Skip to content
  • Om oss
  • Kontakta oss
  • Nyhetsbrev
  • Annonsera
Upphandling24
  • Nyheter
    • Debatt
  • Karriär
    • Lönestatistik
    • Lediga jobb
    • Månadens profil
    • Platsannonsera
    • Student
    • Utbildningar
  • Konferens
  • Utbildning
    • AI för upphandlare
    • Avtalsförvaltning
    • Entreprenadupphandling och AMA AF
    • Kvalificerad entreprenadupphandlare
    • Kvalificerad IT-upphandlare
    • Leda upphandlingar effektivt
    • LOU på två dagar
    • Ramavtal
    • Robusta IT-avtal
    • Säkerhetsskyddad upphandling
  • Nätverk
    • Upphandlare
    • Avtalsuppföljning
    • Entreprenadupphandlare
    • IT-upphandlare
  • Om oss
    • Om oss
    • Kontakta oss
    • Nyhetsbrev
  • Annonsera
    • Annonsera
    • Platsannonsera

Trots flera fördelar upphandlar bara en HVB med LOV

De senaste dagarna har visat flera exempel på svårigheterna att på ett korrekt sätt upphandla familjehem och HVB. Sofia Karlsson, upphandlare på Inköp Gävleborg, tycker att det är märkligt att inte fler upphandlar HVB med LOV.

| 2016-03-31

Svårigheten att upphandla HVB- och familjehem har visat sig flera gånger de senaste dagarna. Bland annat ska Göteborg stad granska sina upphandlingar juridiskt och i Jönköping har kommunen fått kritik från kommunrevisorerna för hur upphandlingarna av HVB skötts.

För att undvika många av de problem som andra upphandlande myndigheter upplevt har Inköp Gävleborg använt lagen om valfrihetssystem, LOV, för att upphandla HVB.

– Att valet föll på LOV har främst att göra med de vinster vi såg i att nya leverantörer kan anslutas löpande under avtalstiden, vilket i denna bransch anses vara en nyckelfråga för att öka avtalstroheten då det under en fyraårig avtalsperiod sker mängder med omstruktureringar, uppköp och nybildande av verksamheter, säger Sofia Karlsson upphandlare på Inköp Gävleborg.

Sofia Karlsson nominerades i år till utmärkelsen Handslaget för upphandling av HVB med LOV för Gävle kommuns räkning.

Hon berättar att LOV även löser problematiken med ett behov som är rörligt över tid och där placering sker utifrån den enskildes behov av en mängd olika aspekter, bland annat leverantörens behandlingsmetoder och geografiska läge.

– Målet för Gävle var att minska dyra placeringar utanför ramavtal, hos leverantörer som varken är granskade ekonomiskt eller ur en kvalitetssynpunkt.

För att sköta den löpande hanteringen under avtalstiden har de byggt upp en grund med ett 50-tal avtal.

– Finns det ett behov som inte kan tillgodoses av befintliga avtal och där handläggaren ser ett boende som det inte finns avtal med, kan detta boende ansöka till att bli utförare om det anses vara den mest optimala lösningen. Vi har en handläggningstid på cirka 4 veckor från det att anbudet kommer in tills avtal kan vara tecknat, vilket fungerar tillfredsställande, säger Sofia Karlsson.

Hon berättar att upphandlingen är utformad utifrån fasta priser i en fyrgradig nivåskals eftersom fasta priser är en förutsättning i LOV.

– Vi ser detta som positivt då leverantörerna enbart konkurrerar om avropen utifrån kvalitetsaspekter. Fördelarna för leverantörerna, som jag ser det, är att de kan komma in med sitt anbud när som helst under avtalstiden utan att vara bundna till ett sista anbudsdatum. För den enskilde som placeras ger LOV ett naturligt ökat inflytande över sin placering, förklarar Sofia Karlsson.

Enligt henne är det märkligt att inte fler valt att upphandla HVB enligt LOV

– Det kan förefalla märkligt utifrån de vinster jag beskrivit ovan, men det kan mycket väl ha att göra med att det är någonting nytt och lite främmande. Flera upphandlare har varit i kontakt med mig då man är nyfikna på det vi har gjort, vilket såklart är roligt och möjligen är det fler upphandlingar enligt LOV på gång, tror Sofia Karlsson.

Elisabeth Åkrantz arbetar på Upphandlingsmyndigheten med framförallt upphandlingsstöd inom vård och omsorg. Hon bekräftar att det bara är Inköp Gävleborg som använder sig av LOV vid upphandling av HVB.
Enligt henne kan det finnas flera förklaringar till att inte fler börjat använda sig av möjligheten. Bland annat därför att lagen inte ger möjlighet att använda LOV för barn, utan endast vuxna.

– Många kommuner har börjat med LOV inom äldreomsorgen och fortsatt med andra tjänster, som dagverksamhet och sedan tjänster för funktionshindrade. Min gissning är att man börjat där volymerna är stora och kostar mycket pengar. Det var inte många som kunde förutse att flyktingströmmarna skulle göra att HVB fått de volymer vi nu sett, säger Elisabeth Åkrantz.

