Skip to content
  • Om oss
  • Kontakta oss
  • Nyhetsbrev
  • Annonsera
Upphandling24
  • Nyheter
    • Debatt
    • Expertsvar
    • LOU
    • Nya LOU
    • Förvaltningsrätten
    • Direktupphandling
    • Överprövning
    • Ramavtal
    • Juridisk krönika
    • Rättsfallsanalys
  • Karriär
    • Lönestatistik
    • Lediga jobb
    • Platsannonsera
    • Student
    • Utbildningar
  • Konferens
  • Utbildning
  • Nätverk
    • Upphandlare
    • Avtalsuppföljning
    • Entreprenadupphandlare
    • IT-upphandlare
  • Om oss
    • Om oss
    • Kontakta oss
    • Nyhetsbrev
  • Annonsera
    • Platsannonsera
    • Annonsera

Hur få resultat efter en dialog?

ExpertsvarJag tycker att det är svårt att omsätta marknadsundersökningar till konkreta krav i upphandlingsdokumenten, hur ska jag gå tillväga? Upphandlingskonsulten Magnus Nilsson svarar.

| 2019-09-18
magnus-nilsson
Magnus Nilsson.

Min erfarenhet är att marknadsdialogen behöver bli tämligen konkret för att kunna ge tillräckligt värde för arbetet med upphandlingsdokumenten och för upphandlingen i övrigt. Många leverantörer jag har pratat med menar att den upphandlande myndighetens initiativ till dialog har uppskattats, men när upphandlingsdokumenten väl publiceras har synpunkterna från dialogen inte beaktats i någon större utsträckning.

Det kan finnas många skäl till att så blir fallet. Ett skäl kan vara att den upphandlande myndigheten inte har velat ta hänsyn till den enskilda leverantörens synpunkter. Jag tror dock att det ofta kan bero på att dialogen inte har blivit tillräckligt konkret för att upphandlaren ska kunna omvandla dess resultat till konkreta krav, tilldelningskriterier eller anpassade avtalsvillkor.

Det är ofta underskattat hur komplext det kan vara att omsätta en god idé eller en ny tanke i konkreta, färdigformulerade krav eller tilldelningskriterier. Det är därför ofta bra att dialogen genomförs i sekventiella faser med ökad grad av konkretion.

I marknadsdialogens olika faser är det mot bakgrund av det lämpligt att hantera olika frågeställningar och kombinera olika metoder.

Ett tillvägagångssätt för den upphandlande myndigheten att skapa en dialog som ger såväl bredd som djup kan vara att inleda dialogen brett och övergripande med många olika parter för att sedan låta dialogen smalna av. Dialogen kan i ett första skede vara av övergripande karaktär för att identifiera vilka aktörer som finns på marknaden, vilka alternativa varor och tjänster som tillhandahålls av leverantörsmarknaden och som efterfrågas av andra köpare.

I den fasen av dialogen är det en fördel att arbeta med öppna sinnen och inte göra bedömningar av vad som är bra, dåligt eller lämpligt för den upphandlande myndigheten. En sådan bedömning bör göras senare i förberedelserna inför upphandlingen eller rent av vid anbudsprövningen under upphandlingen. I marknadsdialogens tidiga skeden kan ofta branschorganisationer eller olika analysföretag bidra med värdefull information.

I efterföljande faser konkretiseras de frågor som diskuteras, baserat på vad som framkommit i den inledande mer övergripande dialogen. I ett fördjupande skede av dialogen kan den upphandlande myndigheten exempelvis konkretisera förslag på alltifrån specifika krav, affärsmodeller, riskdelningsmodeller eller olika sanktioner och be om olika aktörers återkoppling.

Det ger möjlighet till mer begränsade och kirurgiska diskussioner. Det ökar möjligheten att omhänderta återkopplingen och låta den påverka utformningen av upphandlingen.

