Skip to content
  • Om oss
  • Kontakta oss
  • Nyhetsbrev
  • Annonsera
Upphandling24
  • Nyheter
    • Debatt
    • Expertsvar
    • LOU
    • Nya LOU
    • Förvaltningsrätten
    • Direktupphandling
    • Överprövning
    • Ramavtal
    • Juridisk krönika
    • Rättsfallsanalys
  • Karriär
    • Lönestatistik
    • Lediga jobb
    • Platsannonsera
    • Student
    • Utbildningar
  • Konferens
  • Utbildning
  • Nätverk
    • Upphandlare
    • Avtalsuppföljning
    • Entreprenadupphandlare
    • IT-upphandlare
  • Om oss
    • Om oss
    • Kontakta oss
    • Nyhetsbrev
  • Annonsera
    • Platsannonsera
    • Annonsera

”LOU snedvrider konkurrensen”

DebattSveriges Allmännytta arbetar för att de allmännyttiga bostadsföretagen ska kunna bygga hyresrätter som fler har råd med. Om de inte behöver tillämpa LOU skulle detta underlättas, något som kritiseras i en debattartikel av Henrik Willquist och Karl-Henrik Persson. De menar att LOU inte är problemet, det är bara att man lär sig tillämpa lagen, skriver Anders Nordstrand, vd, i en replik.

| 2022-04-13
Anders Nordstrand, vd, Sveriges Allmännytta.

Men så enkelt är det inte. Problemet är att kravet på allmännyttan att tillämpa LOU snedvrider konkurrensen mellan dessa bostadsföretag och deras privata konkurrenter.

År 2011 anpassades lagstiftningen som styr allmännyttan till EU:s statsstöds- och konkurrensregler. Syftet var att allmännyttan inte ska ha några fördelar jämfört med privata företag på grund av det kommunala ägandet, men inte heller – och det är viktigt – några nackdelar jämfört med privata företag.

Detta kom till uttryck i allbolagen genom kravet på att bostadsföretagen ska bedriva verksamheten enligt affärsmässiga principer. I propositionen står: ”Affärsmässighet avser det övergripande förhållningssätt som ett icke subventionerat företag på en marknad intar inför investeringar, i sin dagliga drift och i relation till andra aktörer.”

Ett sådant förhållningssätt är knappast förenligt med en tvingande lagstiftning som detaljreglerar upphandlingsförfarandet. Problemet berördes av Utredningen om allmännyttans villkor och från Sveriges Allmännytta framhöll vi tydligt när den nya allbolagen bereddes att affärsmässiga principer inte är förenliga med LOU.

Under de tio år som förflutit har allmännyttan ändå tvingats följa LOU och bostadsföretagen har naturligtvis lärt sig tillämpa lagen allt bättre med åren. Flera utredningar har visat att de allmännyttiga bostadsföretagen är duktiga på att upphandla enligt LOU.

Samtidigt har det blivit allt tydligare att kravet på att tillämpa LOU medför flera negativa konsekvenser vilka sammantaget utgör en uppenbar konkurrensnackdel gentemot privata bostadsföretag.

Kravet gör det till exempel omöjligt att genomföra affärsmässiga förhandlingar liksom samplanering av projekt och långsiktiga utvecklingssamarbeten.

Andra effekter är att allmännyttan ofta får väldigt få anbud, men desto mer omfattande överprövningar av tilldelningsbeslut. Bostadsföretagen vinner den absoluta merparten av de överprövningar som görs av deras upphandlingar, men även om det allmännyttiga bostadsföretaget får rätt i domstol så försenas den enskilda upphandlingen vilket leder till ökade kostnader. Som reglerna är konstruerade spelar det i dessa fall faktiskt ingen roll hur duktig man än är på att tillämpa LOU. 

Kravet på att tillämpa LOU har gjort det dyrare att bygga och renovera för allmännyttan. Dessutom tar det längre tid. Det leder också till högre hyror.

