
Det är i en intervju i tidningen Vi Lärare som Johan Magnusson framför den hårda kritiken mot Skolverkets upphandling av en digital plattform för nationella prov.
En plattform som nu lagts på is efter åtta års arbete och en kostnad av 700 miljoner kronor.
– Vi ser samma sak om och om och om igen. Beställaren saknar kompetens, punkt slut. Lösningen är att kräva att beställaren har grundläggande kompetens, att man vet var frontlinjen i tekniken finns, säger Johan Magnusson till tidningen.
Han menar att “ett godkänt resultat från ett diagnostikprov om tekniken som ska beställas”, skulle minska riskerna för nya haverier avsevärt.
– Alternativt skulle man kunna låta remittera upphandlingar till personer som kan tekniken som forskare, teknikstrateger, utvecklare, säger han till Vi Lärare.
Johan Magnusson skräder inte sina ord.
– Digitalisering innebär att verksamheten förändras och utvecklas med hjälp av digital teknik. Här handlar det om att göra en analog uppgift digital. Att använda en dator i stället för ett papper. Det är i grunden okomplicerat och borde på sin höjd ha tagit några månader och kostat tre miljoner kronor, säger han.
Anna Westerholm, avdelningschef för Skolverkets läroplansavdelning, beskriver utmaningarna med myndighetsupphandlingar av digitala tjänster så här:
– Svaret är att det är komplexa uppdrag, det är det största digitala uppdrag Skolverket har genomfört. Idag går vi in i en ny upphandling och förhoppningsvis har väldigt mycket hänt sedan 2017 då vi fick uppdraget, säger hon till Vi Lärare.
Kommentatorerna ansvarar för sina egna kommentarer