Många gånger är det först när arbetet med förfrågningsunderlaget kommit en bra bit på väg som alla relevanta frågor som bör hanteras i en dialog med marknaden framkommer. För att kunna få tillräckligt konkret nytta av marknadsdialogen kan den därför behöva fortgå under en större del av upphandlingsprocessen och under en längre tidsrymd.

Naturligtvis blir det än viktigare att eventuella upphandlingsjuridiska begränsningar iakttas när dialogen genomförs parallellt med att förfrågningsunderlaget utformas mer i detalj. Det finns då anledning att vara än mer strikt med att fokusera på informationsinhämtning och inte delge några detaljer om det pågående upphandlingsarbetet.

Läs mer: Expertsvar

Redaktionen

red@uh24.se

Kommentatorerna ansvarar för sina egna kommentarer

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Fler nyheter

”Ta ansvar för uttjänt IT”

Inköpare måste ta större ansvar för problemen som uttjänta IT-produkter orsakar i utsatta områden över hela världen. Det anser TCO Development som nu godkänt två insamlingsföretag som uppfyller sociala och miljömässiga krav.

Riksbanken utreder oegentligheter

Det finns misstänkta oegentligheter i relationen mellan Riksbanken och en leverantör. Efter en visselblåsning och utredning har frågat nu nått Riksbankens personalansvarsnämnd.

Tar klivet till näringslivet

Karriär

I mitten av maj lämnar Katarina Appelqvist jobbet som inköpschef i Kungsbacka för att bygga upp konsultföretaget B3 Upphandlings nysatsning på Västkusten. ”Det känns både läskigt och superhärligt när kartan inte är ritad”, säger hon.

Foto: Ninni Andersson, Regeringskansliet.

Rundabord med sikte på ny strategi

Regeringen vill stöpa om den nationella upphandlingsstrategin till en mer praktiskt inriktad handlingsplan. Särskild vikt läggs på ökad konkurrens och att stötta offentliga inköpsorganisationer.

Lisa Hörnström

Vill skingra ”Hamburg-dimman”

Risken för att trampa över upphandlingslagarna får kommuner att tveka om samverkan med andra kommuner. Det framgår av en analys från Statskontoret, som vill att Upphandlingsmyndigheten, UHM, stärker stöd och vägledning på området.

”Tjäna på effektiva konsultinköp”

Debatt

När det finns ett löpande behov av olika typer av konsulter blir tillfälliga lösningar för konsultbemanning både kostnadsdrivande och ineffektiva. Det är märkligt att företag och offentliga verksamheter inte systematiserar sina konsultinköp för att reducera kostnaderna, skriver Jesper Molin.

Lediga jobb

Chef till Skolverkets inköps- och upphandlingsenhet

Upphandlare till Stockholms universitet

  • Upphandlingscontroller till Uppsala universitet
  • Upphandlingsrådgivare till Riksbanken
  • Senior upphandlare med inriktning IT till statens inköpscentral
  • Förvaltare till Statens inköpscentral
  • Upphandlare till Norrköpings kommun
  • Strateg – försörjningsberedskap Region Gotland
  • Upphandlingskoordinator till Sollentuna kommun
  • SVT söker strategisk inköpare
  • Strategisk upphandlare till Jämtkraft
  • Familjebostäder söker Strategisk inköpare
ANNONS FRÅN UPPHANDLING24

Lär dig skriva bättre avtal

Avtalet är kärnan i affären och avtalsrätten i sig regleras inte i LOU. Därför är det viktigt att du som upphandlare sätter dig in i hur du formulerar korrekta avtal och vad du bör tänka på för att säkerställa en bra affär.

Senaste nyheterna

”Ta ansvar för uttjänt IT””Ta ansvar för uttjänt IT”
Riksbanken utreder oegentligheterRiksbanken utreder oegentligheter
Tar klivet till näringslivetTar klivet till näringslivet
Rundabord med sikte på ny strategiRundabord med sikte på ny strategi
Vill skingra ”Hamburg-dimman”Vill skingra ”Hamburg-dimman”
”Tjäna på effektiva konsultinköp””Tjäna på effektiva konsultinköp”
Stärker transporterna med nytt avtalStärker transporterna med nytt avtal
Tror på dialog om matpriserTror på dialog om matpriser
ANNONS FRÅN UPPHANDLING24

Lägg inte avtalet i byrålådan!

