Skip to content
  • Om oss
  • Kontakta oss
  • Nyhetsbrev
  • Annonsera
Upphandling24
  • Nyheter
    • Debatt
  • Karriär
    • Lönestatistik
    • Lediga jobb
    • Månadens profil
    • Platsannonsera
    • Student
    • Utbildningar
  • Konferens
  • Utbildning
    • Anbudsutvärdering
    • Avtalsförvaltning
    • Entreprenadupphandling och AMA AF
    • Hållbar upphandling
    • Kvalificerad entreprenadupphandlare
    • Kvalificerad IT-upphandlare
    • Kvalificerad IT-upphandlare – Steg 2 praktisk tillämpning
    • Leda upphandlingar effektivt
    • LOU på två dagar
    • Ramavtal
    • Robusta IT-avtal
    • Säkerhetsskyddad upphandling
  • Nätverk
    • Upphandlare
    • Avtalsuppföljning
    • Entreprenadupphandlare
    • IT-upphandlare
  • Om oss
    • Om oss
    • Kontakta oss
    • Nyhetsbrev
  • Annonsera
  • Platsannonsera

S svänger om Exit-LOU

Socialdemokraterna skiftar till Sveriges allmännyttas linje genom att ställa sig bakom ett undantag från LOU för kommunägda bostadsföretag.

| 2022-11-28
Jennie Nilsson, Socialdemokraterna.

Omsvängningen framgår av partiets bostadspolitiska motion, som undertecknats av S-ledamöterna i riksdagens civilutskott med bostadspolitiska talespersonen Jennie Nilsson i spetsen.

S ställde sig inledningsvis kallsinnig till ”Exit LOU” när dåvarande civilminister Ida Karkiainen i februari uttalade att det inte fanns förutsättningar för undantag från upphandlingsregelverket.

Dåvarande bostadsminister Johan Danielsson svarade sedan i mars mer neutralt på en direkt riksdagsfråga från Vänsterpartiet.

Statliga utredaren Karolina Skog lade därefter ett förslag om att skrota LOU för allmännyttan, vilket nu är grund för att Socialdemokraterna ställer sig bakom förslaget.

S slår fast den omstridda slutsatsen att ”LOU gör det dyrare att bygga och renovera” – enligt en bedömning av branschorganisationen Sveriges allmännytta.

Socialdemokraterna pekar på att Karolina Skogs utredningsförslag fått ett brett stöd av kommuner och organisationer för att man nu ”bejakar detta och föreslår att lagstiftningen om LOU inte ska tillämpas för allmännyttiga bostadsföretag”.

Exit LOU har sedan tidigare stöd från Vänsterpartiet, vilket upprepas i en motion som undertecknats av dess ordförande i civilutskottet, Malcolm Momodou Jallow.

Resonemangen och slutsatserna bakom ett undantag har sågats av bland annat Upphandlingsmyndigheten och Konkurrensverket för bristande underlag kring de ekonomiska konsekvenser, det juridiska handlingsutrymmet och att hänsyn inte tas till ökad risk för korruption.

”Allmännyttan blundar för risken med korruption”, skrev Upphandlingsmyndighetens chef Inger Ek på DN Debatt i somras, medan Konkurrensverket sammanfattat det som ”varken genomförbart eller önskvärt”.

Även leverantörsmarknaden är mycket kritisk genom branschorganisationen Byggföretagen, som i en artikel på altinget.se ser det som att enskilda företag i praktiken utelämnas till kommunala tjänstemäns godtycke utan LOU.

Sveriges allmännytta vill ersätta LOU med att tillämpa allbolagens affärsmässiga principer även för bostadsföretagens inköp och planerar att ta fram en specifik uppförandekod för upphandling om man får politikernas stöd för ett undantag från LOU.

