Skip to content
  • Om oss
  • Kontakta oss
  • Nyhetsbrev
  • Annonsera
Upphandling24
  • Nyheter
    • Debatt
  • Karriär
    • Lönestatistik
    • Lediga jobb
    • Månadens profil
    • Platsannonsera
    • Student
    • Utbildningar
  • Konferens
  • Utbildning
    • AI för upphandlare
    • Avtalsförvaltning
    • Entreprenadupphandling och AMA AF
    • Kvalificerad entreprenadupphandlare
    • Kvalificerad IT-upphandlare
    • Leda upphandlingar effektivt
    • LOU på två dagar
    • Ramavtal
    • Robusta IT-avtal
    • Säkerhetsskyddad upphandling
  • Nätverk
    • Upphandlare
    • Avtalsuppföljning
    • Entreprenadupphandlare
    • IT-upphandlare
  • Om oss
    • Om oss
    • Kontakta oss
    • Nyhetsbrev
  • Annonsera
    • Annonsera
    • Platsannonsera

Så utreder KKV kvalitet

Dialog, omvärldsbevakning och input från upphandlare präglar Konkurrensverkets regeringsuppdrag om kvalitetsaspekten i offentlig upphandling. Målet: ökade möjligheter att konkurrera med kvalitet.

| 2025-03-13
Stefan Jönsson
Stefan Jönsson, Konkurrensverket.

Regeringsuppdraget meddelades tidigare i år med 30 november som slutdatum att redovisa analys och förslag. Parallellt ska Konkurrensverket utreda förslag som gör det enklare att förkasta onormalt låga anbud.

Stefan Jönsson är projektledare på Konkurrensverket (KKV) för den del som berör kvalitetsaspekten och ger på myndighetens webbplats en redovisning av arbetet:

– Det finns ett missnöje bland både upphandlare och företag över att det är svårt att få till stånd en konkurrens med kvalitet. I upphandlingar måste man behandla alla lika vilket gör att det kan vara svårt att ge fördelar till en leverantör man varit nöjd med eller för den delen ”ge minuspoäng” till någon man varit missnöjd med. Som det är i dag kan leverantörer tappa i kvalitet mot slutet av ett kontrakt, men tanken är att det alltså ska löna sig att leverera bra under hela avtalstiden, säger Stefan Jönsson.

I regeringens direktiv görs en parallell till inköp i privat sektor och att det där finns ett större incitament för att leverera av kvalitet under hela avtalsperioden för att gynna framtida affärer.

Regeringen betonar att den översyn av nationella upphandlingsstrategin som genomfördes 2023 gav kunskap om att både upphandlande myndigheter och leverantörsmarknaden såg användningen av kvalitetskriterier i offentlig upphandling som begränsad.

Båda sidor efterfrågade större möjligheter att konkurrera med kvalitet istället för lägsta pris, enligt regeringen.

Konkurrensverket har inlett arbetet med att träffa bland annat Sveriges Offentliga Inköpare, Upphandlingsmyndigheten, Statens inköpscentral och Almega.

Fler möten kommer att hållas med olika aktörer. KKV har även intervjuat forskare och upphandlande myndigheter om hur uppföljningen av kontrakt fungerar.

En enkät till upphandlare kommer att gå ut och Konkurrensverket hämtar även in synpunkter från motsvarande myndigheter i andra EU-länder.

Uppdragets kärna är att föreslå en metod (”effektiv, proportionerlig och tillförlitlig”) för att bedöma i vilken utsträckning leverantörer fullgör kvalitetskraven i offentliga kontrakt.

Regeringen vill bland annat få analyserat en modell med betygsättning, vilket tidigare föreslagits av en forskargrupp, ledd av professor Sofia Lundberg, från SNS.

Upphandlingsmyndigheten presenterade i december en analys av kvalitetskriterier i anbudsutvärderingen, som nu blir en del av kunskapsunderlaget i Konkurrensverkets utredning.

Läs mer: KonkurrensverketKvalitetskriterierStefan Jönsson

Fredrik Mårtensson

fredrik@upphandling24.se

Kommentatorerna ansvarar för sina egna kommentarer

En kommentar på “Så utreder KKV kvalitet”

  1. Fredrik Eriksson skriver:
    14 mars, 2025 kl. 12:33

    “Som det är i dag kan leverantörer tappa i kvalitet mot slutet av ett kontrakt, men tanken är att det alltså ska löna sig att leverera bra under hela avtalstiden”.

    Ett sätt att uppnå detta (åtminstone i vissa tillämpliga situationer) skulle kunna vara att spinna vidare på fördelningsnyckeln “förnyad rangordning” som jag testade runt år 2010-11. D.v.s. man antar två (el. fler) leverantörer och avropar initialt ca. 70-80% från ettan samt följaktligen ca. 20-30% från tvåan. Sen följer man upp och “gör om” utvärderingen t. ex. årligen, varpå förhållandet kan komma att bli det omvända. Då finns kontinuerliga incitament att hålla hög kvalitet och låga priser hela avtalsperioden.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Senaste inläggen

  • Lovar stöd om arbetsrätt och anbud
  • Kritiserar upphandling av terminal
  • Granskar kampen mot korruption
  • Vill se effektivare överprövning
  • Hoppfull om betyg

Lediga jobb

Vallentuna kommun logotyp

Upphandlare till Vallentuna kommun

Inköpsdirektör till Locum

Erfaren jurist till Upphandlingsmyndigheten

MSB myndigheten för samhällsskydd och beredskap

Upphandlare med inriktning mot IT till MSB

Polisen

Polisen söker upphandlingsjurist till IT-avdelningen

Stockholms stad logotyp

Erfarna upphandlare med samhällsdriv! Välkommen till Stockholms stad!

