Skip to content
  • Om oss
  • Kontakta oss
  • Nyhetsbrev
  • Annonsera
Upphandling24
  • Nyheter
    • Debatt
  • Karriär
    • Lönestatistik
    • Lediga jobb
    • Månadens profil
    • Platsannonsera
    • Student
    • Utbildningar
  • Konferens
  • Utbildning
    • AI för upphandlare
    • Avtalsförvaltning
    • Entreprenadupphandling och AMA AF
    • Kvalificerad entreprenadupphandlare
    • Kvalificerad IT-upphandlare
    • Leda upphandlingar effektivt
    • LOU på två dagar
    • Ramavtal
    • Robusta IT-avtal
    • Säkerhetsskyddad upphandling
  • Nätverk
    • Upphandlare
    • Avtalsuppföljning
    • Entreprenadupphandlare
    • IT-upphandlare
  • Om oss
    • Om oss
    • Kontakta oss
    • Nyhetsbrev
  • Annonsera
    • Annonsera
    • Platsannonsera

Straffas för dyr it-lösning

En otillåten direktupphandling var också en usel affär. Det är Konkurrensverkets slutsats efter att ha granskat Karlskrona kommun.

| 2025-11-10

Kommunen krävs nu på 2,3 miljoner kronor i upphandlingsskadeavgift för ett avtal om support och underhåll av it-system inom omsorgen.

Avtal tecknades med Tieto sweden 2015 och när det löpte ut tidigare i år valde Karlskrona kommun att skriva ett nytt avtal med samma leverantör för support och underhåll av systemet.

Enligt kommunen krävdes ingen annonsering eftersom det inte fanns alternativa leverantörer som kunde erbjuda tjänsterna.

Men Konkurrensverket menar att undantagen i LOU för ensamrätt och tekniska skäl inte var tillämpliga.

Konkurrensverkets ger i beslutsmotiveringarna en bild av att Karlskrona kommun skapats inlåsningseffekten genom att inte ha krävt öppen källkod från början och med 17 tilläggsavtal som tillkommit sedan 2015.

Enligt Konkurrensverket har Karlskrona kommun heller inte gjort det noggranna förarbete som krävs för rätt till aktuella undantag. En allmän dialog med marknaden räcker inte.

– Vi är medvetna om att det lätt uppstår inlåsningseffekter just avseende it-avtal. Trots det måste upphandlingsreglerna följas för att konkurrensen på marknaden ska kunna tillvaratas. Det ger fler leverantörer möjligheter att konkurrera om de offentliga kontrakten, säger Konkurrensverkets generaldirektör Marie Östman.

Karlskrona får också en rejäl känga för de ekonomiska konsekvenserna av att fortsätta med samma it-system.

Ursprungsavtalet på tio år hade ett kontraktsvärde på 17,6 miljoner kronor för leverans av system, implementering, service, support, utbildning med mera. Det nya avtalet – för ett gammalt system – avser endast support och underhåll men beräknas kosta hela 30 miljoner kronor för åtta år.

Konkurrensverket ifrågasätter därför varför kommunen inte upphandlade ett nytt system. Ett sådant har av Karlskrona kommun kostnadsberäknats till 11,4 miljoner kronor

”Denna beräkning förefaller ha genomförts med anledning av Konkurrensverkets utredning och inte som beslutsunderlag inför ingåendet av Avtalet. Den grundar sig inte heller på någon marknadsundersökning, utan uppges enbart vara baserad på Kommunens fleråriga erfarenhet av att implementera liknande system.”, skriver Konkurrensverket.

Mikael Augustsson, upphandlingschef på Karlskrona kommun, skriver i ett mejl till redaktionen att man ännu inte tagit ställning men ser det som högst sannolikt med ett överklagande (till Förvaltningsrätten) då kommunen har en annan uppfattning i flera av frågeställningarna.