Annons

Vill du bli bättre på att projektleda upphandlingar?
Upphandling24 arrangerar en populär utbildning med fokus på att projektleda upphandlingar. Du lär dig välbeprövade metoder för att lyckas leda projekt i hamn på rätt tid. Läs mer om utbildningen här.

Läs mer: DirektupphandlingLOVVård och omsorg FamiljehemHvbInköp GävleborgLovSofia Karlsson

Erik Säfvenberg

es@uh24.se

Kommentatorerna ansvarar för sina egna kommentarer

6 kommentarer på "Trots flera fördelar upphandlar bara en HVB med LOV"

  1. Niklas K skriver:
    1 april, 2016 kl. 11:44

    Så… Inköp Gävleborg har vunnit upphandlingspris för ett upplägg som inte tillåts enligt LOV, eller hur ska artikeln tolkas? LOV betyder för övrigt lag om valfrihetssystem, inte vårdval som artikeln felaktigt påstår. Dessutom är väl valfrihetssystem inte upphandling? Och inte ska väl flyktingbarn inkvarteras i hvb-hem? Det finns ju utrymme att direktupphandla asylboenden enligt meddelande från EU-kommissionen.

  2. Johan Almesjö skriver:
    4 april, 2016 kl. 07:38

    Godmorgon!
    Sanningen är väl den att LOV innebär ett sätt för kommuner och landsting att konkurrensutsätta sin köp (läs mer på: kkv.se).
    Sedan är det så att det är upphandlingsmyndigheten är den myndighet som hanterar valfrihetswebben (läs mer på: http://www.valfrihetswebben.se) så om det vore “olagligt” är min uppfattning att de valt att hålla den stängd för denna typ av köp.
    Nej min bild av detta är att en upphandlare tillsammans med en beställare har med övertygelse förändrat en del av konkurrensbilden i den offentliga affären och det om något är att vara stolt över – det är jag!
    Vi ses
    //Johan Almesjö Inköp Gävleborg

  3. Niklas K skriver:
    4 april, 2016 kl. 11:08

    Men… Valfrihetssystem är ett alternativ till upphandling. Valfrihetssystem är alltså inte upphandling. Valfrihetssystem är ett system där brukare och patienter själva får välja utförare av stöd, vård- och omsorgstjänster. Inte upphandling.
    LOV kan knappast användas av kommuner och landsting till att “konkurrensutsätta sina köp.” Lagen syftar till att ge brukarna valfrihet! Att sedan upphandlade verksamheter, tex äldreboenden, också deltar i valfrihetssystem, det är en annan sak.
    När det gäller vilka typer av tjänster som tillåts finnas i valfrihetssystem, står dessa detaljerat angivna i 1 kap 1 § LOV, och i regeringens tillkännagivande av CPV-koder för B-tjänster. Dessa koder omfattar inte HVB-hem eller familjehem, vilka dessutom förefaller vara explicit undantagna från LOV. Vilket en företrädare från just upphandlingsmyndigheten påpekar i artikeln! Men jag håller med om att CPV-nomenklaturen är otydlig. Kanske HVB-hem ingår i “85311000-2 Social omsorg med inkvartering”?

  4. Johan Almesjö skriver:
    4 april, 2016 kl. 14:07

    Hej Niklas – jag citerar KKV:
    “Lagen om valfrihetssystem (LOV) trädde i kraft den 1 januari 2009. LOV reglerar vad som ska gälla när upphandlande myndigheter konkurrensutsätter delar av sin verksamhet genom att överlåta till brukaren att välja utförare bland leverantörer i ett valfrihetssystem”.
    Min uppfattning är att detta sätt att konkurrensutsätta är ett bra sätt och vad gäller att öppna för denna kategori så är det just samma myndighet som sagt ja … vilket jag tycker är bra.
    Men som sagt det är inte helt enkelt att hitta knivskarpa gränser i CPV djungeln och du kan ha rätt i den bedömning du gör.
    Vi ses

  5. LXV skriver:
    5 april, 2016 kl. 13:22

    Det var en smidig, men också lagstridig lösning att upphandla HVB-hem genom ert unika upphandlingsförfarande som blandar samman LOU, LOV och dynamiska inköpssystem…

  6. Johan Almesjö skriver:
    5 april, 2016 kl. 14:06

    Det är nog inte vår uppfattning och ej heller KKV då och UHM nu då de ansvarar för att möjliggöra konkurrensutsättning via Valfrihetswebben.
    Min och vår uppfattning är att hela lagen ska tillämpas i det offentliga köpet och detta är enligt oss ett sätt att inte begränsa sig då det inte var det som var lagstiftarens vilja.
    Vi ses
    //Johan

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Senaste inläggen

  • PFAS-stopp utmanar upphandlare
  • SKR:s jurister ger senaste nytt
  • Lider av felaktiga siffror
  • Risk för minskad leverantörsbas med digitala krav
  • Köpte slottsmöbler fel

Lediga jobb

Upphandlare till myndigheten för tillgängliga medier

SiS söker en erfaren upphandlare som vill göra skillnad på riktigt!