Allmännyttan är ett av kommunernas viktigaste redskap för att klara bostadsförsörjningen. Utredningen ”En socialt hållbar bostadsförsörjning” konstaterar att LOU gör det svårare för de allmännyttiga bostadsföretagen att bidra till bostadsförsörjning och föreslår därför att de inte ska behöva tillämpa LOU.

Ett slopande av kravet på att följa LOU innebär att vi får konkurrens på lika villkor mellan allmännyttiga och privata fastighetsägare. Det försämrar inte affärsmässigheten, då affärsmässiga principer ska tillämpas enligt lag.

Valet ska utgå från vilken leverantör som erbjuder den bästa varan eller tjänsten till de bästa villkoren, men vägen dit kan variera.

Likaså kommer de allmännyttiga bostadsföretagen även utan LOU att vara seriösa upphandlare som respekterar principerna om likabehandling och transparens. Vill någon granska affärerna så är det fullt möjligt genom att offentlighetsprincipen gäller för kommunala bostadsföretag.

Anders Nordstrand

Vd, Sveriges Allmännytta

Läs mer: Debatt

Kommentatorerna ansvarar för sina egna kommentarer

8 kommentarer på "”LOU snedvrider konkurrensen”"

  1. Johan Sundin skriver:
    14 april, 2022 kl. 09:12

    Två citat ur artikeln som visar att allmännyttan inte har koll på läget.
    1. ”Kravet gör det till exempel omöjligt att genomföra affärsmässiga förhandlingar liksom samplanering av projekt och långsiktiga utvecklingssamarbeten.” Om man kan LOU vet man att det är fullt möjligt att genomföra affärsmässiga förhandlingar, om man är duktig vill säga. Kombinatoriska upphandlingar och optioner gör det möjligt att jobba långsiktigt.
    2. ”Andra effekter är att allmännyttan ofta får väldigt få anbud, men desto mer omfattande överprövningar av tilldelningsbeslut.” Om man får in få anbud har man inte paketerat förfrågningarna tillräckligt attraktivt eller har lagt över för stora risker på leverantörerna. Det har inget med LOU att göra. Inte heller möjligheterna att göra tydliga förfrågningsunderlag som minskar risken för överprövning.

  2. po skriver:
    18 april, 2022 kl. 10:31

    Håller helt med Johan.
    På nytt som jag sagt i tidigare bemötanden i frågan så kan aldrig ett system som garanterar konkurrensneutralitet och hänsyn till risker för korruption och prisdumpningar, med svart arbetskraft och orimliga arbetsvillkor vara något annat en obetalbar samhällstjänst.
    Dialog är inte förbjudet och kan ske i god tid innan upphandlingarna startar.
    Begreppet förhandlingar får inte innebära att vissa entreprenörer gynnas och andra missgynnas. Prisförhandlingar leder ofta till problem då entreprenören hamnar i underläge som ofta leder till problem under entreprenadens genomförande och som dessutom ska hantera ett stort antal underentreprenörer.
    Nej gå ifrån Era i förväg stelbenta fastställda upphandlingsdokument = AF och bli mer kreativa och välj samverkansupphandlingar och partnering under förutsättning att Ni = byggherren själv har en organisation som kan hantera och delta aktivt i de upphandlingsformerna. Det går också utmärkt att använda Konkurrenspräglad dialog med stor framgång.
    Nej problemet är inte LOU utan brister hos de allmännyttiga bostadsföretagen, det räcker inte bara med en duktig upphandlare utan en egen projektorganisation som kan hantera och medverka under entreprenadtiden.