”Vi anser att det är viktigt att påtala är att det inte har varit fråga om en helt ny upphandling, kommunen äger licenserna och behovet är ett drift- och underhållsavtal av det befintliga systemet. Vi har hanterat detta via en frivillig förhandsinsyn där tilldelning gjordes i januari 2025. Det bör noteras att det ursprungliga avtalet ingicks för 10 år sedan.”, skriver Mikael Augustsson.

Läs mer: It-systemKarlskrona KommunMikael AugustssonUpphandlingsskadeavgift

Fredrik Mårtensson

fredrik@upphandling24.se

Kommentatorerna ansvarar för sina egna kommentarer

6 kommentarer på "Straffas för dyr it-lösning"

  1. G skriver:
    10 november, 2025 kl. 09:13

    Men vänta nu…om vi parkerar frågan att kommunen kanske hade gjort en bättre affär genom att byta ut systemet mot ett billigare (svårt dock att ha en överblick över den totala bilden av detta eftersom det inte framgår exakt vad som ingår i kommunens beräknade kostnaden för att byta system), menar då KKV alltså att om man inte ställer krav på öppen källkod vid upphandlingsmomentet så har man som köpare sig själv att skylle för att ha skapat en inlåsningseffekt? Detta är ju ett smått sensationellt ställningstagande eftersom det i praktiken vänder upp och ner på hela IT-branschen: de flesta dataprogram/system tillhandahålls ju inte med öppen källkod. Även om projekt som bygger på öppen källkod såklart finns så får det väl anses som relativt ovanligt med framgångsrika sådana initiativ…

    Rätta mig gärna om jag har fel men det sätt som Karlskrona gjort (inköp av system byggt på proprietär programvara, kör detta ett antal år med stöd av den ursprungliga leverantören, när avtalet löper ut genomföra frivillig förhandsinsyn, tilldela nytt supportavtal till ursprunglig leverantör) är ju det sättet som “alla” gör detta. Sen är det såklart en intressant diskussion hur inlåsning kan minska i IT-branschen…kanske är KKVs dom en game changer?

  2. P skriver:
    10 november, 2025 kl. 10:06

    Min tolkning är att KKV för aktuellt fall inte anser att UM kan anses ha vidtagit (alla) rimliga åtgärder för att undvika tillämpning av aktuella undantagsbestämmelser i lagstiftningen genom dennes agerande.

    Det bör ligga i sakens natur att eftersom UM själv har rådighet över situationen, innebärande att de hade kunnat förhindra eller åtminstone mildra den situation som nu är grund för deras nyttjande av bestämmelsen, måste de kunna visa att något alternativt handlade inte var vid tidpunkterna möjligt. Av KKVs beslut framgår inte att UM försökt påvisa detta.

    Förhoppningsvis så överklagar UM beslutet så vi får en rättslig prövning av just denna fråga.

  3. LXV skriver:
    10 november, 2025 kl. 13:30

    Märkligt beslut! Vad kan man förvänta sig av KKV härnäst – att kommuner och regioner tvingas till regelbundna återinvesteringar i kapitalvaror, även om myndigheter gör bedömningen att det man äger för tillfället uppfyller funktionen?

    Ska KKV även ha tolkningsföreträde i förhållande till en befintlig kapitalvaras funktionsuppfyllnad, dvs. deklarera att “den-och-den programvaran/fordonsmodellen/ventilationsanläggningen är förlegad”?

    Men så kan det bli när en tillsynsmyndighet samtidigt får rätten att tolka regelverket och så småningom utökar man sitt “spelrum” på samhällets bekostnad.

    Detta är inget systemfel, utan rent och skärt maktmissbruk!