Upphandlare till Statens inköpscentral på Kammarkollegiet

Upphandlingsjurist till Skånes Kommuner

  • Avtalscontroller till Region Stockholms Inköpscentral

Senaste nyheterna

AI för upphandlare | 26 mars – distans
Upphandlare till myndigheten för tillgängliga medier
PFAS-stopp utmanar upphandlare
SKR:s jurister ger senaste nytt
Lider av felaktiga siffror
Risk för minskad leverantörsbas med digitala krav
Köpte slottsmöbler fel
Får inte skylla på arbetsbördan
Landskrona backar i chefsfrågan
Belönas för sin kravställning
Byggtvist kostar 88 miljoner
Mats Öman“0 kronor utbetalt” efter avtalsmiss
Karl-Henrik PerssonMiljardaffär under radarn
Region StockholmAvtalscontroller till Region Stockholms Inköpscentral
KRÖNIKA: Från frivillighet till krav
Mats BergmanForskar om upphandling i krig
Bantad skola ger ny upphandling
Svartlistning håller brottsliga företag borta
Reserverade kontrakt och hotet mot den fria konkurrensen
Johan DanielssonHalv S-seger om UE-tak
ANNONS FRÅN AFF

Aff ger struktur, trygghet och samsyn – därför väljer Micasa modellen

När Micasa Fastigheter började använda Aff för drygt tio år sedan var målet att skapa struktur, tydlighet och bättre samarbete med leverantörerna. Sedan dess har modellen blivit en självklar del av vardagen, och enligt inköpschefen Örjan Nilsson Rosvall har den gjort hela organisationen tryggare och mer effektiv.

Mest visade inlägg

  • “0 kronor utbetalt” efter avtalsmiss
  • Byggtvist kostar 88 miljoner
  • Landskrona backar i chefsfrågan
  • Miljardaffär under radarn
  • Får inte skylla på arbetsbördan
  • Köpte slottsmöbler fel
  • Belönas för sin kravställning
  • SKR:s jurister ger senaste nytt
  • Konsulterna tog över Sigtuna
  • Risk för minskad leverantörsbas med digitala krav

Läsarnas åsikter

F d upphandlare : Dubbelt avhopp från Ängelholm
Vi som har arbetat under dessa två vet precis vad det handlade om. Om man sade något som inte passade…
Anställd : Dubbelt avhopp från Ängelholm
Jag upplever att artikeln är väldigt ensidig. Uppgifterna om att 16 medarbetare har lämnat arbetet under deras ledning gör mig…
Neo : Köpte slottsmöbler fel
Bra jobbat Konkurrensverket. Sådana där kriminella köp av möbler utan korrekt annonsering är det största hotet mot konkurrensen, och i…
Johanna : Konsulterna tog över Sigtuna
Kalle, jag vill inte hänga ut vilken upphandlande myndighet det rör sig om. Men man kan konstatera att möjligheten att…
Johanna : Landskrona backar i chefsfrågan
Grattis Landskrona till en toppenrekrytering!
Josef Dadoun : En seger mot “förlustanbud”
Denna dom var mycket välkommen. När lagstiftningen ändå innehåller möjligheten att förkasta oseriösa anbud har tyvärr domstolarna ofta vattnat ur…
H : Konsulterna tog över Sigtuna
Ingen är väl förvånad? Och Sigtuna är knappast ensamma heller. Det är på tiden att detta börjar tas upp till…
Gustaf : KRÖNIKA: Avtalsuppföljning – kommunens “riktiga vinterdäck”
Arian, återigen bra och välskrivet. Det här med avtalsuppföljning är ju såklart synnerligen viktigt. Funderar en hel del själv hur…
Arian : KRÖNIKA: Avtalsuppföljning – kommunens “riktiga vinterdäck”
Alexander - Vi behöver inte vara överens. Har du någon konkret och bra feedback är du välkommen att kontakta mig.…
Alexander : KRÖNIKA: Avtalsuppföljning – kommunens “riktiga vinterdäck”
"För vinteravtal är som mjölk. De är som bäst när de är nyöppnade, men blir snabbt sura om man låter…

Aktuella utbildningar

  • Kvalificerad entreprenad­upphandlare | 10-11 mars
  • Leda upphandlingar effektivt | 12 mars
  • AI för upphandlare | 26 mars – distans
  • Entreprenadupphandling och AMA AF | 27 april
  • AI för upphandlare | 28 april – på plats
  • Kvalificerad IT-upphandlare | Våren 2026
  • LOU på två dagar | Våren 2026
  • Säkerhetsskyddad upphandling | Våren 2026
  • Robusta IT-avtal | Våren 2026
  • Få fart på er avtals­förvaltning | Våren 2026 (distans)
  • Ramavtal – fördjupnings­kurs | Hösten 2026