  3. po skriver:
    18 april, 2022 kl. 15:50

    Flera utredningar har visat att de allmännyttiga bostadsföretagen är duktiga på att upphandla enligt LOU.
    Vilka utredningar då??? snarare motsatsen och dessutom ett stort antal dåliga exempel bland annat Sigtuna, Östersund, Borlänge och inte minst Göteborg.. Detsamma för övriga offentligt ägda bolag.
    Dessutom omfattande korruption.
    Den partsinlaga som man lutar sig mot som säger att det är dyrare att upphandla enligt LOU är ett beställningsverk av allmänyttan (Tyréns) och en utredning med ringa värde.

  4. Stolt skriver:
    19 april, 2022 kl. 15:17

    Man blir glad och varm inombords när man läser så kloka kommentarer och reaktioner i kommentarsfältet.

    Självklart är LOU inte det minsta problem så som allmännyttans påstår. Projektering och annan byråkrati så som bygglov, detaljplan och rivningslov och numera även klimatdeklaration osv. tar oerhört lång tid. Spelar man in upphandling i samma veva som förstudie-fasen så skulle LOU enbart hjälpa till att göra ännu bättre affärer.

  5. LC skriver:
    20 april, 2022 kl. 22:51

    Jag förstår inte att han envisas argumentera utan konkret fakta.
    LOU är en ”kontroll” så det inte sker snedvriden konkurrens eller korruption med offentliga medel, iaf som jag ser det.
    Att det blir dyrare byggen är väl snarare att processen från början med förstudien/analysen till kraven i upphandlingsdokumenten har gjorts för dåligt och då istället för att klaga på LOU bör man se över sina rutiner och tillämpning av LOU i alla delar av upphandlingen.

    Att förhandla och ha en dialog med bygg entreprenader är inte förbjudet så förstår inte hur VDn kan påstå något annat.

    Så ser jag på det och är ändå bara studerande inom offentlig upphandling som inte ens gjort klart min första termin. 🙂

  6. Lennart W skriver:
    25 april, 2022 kl. 10:09

    Det handlar snarare om ett ledningsproblem. Alla företag som är vinstdrivande, begär in kravspecificerade offerter, vilket i mångt och mycket är att likställa med funktionerna hos LOU.

    Men jag kan förstå att vissa tycker att det är jobbigt, precis som snattare upplever det jobbigt med kameror, larm och butikskontrollanter.

  7. Lincoln Lawyer skriver:
    22 maj, 2022 kl. 09:11

    Allmännyttans kampanj mot LOU lämnar mig ingen ro. Jag tycker ärligt talat att den är rent ut sagt pinsam och jag begriper inte hur så många välutbildade(?) representanter för allmännyttan kan komma upp med en så urbota korkad idé att bedriva kampanj mot LOU. Jag kan inte se annat än att det måste vara några starka personer inom organisationen som är arkitekterna bakom idén och att alla andra sedan okritiskt hänger på. Grupptänkande kallas det visst. Tänk om centralorganisationen istället lagt tiden och pengarna på att utbilda medlemmarna i t ex kompetensupphandling vad mycket som redan varit vunnet av det de säger sig vilja uppnå. Jag undrar om det i medlemsföretagens ägardirektiv från kommunerna står att de ska bedriva misskreditering av LOU? Jag tror t o m nån representant segerrusigt uppfann begreppet ”LOUexit” i samband med att nån köpt konsultrapport presenterades. Vad säger man? Och den särskilda utredaren ska vi inte tala om, det är ju en evinnerlig tur att hon inte är miljöminister längre om hennes slutsats i denna fråga är det minsta representativ för hennes förmåga att sätta sig in i en bransch och ett ämne…Jag fattar bara inte att leverantörerna inte reagerat skarpare mot kampanjen. Kanske alla tror att just de ska gynnas av att allmännyttan kan välja leverantör utan krav på objektivitet, transparens och lika behandling…

  8. RonaldMcDonald skriver:
    5 januari, 2023 kl. 10:51

    Ämnet är intressant,
    – i äldre versioner av LOU var tröskelvärdet för byggentreprenad högt samtidigt som någon byggboom av hyresrätter inte direkt var för handen.
    – man kan inte bortse ifrån att konungariket Sverige i vissa avseenden över-implementerat direktiven, så varför är frågan om en typ av bostadsbolag, som enbart finns i Sverige, ska omfattas eller inte omfattas av EU: direktiv tabu i upphandling 24:s läsekrets?