Läs mer: CivilutskottetJennie NilssonLOU-undantagSveriges allmännyttaVänsterpartiet

Fredrik Mårtensson

fredrik@upphandling24.se

Kommentatorerna ansvarar för sina egna kommentarer

5 kommentarer på "S svänger om Exit-LOU"

  1. Jimmy Andersson skriver:
    28 november, 2022 kl. 08:07

    Kan inte undgå känslan av att förslaget grundas i den klassiska reaktionen på att man inte lyckas tillräckligt bra med något. Om man lyckas dåligt med sitt spel kan man antingen fundera på varför och ställa om för bättre utfall eller så kan man kräva ändringar av spelreglerna. Att kräva undantag från LOU är det senare enligt mig. I min lilla fyrkantiga värld måste man testa spelreglerna ordentligt för att utesluta att bristen ligger hos en själv som spelare innan man kräver ändring av reglerna, där är vi inte än enligt mig. Ändrar man reglerna innan man vet om man kunnat följa dem är risken också stor för att det man sätter in istället inte kommer ge den önskade effekten, vilket mycket väl kan öka riskerna för korruption och godtyckligt agerande.. med tanke på hur stor del av köpen som skulle fråntas genom undantaget är risken inte obetydlig för att felaktigt agerande utan ordentligt regelverk skulle skada markbunden mera vilket i sin tur skulle resultera i högre priser..

  2. Annika skriver:
    29 november, 2022 kl. 17:19

    Att hoppa över LOU och köpa in lite hipp som happ kommer sannolikt öka risken för misshushållning med skattemedel samt korruption. Det våras för “Göteborgsandan” alltså. Dåliga nyheter.

  3. Anonym men sakkunnig skriver:
    30 november, 2022 kl. 10:48

    Vad har hänt med S? Ingenting bra står dom bakom längre.

    Självklart ska inte LOU undantas allmännyttan, de behöver en uppsträckning i hur de gör affärer inom LOU.

  4. Ofantliga sektorn skriver:
    30 november, 2022 kl. 17:27

    Antal stanschimpanser med noll insikt i affärsupplägg och känsla för en affär behöver minskas drastiskt i den offentliga sektorn. Detta skrå behöver ta en låååång fundering på vad som faktiskt är bakgrunden till viljan att lämna LOU. Men därifrån till fri fart?
    Tveksamt. Dessutom är regelverket för hurnärvadvar någon får bygga ett fullkomligt haveri.

  5. T skriver:
    1 december, 2022 kl. 04:09

    Felet är inte LOU. Felet är att det offentliga inte satsar seriöst på upphandling och strategiskt inköp. S har kontinuerligt matat in undantag och specialbestämmelser i en lagstiftning som i sitt ursprung (direktivet) syftar till att tillvarata fördelarna med konkurrens (kostnadseffektivet, innovation, kvalitetsutveckling).

    Varje undantag innebär ett undantag från den konkurrensrättsliga aspekten med LOU – Att det offentliga tvingas konkurrensutsätta sina anskaffningar. Tillsammans med de grundläggande principerna, såsom likabehandlings- och transparensprinciperna, tjänar detta till att motverka korruption och till att stärka marknaden och därmed tillväxt och BNP.

    Det offentlig sektor behöver göra är:
    1. Inse att offentligt inköp behöver lyftas till strategisk nivå, med representation och säte vid ledningsgruppens bord.
    2. Lägga in mål i VP att hela tiden effektivitets- och kostnadsförbättra sina verksamheter, men hjälp av marknaden.
    3. Anta ett totalkostnadsperspektiv vid upphandling och fokusera mer på förberedelser, marknadsdialog och kompetens – samt senare uppföljning.

    Tänk om vi kunde få politiker på vänstersidan som valde att uppskatta marknaden istället för att slingra sig för att utöka den redan överdimensionerade och kostsamma offentliga sektorn.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Fler nyheter

Foto: Amanda Hallström.