  4. Fundersam upphandlare skriver:
    10 november, 2025 kl. 13:39

    Tar inte Konkurrensverket hänsyn till säkerhetsaspekterna i ett sådant system? Flera Leverantörer erbjuder endast molntjänster, men det är få myndigheter som känner sig trygga med att lägga ett så känsligt system i molnet. Som redan påpekats finns det, mig veterligen, inga aktörer inom IT-branschen som erbjuder öppen källkod för den här typen av system. Ska en myndighet då stå utan anbud enbart för att de ställer det kravet i sin upphandling? Det känns som ett moment 22, där myndigheterna i slutändan får betala priset, utan att egentligen kunna påverka situationen…

    Det är inte rimligt att kommuner ska bära hela ansvaret för brister i marknadsförhållanden som de inte kan påverka. Här krävs tydligare lagstöd och praktiska riktlinjer för hur undantaget om tekniska skäl ska tillämpas, särskilt vid förlängning av system som saknar öppna gränssnitt eller konkurrerande leverantörer.

    Kommuner behöver stöd, inte bestraffning, när lagstiftningen inte håller jämna steg med den tekniska verkligheten.

  5. Konfunderad skriver:
    11 november, 2025 kl. 08:46

    Konkurrensverkets beslut tycks bygga på en teoretisk syn på hur IT-marknaden fungerar. Att kommunen inte krävde öppen källkod från början kan knappast betraktas som en “inlåsning” man själv skapat de flesta stora leverantörer erbjuder helt enkelt inte öppna system. Det är marknaden som ser ut så, inte kommunen som valt det.

    Om behovet gäller support och licenser till ett redan implementerat system, hur menar KKV att någon annan leverantör ska kunna ta över? Ska kommuner verkligen byta ut hela verksamhetskritiska system vart tionde år, enbart för att undvika en inlåsning som inte går att undvika? Är det ekonomiskt och arbetsmiljömässigt försvarbart?

    Resonemanget om öppen källkod ger intrycket av att vara hämtat ur en förenklad mall för “hur man undviker inlåsningseffekter”, snarare än grundat i den praktiska verkligheten för IT-drift.

    Man kan tycka att det vore på sin plats att Konkurrensverket i stället redovisar hur kommuner konkret ska agera för att följa deras linje, snarare än att i efterhand kritisera lösningar som är de enda realistiska alternativen i dagens marknad.

  6. LXV skriver:
    11 november, 2025 kl. 09:32

    På tal om öppen källkod och “inlåsningseffekter” vore det intressant att höra KKV:s ställningstagande apropå upphandlingssveriges vägran att konkurrensutsätta Microsofts monopol inom offentlig sektor, trots förekomsten av en uppsjö av programvaror med öppen källkod på den offentliga marknaden…

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Senaste inläggen

  • Kritiserar upphandling av terminal
  • Granskar kampen mot korruption
  • Vill se effektivare överprövning
  • Hoppfull om betyg
  • VGR-haveri följs av Dalauppror

Lediga jobb

Inköpsdirektör till Locum

Erfaren jurist till Upphandlingsmyndigheten

MSB myndigheten för samhällsskydd och beredskap

Upphandlare med inriktning mot IT till MSB

Polisen

Polisen söker upphandlingsjurist till IT-avdelningen

Stockholms stad logotyp

Erfarna upphandlare med samhällsdriv! Välkommen till Stockholms stad!

Sida söker chef till enheten för upphandling och inköp

Junior Entreprenadupphandlare till Upplands-Bro kommun

Entreprenadupphandlare till Ängelholms kommun

Stockholms universitet söker upphandlare

Upphandlingsjurist till PTS

FOI söker inköpare till Linköping eller Kista

Upphandlare med kategoriansvar inom IT till Nyköpings kommun

specialfastigheter

Inköpare Entreprenad

Laholmsbuktens VA söker upphandlare

Upphandlare till myndigheten för tillgängliga medier

  • Upphandlare med inriktning mot IT till MSB
  • Region Stockholm söker Senior upphandlare – IT och Dynamiskt Inköpssystem (DIS)