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Fler nyheter

anna jansson

Vinner mark med sysselsättningskrav

Göteborgs Stad ser både effekter med fler som får jobb och mätbara samhällsekonomiska vinster genom sysselsättningskrav i offentlig upphandling. ”Vinn-vinn-vinn”, säger specialisten Anna Jansson om strategin.

Skånsk flagga

Skånsk duo stärker samarbetet

Uppdaterat

Ystads och Simrishamns kommuner tar sikte på en gemensam inköpsfunktion. Från årsskiftet gäller ett tätare samarbete med gemensamma upphandlingar som ett första steg i processen.

Ser fram emot att gräva djupt

Karriär

Mattias Johansson lämnade jobbet som inköpschef på Ystads kommun för en specialisttjänst på Folktandvården Skåne. ”Nu får jag gräva djupare och lära mig en helt ny bransch”, säger han.

Forskningsbrev Foto: Jenny Drakenlind (Ek).

Forskningsbrev ska göra skillnad

Sveriges Offentliga Inköpare, SOI, hoppas med stöd av tunga aktörer som Upphandlingsmyndigheten, UHM, på ett genombrott för forskning om offentlig upphandling mellan två årskonferenser.

”Alla möbler bör inte återbrukas”

Debatt

Offentliga inköpare riskerar att ta för lätt på miljö- och hållbarhetskrav genom att återanvända möbler med låga krav, framför nyproducerade med höga. Cirkulär ekonomi kan inte bäras av produkter från det förflutna, skriver företrädare för möbelbranschen i en debattartikel.

Skärmpdump från seminarium, anordnat av Kommissionen för skattenytta.

Stakar ut nya politiken

Civilminister Erik Slottner är förfärad över hur vissa byggentreprenader ”drar iväg” i kostnader. Han vill också se färre trösklar för anbudsgivare och ökat fokus på konkurrens.

Lediga jobb

Erfaren jurist till Konkurrensverket

Upphandlare till Stockholms universitet

Inköpsstrateg/upphandlare, konsultavtal till HBV

Offentlig inköpsstrateg/upphandlare till HBV- Föräldravikariat

Strategisk inköpare till Specialpedagogiska skolmyndigheten

IT-upphandlare till Haninge kommun

  • Systemadministratör, e-handel, till Huddinge kommun
  • Upphandlare inom IT till Huddinge kommun
  • Upphandlare till Huddinge kommun
  • Entreprenadupphandlare till Huddinge kommun
  • Strategisk inköpare till Upphandlingsmyndigheten – föräldravikariat
  • Strategisk inköpare till Arbetsförmedlingen
  • Bolagsjurist till Adda
  • Verksjurister till säkerhetspolitisk myndighet
  • Upphandlingschef till Nässjö kommun
ANNONS FRÅN AFF

Vi måste ha en gemensam standard

Enligt Erik Sundström, vd på L&T, har Aff betytt väldigt mycket för branschen, standardiserade avtal gynnar alla. Ett gemensamt språk och en känd struktur gör det möjligt för alla inblandade att läsa och tolka avtalen.

Senaste nyheterna

Vinner mark med sysselsättningskravVinner mark med sysselsättningskrav
Skånsk duo stärker samarbetetSkånsk duo stärker samarbetet
Ser fram emot att gräva djuptSer fram emot att gräva djupt
Forskningsbrev ska göra skillnadForskningsbrev ska göra skillnad
”Alla möbler bör inte återbrukas””Alla möbler bör inte återbrukas”
Stakar ut nya politikenStakar ut nya politiken
Bygger röd tråd med politikerBygger röd tråd med politiker
Så påverkar osäkra världsläget FMVSå påverkar osäkra världsläget FMV
ANNONS FRÅN UPPHANDLING24

Lär dig skriva bättre avtal

Avtalet är kärnan i affären och avtalsrätten i sig regleras inte i LOU. Därför är det viktigt att du som upphandlare sätter dig in i hur du formulerar korrekta avtal och vad du bör tänka på för att säkerställa en bra affär.