Tioårsjubileum för marknadens pris

Karriär

Anbudspriset har delats ut sedan 2015 och tar emot nomineringar fram till 10 juni. ”Priset är ett bra sätt att sprida goda exempel.”, säger Ulrica Dyrke , ordförande i föreningen Anbudspriset.

Få upphandlar innovativt

Innovationsupphandling är katalysator för att öka Sveriges konkurrenskraft. Men för att kraften ska tas tillvara behövs mer stöd till upphandlarna. Det framgår av en ny rapport.

Vidareutbildning inom offentlig upphandling

Vidareutbilda dig inom offentlig upphandling

Utbildning

Vill du utbilda dig inom offentlig upphandling? Vi erbjuder flera matnyttiga kurser både på distans och på plats i Stockholm.

Växjöparkering prövas igen

Växjös upphandling av parkeringsappar fick bakläxa av kammarrätten. Men en rättning av upphandlingen tycks inte räcka. Leverantören Parkster har valt att inleda ytterligare en juridisk process.

Foto: Susanne Hultman.

Eslöv blickar framåt

Tydliga krav på avtalsuppföljning, upphandlingsplaner för hela kommunkoncernen och obligatoriska jävsdeklarationer. Det är några delar i Eslövs kommuns stora förändringar av styrdokumenten för upphandling.

Nobina

Tar strid om Stockholmstrafiken

Trafikjätten Nobina vill stoppa Region Stockholm från att besluta om prestigeaffären för busstrafik i Stockholms innerstad. Yrkandet ingår i ett ”paket” av överprövningar där företaget även kräver nya upphandlingar för två andra trafikavtal.

Lediga jobb

Svenska Bostäder söker entreprenadupphandlare

Avtalscontroller inom välfärdsbrottslighet till Sollentuna kommun

Tillsvidareanställd upphandlare

Upphandlare/inköpare till Haninge kommun

Strategisk Entreprenad­upphandlare/­kategori­ledare till Stockholm Vatten och Avfall

Senaste nyheterna

Tioårsjubileum för marknadens pris
Svenska Bostäder söker entreprenadupphandlare
Avtalscontroller inom välfärdsbrottslighet till Sollentuna kommun
Få upphandlar innovativt
Vidareutbildning inom offentlig upphandlingVidareutbilda dig inom offentlig upphandling
Växjöparkering prövas igen
Eslöv blickar framåt
NobinaTar strid om Stockholmstrafiken
Firar seger i pilotfall
Tillsvidareanställd upphandlare
Upphandlare/inköpare till Haninge kommun
Uppsala får rätt mot ”fyra stora”
Slottner: Ökad konkurrens och minskat krångel
Malin SieversMalin efter Olof
BolagsverketKontrolltjänst med förhinder
Riksdagsenighet om IPI
Utlovar enklare annonsering
Nya perspektiv från syd
Växer med kommunsamverkan
Strategisk Entreprenad­upphandlare/­kategori­ledare till Stockholm Vatten och Avfall
ANNONS FRÅN UPPHANDLING24

Upphandla för rikets säkerhet

Det moderna samhället är sårbart. Den nya säkerhetsskyddslagen gör att du som upphandlare måste analysera och ta hänsyn till nya typer av risker. Viktor Robertson, advokat med specialisering mot frågor som rör säkerhetsskyddslagstiftningen leder en populär utbildning som lär ut just detta.