Likväl som du gör upphandlingar måste du jobba aktivt med uppföljningar av avtal, det är en viktig byggsten i en verksamhet och något som måste prioriteras menar Petra Rantzow, expert på avtalsförvaltning och kursledare på Upphandling24.

Senaste kommentarerna

  • Alla mot TrafikverketÄntligen händer något mot det självgoda och inkompetenta Trafikverket. Vilket annat bolag skulle försämra komforten för sina resenärer? Det räcker...
  • Sista chansen för löneenkätenHej, den publicerades de 14 februari. Läs mer här: https://upphandling24.se/sa-mycket-tjanar-upphandlare-2023/
  • Sista chansen för löneenkätenHejsan, Vecka 8 har passerat så jag undrar när årets statistik presenteras?
  • Fiskburgare i topp i jakt på matsvinnVilket utmärkt exempel på hållbarhetstänk. Bravo!
  • Sju firar tioBra jobbat, Anders!

Aktuella utbildningar

  • Praktisk avtalsrätt inom LOU och LUF | 23 mars 2023
  • Kvalificerad IT-upphandlare | 29-30 mars 2023 FULLBOKAD
  • LOU på två dagar | 19-20 april 2023
  • Ramavtal – fördjupnings­kurs | 3 maj 2023
  • Hållbar upphandling | 10 maj 2023
  • Leda upphandlingar effektivt | 11 maj 2023
  • Säkerhetsskyddad upphandling | Hösten 2023
  • Anbuds­utvärdering | 18 oktober 2023
  • Agil upphandling | 19 oktober 2023
  • Förhandling som redskap inom offentlig upphandling | Hösten 2023
  • Få fart på er avtals­förvaltning | Hösten 2023
  • Kvalificerad entreprenad­upphandlare | 25-26 oktober 2023
ANNONS FRÅN AFF

Ordning och reda på avtalen

Det är viktigt att avtalen är likartade för att alla ska förstå dem, då blir det mindre risk för olika tolkningar och missförstånd. Då blir det mindre risk för olika tolkningar och missförstånd. Man kan helt enkelt fokusera på annat än olika avtalsformuleringar.

GUIDE UPPHANDLA MODULER

Guide–upphandla moduler

Ladda ner kostnadsfritt >
Upphandling24 har tillsammans med bolag i branschen tagit fram en guide för att upphandla moduler. Läs hela den 13-sidiga pdf:en och få tips och råd från upphandlare, leverantörer och jurister.

Få vårt nyhetsbrev

Håll dig informerad om de senaste nyheterna inom offentlig upphandling! Prenumerera på Upphandling24:s kostnadsfria nyhetsbrev.

Prenumerera, nyhetsbrev
Typ av verksamhet *
Specialområde
Jag godkänner att mina uppgifter lagras (integritespolicy) *

RSS Analyser från Inköpsrådet

  • Dialogmöten höjer konstens kvalitet
  • Då ska ska-kraven vara uppfyllda
  • Det positiva med överprövning
  • Några betalar men ingen kan uteslutas
  • Bevis för onormalt lågt pris i anbud
  • Intervallutvärderingens sista suck
  • Medvetet oförstående eller okunniga?
  • Hittade vägen till nya normer
  • Förutsättningar för prisavdrag
  • Professionalisering och politisering

Om Upphandling24

Upphandling24 ges ut av PMP Public Media Partner AB. Ansvarig utgivare: Helle Kierkegaard

Kontaktuppgifter

Postadress: Upphandling24, c/o Garamond, Mariebergsgatan 15, 112 19 Stockholm
Besöksadress: Tegnérgatan 39,  Stockholm

Länkar

Personuppgiftspolicy »
Prenumerera på nyhetsbrev »
Annonsera »