet

  • Upphandlare med inriktning mot IT till MSB
  • Region Stockholm söker Senior upphandlare – IT och Dynamiskt Inköpssystem (DIS)

Senaste nyheterna

Upphandlings- och IT-rättsjurist till Statens inköpscentral
DIS ska ge flexiblare kultur
Vallentuna kommun logotypUpphandlare till Vallentuna kommun
Lovar stöd om arbetsrätt och anbud
Kritiserar upphandling av terminal
Inköpsdirektör till Locum
Granskar kampen mot korruption
Erfaren jurist till Upphandlingsmyndigheten
Modulguiden vår2026
MSB myndigheten för samhällsskydd och beredskapUpphandlare med inriktning mot IT till MSB
Vill se effektivare överprövning
PolisenPolisen söker upphandlingsjurist till IT-avdelningen
AI och offentlig upphandling
AI och offentlig upphandling | 13 april 2026
Hoppfull om betyg
Stockholms stad logotypErfarna upphandlare med samhällsdriv! Välkommen till Stockholms stad!
VGR-haveri följs av Dalauppror
Sida söker chef till enheten för upphandling och inköp
Junior Entreprenadupphandlare till Upplands-Bro kommun
UppsalaHFD prövar inte unik upphandling
ANNONS FRÅN INDUS OCH EXPANDIA

Guide: Upphandla moduler

Upphandling24 har tillsammans med bolag i branschen tagit fram en guide för att upphandla moduler. Här får du tips och råd från upphandlare, leverantörer och jurister. Ladda ner kostnadsfritt >

Mest visade inlägg

  • Kritiserar upphandling av terminal
  • Lovar stöd om arbetsrätt och anbud
  • DIS ska ge flexiblare kultur
  • SOI-veteran: Vakna, KKV
  • HFD prövar inte unik upphandling
  • Dubbelt avhopp från Ängelholm
  • VGR-haveri följs av Dalauppror
  • Litauiskt IT-bolag snöröjer Skara
  • Granskar kampen mot korruption
  • Störst i staten kan visa vägen

Läsarnas åsikter

Johan : SOI-veteran: Vakna, KKV
Bra skrivet Johanna! Precis vad jag tycker.
Johan : SOI-veteran: Vakna, KKV
Bra skrivet Johanna! Precis vad jag tycker.
Statlig annonsdatabas tack! : Öppnar för nationell annonsplats
Det är på tiden.
Upphandlaren : Dubbelt avhopp från Ängelholm
Alice skriver ovan: Eller vad den där första rapporten sa om ledarskapet på enheten? Vi som var med vet att…
A : Dubbelt avhopp från Ängelholm
När får vi höra från alla som varit anställda under dessa två men lämnat på grund av allt som nämns…
Grävlingen : Tio mutåtalas i larmhärvan
Ystad har en lång erfarenhet av barnhandel och fiktiva dokument. SIS är bara ett medel i förvaring av barn. Glöm…
Katarina : SOI-veteran: Vakna, KKV
Bra agerat av PO Andersson! "Alla" som jobbar i branschen vet ju om att konsultmäklarlösningar i praktiken ofta används för…
Jonas : RK:s inköp på ambassadturné
Nog måste det väl finnas billigare och likvärdigt effektiva sätt än på-plats-besök?
Carl Hedberg : Köpte slottsmöbler fel
"Tvingades lämna sitt uppdrag"... detta borde räknas som ekonomisk brottslighet och resultera i en polisanmälan.
Anna Pettersson : Addas vd lämnar omedelbart
Alltså denna människa saknar helt självinsikt! Nu ska Monica skriva en bok om sina upplevelser på Adda. Samma upplevelser har…

Aktuella utbildningar

  • Kvalificerad entreprenad­upphandlare | 10-11 mars
  • Leda upphandlingar effektivt | 12 mars
  • Kvalificerad IT-upphandlare | 17-18 mars
  • AI för upphandlare | 26 mars – distans
  • Entreprenadupphandling och AMA AF | 27 april
  • AI för upphandlare | 28 april – på plats
  • LOU på två dagar | Våren 2026
  • Säkerhetsskyddad upphandling | Våren 2026
  • Robusta IT-avtal | Våren 2026
  • Få fart på er avtals­förvaltning | Våren 2026 (distans)
  • Ramavtal – fördjupnings­kurs | Hösten 2026