Mest visade inlägg

  • Tar strid om Stockholmstrafiken
  • Uppsala får rätt mot ”fyra stora”
  • Slottner: Ökad konkurrens och minskat krångel
  • Firar seger i pilotfall
  • Utlovar enklare annonsering
  • Kontrolltjänst med förhinder
  • Malin efter Olof
  • Riksdagsenighet om IPI
  • Därför uteblir efterannonserna
  • Vidareutbilda dig inom offentlig upphandling

Läsarnas åsikter

Per Johansson : Upphandlare saknar kriskunskap
De frågor du ger exempel Emelie är inte frågor som jag som upphandlare vanligtvis kan, eller kommer att kunna, svara…
Emelie : Upphandlare saknar kriskunskap
Mycket ansvar och kunskap finns absolut inom organisationen. Men den kunskapen bör absolut finns även hos upphandlarna. I vissa upphandlingar…
Upphandlare : Därför uteblir efterannonserna
Till Jens, Det handlar inte bara om att det tar tid att fylla i formulären, utan om att E-forms helt…
Amanda : Upphandlare saknar kriskunskap
Hej Emelie! Tack att du uppmärksammade att länken inte fungerade, det är nu fixat och du kan läsa rapporten här:…
Per Johansson : Upphandlare saknar kriskunskap
Varför är frågan ställd till upphandlare? Naturligtvis ska den kunskapen finnas i en organisation men den behöver inte finnas hos…
Jenny : Därför uteblir efterannonserna
Hej Jens, Jag förstår din tanke, men skillnaden är nog att många upphandlare gör många upphandlingar per år, och då…
Emelie : Upphandlare saknar kriskunskap
Väldigt intressant läsning, som förhoppningsvis kommer leda till satsningar runt om i landet som i sin tur resulterar i mer…
Jens : Därför uteblir efterannonserna
Men hallå! Som egenföretagare måste jag varje månad lämna in det ena och det andra till skatteverket och andra myndigheter.…
Yngve Westerlund, MobistikUtveckling : Särskild kollektivtrafik hotas av ineffektivitet
Tack Nobina för ett välinformerat och viktigt inlägg kring den särskilda kollektivtrafiken, som i Danmark går under samlingsnamnet Flextrafik. Här…
Wild Boy : Inköpsvolymen ökar kraftigt
Offentlighetsprincipen mm i alla ära men det känns mer än olustigt att behöva ge uppgifter om min arbetsgivares och min…

Aktuella utbildningar

  • Säkerhetsskyddad upphandling | 14 maj
  • Kvalificerad entreprenad­upphandlare | 22-23 oktober
  • Ramavtal – fördjupnings­kurs | 6 november
  • Kvalificerad IT-upphandlare | 12-13 november
  • Leda upphandlingar effektivt | 20 november
  • Entreprenadupphandling och AMA AF | 25 november
  • LOU på två dagar | 2-3 december
  • Få fart på er avtals­förvaltning | Hösten 2025
  • Anbuds­utvärdering | Hösten 2025
  • Kvalificerad IT-upphandlare – Steg 2 praktisk tillämpning | Hösten 2025

Få vårt nyhetsbrev

Håll dig informerad om de senaste nyheterna inom offentlig upphandling! Prenumerera på Upphandling24:s kostnadsfria nyhetsbrev.

Prenumerera, nyhetsbrev
Typ av verksamhet *
Specialområde *
Jag godkänner att mina uppgifter lagras (integritespolicy) *

RSS Analyser från Inköpsrådet

  • Krävs mer än spekulationer för utredningsansvar
  • Ogiltigt, oacceptabelt, olämpligt – en orimlig (o)ordning?
  • Advokatbyråns 15 förbättringsförslag
  • Oklara omständigheter för preklusionsregler
  • Upphandlingsrättsliga föreningen firade 15 år
  • Annika är upphandlingsjuristen som inte ville bli jurist
  • Allvarligt fel när vd begått brott
  • Fel att förkasta anbud som onormalt lågt
  • Subjektiv objektivitet
  • Ok med förhandlat oannonserat förfarande

Om Upphandling24

Upphandling24 ges ut av PMP Public Media Partner AB. Ansvarig utgivare: Bo Nordlin

Kontaktuppgifter

Adress: Upphandling24, Tegnérgatan 39, 111 61 Stockholm

Länkar

Personuppgiftspolicy »
Prenumerera på nyhetsbrev »
Annonsera »