Senaste kommentarerna

  • ”Alla möbler bör inte återbrukas”Tråkigt med branschorganisationer som klagar men inte kommer med en hållbar/genomtänkt lösning. Förslagen är bra men hjälp oss med hur...
  • Så mycket tjänar upphandlareHej Madelene, Upphandling24 och Inköpsrådet håller på att sammanställa en löneundersökning. Där tar vi hänsyn till och frågar efter bland...
  • Så mycket tjänar upphandlareJag hoppas er redovisade statistik inte har klumpat ihop samtliga roller inom upphandling, högsta utbildning hos de som svarat, antal...
  • ”Inte noga med lagar i Falkenberg”Tack för en bra artikel och intressanta synpunkter professor Lundin.
  • Så påverkar osäkra världsläget FMVIntressant artikel. Skulle vara spännande att få veta vad FMV såg som den stora vinsten med procentuell uppräkning kontra index?...

Aktuella utbildningar

  • Anbuds­utvärdering | 7 mars 2023 – 1 plats kvar
  • Agil upphandling | 9 mars 2023
  • Kvalificerad entreprenad­upphandlare | 14-15 mars 2023
  • Säkerhetsskyddad upphandling | 16 mars 2023
  • Få fart på er avtals­förvaltning | 21 mars 2023
  • Förhandling som redskap inom offentlig upphandling | 22 mars 2023
  • Praktisk avtalsrätt inom LOU och LUF | 23 mars 2023
  • Kvalificerad IT-upphandlare | 29-30 mars 2023
  • LOU på två dagar | 19-20 april 2023
  • Ramavtal – fördjupnings­kurs | 3 maj 2023
  • Hållbar upphandling | 10 maj 2023
  • Leda upphandlingar effektivt | 11 maj 2023
GUIDE UPPHANDLA MODULER

Guide–upphandla moduler

Ladda ner kostnadsfritt >
Upphandling24 har tillsammans med bolag i branschen tagit fram en guide för att upphandla moduler. Läs hela den 13-sidiga pdf:en och få tips och råd från upphandlare, leverantörer och jurister.

Få vårt nyhetsbrev

Håll dig informerad om de senaste nyheterna inom offentlig upphandling! Prenumerera på Upphandling24:s kostnadsfria nyhetsbrev.

Prenumerera, nyhetsbrev
Typ av verksamhet *
Specialområde
Jag godkänner att mina uppgifter lagras (integritespolicy) *

RSS Analyser från Inköpsrådet

  • Ett år med kravet att begränsa skada
  • Mest läst på Inköpsrådet
  • Då får ogiltigt avtal bestå
  • Ingen fråga, ingen skada
  • Fler nyheter som påverkar it-avtal
  • Ursäkta, vad är klockan? (Del 2)
  • Kontraproduktiv begäran om sekretess
  • Bevis krävs för ”Hamburgundantaget”
  • Nytt år, nya möjligheter!
  • Ha en plan för den digitala revolutionen

Om Upphandling24

Upphandling24 ges ut av PMP Public Media Partner AB. Ansvarig utgivare: Helle Kierkegaard

Kontaktuppgifter

Postadress: Upphandling24, c/o Garamond, Mariebergsgatan 15, 112 19 Stockholm
Besöksadress: Tegnérgatan 39,  Stockholm

Länkar

Personuppgiftspolicy »
Prenumerera på nyhetsbrev »
Annonsera »