Sida söker chef till enheten för upphandling och inköp

Junior Entreprenadupphandlare till Upplands-Bro kommun

Entreprenadupphandlare till Ängelholms kommun

Upphandlingsjurist till PTS

FOI söker inköpare till Linköping eller Kista

Upphandlare med kategoriansvar inom IT till Nyköpings kommun

specialfastigheter

Inköpare Entreprenad

Upphandlare till Statens inköpscentral på Kammarkollegiet

  • Upphandlare med inriktning mot IT till MSB
  • Region Stockholm söker Senior upphandlare – IT och Dynamiskt Inköpssystem (DIS)

Senaste nyheterna

Vallentuna kommun logotypUpphandlare till Vallentuna kommun
Lovar stöd om arbetsrätt och anbud
Kritiserar upphandling av terminal
Inköpsdirektör till Locum
Granskar kampen mot korruption
Erfaren jurist till Upphandlingsmyndigheten
Modulguiden vår2026
MSB myndigheten för samhällsskydd och beredskapUpphandlare med inriktning mot IT till MSB
Vill se effektivare överprövning
PolisenPolisen söker upphandlingsjurist till IT-avdelningen
AI och offentlig upphandling
AI och offentlig upphandling | 13 april 2026
Hoppfull om betyg
Stockholms stad logotypErfarna upphandlare med samhällsdriv! Välkommen till Stockholms stad!
VGR-haveri följs av Dalauppror
Sida söker chef till enheten för upphandling och inköp
Junior Entreprenadupphandlare till Upplands-Bro kommun
UppsalaHFD prövar inte unik upphandling
Öppnar för nationell annonsplats
Entreprenadupphandlare till Ängelholms kommun
ANNONS FRÅN AFF

Aff ger struktur, trygghet och samsyn – därför väljer Micasa modellen

När Micasa Fastigheter började använda Aff för drygt tio år sedan var målet att skapa struktur, tydlighet och bättre samarbete med leverantörerna. Sedan dess har modellen blivit en självklar del av vardagen, och enligt inköpschefen Örjan Nilsson Rosvall har den gjort hela organisationen tryggare och mer effektiv.

Mest visade inlägg

  • Kritiserar upphandling av terminal
  • Lovar stöd om arbetsrätt och anbud
  • Granskar kampen mot korruption
  • SOI-veteran: Vakna, KKV
  • Dubbelt avhopp från Ängelholm
  • VGR-haveri följs av Dalauppror
  • HFD prövar inte unik upphandling
  • Hoppfull om betyg
  • Öppnar för nationell annonsplats
  • Får inte skylla på arbetsbördan

Läsarnas åsikter

Johan : SOI-veteran: Vakna, KKV
Bra skrivet Johanna! Precis vad jag tycker.
Johan : SOI-veteran: Vakna, KKV
Bra skrivet Johanna! Precis vad jag tycker.
Statlig annonsdatabas tack! : Öppnar för nationell annonsplats
Det är på tiden.
Upphandlaren : Dubbelt avhopp från Ängelholm
Alice skriver ovan: Eller vad den där första rapporten sa om ledarskapet på enheten? Vi som var med vet att…
A : Dubbelt avhopp från Ängelholm
När får vi höra från alla som varit anställda under dessa två men lämnat på grund av allt som nämns…
Grävlingen : Tio mutåtalas i larmhärvan
Ystad har en lång erfarenhet av barnhandel och fiktiva dokument. SIS är bara ett medel i förvaring av barn. Glöm…
Katarina : SOI-veteran: Vakna, KKV
Bra agerat av PO Andersson! "Alla" som jobbar i branschen vet ju om att konsultmäklarlösningar i praktiken ofta används för…
Jonas : RK:s inköp på ambassadturné
Nog måste det väl finnas billigare och likvärdigt effektiva sätt än på-plats-besök?
Carl Hedberg : Köpte slottsmöbler fel
"Tvingades lämna sitt uppdrag"... detta borde räknas som ekonomisk brottslighet och resultera i en polisanmälan.
Anna Pettersson : Addas vd lämnar omedelbart
Alltså denna människa saknar helt självinsikt! Nu ska Monica skriva en bok om sina upplevelser på Adda. Samma upplevelser har…

Aktuella utbildningar

  • Kvalificerad entreprenad­upphandlare | 10-11 mars
  • Leda upphandlingar effektivt | 12 mars
  • Kvalificerad IT-upphandlare | 17-18 mars
  • AI för upphandlare | 26 mars – distans
  • Entreprenadupphandling och AMA AF | 27 april
  • AI för upphandlare | 28 april – på plats
  • LOU på två dagar | Våren 2026
  • Säkerhetsskyddad upphandling | Våren 2026
  • Robusta IT-avtal | Våren 2026
  • Få fart på er avtals­förvaltning | Våren 2026 (distans)
  • Ramavtal – fördjupnings­kurs | Hösten 2026