Senaste nyheterna

Kritiserar upphandling av terminal
Inköpsdirektör till Locum
Granskar kampen mot korruption
Erfaren jurist till Upphandlingsmyndigheten
Modulguiden vår2026
MSB myndigheten för samhällsskydd och beredskapUpphandlare med inriktning mot IT till MSB
Vill se effektivare överprövning
PolisenPolisen söker upphandlingsjurist till IT-avdelningen
AI och offentlig upphandling
AI och offentlig upphandling | 13 april 2026
Hoppfull om betyg
Stockholms stad logotypErfarna upphandlare med samhällsdriv! Välkommen till Stockholms stad!
VGR-haveri följs av Dalauppror
Sida söker chef till enheten för upphandling och inköp
Junior Entreprenadupphandlare till Upplands-Bro kommun
UppsalaHFD prövar inte unik upphandling
Öppnar för nationell annonsplats
Entreprenadupphandlare till Ängelholms kommun
IVO söker upphandlare
Stockholms universitet söker upphandlare
ANNONS FRÅN AFF

Aff ger struktur, trygghet och samsyn – därför väljer Micasa modellen

När Micasa Fastigheter började använda Aff för drygt tio år sedan var målet att skapa struktur, tydlighet och bättre samarbete med leverantörerna. Sedan dess har modellen blivit en självklar del av vardagen, och enligt inköpschefen Örjan Nilsson Rosvall har den gjort hela organisationen tryggare och mer effektiv.

Mest visade inlägg

  • Kritiserar upphandling av terminal
  • VGR-haveri följs av Dalauppror
  • Granskar kampen mot korruption
  • Dubbelt avhopp från Ängelholm
  • SOI-veteran: Vakna, KKV
  • Öppnar för nationell annonsplats
  • Hoppfull om betyg
  • HFD prövar inte unik upphandling
  • Vill se effektivare överprövning
  • Får inte skylla på arbetsbördan

Läsarnas åsikter

Johan : SOI-veteran: Vakna, KKV
Bra skrivet Johanna! Precis vad jag tycker.
Johan : SOI-veteran: Vakna, KKV
Bra skrivet Johanna! Precis vad jag tycker.
Statlig annonsdatabas tack! : Öppnar för nationell annonsplats
Det är på tiden.
Upphandlaren : Dubbelt avhopp från Ängelholm
Alice skriver ovan: Eller vad den där första rapporten sa om ledarskapet på enheten? Vi som var med vet att…
A : Dubbelt avhopp från Ängelholm
När får vi höra från alla som varit anställda under dessa två men lämnat på grund av allt som nämns…
Grävlingen : Tio mutåtalas i larmhärvan
Ystad har en lång erfarenhet av barnhandel och fiktiva dokument. SIS är bara ett medel i förvaring av barn. Glöm…
Katarina : SOI-veteran: Vakna, KKV
Bra agerat av PO Andersson! "Alla" som jobbar i branschen vet ju om att konsultmäklarlösningar i praktiken ofta används för…
Jonas : RK:s inköp på ambassadturné
Nog måste det väl finnas billigare och likvärdigt effektiva sätt än på-plats-besök?
Carl Hedberg : Köpte slottsmöbler fel
"Tvingades lämna sitt uppdrag"... detta borde räknas som ekonomisk brottslighet och resultera i en polisanmälan.
Anna Pettersson : Addas vd lämnar omedelbart
Alltså denna människa saknar helt självinsikt! Nu ska Monica skriva en bok om sina upplevelser på Adda. Samma upplevelser har…

Aktuella utbildningar

  • Kvalificerad entreprenad­upphandlare | 10-11 mars
  • Leda upphandlingar effektivt | 12 mars
  • Kvalificerad IT-upphandlare | 17-18 mars
  • AI för upphandlare | 26 mars – distans
  • Entreprenadupphandling och AMA AF | 27 april
  • AI för upphandlare | 28 april – på plats
  • LOU på två dagar | Våren 2026
  • Säkerhetsskyddad upphandling | Våren 2026
  • Robusta IT-avtal | Våren 2026
  • Få fart på er avtals­förvaltning | Våren 2026 (distans)
  • Ramavtal – fördjupnings­kurs | Hösten 2026